Εκδοση MONOMAXOS v.2

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 18 Μάιος 2009, 18:45

Kαλά οι άνθρωποι είναι όλα τα λεφτά !!! και ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ στα Ισπανικά για μας τους ξενιτεμένους !!!

http://www.monomaxos.gr/es.htm

Off topic:
Και ο κανονικός Pablo Garcia ΜΟΝΟΜΑΧΟ θα βάλει στο PC , αν δεν το έχει σπάσει ακόμα μετά και το χθεσινό ρεζιλίκι ...

Εικόνα

Φιλαράκι κοίτα wallpaper που θα βάλω στο δικό μου Live CD !!! Ποιός Αλεφαντός ??? Τα πάντα όλα !!! :D :D :D

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ftso και 18 Μάιος 2009, 18:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: offtopic tag
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Μάιος 2009, 18:52

Ας μείνουμε on topic...
Υπάρχουν και άλλες ενότητες για τα υπόλοιπα...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό esertas » 18 Μάιος 2009, 19:22

Εχω ενα προβλημα. Μετα την εγκατασταση του μονομαχου και ενω σε αλλο partition ειναι εγκατεστημενα τα windows xp, οταν τελειωσε η εγκατασταση και μου ζητησε επανεκινηση και οταν την εκανε το pc μπηκε παλι στα windows και δεν υπαρχη η επιλογη να διαλεξω λειτουργικο. Καποια λυση;
esertas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Μάιος 2009, 19:15
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Μάιος 2009, 19:29

Μήπως επέλεξες να μην εγκατασταθεί ο grub?
Δες τον οδηγό του φόρουμ που αφορά την επαναφορά του grub.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό xioniaka » 19 Μάιος 2009, 21:32

Ακουσα πολλούς να κατηγορούν τον Μονομάχο .
Ας λάβουν υπ όψιν τους οτι όλοι δεν ειναι αστέρια στα PC .

Πολλοί ασχολούνται χρόνια με τα windows και θέλουν να βάλουν το Ubuntu για να δούν κάτι άλλο .

Αν αυτοί μπλεχτούν με τις ρυθμίσεις θα τα παρατήσουν σε μιά μέρα .

Με τα Ubuntu 8.04 και Ubuntu 9.04 παιδεύτικα μιά βδομάδα .

Τα DVD δεν έβγαζαν τα menu . Τα VCD δεν τα έπαιζαν . Δεν είχαν ενδειξη γλώσσας κα.

Εσβησα τα Vista χάλασα τα Partittions σκληρού και στο τέλος κατέληξα στο Μονομάχο που όλα τα έκανε μόνος του απο Partittions μέρχι ρυθμίσεις στα προγράμματα .

Ετσι όλα παίζουν χωρίς καμμία επάμβαση απο εμένα .

Τι άλλο θέλω . Τα άλλα που ακούω εδώ είναι για αυτούς που θέλουν και γνωρίζουν να ασχολούνται και να πειραματίζονται.
xioniaka
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009, 20:36
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 19 Μάιος 2009, 21:56

xioniaka έγραψε:Τα DVD δεν έβγαζαν τα menu . Τα VCD δεν τα έπαιζαν . Δεν είχαν ενδειξη γλώσσας κα.

Αν έκανες μια βδομάδα για να εφαρμόσεις τα παρακάτω, τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά...
viewtopic.php?f=9&t=1124
viewtopic.php?f=9&t=32

xioniaka έγραψε:Εσβησα τα Vista χάλασα τα Partittions σκληρού και στο τέλος κατέληξα στο Μονομάχο που όλα τα έκανε μόνος του απο Partittions μέρχι ρυθμίσεις στα προγράμματα .

Αστειεύεσαι βέβαια...
Μήπως έκανε και τον καφέ μόνος του?

Η εγκατάσταση της διανομής (αν την θεωρήσουμε ως ξεχωριστή) χρησιμοποιεί τον ίδιο installer με το ubuntu...
Τσέκαρε μια τα Vista μήπως δεν είναι εκεί...

xioniaka έγραψε:Τα άλλα που ακούω εδώ είναι για αυτούς που θέλουν και γνωρίζουν να ασχολούνται και να πειραματίζονται.

Αν εννοείς πειραματισμό την εκμάθηση εγκατάστασης προγραμμάτων, codec καθώς και την παραμετροποίηση προγραμμάτων με βάση τις ανάγκες του καθενός τότε...μάλλον όσο ήσουν χρήστης windows δεν θα είδες ποτέ divx/xvid ταινία, το background σου θα ήταν αυτό με τα λιβάδια και η ανάλυση της οθόνης σου 800x600

ΕΛΕΟC
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό headless » 19 Μάιος 2009, 22:03

Κανείς δεν κατηγόρησε κανέναν,απλά σωστό είναι να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση.
Ο ftso έχει 100% δίκιο,και ούτως ή άλλως φίλε μου ποτέ δεν χρειάζεται να ξανα-ανακαλύπτουμε τον τροχό.
Ό,τι προβλήματα κι αν είχες με το Ubuntu τα έχουν ήδη ξανασυνατήσει πολλοί ακόμα,και έχουν βρεί λύσεις που στο 99.9% των περιπτώσεων ταιριάζουν και σ'εσένα.
Αν θεωρείς οτι το να μαθαίνεις και να πειραματίζεσαι και να μαθαίνεις είναι κακό,σκληρό αυτό που λέω αλλά ας έμενες στα windows.
Πού να έβλεπες και καμμιά πιο ζόρικη διανομή δηλαδή,κανένα Arch ή Gentoo.
Θα το βαζες στα πόδια τρέχοντας.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pros » 19 Μάιος 2009, 22:45

Αν εννοείς πειραματισμό την εκμάθηση εγκατάστασης προγραμμάτων, codec καθώς και την παραμετροποίηση προγραμμάτων με βάση τις ανάγκες του καθενός τότε...μάλλον όσο ήσουν χρήστης windows δεν θα είδες ποτέ divx/xvid ταινία, το background σου θα ήταν αυτό με τα λιβάδια και η ανάλυση της οθόνης σου 800x600

ΕΛΕΟC

Αν θεωρείς οτι το να μαθαίνεις και να πειραματίζεσαι και να μαθαίνεις είναι κακό,σκληρό αυτό που λέω αλλά ας έμενες στα windows.
Πού να έβλεπες και καμμιά πιο ζόρικη διανομή δηλαδή,κανένα Arch ή Gentoo.
Θα το βαζες στα πόδια τρέχοντας.

Μην είστε απόλυτοι παιδιά, αυτά που λέτε, είναι η βάση των κατηγοριών εναντίον των χρηστών linux για ελιτίστικη συμπεριφορά. ;)

Εδώ είναι το θέμα μας...
Πολλοί ασχολούνται χρόνια με τα windows και θέλουν να βάλουν το Ubuntu για να δούν κάτι άλλο .

Αν αυτοί μπλεχτούν με τις ρυθμίσεις θα τα παρατήσουν σε μιά μέρα .

Από προηγούμενη δημοσίευση σε αυτό το νήμα...
Προσπάθειες σαν και αυτή είναι πολύ σημαντικές.
Σκέψου το εξὴς. Σε όλους αρέσει το καλό φαγητό, αλλά δεν μαγειρεύουν.
Διαλέγουν εστιατόρια με κριτήριο προσωπικές ανάγκες, γούστα, τοπικές συνήθειες από χιλιάδες που υπάρχουν.
Το «επίσημο» ubuntu, είναι θρεπτικό, με όλες τις βιταμίνες, οικολογικό και ότι άλλο θέλεις,
αλλά δεν γίνεται να καλύψει όλα τα γούστα και τις ανάγκες.
Ὀσο περισσότερο διαδίδεται και επομένως το προσεγγίζουν άνθρωποι που η μαγειρική τους ικανότητα
εξαντλείται σε μακαρονάδες και τηγανητές πατάτες
, τόσο πιο σημαντικά θα γίνουν τα εστιατόρια (εκδόσεις) τοπικής εμβέλειας.
Αλίμονο αν όσοι δεν ξέρουν να μαγειρεύουν, καταλήξουν στα macdonalds με μόνες επιλογές τις σάλτσες σε φακελάκι.

Έχω γνωρίσει άνθρωπο που κατάφερε να κάψει μακαρονάδα....
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 19 Μάιος 2009, 23:43

pros έγραψε:Μην είστε απόλυτοι παιδιά, αυτά που λέτε, είναι η βάση των κατηγοριών εναντίον των χρηστών linux για ελιτίστικη συμπεριφορά. ;)

Απόλυτος δεν είμαι, απλά ο σχολιασμός του @xioniaka είναι προκλητικός.


Το παρακάτω να το ανεχτώ και να πω ότι ο φίλος πήγε στο linux με νοοτροπία windows χωρίς να ψάξει και διαβάσει. Μέγα λάθος και εν μέρη δικαιολογημένο μιας και ουκ ο λίγοι αυτοί που την πατάνε έτσι.
xioniaka έγραψε:Τα DVD δεν έβγαζαν τα menu . Τα VCD δεν τα έπαιζαν . Δεν είχαν ενδειξη γλώσσας κα.




Με το παρακάτω όμως...
xioniaka έγραψε:Εσβησα τα Vista χάλασα τα Partittions σκληρού και στο τέλος κατέληξα στο Μονομάχο που όλα τα έκανε μόνος του απο Partittions μέρχι ρυθμίσεις στα προγράμματα .

Δείχνει πως υποτιμά την νοημοσύνη μου (και των υπόλοιπων μελών ) trollάρωντας και θέλοντας καθαρά να προωθήσει τον Μονομάχο υποτιμώντας το Ubuntu.
Ρε, δουλευόμαστε?
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό xioniaka » 20 Μάιος 2009, 06:52

Σιγά παιδιά κυρήξατε πόλεμο σε κάποιο με διαφορετική γνώμη .

Σεν θέλω να προωθήσω το Μονομάχο απλά επαινώ μιά προσπάθεια και κατηγορώ τον υποβόσκοντα φθόνο των άλλων .

Εσείς παίρνετε μιά διανομή και την τροποποιείτε στα μέτρα σας.

Εγώ αυτό δεν μπορώ να τι κάνω .

Βρέθηκε κάποιος να το κάνει αυτό για μένα και να μου το δώσει κακά είναι ;

Κάντε και εσείς μιά διανομή έτοιμη με τις ρυθμίσεις και ανεβάστε την . Θ ασας πώ μπράβο .

Αν θέλετε το Linux να μπεί στο κόσμο πρέπει να γίνει εύκολο για τον καθένα .

Δεν έχουν όλοι τις γνώσεις σας.

Βγάλτε και εσείς διανομές και δώστε στο λαό δεν είναι κακό .
xioniaka
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009, 20:36
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας