Εκδοση MONOMAXOS v.2

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 20 Μάιος 2009, 09:44

xioniaka έγραψε:Σιγά παιδιά κυρήξατε πόλεμο σε κάποιο με διαφορετική γνώμη .

Αν διαβάσεις όλο το θέμα απο την αρχή θα δεις ότι δε κηρύξαμε κανένα πόλεμο.
Σχολιάζουμε θετικά ή αρνητικά τεκμηριώνοντας την απάντηση μας.

xioniaka έγραψε:Σεν θέλω να προωθήσω το Μονομάχο απλά επαινώ μιά προσπάθεια

Μπράβο σου, πολύ καλά κάνεις αν αυτό σε εκφράζει.


xioniaka έγραψε:και κατηγορώ τον υποβόσκοντα φθόνο των άλλων .

Κανένας φθόνος. Αν διαβάσεις το θέμα τις τοποθετήσεις μου στο θέμα ubuntu διανομές , monomaxos θα καταλάβεις...

xioniaka έγραψε:Εσείς παίρνετε μιά διανομή και την τροποποιείτε στα μέτρα σας.

Εγώ αυτό δεν μπορώ να τι κάνω .

Βρέθηκε κάποιος να το κάνει αυτό για μένα και να μου το δώσει κακά είναι ;

Καθόλου.
Απλά, μην κοροϊδευόμαστε.


xioniaka έγραψε:Κάντε και εσείς μιά διανομή έτοιμη με τις ρυθμίσεις και ανεβάστε την . Θ ασας πώ μπράβο .

Προτιμώ τους οδηγούς στο θέμα desktop χρήση.
Κατα τα άλλα, μπορείς να διαβάσεις το θέμα απο την αρχή και τις θέσεις μου για άλλες ubuntu based διανομές.
Επίσης οι ρυθμίσεις που δυσκολεύουν ένα χρήστη είναι με κάρτες ήχου ή video. Προσφέρει κάτι σε αυτό, όχι.
Και αν εννοείς ρυθμίσεις την εγκατάσταση restricted codec και προγραμμάτων, όχι , αυτό είναι παράνομο.


xioniaka έγραψε:Αν θέλετε το Linux να μπεί στο κόσμο πρέπει να γίνει εύκολο για τον καθένα .

Δεν έχουν όλοι τις γνώσεις σας.

Αυτήν την στιγμή το ubuntu πέρα απο τα προβλήματα με hardware υπερτερεί στο θέμα ευκολία χρήσης και παραμετροποίησης απο τα Windows.
Το θέμα είναι ο άλλος να διαβάσει και λίγο...
Linux != Windows
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό medigeek » 20 Μάιος 2009, 13:55

Ακουσα πολλούς να κατηγορούν τον Μονομάχο .
...
Ετσι όλα παίζουν χωρίς καμμία επάμβαση απο εμένα .
Τι άλλο θέλω . Τα άλλα που ακούω εδώ είναι για αυτούς που θέλουν και γνωρίζουν να ασχολούνται και να πειραματίζονται.


Ναι, κατηγορώ ευθέως τον δημιουργό επειδή αρνείται να αναλάβει ευθύνη για τη διανομή και να λύσει τα προβλήματα με το licensing και διανέμει προγράμματα για τα οποία δεν έχει το δικαίωμα από την εταιρία που τα φτιάχνει, προγράμματα τα οποία δεν είναι με GPL, είτε με άλλη άδεια χρησης που είναι συμβατή με την ιδεολογία του ελευθερου λογισμικού.
- Είναι τέλειο για δοκιμή, αλλά όχι για κανονικό λειτουργικό.
- Δε μπορεις να κάνεις upgrade κανονικά. Τα προβλήματα έχουν ήδη αναφερθεί (acroread νομίζω). Ελπιζω να το κάνει συμβατό για upgrade, επειδή το πρόβλημα θα το δεις όταν θα βγάλει καινούργια έκδοση του Monomaxos και δε θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση.

Αν θέλετε το Linux να μπεί στο κόσμο πρέπει να γίνει εύκολο για τον καθένα .
Δεν έχουν όλοι τις γνώσεις σας.

Δώσε μας μια ευκαιρία να σε ξεναγήσουμε. Σε 5 λεπτα θα έχεις:
- Τα πακέτα του Monomaxos.
- Ευκαιρία να κάνεις upgrade σε μελλοντική έκδοση Ubuntu χωρις πρόβλημα.

Τα πακέτα που προσφέρει το Monomaxos είναι απλά μέρος του Ubuntu και μερικά είναι στο medibuntu, επειδή λόγω license/αδειας χρήσης δε μπορούν να διανεμονται δωρεαν.

Και το έχω πει επανηλημμένα: επικροτώ την προσπαθεια, αλλά να διορθωθεί το πρόβλημα με τις αδειες.

Edit: Και δεν τον κατηγορώ από φθόνο, αλλα επειδή προσπαθούμε να αποφύγουμε τις "Windows & cracks" περιπτώσεις. Προσπαθούμε/προσπαθώ να βάλω στο νου του συνανθρώπου μου πως υπάρχουν προγράμματα ελευθερα τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει και να αναδιανέμει πολλάκις φορές το λογισμικό χωρις ο προγραμματιστής ή η εταιρία να έρθει και να σου πει "καλημέρα, τα λέμε στο δικαστήριο".
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό Nisok » 20 Μάιος 2009, 17:44

Εγώ αν και δεν έχω λάβει θέση, μέχρι τώρα, κατακρίνω αυτή τη λογική(καγκουριά):
Εικόνα
Εντάξει είπαμε Ελληνικό distro αλλά αυτό είναι κίτς και καγκουριά (ξανά)
Τελευταία επεξεργασία από Nisok και 20 Μάιος 2009, 19:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό medigeek » 20 Μάιος 2009, 18:22

καλά, μπορει να το παρακανα λιγο, ας δουμε πως θα καταληξει η ιστορια, ελπίζω προς το καλύτερο :)
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό logari81 » 20 Μάιος 2009, 20:13

Off topic:
παιδια τελικα μετακινω το θεμα στο "Περι Τεχνολογιας" γιατι δεν ταιριαζει στην παρουσα ενότητα
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 20 Μάιος 2009, 22:19

Αν θεωρείς καγκουριά το να εμφανίζεται ταυτόχρονα φιλαράκι μου η ο πιγκουινάκος του Linux με την Ελληνική σημαία και την ασπίδα με το άστρο της Μακεδονίας σε ένα Live CD με τόση επιτυχία (κάνε ένα google τη λέξη monomaxos, να καταλάβεις τι εννοώ) είσαι μακριά νυχτωμένος παιδάκι μου ...

Εικόνα

Τα παιδιά έκαναν κάτι που έλειπε μέχρι σήμερα και έφεραν πολύ κόσμο κοντά στο Ubuntu και στο Linux γενικότερα ...
(ένας από αυτούς είμαι και γω , και πίστεψε με σε πολλά φιλαράκια που έδωσα το ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ είδαν το Linux με άλλο μάτι)
Το ότι δεν ενόχλησαν τόσα χρόνια διανομές του τύπου http://news.softpedia.com/news/Ubuntu-Ultimate-Edition-45644.shtml http://hacktolive.org/wiki/Ubuntu_extras_remix και φαγωθήκατε (υπερβολικά μερικοί) για το remaster που έκαναν κάποιοι στα Ελληνικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση και θα συμφωνήσω με το φίλο που λέει ''Βγάλτε και εσείς διανομές και δώστε στο λαό δεν είναι κακό '' . Kάτι τέτοιο έκανε ο Μονομάχος ...

Δείτε αυτό από το blog του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ http://distrofreak.seesaa.net/article/119502035.html εμένα μου φαίνεται πολύ καλό που κατεβάζουν το DVD και Γιαπωνέζοι, (σημαίνει ότι κάτι αξίζει) και βλέπουν τον ήλιο της Βεργίνας και την Ελληνική σημαία μόλις φορτώσει το desktop ...
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό Nisok » 20 Μάιος 2009, 23:05

Off topic:
pablo-garcia
Κοίτα να δείς ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.... ναι είναι καγκουριά.
Και αν είμαι μακρία (και όχι βαθιά όπως συνηθίζεται) νυχτωμένος άστο να τα λές στα ΠΑΙΔΑΚΙΑ που σε πέρνει....
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό atermon » 20 Μάιος 2009, 23:31

:geek: :geek: :geek: Πρέπει να γίνει ένα Fun-Club του μονομάχου, να κάνω και ένα donate . . . όχι για μένα, για τη φουκαριάρα τη μάνα μου. :geek: :geek: :geek:
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 21 Μάιος 2009, 00:33

άστο να τα λές στα ΠΑΙΔΑΚΙΑ που σε πέρνει....


Τελικά τα default Ελληνικά στο ΜΟΝΟΜΑΧΟ ίσως βοηθήσουν μερικούς να μάθουν και λίγο ορθογραφία !!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Off topic:
Παλεύουμε ??? Είμαι 120 kg και έχω άσχημα γούστα :D :D :D :D
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό medigeek » 21 Μάιος 2009, 03:00

pablo-garcia έγραψε: και φαγωθήκατε (υπερβολικά μερικοί) για το remaster που έκαναν κάποιοι στα Ελληνικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση


Από την ιστοσελίδα που έδωσες:
Ubuntu Ultimate Edition is a Linux distribution based on the popular Ubuntu Christmas Edition, released by the same author. Built from the Edgy Eft version of Ubuntu, this Ultimate edition contains a lot of pre-added software. You can also install additional software such as Java, Flash, Acrobat Reader or Google Earth, which were removed due to licensing agreements, using an integrated custom repository. For more information regarding the repository, please click here.


Φαγώθηκα για να μην υπάρξουν προβλήματα μετά κι επειδή θέλω να το δω να ανθίσει στο μέλλον, να μη χαθεί. :)
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron