Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 08 Δεκ 2016, 22:09

Πρόσφατα κάθισα και σκεύτικα λίγο και είδα πως ο τομέας του ΙΤ είναι ένας τομέας που προσφέρει σχετικά καλές θέσεις εργασίας με καλό μισθό και μεγάλη εξέλιξη.

Αλλά έχω απορία τι είναι αυτό το "κάτι" το οποίο κάνει την εργασία στον τομέα του ΙΤ και ειδικά του προγραμματιστή ποιο καλή (καλός μισθός, εξέλιξη κλπ κλπ) σε σχέση με άλλους επαγγελματίες και τεχνικούς; Δηλαδή πχ. μια καθαρίστρια η ένας υδραυλικός που παράγουν εξίσου ή περισσότερο χρήσιμο έργο μπορεί να είναι ποιο "δύσκολα" στις περισσότερες περιπτώσεις σε σχέση με έναν προγραμματιστή;
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 08 Δεκ 2016, 22:18

Αυτό το "δύσκολα"/"ευκολα" είναι πολύ σχετικό! Εγώ ας πούμε θεωρώ τον προγραμματισμό και τη δουλειά σε ΙΤ γενικότερα εύκολα. Κάτσε να μάθεις όμως σε έναν υδραυλικό αναδρομικούς αλγόριθμους και τα λέμε! Από την άλλη αν με βάλεις εμένα να σου φτιάξω το καλοριφέρ στο σπίτι σου, το σίγουρο είναι ότι πλέον δεν θα χρειάζεσαι ψυγείο :p
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 08 Δεκ 2016, 22:28

Η ειδοποιός διαφορά είναι προφανώς η χειρωνακτική vs πνευματική εργασία που προφανώς οι πνευματικές εργασίες αμοίβονται πολύ καλύτερα από τις χειρωνακτικές, μιας και θεωρητικά τις χειρωνακτικές όλοι μπορούν να τις κάνουν (να σκάψουν ας πούμε), αντίθετα δεν μπορούν όλοι να κάνουν τη δουλειά που κάνει ένας πυρηνικός φυσικός ή κοσμολόγος στο CERN ας πούμε, γιατί οι πιο πολλοι δεν μπορούν να κατανοήσουν καν τις εννοιες με τις οποίες δουλεύουν. Δεν είναι μόνο οι ΙΤ related δουλείες ;)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό vavoulas » 09 Δεκ 2016, 02:25

επειδη κοιταω σε αγγελιες για web developers ,ζητανε να ξερεις χιλια δυο πραγματα..! Τωρα να κατσει καποιος 500 σειρες κωδικα και να του φυγουν τα ματια ειναι πιο επιπονο πιστευω απο το να καθαριζεις ή να μοοραζεις πιτσες
Οποτε λογικο ειναι και δικαιως αυτες οι δουλειες να αμοιβονται καλα.
vavoulas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Μάιος 2016, 04:04
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 09 Δεκ 2016, 10:10

jsalatas έγραψε:Αυτό το "δύσκολα"/"ευκολα" είναι πολύ σχετικό! Εγώ ας πούμε θεωρώ τον προγραμματισμό και τη δουλειά σε ΙΤ γενικότερα εύκολα. Κάτσε να μάθεις όμως σε έναν υδραυλικό αναδρομικούς αλγόριθμους και τα λέμε! Από την άλλη αν με βάλεις εμένα να σου φτιάξω το καλοριφέρ στο σπίτι σου, το σίγουρο είναι ότι πλέον δεν θα χρειάζεσαι ψυγείο :p


Είμαι υδραυλικός και αν και αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αναδρομικούς αλγόριθμους, είμαι σίγουρος πως το να τους μάθω δεν θα ήταν και τίποτα τρομερό. Ο άνθρωπος μπορεί να γνωρίζει περισσότερα από ένα πράγματα.
Επίσης σίγουρος είμαι πως κι εσύ μπορείς να κάνεις υδραυλικά αν κάποιος σου δείξει.

Για το κυρίως θέμα, αυτό που κάνει μία δουλειά να είναι καλή από πλευράς αμοιβής είναι απλώς ή ζήτηση σε σχέση με την προσφορά. Τώρα για παράδειγμα κάποιος που δουλεύει ως ΙΤ πληρώνεται καλύτερα από τον υδραυλικό, το 2004 όμως ή κατάσταση ήταν αντίστροφη.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 09 Δεκ 2016, 11:32

fkol k4 έγραψε:Είμαι υδραυλικός και αν και αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αναδρομικούς αλγόριθμους, είμαι σίγουρος πως το να τους μάθω δεν θα ήταν και τίποτα τρομερό. Ο άνθρωπος μπορεί να γνωρίζει περισσότερα από ένα πράγματα.
Επίσης σίγουρος είμαι πως κι εσύ μπορείς να κάνεις υδραυλικά αν κάποιος σου δείξει.


Διαφωνώ! :)

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα μπορεί να ισχύει, οπότε απλά αν νομίζεις ότι ισχύει απλά επιλέγεις αλλο παράδειγμα. Όπως π.χ. το παράδειγμα του καρδιοχειρουργού ή του πιλότου μαχητικού αεροσκάφους ;)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 09 Δεκ 2016, 21:57

jsalatas έγραψε:Διαφωνώ! :)

Ελεύθερα, αλλά αν πιστεύεις στο στερεότυπο «όλοι οι έξυπνοι σπουδάζουν στο πανεπιστήμιο και γίνονται κάτι σπουδαίο και οι υπόλοιπες δουλειές μένουν για όσους δεν τους κόβει και πολύ», ή ζωή σου επιφυλάττει πολλές ακόμη εκπλήξεις.
Εκτός αν είσαι άνω των 65-70 οπότε έχεις εμπειρίες μιας άλλης εποχής.

Όσον αφορά τα παραδείγματα που φέρεις πάντως, προφανώς και δεν μπορώ να γίνω καρδιοχειρουργός, μιας και αυτό πρώτα απ' όλα απαιτεί μία δεκαετία (κατ' ελάχιστον) σπουδές μόνο για να γίνει κάποιος ασκούμενος και αυτό μπορεί να το κάνει μόνο κάποιος στα 20κάτι έτη του, όχι στα 42 του.

Για τον προγραμματισμό ή τη δουλειά του ΙΤ δεν είναι αναγκαίο να ξοδευτεί τόσος χρόνος ώστε να μπορεί κάποιος να μπει στο κλίμα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 09 Δεκ 2016, 22:01

Σαφώς παίζει ρόλο και τι είδους προγραμματιστής είσαι. Πχ άλλο να κάνεις ένα απλό site και άλλο ένα scallable application.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 09 Δεκ 2016, 22:04

fkol k4 έγραψε:Για τον προγραμματισμό ή τη δουλειά του ΙΤ δεν είναι αναγκαίο να ξοδευτεί τόσος χρόνος ώστε να μπορεί κάποιος να μπει στο κλίμα.


Εξαρτάται για τι "προγραμματιστές" μιλάμε. Π.χ. κάποιος που στήνει ένα linux server με apache+php+mysql και ένα wordpress ΔΕΝ είναι προγραμματιστής! :)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό lepidas » 09 Δεκ 2016, 22:09

pc_magas έγραψε:Πρόσφατα κάθισα και σκεύτικα λίγο και είδα πως ο τομέας του ΙΤ είναι ένας τομέας που προσφέρει σχετικά καλές θέσεις εργασίας με καλό μισθό και μεγάλη εξέλιξη.

Αλλά έχω απορία τι είναι αυτό το "κάτι" το οποίο κάνει την εργασία στον τομέα του ΙΤ και ειδικά του προγραμματιστή ποιο καλή (καλός μισθός, εξέλιξη κλπ κλπ) σε σχέση με άλλους επαγγελματίες και τεχνικούς; Δηλαδή πχ. μια καθαρίστρια η ένας υδραυλικός που παράγουν εξίσου ή περισσότερο χρήσιμο έργο μπορεί να είναι ποιο "δύσκολα" στις περισσότερες περιπτώσεις σε σχέση με έναν προγραμματιστή;
Δεν υπάρχει αυτό με το μισθό και την εξέλιξη. Δηλαδή αν έχεις ένα γνωστό πες μας την ιστορία του και πόσα παίρνει.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron