Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογία!

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό the_eye » 07 Νοέμ 2013, 21:19

Το βιντεο έχει πνευματικά δικαιώματα, τα οποία πρέπει να αγοράσει κάποιος από την εταιρία διανομής του, για να το αναπαράγει.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 08 Νοέμ 2013, 17:48

eliasps έγραψε:Γνωρίζει κανείς τι σκοπό ακριβώς εξυπηρετεί το "georestriction";
Προσπαθώ να δω ένα video - απόσπασμα/σκηνή από ένα επεισόδιο μίας τηλεοπτικής σειράς και όλοι οι σύνδεσμοι που έχω βρει δεν αναπαράγουν το video λόγω γεωγραφικής θέσης.
Είτε "Το video δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας", ή "To video είναι διαθέσιμο μόνο για όσους βρίσκονται εντός των Η.Π.Α.".

Δεν θέλω να το παρακάμψω, αλλά να μάθω γιατί εφαρμόζεται τέτοια πολιτική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


A)Γενική Μέθοδος
Τέτοιου είδους περιορισμού μπορεί να γίνει μέσω προτοκόλλου whois που σου λέει τον πάροχο που που βρίσκεται αυτός. Απλά παίρνεις τα αποτελέσματα της εντολής whois και σκανάρεις για κατάλληλες λέξεις όπως Gr ή greece αν θές να το βλέπουν μόνο Έλληνες.

Μπορείς να δεις τα αποτελέσματα μιας IP μέσω τερματικού:
Κώδικας: Επιλογή όλων
whois <ip address>


Άρα το μόνο που θές είναι να κάνεις ένα whois client στο app σου για geolocation restriction.

Β) Μέθοδος Για smarthpones:
Λαμβάνοντας συντεταγμένες από το gps του smarthpone ένας τρόπος για webapps είναι μέσω apache Cordova http://cordova.apache.org/
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό akounadis » 09 Νοέμ 2013, 15:43

Geochr έγραψε:
clepto έγραψε:επόμενη ερώτηση, μόλις πήρα το καινούργιο μου λάπτοπ. Έχω ακούσει ότι αν το φορτίσεις και το ξεφορτίσεις τελείως μια-δύο φορές στην αρχή μετά η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Ισχύει;

Γενικά είναι καλό στην αρχή λειτουργίας μιας μπαταρίας, να γίνονται 2-3 πλήρης κύκλοι φόρτισης-εκφόρτισης, αλλά προσοχή με χαλαρή εκφόρτωση (φυσιολογική χρήση του λαπτοπ), όχι να το πλακώσουμε στα παιχνίδια κτλ και μέσα σε 1 ώρα να έχουμε αδειάσει την μπαταρία, και επίσης κατά την φόρτιση αν είναι δυνατόν να είναι κλειστό το λάπτοπ !

Για το θέμα που αναφέρθηκε να βγάζουμε την μπαταρία ώστε να αντέχει... αυτό παιδιά είναι λάθος λάθος, διότι η μπαταρία παρέχει μια σταθερή τάση λειτουργίας στα υποσυστήματα του υπολογιστή εν αντιθέσει του φορτιστή-τροφοδοτικού, ακόμη και στο ρεύμα να έχουμε το λάπτοπ, ο υπολογιστής τραβά ρεύμα από την μπαταρία και όχι απευθείας από το φορτιστή-τροφοδοτικό.

Αν για κάποιο λόγο το δίκτυο της ΔΕΗ φάει μία υπέρταση άνω των 240V δύσκολα θα την αντέξει ο φορτιστής και είναι πιθανόν να περάσει κάποιο ανεπιθύμητο ρεύμα και να κάψει κάτι το λαπτοπ μας, υπάρχει επίσης και η περίπτωση της υπότασης την οποία την συναντάμε αρκετά συχνά σε μη αστικές περιοχές η οποία περνά απαρατήρητη αλλά όμως είναι άξια προσοχής. Γενικά παιδιά με της αυξομειώσεις του δικτύου δεν είναι να παίζουμε γιατί ποτέ δεν ξέρουμε πότε θα έρθουν και οι φορτιστές-τροφοδοτικά δεν μπορούν να διαχειριστούμε μεγάλο εύρος διακύμανσης τάσης και για αρκετή ώρα.

Μία λύση αν δε θέλουμε να έχουμε την μπαταρία επάνω στο λάπτοπ και να είμαστε αρκετά πιο ασφαλείς, είναι να παίρνουνε ρεύμα μέσω ενός σταθεροποιητή τάσης.

Υ.Γ Τα παραπάνω ίσως φαίνονται υπερβολικά, αλλά πηγάζουν από την επαγγελματική μου ενασχόληση με τον ηλεκτρισμό και με τα αυτόνομα συστήματα.


Στη τηλεόραση, ηχοσύστημα και ένα media player έχω αυτό το AVR
για ψυγείο και υπολογιστή πρίζα με ασφάλεια. Στο pc με 4 αμπέρ. Έχουμε σημαντικό πρόβλημα στην περιοχή και μιλάω για αποζημιώσεις της ΔΕΗ για καταστροφή ηλεκτρικών συσκευών. Πχ οι πλακέτες των ψυγείων "κλατάρουν" σε ένα χρόνο. Έχω αλλάξει τρεις φορές (330euro σύνολο). Θέλω να προχωρήσω στην εγκατάσταση σταθεροποιητή απ' το ρολόι. Έχεις να μου προτείνεις κάτι αξιόπιστο;
Δεν περιμένω κάτι απ' τη ΔΕΗ, αδιαφορούν πλήρως.
Intel Core i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz ‖ RAM 7617 MiB ‖ Dell Inc. 065C71 - Dell Inc. Inspiron 15 7000 Gaming
Intel Device [8086:591b] {i915} ⋮ nVidia Device [10de:1c8c] {nouveau}
wlp3s0: Intel Wireless 3165 [8086:3165] (rev 79) ⋮ enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Συναντήσεις φίλων του Ubuntu-gr σε πόλεις της Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
akounadis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1050
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 17:40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: akounadis
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό eliasps » 19 Νοέμ 2013, 00:27

Καλησπέρα στο forum.

Έχω φάει τον τόπο να βρω αυτό το εικονίδιο:

Αυτό που δείχνουν τα κόκκινα βελάκια δίπλα από το bookmark Ubuntistas, στο θέμα εικονιδίων Humanity.
Γνωρίζει κανείς που μπορεί να είναι; :-x

Edit: Eντάξει το βρήκα, είναι στα symbolic του gnome.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό lepidas » 11 Δεκ 2013, 14:52

Έχουμε στήσει σε ένα μέρος ένα linux box(Cubieboard) το οποιο πρέπει να στέλνει εικόνες μέσω ιντερνετ κινητής τηλεφωνίας(wind), η συγκεκριμένη εταιρία κινητής έχει σήμα αρκετά καλό στην γύρω περιοχή εκτός απο εκεί που είναι ο υπολογιστής με το στικάκι, εκεί πιάνει που και που GPRS δειχνει το τηλεφωνο μου αλλα το linux box με το στικάκι αρνείται πεισματικά να συνδεθεί, μάλλον το στικάκι δεν κάνει καλή λήψη. Πιστεύετε οτι αμα βαλω ενα αλλο στικακι με θυρα για εξωτερικη κεραια και βαλω και την κεραια θα πιανει καλυτερα? γενικά τι μπορώ να κάνω για την ενίσχυση του σήματος?
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό simosx » 11 Δεκ 2013, 17:42

lepidas έγραψε:Έχουμε στήσει σε ένα μέρος ένα linux box(Cubieboard) το οποιο πρέπει να στέλνει εικόνες μέσω ιντερνετ κινητής τηλεφωνίας(wind), η συγκεκριμένη εταιρία κινητής έχει σήμα αρκετά καλό στην γύρω περιοχή εκτός απο εκεί που είναι ο υπολογιστής με το στικάκι, εκεί πιάνει που και που GPRS δειχνει το τηλεφωνο μου αλλα το linux box με το στικάκι αρνείται πεισματικά να συνδεθεί, μάλλον το στικάκι δεν κάνει καλή λήψη. Πιστεύετε οτι αμα βαλω ενα αλλο στικακι με θυρα για εξωτερικη κεραια και βαλω και την κεραια θα πιανει καλυτερα? γενικά τι μπορώ να κάνω για την ενίσχυση του σήματος?


Ένας μπακάλικος τρόπος για να προσπαθήσεις να ενισχύσεις το σήμα στο στικάκι που έχεις ήδη, είναι να τοποθετήσεις αλουμινόχαρτο (π.χ. διαστάσεις 20cmχ20cm) πίσω από το στικάκι. Δες λεπτομέρειες στο http://www.nairaland.com/751057/how-speed-up-3g-modem

Χρειάζεσαι
Εικόνα
και φτιάχνεις
Εικόνα

Αν έχεις στικάκι που να δέχεται και εξωτερική κεραία, και έχεις και κεραία 2g/3g, τότε είναι μια καλύτερη επιλογή.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό lepidas » 11 Δεκ 2013, 17:48

simosx έγραψε:
lepidas έγραψε:Έχουμε στήσει σε ένα μέρος ένα linux box(Cubieboard) το οποιο πρέπει να στέλνει εικόνες μέσω ιντερνετ κινητής τηλεφωνίας(wind), η συγκεκριμένη εταιρία κινητής έχει σήμα αρκετά καλό στην γύρω περιοχή εκτός απο εκεί που είναι ο υπολογιστής με το στικάκι, εκεί πιάνει που και που GPRS δειχνει το τηλεφωνο μου αλλα το linux box με το στικάκι αρνείται πεισματικά να συνδεθεί, μάλλον το στικάκι δεν κάνει καλή λήψη. Πιστεύετε οτι αμα βαλω ενα αλλο στικακι με θυρα για εξωτερικη κεραια και βαλω και την κεραια θα πιανει καλυτερα? γενικά τι μπορώ να κάνω για την ενίσχυση του σήματος?


Ένας μπακάλικος τρόπος για να προσπαθήσεις να ενισχύσεις το σήμα στο στικάκι που έχεις ήδη, είναι να τοποθετήσεις αλουμινόχαρτο (π.χ. διαστάσεις 20cmχ20cm) πίσω από το στικάκι. Δες λεπτομέρειες στο http://www.nairaland.com/751057/how-speed-up-3g-modem

Χρειάζεσαι
Εικόνα
και φτιάχνεις
Εικόνα

Αν έχεις στικάκι που να δέχεται και εξωτερική κεραία, και έχεις και κεραία 2g/3g, τότε είναι μια καλύτερη επιλογή.
νομιζω αυτο με τα αλουμινοχαρτα και τα σουροτηρια ειναι μυθος. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό eliasps » 11 Δεκ 2013, 18:10

lepidas έγραψε:νομιζω αυτο με τα αλουμινοχαρτα και τα σουροτηρια ειναι μυθος.

Δεν είναι μύθος.
Το αλουμινόχαρτο συγκεκριμένα έχει την δυνατότητα να αντανακλά (και λιγότερο να απορροφά) ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία με μήκος κύματος στο φάσμα των ραδιοκυμάτων.

Δηλαδή, τοποθετώντας μία επιφάνεια αλουμινόχαρτου όπως φαίνεται στις εικόνες που δίνει ο simosx σε έναν δέκτη σήματος, σε κατάλληλη κατεύθυνση και γωνία, με κλίση κοιλότητας (- μπορεί να ενισχύσει το σήμα που λαμβάνει ο δέκτης, καθώς αντανακλά τις ακτίνες που περνούν κοντά στον δέκτη, προς τον δέκτη.
Όσο πιο πολύ απομακρύνεις έναν δέκτη από την πηγή αυτός δέχεται λιγότερη ακτινοβολία, όπως περιγράφεται από τις αναλογίες του νόμου του αντίστροφου τετραγώνου.
Αντίθετα, με κλίση κυρτότητας )- τα απωθεί.

Θεωρητικά ισχύει λοιπόν αυτό που περιγράφει ο simosx.
Πρακτικά, με την κατάλληλη εφαρμογή δεν βρίσκω τον λόγο να μην λειτουργήσει.
Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Εκτός από το αλουμινόχαρτο. :P
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό asvos » 11 Δεκ 2013, 19:33

Όλα αυτά ισχύουν όταν έχουμε μία πηγή μετάδοσης.
Στη περίπτωση μας έχουμε κυψελοειδές δίκτυο και
τα πράγματα περιπλέκονται,όσον αφορά την κατεύθυνση του κάτοπτρου νομίζω.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: Κάνε και εσύ, τις ερωτήσεις σου σχετικά με την τεχνολογί

Δημοσίευσηαπό eliasps » 11 Δεκ 2013, 19:43

asvos έγραψε:Όλα αυτά ισχύουν όταν έχουμε μία πηγή μετάδοσης.
Στη περίπτωση μας έχουμε κυψελοειδές δίκτυο και
τα πράγματα περιπλέκονται,όσον αφορά την κατεύθυνση του κάτοπτρου νομίζω.

Σωστά, σίγουρα περιπλέκονται στο κυψελοειδές δίκτυο, αλλά η αρχή είναι ίδια, απλά με περισσότερες πηγές.
Στρέφοντας το κάτοπτρο στην κατάλληλη κατεύθυνση αυξάνεις την ακτινοβολία που δέχεται ο δέκτης.
Αρκεί η ακτινοβολία που μπλοκάρεται από μία πηγή, να υπερκαλύπτεται από τις άλλες.
Έτσι και αλλιώς, η θέση του συστήματος με το stick φαντάζομαι δεν θα γίνει με χαρτί και μολύβι, υπολογίζοντας γωνίες, θέσεις των πηγών, απόσταση των πηγών και συχνότητες, αλλά πρακτικά και εμπειρικά, δηλαδή περιστρέφοντας το σύστημα μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη θέση που ο δέκτης δέχεται περισσότερη ακτινοβολία.
Έτσι θα το έκανα εγώ τουλάχιστον, αν αναγκαζόμουν να εφαρμόσω την λύση με το αλουμινόχαρτο, γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι δύσκολο να συνυπολογιστούν (όπως το περιβάλλον, τα υλικά τριγύρω κλπ).
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας