Elive

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Elive

Δημοσίευσηαπό align » 25 Αύγ 2008, 16:05

κυκλοφορησε μια καινουργια εκδοση μιας ενδιαφερουσας διανομης και θα ηθελα να δω πω ειναι ,αλλα υπαρχει ενα προβλημα η πληρωνεις ,που δε μου φαινεται καλο ,γιατι που ξερω τι ειναι και εξαλλου ubuntu ειναι το βασικο λινουξ λειτουργικο μου,απο την αλλη λεει αν πχ γραψεις ενα αρθρο σε οποιοδηποτε site ,παιρνεις κωδικους προσκλησης ,αλλα αν εκανα κατι τετοιο εδω θα ηταν εκμεταλλευση της προσπαθειας σας και αχαριστια,οποτε αυτο που θελω να πω ειναι αν εχει κανεις καποια προσκληση να μου δωσει να δω τι ειναι αυτη η διανομη ,που χρησημοποιει τετοια μαρκετιστικα κολπα.

ευχαριστω και συγγνωμη αν ποσταρω κατι που δεν επρεπε.
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό vista killer » 25 Αύγ 2008, 16:17

Υπάρχει δυνατότητα να εγκαταστήσεις το e17 περιβάλλων και στο ubuntu

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=546746

το πρόβλημα ειναι ότι ακόμα έχει αρκετά προβλήματα σαν περιβάλλων εργασίας.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό ftso » 25 Αύγ 2008, 16:23

Αν θες δοκίμασε GeUbuntu.
http://opengeu.intilinux.com/Development_Versions.html
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό align » 25 Αύγ 2008, 16:34

οκ ευχαριστω,θα το βαλω μαλλον να κατεβαινει καλυτερα και να του ριξω μια ματια αφου εχει προβληματακια .
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό headless » 25 Αύγ 2008, 18:07

Κατά την γνώμη μου το Enlightment είναι αρκετά βαρύς window manager,και τα γραφικά του τα βρίσκω λίγο "κίτς"
Όπως έχω ξαναπεί όμως,το Linux προσφέρεται για πειραματισμούς,κι αυτό που σ'εμένα δεν αρέσει μπορεί να αρέσει σε κάποιον άλλο.
Η αλήθεια είναι οτι αυτά τα κόλπα με invites κλπ δε μου γεμίζουν το μάτι...
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό align » 25 Αύγ 2008, 18:20

για τον κοσμο του ανοιχτου λογισμικου,τουλαχιστον απαραδεκτο ειναι σα πρακτικη,απορω πως τους ηρθε.
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό bullgr » 25 Αύγ 2008, 18:26

Το Elive το έχω εγκατεστημένο σε έναν υπολογιστή που είχα πεταμένο (pentium 4 768mb ram). Η πληρωμή που σου ζητάει είναι στην ουσία donation, δεν πληρώνεις δηλαδή για την ίδια διανομή αλλά για την υπηρεσία. Και η χαμηλότερη τιμή που μπορείς να κάνεις donation είναι 5 δολλάρια, δηλαδή 3,5 ευρώ. Δεν νομίζω να είναι τόσο σοβαρό το ζήτημα να κάνεις συνεισφορά σε μια διανομή στο κόστος ενός καφέ...

Το Ε17 μου αρέσει αν και με αυτά τα εφελίκια δεν είναι και τόσο ελαφρύ όσο υποστηρίζουν οι δημιουργοί τους. Προτιμότερο θα ήταν να χρησιμοποιήσει κανείς σε παλαιότερο μηχάνημα από το δικό μου το Ε16.

Κατά τα άλλα το Elive είναι μια κλασική διανομή debian. Το δυνατότερο σημείο του είναι (γι' αυτό και το εγκατέστησα) ότι παίζει τα πάντα out of the box, χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσεις τίποτε εξτρά. Άλλωστε προέρχεται από την Ευρώπη (Γαλλία;) και έτσι δεν έχει τα νομίστικα κολλήματα με τις πατέντες. Γι' αυτό το κάνει μια εξαιρετική επιλογή σε αυτούς που θέλουν στα γρήγορα χωρίς ταλαιπωρίες μια ελαφριά διανομή χωρίς την ανάγκη σύνδεσης στο internet και εγκατάσταση επιπρόσθετων codecs κλπ.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό align » 25 Αύγ 2008, 18:36

δεν ειναι ,αλλα να σε αφηνει να το επιλεξεις,εκει ειναι η ενστανση μου και επιβαλλει να το διαφημισεις,μα αμα ειναι καλο γιατι να μη πεις καποιο καλο λογο και να κανεις αρθρα και οτι θελουν?
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό bullgr » 25 Αύγ 2008, 19:15

align έγραψε:δεν ειναι ,αλλα να σε αφηνει να το επιλεξεις,εκει ειναι η ενστανση μου και επιβαλλει να το διαφημισεις,μα αμα ειναι καλο γιατι να μη πεις καποιο καλο λογο και να κανεις αρθρα και οτι θελουν?

Μερικά project χρειάζονται χρήματα για να συντηρηθούν και ο δημιουργός του Elive σου επιτρέπει να κατεβάσεις τη δωρεάν διανομή του χρεώνοντας σου την υπηρεσία, στην προκειμένη περίπτωση σε μορφή donation. Εναλλακτικά σε προτρέπει να αρθρογραφήσεις κάπου για το Elive, δίνοντάς σου ως αντάλλαγμα πρόσβαση για να κατεβάσεις το Elive.

Πολλές διανομές linux κάνουν κάτι αντίστοιχο. Είναι ναι μεν δωρεάν αλλά σου χρεώνουν τις παράπλευρες υπηρεσίες: Το redhat σου χρεώνει την υποστήριξη και τα updates. Tο ίδιο και το suse. To Mandriva σου χρεώνει τα πακέτα που θα χρειαστείς πέρα από την βασική εγκατάσταση.

Και αυτοί άνθρωποι είναι και θέλουν να ζήσουν. Πως θα πληρώσουν όλα αυτά τα έξοδα; Ξέρεις πόσο κοστίζει μόνο το hosting και οι υπηρεσίες server; Για να μην επεκταθώ και στα υπόλοιπα έξοδα.

Είναι όντως αλήθεια ότι με το ubuntu καλομάθαμε... Τα πάντα δωρεάν χωρίς χρεώσεις κλπ. Αλλά πόσοι από μας λειτουργούν συνειδητά; Πόσοι από μας κάνανε donation στο ubuntu; Πόσοι από μας αγόρασαν κάτι από το ubuntu shop για να υποστηρίξουμε τη διανομή;

Σε πληροφορώ ότι απειροελάχιστοι... Δεν αντικατροπτίζεται με τίποτα τα downloads των iso images του ubuntu με τα donations ή τις αγορές στο ubuntu shop. Η νύχτα με τη μέρα.

Και αν παρ' όλα αυτά το ubuntu αντέχει οικονομικά (ελέω Shuttleworth;) δεν ισχύει το ίδιο και για τις μικρές διανομές των 1-2 ατόμων. Αυτοί δεν έχουν τα "φράγκα" να αντέξουν τα έξοδα.

Και προτιμώ να κάνω donation στο κόστος ενός καφέ παρά να βλέπω να το κλείνει το "μαγαζί" ο δημιουργός του Elive λόγω οικονομικών προβλημάτων.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό align » 25 Αύγ 2008, 19:24

εγω δεν ειπα να μη χρεωνει,απλα ο τροπος που το κανει δε μου αρεσει ,αλλωστε ο τορβαλντσ δεν ειχε πει και 100000 να το πουλησει το λινουξ μπορει καποιος αν θελει αρκει να βρεθει αγοραστης?
παντως αυτο για τη mandriva δε το ξερα,καποτε πρεπει να ειχε και αυτη σοβαρα οικονομικα προβληματα νομιζω....

και να μη ξεχναμε ελέυθερο σα το λογο,οχι σα τη μπυρα....
Τελευταία επεξεργασία από align και 25 Αύγ 2008, 19:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας