protonmail

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

protonmail

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 30 Μάιος 2018, 19:36

Επειδή πιστεύω πως σιγά σιγά όλες οι γνωστές εταιρίες emails θα αρχίσουν να ζητάνε τηλέφωνο ως απαραίτητο όρο σύνδεσης στο ηλ σου ταχυδρομείο, σκέφτηκα να βρω κάποιο άλλο email και βρήκα το protonmail.

Το ίδιο όπως διατείνεται δεν πρόκειται να ζητήσει προσωπικά στοιχεία όπως και ότι είναι πολύ ασφαλές.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; Τι προτείνετε; Θα μπορούσα να δημιουργήσω ένα email ως "κανονικό" μου;
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό lepidas » 30 Μάιος 2018, 22:25

Ναι, δες και το tutanota που εχει κρυπτογραφηση (το χρησιμοποιω και εχω να πω καλα λογια)
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 30 Μάιος 2018, 23:51

lepida και το protonmail δεν χρησιμοποιεί κρυπτογράφηση;

Πάντως αν είναι τόσο καλά αυτά (κρυπτογράφηση κτλ), τίθεταο εύλογα το ερώτημα: γιατί ο κόσμος δεν τα χρησιμοποιεί;
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό abramis » 31 Μάιος 2018, 00:01

γτ 1ον δεν τα ξέρει, ούτε γω τα ξερα. επίσης έχουμε πάθει (κακώς) ανοσία με τα της προστασίας προσωπικών δεδομένων, θεωρώντας ότι πλέον με τα κινητά android η google και κάθε app που βάζουμε έχουν πρόσβαση στα πάντα στο κινητό μας, και με την άδεια μας κιόλας... οπότε στο mail θα κολλήσουμε. επίσης outlook και gmail σου δίνουν πρόσβαση και σε εφαρμογές γραφείου online αλλά και cloud αποθήκευση, εννοποιημένα όλα αυτά μαζί σε μια πλατφόρμα.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό Maras » 31 Μάιος 2018, 00:44

Να ξέρεις ότι δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιείς μέσω thunderbird ή άλλου mail client και θα πρέπει να χρησιμοποιείς browser. Δεν το έχουν προσθέσει ακόμα σαν χαρακτηριστικό αλλά πρόκειται να το κάνουν στο μέλλον. Επίσης σου δίνει πρόσβαση σε free vpn service. Και υπάρχει και σαν εφαρμογή για android.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό lepidas » 31 Μάιος 2018, 06:38

Arathorn έγραψε:lepida και το protonmail δεν χρησιμοποιεί κρυπτογράφηση;

Πάντως αν είναι τόσο καλά αυτά (κρυπτογράφηση κτλ), τίθεταο εύλογα το ερώτημα: γιατί ο κόσμος δεν τα χρησιμοποιεί;
γιατι φοβαται οτι αν φυγει απο τα καθιερωμενα στανταρ θα πεσει σε μια μαυρη τρυπα, εν τω μεταξυ ισχυει το αντιθετο.Off topic:
Προσωπικα χρησιμοποιω το tutanota 2 χρονια και ενα χρονο δεν εχω google services στο κινητο μου,χρησιμοποιω fdroid, το φατσοβιβλιο το εκοψα πριν 3 χρονια. Κι ομως ζω :D
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό lepidas » 31 Μάιος 2018, 06:48

Μια ακομα λυση ειναι να στησει καποιος ενα box σε server με το mailinabox. Το χρησιμοποιω ενα χρονο ως κυριο email χωρις ιδιαιτερα προβληματα,θελει καποια δουλεια να ενημερωσεις το google, Microsoft και yahoo οτι η IP του server δεν ειναι σπαμ(αν οντως δεν εχει μαρκαριστει ως σπαμ στο παρελθον) και μεσω του davdroid και του k9 email client κανει sync τις επαφες. Το mailinabox εχει παραπανω κοστος για το server 3 ευρω ανα μηνα και ενα ονομα domain. Αν στηθει σωστα απλα παιζει, στο χρονο ειχα δυο φορες προβλημα για δυο ημερες(ισως εφταιγε ο παροχος domain).
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 31 Μάιος 2018, 23:32

abramis έγραψε:..κάθε app που βάζουμε έχουν πρόσβαση στα πάντα στο κινητό μας, και με την άδεια μας κιόλας...
Το κάθε app όντως σου ζητάει άδεια πρόσβασης σε προσωπικά σου δεδομένα και για άσχετο λόγο απο την χρήση του app..

Maras έγραψε:Να ξέρεις ότι δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιείς μέσω thunderbird ή άλλου mail client και θα πρέπει να χρησιμοποιείς browser...
Ποτέ μου δεν έχω χρησιμοποιήσει thunderbird παρα μόνο broswer. Oπότε δεν έχω πρόβλημα ;)

lepidas έγραψε:..ενα χρονο δεν εχω google services στο κινητο μου,χρησιμοποιω fdroid, το φατσοβιβλιο το εκοψα πριν 3 χρονια. Κι ομως ζω :D
Έχεις βρει το χρωματάκι σου ξανά! :D

To tutanota προσφέρει καλύτερη κρυπτογράφηση απο το protonmail;
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση


Re: protonmail

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 01 Ιουν 2018, 10:36

Ευχαριστώ πολύ Mara! :thumbup:
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας