Eye-strain reduction

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Eye-strain reduction

Δημοσίευσηαπό Fedil » 01 Αύγ 2021, 09:01

Γεια σας,

Σημερα είχα την ερωτηση σε καποιον, ο οποιος χρησιμοποιει μονο windows και mac οτι πως γινεται το περιβαλλον του να ειναι τοσο optimized και φιλικο για τα ματια. Ακομα και το wallpaper, fonts, φωτισμος ηταν τοσο φιλικα για τα ματια που σου εδιναν την εντυπωση οτι σε ξεκουραζουν.

Εγω σε περιβαλλον gnome με gnome shell νιωθω οτι τα ματια μου κουραζονται ευκολα και οτι τα fonts δεν ταιριαζουν καθολου με το περιβαλλον. Κατι δεν παει καλα με τα default fonts του gnome.

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας, και ιδιαιτερα εσεις που εχετε mac και ξερετε καπως τι σημαινει να εχεις ξεκουραστο και optimized περιβαλλον για τα ματια, αυτο που νομιζεις οτι ειναι ωραιο και μπορεις να το αντεξεις ωρες,

"Ποιος πιστευετε ειναι ο καταλληλος συνδιασμος fonts του interface, documents, monospace και legacy window titles που αποδεδειγμενα δινουν ωραια αισθηση και δεν κουραζουν το ματι";
Debian 10 Buster 64bit
Intel Core i5 CPU M 430 2.27GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Dell Inc. 0JY92C - Dell Inc. Inspiron 1564
ATI Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series] [1002:68e0]
eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02) ⋮ eth2: Broadcom BCM4312 802.11b/g LP-PHY [14e4:4315] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Fedil
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 441
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009, 16:32
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Εκτύπωση

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization

cron