Δημιουργια νεου λογ/σμου στο Googlemail ( solved)

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Δημιουργια νεου λογ/σμου στο Googlemail ( solved)

Δημοσίευσηαπό Tasos » 16 Μάιος 2008, 23:44

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος δημιουργιας νεου λογαριασμου email, με 5 χαρακτηρες και οχι με 6( πριν το @) ; Ειναι μια ειδικη περιπτωση οπου δεν θα ηθελα τον 6ο χαρακτηρα, διοτι αυτο θα μου αλλοιωσει το I.D. που εχω ηδη καταχωρησει σε διαφορες βασεις δεδομενων, και ειναι αναγνωρισιμο απο την παγκοσμια Ραδιοερασιτεχνικη κοινοτητα. (Το εχω στο Yahoo, αλλα θελω να κλεισω ολους τους λογ/σμους εκει).

ευχαριστω
Τασος
Τελευταία επεξεργασία από Tasos και 03 Ιουν 2008, 09:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: � ┃ Προγραμματισμού: � ┃ Αγγλικών: �
2 Ubuntu Mate 18.04 LTS 64bit & Windows 7/64bit (dual-boot)
3 Genuine Intel CPU U2700 1.30GHz ‖ RAM 3793 MiB ‖ TOSHIBA SATELLITE T110
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet [1969:1062] (rev c0) ⋮ wlan0: Realtek RTL8191SEvB Wireless [10ec:8172] (rev 10)
Tasos
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη
Εκτύπωση

Re: Δημιουργια νεου λογ/σμου στο Googlemail

Δημοσίευσηαπό bullgr » 17 Μάιος 2008, 13:46

Tasos έγραψε:Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος δημιουργιας νεου λογαριασμου email, με 5 χαρακτηρες και οχι με 6( πριν το @) ; Ειναι μια ειδικη περιπτωση οπου δεν θα ηθελα τον 6ο χαρακτηρα, διοτι αυτο θα μου αλλοιωσει το I.D. που εχω ηδη καταχωρησει σε διαφορες βασεις δεδομενων, και ειναι αναγνωρισιμο απο την παγκοσμια Ραδιοερασιτεχνικη κοινοτητα. (Το εχω στο Yahoo, αλλα θελω να κλεισω ολους τους λογ/σμους εκει).

Οι 6 χαρακτήρες είναι κομβικό σημείο για πολλές υπηρεσίες που χρειάζεται να εγγραφείς. Και δεν υπάρχει περίπτωση το gmail να σου κάνει τη χάρη με τίποτα.

Η καλύτερη λύση για σένα είναι να έχεις mail από webhoster. Σε αυτή τη περίπτωση βάζεις όσους χαρακτήρες θέλεις (πχ info@abcdef.gr). Και εάν δεν θέλεις να πληρώσεις ολόκληρο domain για να έχεις προσωπικό mail, μπορείς να βρεις κάποιον γνωστό σου που να έχει ιστοσελίδα ή από την κοινότητα στην οποία είσαι μέλος, γιατί οι περισσότεροι webhosters προσφέρουν από 5 λογαριασμούς mail και άνω, που οι περισσότεροι δεν τους χρησιμοποιούν όλους, οπότε τους περισσεύουν και μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Απέφυγε πάντως κάτι υπηρεσίες mail άγνωστες και ας σου προσφέρουν τη δημιουργία mail 5 χαρακτήρων γιατί έχω πολύ άσχημες εμπειρίες από την αξιοπιστία τέτοιων άγνωστων υπηρεσιών mail. Τις περισσότερες φορές οι servers ήταν οff και τα mail χανόντουσαν ή τα έβλεπες στο inbox μετά από 4-5 μέρες από την ημερομηνία έλευσης τους.

Αντί να καταφύγεις σε αυτή τη λύση, καλύτερα να μείνεις στο Yahoo που είναι αξιόπιστο και εγγυημένο.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Δημιουργια νεου λογ/σμου στο Googlemail

Δημοσίευσηαπό Tasos » 17 Μάιος 2008, 21:50

bullgr έγραψε:
Tasos έγραψε:Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος δημιουργιας νεου λογαριασμου email, με 5 χαρακτηρες και οχι με 6( πριν το @) ; Ειναι μια ειδικη περιπτωση οπου δεν θα ηθελα τον 6ο χαρακτηρα, διοτι αυτο θα μου αλλοιωσει το I.D. που εχω ηδη καταχωρησει σε διαφορες βασεις δεδομενων, και ειναι αναγνωρισιμο απο την παγκοσμια Ραδιοερασιτεχνικη κοινοτητα. (Το εχω στο Yahoo, αλλα θελω να κλεισω ολους τους λογ/σμους εκει).

Οι 6 χαρακτήρες είναι κομβικό σημείο για πολλές υπηρεσίες που χρειάζεται να εγγραφείς. Και δεν υπάρχει περίπτωση το gmail να σου κάνει τη χάρη με τίποτα.

Η καλύτερη λύση για σένα είναι να έχεις mail από webhoster. Σε αυτή τη περίπτωση βάζεις όσους χαρακτήρες θέλεις (πχ info@abcdef.gr). Και εάν δεν θέλεις να πληρώσεις ολόκληρο domain για να έχεις προσωπικό mail, μπορείς να βρεις κάποιον γνωστό σου που να έχει ιστοσελίδα ή από την κοινότητα στην οποία είσαι μέλος, γιατί οι περισσότεροι webhosters προσφέρουν από 5 λογαριασμούς mail και άνω, που οι περισσότεροι δεν τους χρησιμοποιούν όλους, οπότε τους περισσεύουν και μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Απέφυγε πάντως κάτι υπηρεσίες mail άγνωστες και ας σου προσφέρουν τη δημιουργία mail 5 χαρακτήρων γιατί έχω πολύ άσχημες εμπειρίες από την αξιοπιστία τέτοιων άγνωστων υπηρεσιών mail. Τις περισσότερες φορές οι servers ήταν οff και τα mail χανόντουσαν ή τα έβλεπες στο inbox μετά από 4-5 μέρες από την ημερομηνία έλευσης τους.

Αντί να καταφύγεις σε αυτή τη λύση, καλύτερα να μείνεις στο Yahoo που είναι αξιόπιστο και εγγυημένο.



Σκεφτομουν να συγκεντρωσω ολους τους λογ/σμους κατω απο μια στεγη, γιαυτο και εκανα τετοια ερωτηση. Εφοσον αυτο οπως λες δεν γινεται, θα κρατησω τουλαχιστον τον 5/αφηφιο στο Yahoo.
Ευχαριστω
Τασος - Ηρακλειο
1 Γνώσεις Linux: � ┃ Προγραμματισμού: � ┃ Αγγλικών: �
2 Ubuntu Mate 18.04 LTS 64bit & Windows 7/64bit (dual-boot)
3 Genuine Intel CPU U2700 1.30GHz ‖ RAM 3793 MiB ‖ TOSHIBA SATELLITE T110
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet [1969:1062] (rev c0) ⋮ wlan0: Realtek RTL8191SEvB Wireless [10ec:8172] (rev 10)
Tasos
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας