Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 01 Οκτ 2017, 16:05

Learner έγραψε:Δες το KDE Neon. Pure KDE Plasma εμπειρία χρήσης με core το Xenial. Κατευθείαν από τους Devs του KDE Plasma.
Κατά τη γνώμη μου το Kubuntu δεν έχει λόγο ύπαρξης πλέον. Ωστόσο, επειδή το Neon δεν είναι Official Flavor και μάλλον δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, γι' αυτό και το Kubuntu συνεχίζει να υπάρχει.


Κάποιο distro υπάρχει επειδή υπάρχουν developers & enthusiasts να το χρησιμοποιούν.

dim459 έγραψε:Πραγματικά οι τύποι που εξελίσσουν το kde πάντα μου έδιναν την εντύπωση ότι καταλαμβάνονται από ενθουσιασμό για το νέο τους επίτευγμα και "αμολάνε" την νέα έκδοση χωρίς να έχει φτάσει στο επίπεδο ωριμότητας ή σταθερότητας που θα έπρεπε, και όποιον πάρει ο χάρος.
Αυτό ήταν παροιμιώδες κατά τη μετάβαση από το 3 στο 4 και συνέβη και από το 4 στο 5 αν και όχι στον ίδιο βαθμό.


Well καλό είναι και ο ενθουσιασμός, εάν κάτι σπάει θα φτιαχτεί εξάλλου είναι ελεύθερο λογισμικό, εξάλλου ξέρουμε το κόλπο στο point release βάζουμε νέο λογισμικό ;) .

Δε έχετε χρησιμοποιήσει το KDE connect;
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron