Raspberry Pi 3 and Operating System

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Raspberry Pi 3 Model B σε Media Center, ποια διανομή GNU/Linux θα επιλέγατε;

OSMC
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
OpenELEC
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
LibreLec
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Kodi
1
100%
Άλλη; Ποια;
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 1

Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 13 Οκτ 2017, 19:34

Χαιρετώ την κοινότητα.

Έχω ένα Raspberry Pi 3 model B, και θα ήθελα να το χειριστώ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και για αυτό το λόγο θα ήθελα να κουβεντιάσω μαζί σας και να ακούσω τις απόψεις σας.
Συγκεκριμένα θα ήθελα να του φορτώσω μερικά πράγματα όπως :
* Να κόβει τις διαφημίσεις σε όλο το δίκτυο ( Pi-hole ).
* Να του στήσω ένα τοπικό cloud με το Nextcloud ή να για τοπικό συγχρονισμό μέσω του Syncthing.
* Ένα VPN.
* Πιθανός ( λόγο του ότι βλέπω πολλές ταινίες ) θα μου άρεσε να μπορεί να προσφέρει και μια υπηρεσία σαν Media Center ( OSMC or OpenELEC ).

Αναμένω τις προτάσεις σας για όλα, αλλά σύμφωνα με την μικρή μου έρευνα, αν θα του έτρεχα τις δύο πρώτες από τις παραπάνω δυνατότητες που θα επιθυμούσα, δε θα το σκεφτόμουν και ιδιαίτερα περί της ποιας διανομής GNU/Linux να διαλέξω, αλλά όταν διάβασα ξαφνικά μια είδηση και μου μπήκε η ιδέα πως μπορώ να το έχω και σαν Media Center και με πολύ ωραία μενού και τα λοιπά ( που είδα μετέπειτα ), δε μπορώ να το κρύψω, πως μου άρεσε πάρα πολύ!
Αλλά έχω τα εξής ερωτήματα :
Το Raspberry Pi 3 model B, ανεξαρτήτως διανομής, παίζει Full HD βίντεο, εύκολα;
Προσωπικά βρήκα τις δύο παραπάνω διανομές ( OSMC & OpenELEC ) οι οποίες φαίνονται καταπληκτικές. Όμως έχουν κάποια σχέση με το Kodi; Προσωπικά οι πειρατικές δυνατότητες του Kodi δε με ενδιαφέρουν ( αν το Kodi μπορεί να θεωρεί ως Media Center ), εγώ θέλω να μπορώ να ρυθμίσω το Raspberry να βλέπει ένα σκληρό δίσκο και από εκεί να μπορώ να επιλέγω να βλέπω κάποια βίντεο ή εικόνες.

Αναμένω τις προτάσεις και τα φώτα σας... ώστε να το συζητήσουμε. :)
Ευχαριστώ.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό lepidas » 13 Οκτ 2017, 23:03

Εννοτείται οτι μπορείς να τα κάνεις όλα ταυτόχρονα.
Σα media center εχω εγκαταστήσει το osmc.
Το osmc ειναι μια γυμνη διανομη debian και τρεχει το kodi εκει πανω. Άρα μεσω osmc μπορεις να κανεις ολα τα παραπανω
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 13 Οκτ 2017, 23:34

Ωραίος φίλε αυτό που μου λες πως :
lepidas έγραψε:Το osmc ειναι μια γυμνη διανομη debian και τρεχει το kodi εκει πανω. Άρα μεσω osmc μπορεις να κανεις ολα τα παραπανω

είναι πάρα πολύ ωραίο. Χαίρομαι ιδιαίτερα που είναι και Debian.

Δηλαδή πως παίζει όμως, μπορείς να συνδέεσαι και μέσω ssh και να εγκαθιστάς να κάνει ότι θες, αλλά αν το συνδέσεις σε ένα monitor, βλέπεις το μενού το media center ;
Μερικά πραγματάκια ακόμη που θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το OSMC είναι τα παρακάτω :
* Μπορείς να μπαίνεις και στο Youtube ;
* Μπορείς να το ρυθμίσεις να φορτώνει συγκεκριμένο δίσκο ή πόρο στο τοπικό σου δίκτυο όπου εκεί να έχεις π.χ. όλα σου τα βίντεο και να τα βλέπεις μέσω αυτού ;
* Ότι είπα για το παραπάνω ισχύει και για φωτογραφίες και μουσική;
Τέλος για να διευκρινίσω κάτι πλήρως, το OSMC είναι απλά η Debian GNU/Linux διανομή και το Kodi είναι ο Media Center, ή γενικός το OSMC υλοποιήθηκε σαν Media Center και το Kodi είναι κάτι επιπλέον ( με έχει μπερδέψει το Kodi, τι ακριβώς είναι :P )

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και πρόταση σου. :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό lepidas » 14 Οκτ 2017, 00:03

Ναι σε ολα τα παραπανω. *Για να μπεις στο youtube θα πρέπει να εγκατασησεις το ανάλογο addon,μεσα στο kodi θα τα βρεις ολα αυτα.
Kodi είναι η εφαρμογή
OSMC ειναι το ονομα του OS

Το Kodi έχει ενα κακο, έχει παρα πολλα πραγματα και μπλιμπλικια αν θελει καποιος να ρυθμισει.
Σημαντικά πράγματα:
Η κάρτα sd, θα πρέπει να είναι μεγάλης ταχύτητας αλλα αυτό το class* δε παίζει στο raspberry και στα υπόλοιπα boards, νομιζω οσο μικρότερη σε μέγεθος τόσο πιο γρήγορη
Βρες τροφοδοτικο τουλάχιστον 2Α
Κότσαρε του ένα δίσκο με δική του παροχή ρεύματος(άρα εξ.δίσκο) που εκεί θα έχεις τις ταινίες/φωτό/μουσική, η sd θα έχει μόνο το OS
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό lepidas » 14 Οκτ 2017, 00:04

Διάβασε εδώ πληροφορίες για τις κάρτες sd https://forum.armbian.com/index.php?/to ... rformance/
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 14 Οκτ 2017, 11:18

Το Kodi δηλαδή είναι αυτό υλοποιεί έναν πλήρως επεκτάσιμο ( ας το πούμε ) Media Center ;
Αυτό θέλω να διαχωρίσω, διότι νόμιζα πως η διανομές αυτές έχουν δημιουργηθεί σαν Media Center.

lepidas έγραψε:Η κάρτα sd, θα πρέπει να είναι μεγάλης ταχύτητας αλλα αυτό το class* δε παίζει στο raspberry και στα υπόλοιπα boards, νομιζω οσο μικρότερη σε μέγεθος τόσο πιο γρήγορη

Τι είδους class δηλαδή;

lepidas έγραψε:Βρες τροφοδοτικο τουλάχιστον 2Α

Έχω το "official" του Raspberry.
Spoiler: show


Όσο για την κάρτα SD το έχω στα υπόψιν μου πως παίζει ένα ρόλο και έχω μια των 4 GB και μια των 32 GB :P :
Spoiler: show


Αν έχετε εμπειρία ή αν γνωρίζεται, μπορεί να υπάρξει όντως πολύ μεγάλη και αισθητή διαφορά;

Για να είμαι ειλικρινής δε σε πολύ καταλαβαίνω.
Για ποιο class μιλάς και τι εννοείς πως δεν παίζει στο Raspberry ή σε άλλα single board computers ;
Σε ότι αφορά το μέγεθος..., άμα κάποιος χρυσοπληρώσει μια κάρτα μεγάλου μεγέθους και καλής ποιότητας - ταχύτητας, και πάλι δε θα είναι καλή;

Όσο για τον σύνδεσμο που μας παραθέτεις, φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε. :)
Τελευταία επεξεργασία από Tassos10 και 14 Οκτ 2017, 13:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό lepidas » 14 Οκτ 2017, 12:31

Τα παρακατω ισως να μην ισχυουν, ειχαν καποια ισχυ πριν 5-6 χρονια που ειχα κανει κάποια πειραματα

Το class* των sd αναφέρεται στο ποσο γρηγορα διαβαζονται, ναι. Όμως ο κατασκευαστης οταν λεει Class10 πχ δεν ειχε στο μυαλο του το raspberry αλλα εικονες και μουσικη. Οι εικονες και η μουσικη κλπ διαβαζονται με τη σειρα (sequential performance), το λειτουργικο και οι υπηρεσιες διαβαζονται Random. Το class αναφερεται παντα σε sequential, δηλαδη αν βαλεις μια καρτα class10 σε ενα κινητο θα δεις μεγαλη διαφορα πως διαβαζεις τις φωτο σε σχεση με μια καρτα 2 ή 4.
Στο raspberry ειτε 10αρα βαλεις είτε 2αρα νομιζω ειναι το ιδιο, πειραματα εχουν δειξει οτι οσο πιο μικρη σε gb τοσο πιο γρήγορη(για raspberry). Απεφυγε kingston τις μαυρες γιατι χαλανε, Samsung evo και pro δε χαλανε.
ακομα ενα χρησιμο λινκ https://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi 3 and Operating System

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 14 Οκτ 2017, 13:06

Μάλιστα φίλε οκ, τώρα κατάλαβα καλά τι λες.. ωραίες και πολύ σημαντικές οι πληροφορίες σου, ευχαριστούμε.

Αν δεν ήθελα να κάνω το Raspberry σαν Media Center, και το Rasbian μια χαρά δεν είναι;
Εσείς έχετε ακούσει/δοκιμάσει και θα προτείνατε πιθανός να δοκίμαζα και κάποιο άλλο;

Tassos10 έγραψε:Το Kodi δηλαδή είναι αυτό υλοποιεί έναν πλήρως επεκτάσιμο ( ας το πούμε ) Media Center ;
Αυτό θέλω να διαχωρίσω, διότι νόμιζα πως η διανομές αυτές έχουν δημιουργηθεί σαν Media Center.

Στα παραπάνω υποθέτω πως η απάντηση σου είναι καταφατική.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron