Elive

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό headless » 25 Αύγ 2008, 19:40

bullgr έγραψε:
Είναι όντως αλήθεια ότι με το ubuntu καλομάθαμε... Τα πάντα δωρεάν χωρίς χρεώσεις κλπ. Αλλά πόσοι από μας λειτουργούν συνειδητά; Πόσοι από μας κάνανε donation στο ubuntu; Πόσοι από μας αγόρασαν κάτι από το ubuntu shop για να υποστηρίξουμε τη διανομή;


Εγώ πάντως αγόρασα ένα μπλουζάκι
Για του λόγου το αληθές :

Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 25 Αύγ 2008, 22:12

(Αν και τώρα βγαίνουμε εκτός του αρχικού θέματος)

Καλώς ή κακώς το ανοιχτό λογισμικό έχει συνδυαστεί με το τσάμπα από πλευράς του χρήστη. Και μάλιστα ακριβώς γιατί αυτό το τσάμπα πολλές φορές είναι αυτό που προβάλλεται ως το κύριο πλεονέκτημα του εν αντιθέσει με το λογισμικού κλειστού κώδικα, όταν δεν επιβεβαιώνεται στις προσδοκίες μας "τσινάμε". Θεωρώ ότι ο κόσμος μπερδεύει το OSS με το Freeware μερικές φορές γιατί στους πιο πολλούς χρήστες ως τέτοιο αντικατοπτρίζεται. Eγώ (προφανώς) στο EFF κάνω τα donatations μου. (Το μπλουζάκι το έδωσα δώρο άρα αποδεικτικό στοιχείο δεν έχω.)

Το Enlightenment το έχω ως alternative του GNOME και το πιλατεύω αραιά και πού. Απλά το έχω γιατί ήθελα έναν μικρό window manager για back-up αν καταστρέψω κάτι στο gnome :P και το εβαλά αντί το xcfe+ ή του IceWM (το όποιο έχουμε default στους servers στο πανεπιστήμιο ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΩ ΤΟ ΜΙΣΩ ΤΟ ΜΙΣΩ). Συμπαθητικό είναι, δεν συγκλονίστηκα αλλά την δουλειά την κάνει και λίγο χώρο θέλει άρα ΟΚ :D
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό align » 26 Αύγ 2008, 00:16

ενημερωτικα εμενα δε με νοιαζει αν πληρωσεις για μια διανομη,αρκει να ξερω περι τινος προκειται,ας πουμε trial version,
οσον αφορα το τι δινεις ο καθενας ,το καινουργιο ρουτερ το πηρα για να εχω δυνατοτητα ελευθεριας σχετικα με τις συνδεσεις και το λινουξ και αν δε πηγαν τα λεφτα σε συγκεκριμενηη διανομη καλυτερα γιατι πηγαν σε εταιρια που εχει προιοντα φιλικα στο λινουξ και θα τη παροτρυνουν, οπως και αλλες εταιριες που θα βλεπουν κατι τετοιες κινησεις να στραφουν στο λινουξ και οχι σε συγκεκριμενες διανομες.,αλλιως δεν θα εδινα δεκαρα.
ομως εδωσα κατι λιγοτερο απο οσο ειχα παρει xp οποτε δε τιθεται τσαμπα η οχι. αλλωστε η αδεια διαθεσης ειναι σαφης και ολη αυτη η κουβεντα δε θα γινοταν αν τη διεθεταν τη διανομη οπως συνηθιζεται,οποτε μετα αν ηταν τοσο καλη θα τους εδινα σαφως κατι απευθειας σε αυτους και οχι για merchandize.
εδω δινονται donnations σε σαιτ ,σε λειτουργικα που μας διευκολυνουν θα κανουμε πισω???
και εδω που τα λεμε αν μετα αυτη η εταιρεια εκανε καποτε κατι οπως η eula που εβαλε συγκεκριμενη εταιρια ,γιατι να την εχω στηριξει τοτε?
και η suse πουλιουταν παλια και ειδαμε τωρα τις eula και ποιος ξερει τι θα γινει .
αμα δηλαδη τη πουλησουν αυτι την εταιρια στη microsoft καλ θα ειναι?

εδω που τα λεμε υπαρχει και ιδεολογια ,αλλιως σιγα γιατι να ασχοληθει κανεις.
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό bullgr » 26 Αύγ 2008, 13:16

Εκεί ήθελα να καταλήξω... Ναι μεν είναι σωστότερο να κατεβάζεις πρώτα τη διανομή και εάν σου αρέσει να κάνεις donation αλλά το παλικάρι στο Elive αναγκάστηκε να το κάνει έτσι γιατί όλοι κατέβαζαν τη διανομή του και στο τέλος έφτιαχναν τους... κινέζους.

Είναι συχνό το φαινόμενο αυτό... όλοι κατεβάζουν και σχεδόν κανείς δεν κάνει donation.
Οπότε εάν ήσασταν στη θέση του τι θα φτιάχνατε; Ή θα το κλείνατε το "μαγαζί" ή θα τους αναγκάζατε πρώτα να κάνουν donation και μετά να κατεβάζουν.

Και εμένα δεν μου άρεσε αυτό στην αρχή αλλά μετά κατάλαβα γιατί το κάνει. Και σκέφτηκα ότι είναι καλύτερα έτσι παρά να μην υπήρχε η διανομή. Είπαμε... όλοι δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια όπως στις μεγάλες διανομές.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Elive

Δημοσίευσηαπό align » 26 Αύγ 2008, 13:44

καποτε πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε το κοπο που κανουν καποιοι ανθρωποι για να εξυπηρετουμαστε οι υπολοποι.

ειναι σημαντικο αυτο και βεβαιως και πρεπει να υποστηριζουμε προσπαθειες απο τις οποιες ωφελουμαστε.
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας