Εκδοση MONOMAXOS v.2

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 13 Μάιος 2009, 12:25

Η άποψή μου είναι η εξής...

Προωθώ και συγχαίρω όποια προσπάθεια remastering του ubuntu που είναι εξειδικευμένη ή προσφέρει κάτι το διαφορετικό.
Για παράδειγμα...
excelixis - development
tuxstation - πιτσιρίκια
crunchbang - lightweight
nubuntu - network
Super OS - for off-line install
...και πολλά άλλα
Ναι , όλες τους έχουν μια κατεύθυνση και είναι πολύ αξιόλογες.

Οτιδήποτε άλλο τώρα το οποίο απλά έχει 10 πακέτα προ-εγκατεστημένα μέσα,διαφορετική σχεδίαση και απευθύνεται για desktop κανονική χρήση δεν μου λένε κάτι, ούτε φαίνεται να προφέρουν.
Αντιθέτως, αυτά συνήθως προκαλούν μετέπειτα προβλήματα σε αναβαθμίσεις κτλ, δεν φέρνουν τον νεο χρήστη σε κατευθείαν επαφή με την κοινότητα, δεν μαθαίνουν στον χρήστη έστω και τα βασικά πράγματα που θα πρέπει να μάθει βάζοντας ubuntu (εγκατάσταση προγραμμάτων, τροποποίηση περιβάλλοντος κτλ).
Αντίθετα, η δημιουργία ενός οδηγού ο οποίος παρουσιάζει τα βήματα των έστω και απλών παραπάνω διαδικασιών εκτός του ότι δίνουν την επιλογή στον χρήστη για το αν τα ακολουθήσει ή όχι, του μαθαίνουν κιόλας σχεδόν ότι χρειαστεί για να αντιμετωπίσει προβλήματα αργότερα ή να χειρίζεται καλύτερα το λειτουργικό του.
Και επειδή οδηγούς έχουμε πολλούς και υπέρ-κατανοητούς νομίζω, ένας νεος χρήστης μπορεί το πολύ σε μια δυο ώρες να εγκαταστήσει ubuntu και να το φέρει ακριβώς στα μέτρα του.
Αυτός ο χρόνος μάλιστα μειώνεται σε κάθε νέα προσπάθεια του ίδιου χρήστη καθώς η γνώση που έχει πάρει απο τις προηγούμενες είναι σημαντική.

Αυτά 8-)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό linuxman » 13 Μάιος 2009, 12:31

Στο Thelug Έχουμε κάνει και εμείς ένα Remastering ( Proxy Server , DansGuardian filtering bad Sites ) και διάφορα άλλα μέσα σε ένα DVD , και σύντομα θα το διαθέσουμε να το δοκιμάσετε .
Τίποτα παραπάνω από ένα Ubuntu 8.10 με πολλά προεγκαταστημένα μέσα εφαρμογές και μερικά codecs .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό bullgr » 13 Μάιος 2009, 12:53

+100000000000 για αυτά που είπε ο ftso... Έτσι ακριβώς είναι... Και αυτό το νόημα έχει το να κάνεις ένα remaster: ΝΑ ΤΟ ΑΞΙΟΠΟΙΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΩΣ LIVE CD/DVD... Εάν είναι να το εγκαταστήσει, καλύτερα να χρησιμοποιήσει το κανονικό live cd του ubuntu για τους λόγους "αποκόμισης γνώσεων" που ανέφερε ο ftso...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 13 Μάιος 2009, 12:56

Και εγώ έκανα ένα remastering που έχει μέσα 3 antivirus, πολλά data recovery και partitioning tools, όλους τους codec, πολλές desktop εφαρμογές, security tools, άριστη σχεδίαση και το καλύτερο wallpaper ever.
Αυτά όμως είναι δικές μου απόψεις και προτιμήσεις και δεν πρόκειται να το διαθέσω σε κανέναν... :P
Spoiler: show
άσε που απαγορεύεται και η αναδιανομή του κλειστού λογισμικού που περιέχεται

Spoiler: show
στα @@ μου θα μου πεις τώρα...

Spoiler: show
μαζί σου :lol:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 13 Μάιος 2009, 15:59

Λέει και για αυτή την ιστορία από ότι είδα, και το θέτει και πολύ ξεκάθαρα για να πω την αλήθεια !!!

http://www.monomaxos.gr/use.htm
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 16 Μάιος 2009, 15:57

Δεν τα πάει και άσχημα πάντως για Ελληνική 'πατέντα' !!!

http://linux.softpedia.com/get/System/O ... 7573.shtml

http://distrowatch.com/table.php

http://livedistro.org/gnu/linux/monomax ... r2-english

Αυτό έχει πλάκα !!!

http://distrofreak.seesaa.net/article/119502035.html

έχει μεγάλο σουξέ όπως γράφει και ο ίδιος ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ

http://monomaxos-linux.blogspot.com/

Εγώ πάντως που ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα user και root κατά την εγκατάσταση (dual boot), έστειλα mail και μου απάντησαν πολύ γρήγορα τα παιδιά ...
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό medigeek » 16 Μάιος 2009, 16:08

Ακόμη δεν πήρα απάντηση για το flash και το opera. :?
http://monomaxos-linux.blogspot.com/200 ... 8194836478
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό ftso » 16 Μάιος 2009, 16:27

Και ούτε πρόκειται...
Του είχα κάνει και εγώ επισήμανση και ερώτηση για αυτό, αλλά το μόνο που είδα ήταν ανανέωση της σελίδας του με αποποίηση των ευθυνών...
Οι ευθύνες όμως είναι του διανομέα όσα κείμενα και να γράψει.
Και δεν είναι μόνο ο opera και το flash...

http://www.adslgr.com/forum/showpost.ph ... stcount=24
+ kubuntu logo...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό pablo-garcia » 16 Μάιος 2009, 17:25

Εγώ πολύ το βολεύτηκα που βρήκα ένα έτοιμο Ελληνικό Ubuntu με όλα τα extra πάντως και ειλικρινά δεν είχα την παραμικρή ιδέα οτι μπορεί ο καθένας μας να φτιάξει κάτι τέτοιο μόνος του ... Από την άλλη το βρίσκω πολύ τίμιο που εξηγεί με λεπτομέρειες το ότι περιέχει πράγματα που δεν θα έπρεπε και οτι το σωστό είναι να φτιάξει ο καθένας μόνος του για δική του χρήση κάτι τέτοιο
όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω viewtopic.php?f=4&t=4800&start=30#p47798
και σου δίνει όλα τα πακέτα που χρησιμοποίησε για να κάνει αυτή τη δουλειά. Και έπειτα είναι πολύ σαφής εκεί που λέει οτι το διαθέτει καθαρά για ''εκπαιδευτικούς λόγους'' και οτι όποιος δεν γουστάρει την όλη ιδέα και θεωρεί οτι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιεί τέτοια ''πράγματα'' ,καλό είναι να μην το κατεβάσει καθόλου !!!

ΥΣ: Έχω κατεβάσει όλα τα πακέτα και σύντομα θα φτιάξω το δικό μου ISO με όνομα ''Pablo-Linux'' ή ''ΝΑΙ ρε ΠΑΟΚ-Linux'' ή δεν ξέρω και γω τι, και θα το δώσω στα φιλαράκια από το σύνδεσμο και στους κολλητούς μου !!! (Τα πάντα όλα μαύρα /μπάρες μενού εικονίδια κτλ / και wallpaper o Μπακαγιοκο !!! )
Aααα :idea: :idea: :idea: :idea: θα το δώσω και στα καρντάσια στο PAOKfc να το βάλουν στο server για να το κατεβάζουν τα παόκια ....

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

ΥΣ2: Αρκετοί από μας ''ξαστραβωθήκαμε'' από τέτοια project και αρχίσαμε να κοιτάμε προς το Linux (MONOMAXO-Puppel κτλ) και καλό είναι βρεθούν και άλλοι να προσφέρουν απλόχερα στον πολύ κόσμο... (πέρσι έκανα αναβάθμιση 600euro στο desktop για να παίζει το μαλ@@@κο-εφέ με τα 3d των Vista με άνεση / δεν ήξερα ο κατσικανιάρης - πριν 1 μήνα έβαλα το dvd του μονομαχου και έκανε παπάδες από εφέ και HD playback στο λάπτοπ που έχω από το 2004 ***P4 3gh 1gb RAM ati 9600 128MB κάρτα γραφικών *** !!! ) :o :o :o :o

Άσε που το έχω βάλει σε πόσους φίλους μου άσχετους σε λαπτοπ και δεν με ξαναέπρηξαν να τους κάνω φορμάτ /να ψάχνω για ιούς (που φτιάχνει μόνη της η Symantec συνήθως για τα πουλάει antivirus :x :x :x ) και τέτοια !!! :mrgreen: :mrgreen:
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΟΚ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ..... ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ !!!
Άβαταρ μέλους
pablo-garcia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009, 15:09
Εκτύπωση

Re: Εκδοση MONOMAXOS v.2

Δημοσίευσηαπό medigeek » 16 Μάιος 2009, 18:18

Το πρόβλημα είναι πως δε θέλει να καταλάβει πως πρέπει να αναλάβει την ευθύνη για την διανομή κάποιων προγραμμάτων που για τη διανομή τους δεν έχουν την ιδεολογία του ελευθερου λογισμικού (ΕΛ/ΛΑΚ).
Από τη στιγμή που βάζει το σύνδεσμο και πως θελει να αναγνωρίσουμε το όνομα του ως δημιουργό, πιστεύω ότι αυτόματα ταυτίζεται με το γεγονός ότι είναι το άτομο που διανέμει τον Μονομάχο (μάλλον λάθος κάνω, αλλά είναι λογικό).

Σε ένα τέλειο κόσμο, δε θα έπρεπε να καθόμαστε να τα αναλύουμε, αλλά με τα δεδομένα του κόσμου στον οποίο ζούμε, οφείλει να αναγνωριστεί από τις διάφορες εταιρίες που προσφέρουν το λογισμικό, από τη στιγμή που επέλεξε να προσθέσει τις εφαρμογές τους. Και δεν είναι δύσκολο, μια εγγραφή σου ζητάνε.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δε θέλει να το κάνει όμως. Με τη συμπεριφορά του είναι σαν να παραδέχεται πως δε θα συνεχίσει άλλο τη δουλειά του - και οφείλω να ομολογήσω πως έχει κάνει περίφημη δουλειά. :)
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας