Windows 10 και gpt partition table

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Windows 10 και gpt partition table

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Ιαν 2018, 23:04

Μιας και από το icloud δεν υπάρχει δυνατότητα πλήρους διαχείρισης του iphone, είπα κι εγώ να βάλω σε ένα partition windows 10 για να τρέχει το itunes.
Ο υπολογιστής μου έχει uefi μητρική και διαθέτει δύο σκληρούς με gpt partition tables, μιας και τον πήρα πρόσφατα δε, έχει φρεσκοεγκατεστημένη σε uefi mode την kubuntu 16.04.
Αποδέσμευσα λοιπόν με το gparted 100 gb και έφτιαξα ένα ntfs partition για να μπουν τα windows.
Σημειωτέον ότι στις support σελίδες της microsoft αναφέρεται ότι είναι προτιμότερη η εγκατάσταση σε uefi mode και gpt partitions και έχουν και σχετικούς οδηγούς μετατροπής από mbr σε gpt.
Μπούταρα λοιπόν με το δισκάκι τους και όταν φτάνει στο στάδιο επιλογής του δίσκου ή partition εγκατάστασης, πετάει ένα μεγαλοπρεπέστατο μήνυμα ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει γιατί ο δίσκος είναι σε "gpt partition style" ! ! !
Επειδή λοιπόν δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω τον δίσκο mbr (άσε που βαριέμαι να μεταφέρω τα 500 gb που έχει μέσα) είπα να γκουγκλάρω το σχετικό θέμα, όπου και διαπίστωσα ότι είναι μάλλον κοινότυπο το πρόβλημά μου.
Οι απαντήσεις που βρήκα είναι οι εξής :
α) Μετατροπή του δίσκου σε mbr, απαράδεκτη.
β) Αλλαγή των ρυθμίσεων στο bios, ώστε να μπουτάρει το installation medium σε uefi mode, πράγμα το οποίο ούτως ή άλλως έχω έτσι, τόσο για τα storage devices, όσο και για οποιαδήποτε sata συσκευή, άρα και το dvd.
γ) Μία ελαφρώς περιθωριακή, να φτιάξω από το iso του dvd, usb εγκατάστασης με το rufus (δηλαδή να τρέξω εφαρμογή για windows, τη στιγμή που θέλω να εγκαταστήσω windows, υποθέτω ότι θεωρούν αυτονόητο πως κάπου έχω ήδη windows) και σε περίπτωση που το πρόβλημα επιμένει να εμφανίζεται να σβήσω από το στικάκι το αρχείο bootmngr και να μείνει μόνο το bootmngr.efi, έτσι ώστε να αναγκαστεί το μέσο εγκατάστασης να τρέξει σε uefi και να δεχτεί να εγκαταστήσει σε gpt.

Κατ' αρχάς γράφω τα παραπάνω για να καταδείξω τη γελοιότητα του θέματος, κάνοντας την υπόθεση ότι κάποιος είναι νόμιμος και έχει δώσει το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό αγοράς των windows, δεν μπορεί να τα εγκαταστήσει διότι το μέσο εγκατάστασής τους δεν μπορεί αυτόματα να επιλέξει ή έστω χειροκίνητα να επιλεγεί η εγκατάσταση σε uefi mode και πρέπει να κάνει βουντού πειράζοντας αρχεία, με εφαρμογές τρίτων.

Δεν καίγομαι για απάντηση, αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό έχει καλώς, υπάρχουν επιλογές, όπως να βάλω το itunes στο laptop ή να προσθέσω στον σταθερό έναν περισσευούμενο δίσκο από το παλιό pc και να αφήσω τα windows να τον κάνουν ότι θέλουν.
Από περιέργεια πάντως, ρώτησα ένα φίλο που σε καινούριο υπολογιστή με uefi έβαλε windows 10 να κοιτάξει στις ιδιότητες του δίσκου του, και απ' ότι μου είπε τον έχουν κάνει mbr.
Πρωτοποριακό ! !

Μήνυμα από την ομάδα συντονιστών και διαχειριστών του φόρουμ
Πιστεύουμε ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό να ενημερώνουμε τα μέλη του φόρουμ, για το ποιες εφαρμογές είναι ιδιοταγείς/κλειστού κώδικα και ποιες είναι καθαρά Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ). Για τον λόγο αυτό, τονίζεται ότι το παρόν νήμα, έχει ως θέμα μια εφαρμογή που δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ. http://fsfe.org/

Τελευταία επεξεργασία από the_eye και 02 Ιαν 2018, 22:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Ενημέρωση
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Windows 10 και gpt partition table

Δημοσίευσηαπό Maras » 01 Ιαν 2018, 23:17

Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου αλλά θα μπορούσες να σκεφτείς και την λύση της εικονική μηχανής, όπου θα κάνεις μια εγκατάσταση των windows 10 και θα τα τρέχεις μέσα από Linux.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Windows 10 και gpt partition table

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Ιαν 2018, 23:27

Ναι, δεν θα είχε πρόβλημα από πλευράς χαρακτηριστικών, αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα fan των virtual machines, είμαι λίγο παλιομοδίτης, κάθε πράγμα στο partition του.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Windows 10 και gpt partition table

Δημοσίευσηαπό Maras » 01 Ιαν 2018, 23:37

Και εκεί θα όριζες έναν χώρο για να εγκατασταθεί, τον οποίον θα δέσμευε από το σύστημα σου. Επιπλέον θα μπορούσες να μεταφέρεις τη μουσική σου χωρίς επανεκκινήσεις με διαμοιραζομένους φακέλους, και θα προστάτευες το σύστημα σου από τις "ατασθαλίες" των Windows.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Windows 10 και gpt partition table

Δημοσίευσηαπό the_eye » 02 Ιαν 2018, 11:54

Και εγώ virtual machine θα σου προτείνω.
Αν τα θες για χρήση μόνο μερικών προγραμμάτων είναι η ποιο ασφαλή επιλογή. Δεν θα μπλέξουν με το grub και άλλα.

Μόνο για gaming στα win χρειάζεται πλέον το dual boot.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Windows 10 και gpt partition table

Δημοσίευσηαπό dim459 » 02 Ιαν 2018, 22:06

Λοιπόν, χθες το βράδυ αποφάσισα να ακολουθήσω την προτροπή περί εικονικής μηχανής, οπότε εγκατέστησα το virtualbox και μέσω αυτού τα windows 10 64bit.
Ομολογώ ότι η πρόταση ήταν εξαιρετική και σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως, τελικά πρέπει κανείς να προσπαθεί να παραμένει ανοιχτόμυαλος παρά το πέρασμα των ετών.

Επί της ουσιαστικής μου επιδίωξης, δηλαδή της διαχείρισης του iphone, όλα έχουν καλώς, μπήκε το itunes και το τηλέφωνο συγχρονίζει κανονικά.

Επί της εικονικής μηχανής γενικότερα.
Η ρύθμιση του virtualbox ήταν εύκολη (χρησιμοποίησα τον σχετικό οδηγό του madvinegar) και η εγκατάσταση των windows απρόσκοπτη.
Εξαίρεση αποτέλεσαν τα guest additions, τα οποία με παίδεψαν ελαφρώς, διότι καθυστέρησα να συνειδητοποιήσω ότι όταν μιλάμε για εγκατάστασή τους εννοούμε στο guest λειτουργικό και όχι στο virtualbox που τρέχει στο host, ιδιαιτέρως λαμβανομένου υπ' όψιν ότι δεν υπήρχε η ακολουθία εγκατάστασής τους που αναφέρεται στον οδηγό του mad, οπότε χρειάστηκε να κάνω mount το iso τους στο εικονικό dvdrom για να εγκατασταθούν στα windows. Εκ των υστέρων σκέφτηκα ότι όταν μιλάμε για guest additions θα έπρεπε να μου είχε κόψει ότι μιλάμε για το guest λειτουργικό, αλλά μεταμεσονυκτίως δεν μου ήρθε με την πρώτη. Επειδή κάνω την υπόθεση ότι θα υπάρχουν κι άλλοι πεζοί άνθρωποι, σαν εμένα, που στερούνται φαντασίας, θα πρότεινα στον mad να κάνει μια σχετική διευκρίνιση στον οδηγό του και ίσως να συμπεριλάβει τη "χειροκίνητη" μέθοδο, δηλαδή mount του iso στο εικονικό drive και τρέξιμό του σαν cd μέσα από τα windows.
Αν είναι κάτι που θεωρητικώς θα ήθελα επιπλέον, υπό την προϋπόθεση ότι θα χρησιμοποιούσα τα windows για κάτι περισσότερο από μεταφορά μουσικής στο iphone (προβλέπεται να μπουτάρουν δηλαδή μια φορά το εξάμηνο) θα ήταν η δυνατότητα επιλογής στο virtualbox να διαθέσει κάτι περισσότερο από τα 256 mb μνήμης στα γραφικά. Δεν μου χρειάζεται στην πράξη, και από περιέργεια ένα αρχείο mkv στα 1080ρ που δοκίμασα έτρεχε άνετα, ίσως όμως για κάποιες άλλες εφαρμογές να χρειαζόταν.
Τα 4gb μνήμης του υπολογιστή μου, επιτρέπουν στα δύο λειτουργικά να τρέχουν "συμπαθητικά" (ρύθμισα από 2 gb σε κάθε λειτουργικό), αλλά για kubuntu και windows 10 ταυτόχρονα δεν τα λες και απόλυτα επαρκή. Για κάποιον που σκοπεύει να χρησιμοποιεί την εικονική μηχανή συστηματικά θα πρότεινα να ανεβάσει τη μνήμη στα 8gb, ίσως το κάνω κι εγώ.

Δεν θα το τσεκάρω ως επιλυμένο, μιας και το βασικό ερώτημα είχε να κάνει με την άρνηση του dvd εγκατάστασης των windows να προχωρήσει σε gpt partition, οπότε αν κάποιος θέλει να προτείνει κάποια λύση ας το κάνει για να υπάρχει για μελλοντικές αναζητήσεις.
Επί της ουσίας πάντως, το δικό μου πρόβλημα λύθηκε.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron