Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 24 Σεπ 2017, 15:14

Καλησπέρα,
Στο laptop μου με την πρόφαση αλλαγής από μαγνητικό σκληρό με δίσκο στερεάς κατάστασης (SSD) είπα ότι αξίζει να δοκιμάσω κάτι άλλο από το "παραδοσιακό" GNOME και Unity. Έτσι άλλαξα σε KDE εγκαθιστώστας Kubuntu 16.04.3LTS.

Με το bootaρα σε livecd και είδα την ΠΑΝΕΡΜΟΡΦΗ επιφάνεια εργασίας η πρώτη μου σκέψη ήταν "Άνετα κοντράρει το MacOs". Μου άρεσε τα Notifications το ότι έχει διαχειριστή ακόμα και για το Πρόχειρο δε οι εφαρμογές έδεναν μαζί σε ένα πολύχρωμο και αισθητικά ωραίο "κομμάτι". Εφόσον έκανα την εγκατάσταση και όλα κομπλέ το άφησα για μερικές μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω.

Σήμερα το άνοιξα και εργάστηκα για αρκετά λεπτά σε αυτό άρχισε να με εκπλήσει. Κατ' αρχάς το ότι σου εμφανίζει ειδοποιήσεις για το πότε ενεργοποιείτε μια υπηρεσία αν και δεν είναι κάτι σπουδαίο μου κρέμασε το σαγώνι η ανακοίνωση "Η υπηρεσία docker ενεργοποιήθηκε" ήταν "Money in the bank" . Δε κατά την ταπεινή μου άποψη με την δύναμη του SSD σου δίνει την αρχική εμπειρία του Solid Rock περιβάλλοντος (προς το παρόν).

Παρόλα αυτά υπήρξαν κατ εμέ μερικά μικρο-θεματάκια χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο:
  • Όταν αναζητώ 'terminal' στο μενού δεν εμφανίζει κάποια επιλογή για τερματικό. Το έλυσα εγκαθιστώντας τον Terminator που ούτως η άλλως τον χρησιμοποιώ.
  • Στον Περιηγητή Dolphin το άνοιγμα με ένα κλικ με ξένισε. Έτσι του έβαλα τον Ναύτιλο που τον ξέρω καλά και όρισα αυτόν σαν νέον περιηγητή αρχείων.

Πιστεύω πως έχει και άλλα καλούδια το KDE που δεν τα έχω δει που το κάνει από απλό Desktop Environment σε Digital Life management center.

Γι αυτό αξιαγάπητη κοινότητα θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Έχετε μεταβεί και εσείς σε KDE ποιες οι εντυπώσεις σας και από ποια σε ποια διανομή σε ποια διανομή έγινε η μετάβαση; Ποιες ήταν οι εμπειρίες σας σε αυτό; Τι σας ξένισε και τι σας άρεσε, δε εάν θα θέλατε να αλλάξει κάτι σε αυτό τι θα ήταν;
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό lepidas » 24 Σεπ 2017, 17:28

Είχα εγκαταστήσει πέρσυ αλλά δε μου άρεσε γιατί μου φάνηκε δύσκολο να καταλάβω πως λειτουργεί η κάτω μπάρα(δύσκολο εννοώ οτι θα χρειαζόταν να ψάξω)
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό Maras » 24 Σεπ 2017, 18:38

Στον Περιηγητή Dolphin το άνοιγμα με ένα κλικ με ξένισε.

Αλλάζει αυτό από τις ρυθμίσεις. System Settings>Input Devices>Mouse>Double-click to open files....
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 24 Σεπ 2017, 19:23

Maras έγραψε:
Στον Περιηγητή Dolphin το άνοιγμα με ένα κλικ με ξένισε.

Αλλάζει αυτό από τις ρυθμίσεις. System Settings>Input Devices>Mouse>Double-click to open files....


Ευχαριστώ πολύ για το tip. Είμαι ολίγον "παρθένος" στο εν λόγο γραφικό περιβάλλον.

Ακόμη το χρησιμοποίησα το KDE λίγο παραπάνω. Τα widgets (τέλος πάντων αυτά τα γραφικά στοιχεία όπως ρολόι που τα καρφιτσώνεις παντού κλπ κλπ) του plasma ήταν αυτό που με τρέλανε. Αλλά θα ήθελα και με alt+click να μπορούν να μετακινούνται σαν τα παράθυρα εφαρμογών αντί να κάνεις κλικ στην γωνία του widget για να το κάνεις drag'n'drop.

Δε αυτό που θα επιθυμούσα θα ήταν ένα καλό calendar widget που να σου εμφανίζει τον μήνα φάτσα κάρτα και όχι να κάνεις κλικ. Δε με ψιλοξένισε το ότι έπρεπε να κάνω παραπάνω κλικ στην προσθήκη δικτυακού εκτυπωτή σε σύγκριση με τo Unity που με 1-2 κλικ το 'χες. Το καλό είναι ότι είχε τους driver αλλά έπρεπε να τον επιλέξεις χεράτα.

Ένα άλλο πρόβλημα που είχα είναι με τους ιδιοταγής οδηγούς της κάρτας γραφικών (στο laptop έχω 2 κάρτες γραφικών) αλλά λόγο να είμαι εντός του θέματος (εμπειρίες όσο αφορά το KDE και μετάβαση από άλλο περιβάλλον σε αυτό) δεν νομίζω να αφορά. Οι κανονικοί ανοικτοί παίζουν αλλά με την εναλλαγή καρτών δεν ξέρω εάν παίζει και πως παίζει μπάλα.

Δε τα εφέ των παραθύρων στο maximize και minimize, Παναγία μου με ξετρέλαναν, εν πολλάν awesome!!!!!

Τέλος το middle click για να κάνει paste που σου βάζει sticky note με αυτό που κάνεις επικόλληση απλά τα σπάει καθώς και τα εργαλεία για να καθαρίζεις το Clipboard απλά ροκάρει. Πραγματικά θα ήθελα να το κόντραρα με ΜacOS όσο αφορά UX να τα βάζαμε δίπλα δίπλα και να παίζαμε κάρτες ατού με τα features. Ακόμη το ότι μπορείς να κατεβάσεις από αποθετήριο όσο wallpapers όσο και widgets απ' ευθείας μέσα από το KDE ήταν υπέροχο.

Γενικά πιστεύω πως για εργασία γραφείο σου δίνει το κάτι παραπάνω και σου δίνει ένα ολοκληρωμένο κομμάτι διαχείρισης καθημερινότητας. Να πω πως θα το συνηστούσα και για την εργασία (τα sticky notes φάτσα κάρτα θα σε κάνουν να μην ξεχνάς το παραμικρό). Δε εάν υπήρχαν και widgets όπως πχ. Να σου εμφανίζει τα Jira Tickets σου που δεν έχεις κλείσει ή τα Task σου θα ήταν oυάου και για την εργασία.

Αναμένω τις εμπειρίες σας ανεξαρτήτως προσήμου!!!
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό Th P » 24 Σεπ 2017, 22:06

Χρησιμοποιoύμε KDE όλοι στην οικογένεια (εγώ, η σύζυγος και ο γιος) στους υπολογιστές μας εδώ και αρκετά χρόνια
συνδυασμένο με οποιαδήποτε διανομή και σχεδόν αποκλειστικά - κάποιες φορές για δοκιμή εγκαθιστώ παράλληλα
και άλλα DE (Gnome, Cinnamon κλπ) αλλά συνήθως τα απεγκαθιστώ σε λίγες ώρες, το πολύ 1-2 24h
(το μόνο που μένει λίγο παραπάνω είναι το Openbox όταν υπάρχει χρόνος για παιχνίδι....).

Η αφορμή ήταν η μετάβαση του ubuntu στο unity που με οδήγησε εκτός από την δοκιμή και των υπόλοιπων DE
πριν καταλήξω στο KDE, επίσης και σε άλλες διανομές (με προτίμηση στις rolling distros).

Προσπάθησε να επιμείνεις για να το μάθεις κάτι άλλωστε που θα γίνει γρήγορα.
Ρυθμίζεται πανεύκολα και μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου και το ίδιο το KDE (εμφάνιση, εφέ κλπ)
αλλά και τις επιμέρους εφαρμογές του ξεχωριστά
(όπως το Dolphin, τώρα πια μου είναι σχεδόν αδύνατον να χρησιμοποιήσω άλλον file manager
από τη στιγμή που έχω μάθει να δουλεύω με κάτι που έχω "χτίσει" εύκολα όπως θέλω εγώ).

Καλούς πειραματισμούς και παιχνίδι!

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό Maras » 25 Σεπ 2017, 00:03

Θα συμφωνήσω, χρησιμοποιώ KDE 4 σε Slackware και KDE 5 σε Arch, και μπορώ να πώ ότι το παλικάρια το πήγαν σε άλλο επίπεδο. Είναι πλήρως παραμμετροποιήσιμο, απλά όρεξη για ψάξιμο να έχεις.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό Learner » 01 Οκτ 2017, 02:39

Δες το KDE Neon. Pure KDE Plasma εμπειρία χρήσης με core το Xenial. Κατευθείαν από τους Devs του KDE Plasma.
Κατά τη γνώμη μου το Kubuntu δεν έχει λόγο ύπαρξης πλέον. Ωστόσο, επειδή το Neon δεν είναι Official Flavor και μάλλον δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, γι' αυτό και το Kubuntu συνεχίζει να υπάρχει.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 01 Οκτ 2017, 12:31

Βασικά θέλω να κάνω δικό μου plasmoid κοίταξα λίγο το API του KDE.
Τελευταία επεξεργασία από pc_magas και 01 Οκτ 2017, 16:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Οκτ 2017, 14:52

pc_magas έγραψε:Όταν αναζητώ 'terminal' στο μενού δεν εμφανίζει κάποια επιλογή για τερματικό. Το έλυσα εγκαθιστώντας τον Terminator που ούτως η άλλως τον χρησιμοποιώ.

Χμμμ.... δεν ξέρω γιατί, μόλις πληκτρολογώ term μου εμφανίζει αμέσως το konsole, όπως ονομάζεται το τερματικό στο kde.
Επίσης θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις αμέσως τη ρύθμιση για το μονό κλικ, άφησέ τη λίγο καιρό και δες αν σε βολεύει. Από εμπειρία και σύμφωνα με τα γούστα μου βεβαίως, με εξυπηρετεί καλύτερα στην καθημερινή χρήση και είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που οδηγεί σε παραπάνω ενέργειες για να κάνεις κάτι (βασικά πιο συχνή χρήση του ctrl).

Κατά τ' 'άλλα, μιας και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά εδώ και χρόνια θα ξεκινούσα από το εξής :
Πάντα κουβαλούσε τη "ρετσινιά" ότι είναι βαρύ, το πιο βαρύ απ' όλα τα desktops. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στις πρόσφατες εκδόσεις να απενεργοποιηθούν κάποιες προεπιλογές, χάριν "ταχύτητας" ή κατανάλωσης πόρων, κάτι που μπορεί να ξενίσει τους νεοεισερχόμενους και κυρίους τους αρχάριους, στους οποίους εσύ δεν ανήκεις. Ένα κλασσικό παράδειγμα είναι οι προεπισκοπήσεις στον dolphin. Στις μέρες μας είναι ελαφρώς σπαστικό να μην έχεις άμεσα προεπισκόπηση στα αρχεία βίντεο ή στα έγγραφα, κάτι το οποίο κατά το παρελθόν γινόταν αυτομάτως με την εγκατάσταση του kde. Τώρα πρέπει να το επιλέξεις από τις ρυθμίσεις του dolphin και να δεις αν υπάρχουν εγκατεστημένα και τα απαιτούμενα πακέτα, άλλως να τα εγκαταστήσεις.
Σε γενικές γραμμές αυτή η τάση διέπει όλη τη λογική του τρέχοντος kde, μπορεί να κάνει τα πάντα, αλλά δεν θα τα κάνει αν δεν του τα ζητήσεις εσύ και δεν το ρυθμίσεις σχετικά.

Όπως υποθέτω διαπίστωσες, οι ρυθμίσεις του είναι άπειρες και ελαφρώς χαοτικές. Αυτό έχει τα καλά του και τα κακά του. Μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου, περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο desktop, από την άλλη όμως προϋποθέτει μια σχετική διάθεση να ασχοληθείς με αυτές και πιθανώς να ψάξεις λίγο πως γίνονται κάποια πράγματα.

Προσωπικώς το θεωρώ το πιο πλήρες desktop και μάλλον το πιο ορθολογικό με βάση τα ελαφρώς συντηρητικά γούστα μου, αφού ακολουθεί την κλασσική λογική διάρθρωσης desktop υπολογιστή (μπορείς βεβαίως να του αλλάξεις τα φώτα) και όχι τη λογική desktop ταμπλέτας ή κινητού.

Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου το κάκιστο παρελθόν του στην εμφάνιση νέων εκδόσεων και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι στον χρόνο που κυκλοφορούν.
Πραγματικά οι τύποι που εξελίσσουν το kde πάντα μου έδιναν την εντύπωση ότι καταλαμβάνονται από ενθουσιασμό για το νέο τους επίτευγμα και "αμολάνε" την νέα έκδοση χωρίς να έχει φτάσει στο επίπεδο ωριμότητας ή σταθερότητας που θα έπρεπε, και όποιον πάρει ο χάρος.
Αυτό ήταν παροιμιώδες κατά τη μετάβαση από το 3 στο 4 και συνέβη και από το 4 στο 5 αν και όχι στον ίδιο βαθμό.

Τέλος, προφανώς δεν είναι το πιο διαδεδομένο desktop και οι προγραμματιστές όταν φτιάχνουν εφαρμογές δεν έχουν ακριβώς αυτό υπ' όψιν τους. Είναι σπάνιο να μην τρέχει κάποια εφαρμογή σε kde (νομίζω ότι το έχω συναντήσει κάποτε μόνο στο asunder και κάποια στιγμή διορθώθηκε) είναι όμως συχνότερο φαινόμενο να μην δείχνουν όπως θα έδειχναν πχ στο gnome. Σε αντιστάθμισμα βέβαια έχεις το μέγιστο αποτέλεσμα σε native kde εφαρμογές, όπως πχ το k3b, το okular ή ακόμα και ο ίδιος ο file manager dolphin, οι οποίες κατ εμέ είναι πολύ ανώτερες και εξυπηρετικές από τις αντίστοιχες άλλων desktops.

Αυτά για την ώρα....
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Μετάβαση σε KDE οι εντυπώσεις σας και οι εμπειρίες σας

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Οκτ 2017, 15:01

Παράλειψη και πρέπει να το αναφέρω μιας και είσαι από τα ενεργά μέλη στο φόρουμ.
Αν για πολύ καιρό το χρησιμοποιείς αποκλειστικά όπως εγώ, χάνεις τη δυνατότητα να απαντάς σε ερωτήματα σχετικά με το default dekstop του ubuntu.
Πραγματικά διαβάζω θέματα για το πως γίνεται το α' ή το β' και δεν έχω πλέον ιδέα, δεν ξέρω καν που βρίσκονται οι σχετικές ρυθμίσεις...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας