3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό vista killer » 30 Ιούλ 2008, 14:24

γιαυτό που λέει ο aflaouras δεν ξέρω πως γίνετε αλλά για το να έχεις ξεχωριστό wallpaper σε gnome γίνετε σίγουρα αν και δεν θυμάμαι τον τροπο λόγο ότι είμαι χρήστης kde και κάτι τέτοιο γίνετε με μια απλή ρύθμιση :D
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό ftso » 30 Ιούλ 2008, 14:45

vista killer έγραψε:γιαυτό που λέει ο aflaouras δεν ξέρω πως γίνετε αλλά για το να έχεις ξεχωριστό wallpaper σε gnome γίνετε σίγουρα αν και δεν θυμάμαι τον τροπο λόγο ότι είμαι χρήστης kde και κάτι τέτοιο γίνετε με μια απλή ρύθμιση :D



Εδώ αναφέρει το πως:

http://tombuntu.com/index.php/2008/07/28/stackswitch-and-wallpaper-plugins-with-compiz-076/ έγραψε:We need to change a Gconf key to stop Nautilus from managing the desktop. Launch the Run Application dialog with Alt-F2 and run gconf-editor. Navigate to apps->nautilus->preferences and unselect the show_desktop option. Your desktop icons should disappear.

Open System->Preferences->CompizConfig Settings Manager. Find and enable the Wallpaper plugin, and configure it with a wallpaper image for each of your workspaces. You can use the up and down buttons to set which workspace gets which wallpaper.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό gourgi » 30 Ιούλ 2008, 15:11

απλά να συμπληρώσω ότι με την μέθοδο που είπε παραπάνω ο ftso θα χάσετε τα εικονίδια από το desktop (μιλάω για το gnome πάντα) και ουσιαστικά την λειτουργικότητα του. παλιότερα στο gutsy υπήρχαν κάποια patches για τον nautilus που δίναν αυτή την δυνατότητα αλλά δεν δουλεύουν στο hardy.
Πάντως έχει προγραμματιστεί η υποστήριξη ανεξάρτητων wallpapers για την νέα έκδοση του ubuntu που θα βγεί τον Οκτώβρη.δείτε το παρακάτω βίντεο:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e1QHs-STcHs[/youtube]
Λίγη υπομονή λοιπόν :P

Για το kde νομίζω ότι υπάρχει ήδη αυτή η δυνατότητα αλλά δεν το χρησιμοποιώ οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization