Εκδοση MONOMAXOS v.2

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό geraki2 » 07 Μάιος 2009, 21:00

Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ βασιζεται στην εκδοση 8.10 και δεν εχω καταλαβει σε ποια ( ubuntu η kubuntu ) επειδη ολα εκει μεσα ειναι μπερδεμενα. Eiναι μια ιδιωτικη κατασκευη φορτωμενη με ενα σωρο αχρηστα ( κατα την γνωμη μου ) προγραμματα που δημιουργουν συνεχως bugs.
Οταν υπαρχουν ετοιμα επισημα πακετα ενημερωσης , αυτα δεν μπορουν να εγκατασταθουν ολα επειδη ερχονται σε αντιθεση με τα πολλα ξενα ( τριτων ) προγραμματα που υπαρχουν μεσα σε αυτο.
Δεν μπορεις να αλλαξεις τους κωδικους εισοδου του συστηματος ( greek και mcpn αν θυμαμαι καλα ) γιατι -λεει- ειναι ρυθμισμενα καποια προγραμματα σε αυτους τους κωδικους και δεν μπορουν να αλλαξουν.
Κατεβασε σωστα το live cd ( κατα προτιμηση απο τον γερμανικο σερβερ ) ξεκινησε την εγκατασταση διαλεγοντας τα ελληνικα και ολα θα ειναι ευκολα ακολουθοντας εναν απο τους πολλους οδηγους που θα βρεις στο φορουμ .
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι να εισαι συνδεμενος στο ιντερνετ κατα την εγκατασταση για να φορτωθουν αυτοματα ολα τα πακετα της ελληνικης γλωσσας
Οποια αλλη εφαρμογη χρειαζεσαι μπορεις ανετα και γρηγορα να την κατεβασεις με τον synaptic manager και σε πληροφορω οτι ειναι χιλιαδες . Εαν κανεις μια αναζητηση στο google για το ποια εφαρμογη σε ενδιαφερει σιγουρα θα βρεις πολλες επιλογες ( η ακομη να ρωτησεις εδω στο φορουμ )
Ειναι απειρως προτιμοτερο να προσαρμοσεις μια διανομη στα μετρα σου παρα να παρεις μια ετοιμη που στο φιναλε δεν θα σου προσφερει τιποτε αλλο εκτος απο ενα φορματ
Επισης εαν εχεις εγκατεστημενη μια διανομη σε ext4 κατα την εγκατασταση του ο μονομαχος δεν θα σου την αναγνωρισει και δεν θα ειναι διαθεσιμη στον grub για επιλογη κατα την εκκινηση
Η ελληνικη διανομη που θα ξεκινησεις σου εχει εγκατεστημενα αυτοματα οτι χρειαζεσαι για το ξεκινημα

ΥΓ Θα σου προτεινα να βαλεις την εκδοση ubuntu 8.10 και οχι την 9.04
Επίπεδο Γνώσεων: Linux:Ελάχιστα/Προγραμματισμός: Όχι/Αγγλικά: Λίγα
Ubuntu 9.04 32bit ext4, win XP SP3
Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.06GHz , RAM 1.5g ,VGA Intel Corporation 82945G/GZ ,Audio C-Media Electronics CM8738
geraki2
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 08 Μαρ 2009, 20:21
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 09 Μάιος 2009, 15:28

Πρέπει να κατεβάσεις το ISO και να το δοκιμάσεις μια φορά ... Αλλιώς σίγουρα είναι όλα μπερδεμένα και φυσικά έχουν διαρκώς bugs !!!
Είναι καλή περίπτωση για αρχάριους πάντως , όπως και για κάποιους που θέλουν να φτιάξουν κάτι παρόμοιο και να πάρουν ιδέες ... Και πραγματικά δεν βρήκα πουθενά bugs όπως στις Ubuntu Ultimate εκδόσεις για παράδειγμα .

Κάποιος που δεν έχει δοκιμάσει ποτέ Ubuntu πάντως θα ''ψηθεί'' για τα καλά αν δει πρώτα το μονομάχο ...

http://www.monomaxos.gr/screens.htm
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/monomaxos/monomaxos-2009v2.iso

Κράτησα ένα DVD για να το χρησιμοποιώ για έκτακτες περιστάσεις και ασχολούμαι με την 9.04 αυτό τον καιρό...

* τους αδικείς πάντως γιατί τo ext4 μόνο το Ubuntu 9.04 το βλέπει και κανένας άλλος !!!
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό bullgr » 09 Μάιος 2009, 16:21

Off topic:
Vamos Pablo... :mrgreen: Με τη νίκη αύριο...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 09 Μάιος 2009, 16:30

Off topic:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ΕΤΣΙ !!! ΕΤΣΙ !!!
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό yobo » 10 Μάιος 2009, 20:03

Ίσως ο Μονομάχος να είναι μια καλή εναλλακτική για την περίπτωση που θέλεις να κάνεις εγκατάσταση σε ένα μηχάνημα χωρίς καμία πρόσβαση στο ιντερνετ, όπως αυτό που είχα ρωτήσει εδώ:
Εγκατάσταση ubuntu χωρίς σύνδεση στο internet (viewtopic.php?f=4&t=4382)

Έχει ελληνικά (και διόρθωση στο ΟΟ), multimedia codecs και παιχνίδια (έστω ΜΑΜΕ...).

Μειονεκτήματα: όνομα (γούστα είν' αυτά), αισθητική (ομοίως), bugs (σύμφωνα με τον φίλο geraki2 παραπάνω), δεν μπορείς να αλλάξεις τους κωδικούς του συστήματος (ομοίως) και δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση (σύμφωνα με τη σελίδα του) αλλά θα πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

Μέχρι να βρώ χρόνο και να κάνω το δικό μου Ubuntu by yobo θα δοκιμάσω το μονομάχο.

ΥΓ
Απ' ότι κατάλαβα ο δημιουργός του είναι αυτός (http://kassapoglou.blogspot.com/). Η συγκεκριμένη σελίδα μου είχε κινήσει την περιέργεια εδώ και κάτι μήνες. Πρόκειται για πολύ καλή προσπάθεια.
There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels
--> Αγοράστε στην Ελλάδα φορητό υπολογιστή χωρίς windows
yobo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 21:03
IRC: yobo
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό simosx » 11 Μάιος 2009, 02:10

yobo έγραψε:...
ΥΓ
Απ' ότι κατάλαβα ο δημιουργός του είναι αυτός (http://kassapoglou.blogspot.com/). Η συγκεκριμένη σελίδα μου είχε κινήσει την περιέργεια εδώ και κάτι μήνες. Πρόκειται για πολύ καλή προσπάθεια.


Όχι, ο κ. Κασσάπογλου δε νομίζω να έχει σχέση με τη διανομή ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ.
Ο συγγραφέας της διανομής απλά αναφέρει τα άρθρα του κ. Κασσάπογλου ως πηγές για βοήθεια. Ίσως να έπρεπε ο συγγραφέας της σελίδας αυτής αφιέρωνε περισσότερο χρόνο στη σελίδα του.

Ακόμα ένα άλλο ζήτημα είναι ότι στα βιβλία που αναφέρει η σελίδα του ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ είναι και ένας οδηγός για το γραφικό περιβάλλον του GNOME που προέρχεται από το έργο GNOME (http://www.gnome.gr) και συγκεκριμένα τη σελίδα [url="http://gnome.gr/2008/11/22/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%cf%8c%cf%82-%cf%87%cf%81%ce%ae%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%84%ce%bf%cf%85-gnome-%cf%83%cf%84%ce%b1-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b7%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ac/"]Οδηγός χρήσης του GNOME στα ελληνικά[/url]. Ο συγγραφέας του MONOMAXOS περιλαμβάνει την έκδοση PDF σε κάποιο σύνδεσμο προς το rapidshare (είναι καλύτερο να υπάρχει σύνδεσμος προς το αρχικό κείμενο, μιας και το βιβλίο έχει ήδη ανανεωθεί και έγινααν μια σειρά από διορθώσεις).

Είμαι υπέρ κάθε προσπάθειας με ΕΛ/ΛΑΚ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει μια σειρά από ζητήματα που ελπίζω με το καιρό να διορθωθούν.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 11 Μάιος 2009, 22:59

Αν βγει νέα έκδοση βασισμένη σε 9.04 θα την εγκαταστήσω οπωσδήποτε πάντως. Η έκδοση 2 που έχω τώρα χωρίς πλάκα είναι πολύ προσεγμένη ...


:) :) :) Και μυαλό να είχα πάλι ΠΑΟΚ θα ήμουνα....
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό doomangel » 12 Μάιος 2009, 15:33

ftso έγραψε:Ο μονομάχος δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα ubuntu με άλλα χρώματα και 5-6 προγράμματα προ-εγκαταστημένα.
Μπορείς να φτιάξεις και εσύ κάτι αντίστοιχο πολύ εύκολα. Δεν είναι τίποτα.

όπως κατάλαβες, εννοείτε πως μπορείς να το τρέξεις κατευθείαν απο το cd/dvd.
(εξαιρείτε το alternate CD που είναι μόνο για εγκατάσταση)



συγνωμη για το offtopic αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω το πως θα το κανω. Προς το παρον εχω εγκαταστησει remastersys και uck αλλα ψαχνω και δεν βρισκω καποιον οδηγο για το πως.
Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη και παλι για το offtopic
Λόλα να ένα Μήλο
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 9.04 32bit σε MacBook 5,1
Προδιαγραφές ⇛ T8300 │ 2GB DDR3 │ NVIDIA Geforce 9400M │ HD Audio │ TFT 13.3"
doomangel
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μάιος 2009, 15:25
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Μάιος 2009, 18:58

Off topic:
Αν δεις στην σελίδα του remastersys υπάρχουν οδηγίες...
Τρεις εντολές είναι...
Καλύτερα να το εφαρμόσεις σε εγκατάσταση vbox.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό geraki2 » 12 Μάιος 2009, 21:48

Παρεπιπτόντως το remastersys στις εκδόσεις του μονομάχου ειναι φορτωμένο , κρυμμένο και με κάποιο τρόπο απενεργοποιημένο. Δεν μπορεί κανείς να κάνει remastering του μονομάχου . Γιατί ;;;;; :?
Επίπεδο Γνώσεων: Linux:Ελάχιστα/Προγραμματισμός: Όχι/Αγγλικά: Λίγα
Ubuntu 9.04 32bit ext4, win XP SP3
Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.06GHz , RAM 1.5g ,VGA Intel Corporation 82945G/GZ ,Audio C-Media Electronics CM8738
geraki2
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 08 Μαρ 2009, 20:21
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron