3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό ali.musli » 01 Ιουν 2008, 22:31

Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούριος του Linux και σκέφτομαι σοβαρά να παρατήσω τα windows, τα έχω βαρεθεί. Έχω κατεβάσει την έκδοση ubuntu 8.04 LTS. Θα ήθελα να ρωτήσω της ρυθμίζεις που πρέπει να κανείς έτσι ώστε να έχεις την 3D επιφάνεια εργασία (κύβος).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!
ali.musli
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:10
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 01 Ιουν 2008, 22:58

Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 02 Ιουν 2008, 01:00

Προς τα καινούργια μέλη:

Θυμίζω 2 βασικά πράγματα που υπάρχουν αναλυτικότερα στο γενικά-προτάσεις για το forum που καλό είναι να διαβάσουν όλοι.
Το σωστό είναι πριν δημιουργήσουμε ένα καινούργιο νήμα, να έχουμε ψάξει πρώτα στο forum, αν υπάρχει ήδη σε αντίστοιχες κατηγορίες το ίδιο ή κάτι παρόμοιο κ αν έχει απαντηθεί.
Σε περίπτωση που ΔΕΝ υπάρχει, κάνουμε μία αναζήτηση στο Google κ αν και πάλι δεν βρούμε αποτέλεσμα ή δεν καταλάβουμε τελοσπάντων, τότε ζητάμε τη βοήθεια από την κοινότητα.
Έτσι αποφεύγεται σπατάλη χρόνου και κόπου για όλους


Προς τους διαχειριστές - συντονιστές

Καλό είναι να διαγράφετε τα νήματα που είναι "παραπανίσια" και δεν χρειάζονται όπως αυτό πχ. Έτσι ελαφρύνεται και το forum και δεν μας μπερδεύει γιατί αν τα αφήσουμε στο τέλος θα έχει χιλιάδες νήματα το forum που με τη σειρά τους θα οδηγούν σε άλλα και αυτά σε άλλα και μέχρι να βρείς τη λύση(άμα δεν βαρεθείς ως τότε), θα έχουν σπάσει τα νεύρα σου τουλάχιστον.


Ευχαριστώ

Σπύρος


ilpara:
Φίλε Σπύρο, έχεις δίκιο σε όσα γράφεις, και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, αλλά όταν αφορά νέα μέλη με λίγες δημοσιεύσεις είναι καλύτερο να είμαστε περισσότερο ανεκτικοί έως ότου ενταχθούν στην φιλοσοφία και μάθουν τους κανόνες της κοινότητας. Σημαντικότερο από ένα λάθος ή περιττό νήμα ή δημοσίευση είναι να ενθαρρύνουμε και καθοδηγούμε τους νέους χρήστες που έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με το ubuntu και έχουν ανάγκη υποστήριξης.
Ευχαριστώ
Ηλίας
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό vista killer » 02 Ιουν 2008, 13:30

Flexcan επειδή το ξαναέγραψες και αλλού το ίδιο μήνυμα. Ασε τους χρήστες αλλά και τους διαχειριστές να βάλουν τους κανόνες όπως θέλουν. Μην αρχίσουμε να αποτρέπουμε τον καθένα που θέλει να κάνει μια ερώτηση με τέτοιου είδους μηνύματα...
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Ιουν 2008, 14:17

Το executive summary για την ενεργοποίηση της 3D επιφάνειας εργασίας (κύβος) είναι

Α. Ανάλογα με την κάρτα γραφικών που έχεις, η 3Δ επιφάνεια εργασίας μπορεί να είναι ήδη ενεργοποιημένη.
Αυτό είναι τυπικό όταν έχεις κάρτα γραφικών Intel, ή όταν έχεις κάρτα γραφικών NVidia να έχεις ρυθμίσει τον οδηγό κλειστό κώδικα, ή όταν έχεις κάρτα ATI χρειάζεται κάποια τύχη (πρόκειται να βελτιωθεί η κατάσταση με τις ATI).

B. Βλέπεις αν έχεις ήδη 3D από το Σύστημα/Προτιμήσεις/Εμφάνιση/Desktop effects. Αν όχι, προσπαθείς να ενεργοποιήσεις.

Γ. Ο κύβος δεν είναι ενεργός από προεπιλογή όταν χρησιμοποιείς 3D. Χρειάζεται μια μικρορύθμιση που περιγράφεται στο URL που δόθηκε παραπάνω. Ακολουθείς τα βήματα αυτά και έχει 3Δ κύβο, γράφεις με φωτιά, κάνεις μεγέθυνση στην επιφάνεια εργασίας και πολλά άλλα.

Οπότε το βασικό ζήτημα είναι το (Α), βασική υποστήριξη, και μετά κοιτάς για τα ιδιαίτερα εφέ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 02 Ιουν 2008, 23:39

Ζητώ συγγνώμη για την παρέμβαση - υπόδειξή που έκανα πρίν.

Δεν έχω σκοπό ούτε να αποτρέψω, ούτε να αποθαρρύνω κανέναν όπως λέχθηκε.
Το ακριβώς αντίθετο μάλιστα!!!
Ελπίζω οι moderators ότι θα τα καταφέρουν στο έργο τους όσο μεγαλώνει το forum.

Anyway συγγνώμη ξανά...
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό gkottis » 20 Ιουν 2008, 22:56

Eπιδη το πιο πανω λινκ βγαζει στο how to για τον κυβο εγω θελω απλα να ρωτησω πος μπορω σε Gnome περιβαλλον να βαλω 4 backrounds στις επιφανειες εργασιας.
Ρωταω γιατι μεχρι στιγμης οσο και να εχω ψαξει στο ιντερνετ ολοι μιλανε για KDE και οχι για gnome.Αν μπορει καπιος να μου πει.

Ευχαριστω
gkottis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 02:08
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό simosx » 21 Ιούλ 2008, 13:41

gkottis έγραψε:Eπιδη το πιο πανω λινκ βγαζει στο how to για τον κυβο εγω θελω απλα να ρωτησω πος μπορω σε Gnome περιβαλλον να βαλω 4 backrounds στις επιφανειες εργασιας.
Ρωταω γιατι μεχρι στιγμης οσο και να εχω ψαξει στο ιντερνετ ολοι μιλανε για KDE και οχι για gnome.Αν μπορει καπιος να μου πει.


Αυτή είναι από τις πιο συχνές ερωτήσεις. Όσο γνωρίζω, είναι δυνατό να γίνει (δεν το είχα μεγάλη ανάγκη για να το κάνω). Θα χρειαστεί όμως να ψάξεις λίγο.
Κάνε αναζήτηση στο Google με π.χ. gnome compiz four backgrounds, ή multiple wallpapers compiz

Αν έχεις την καλωσύνη στο τέλος να προσθέσεις μια περιγραφή του αποτελέσματος (αν γίνεται, πως γίνεται), θα ήταν πολύ καλό στους νέους χρήστες.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό Κύδωνας » 21 Ιούλ 2008, 17:21

vista killer έγραψε:Flexcan επειδή το ξαναέγραψες και αλλού το ίδιο μήνυμα. Ασε τους χρήστες αλλά και τους διαχειριστές να βάλουν τους κανόνες όπως θέλουν. Μην αρχίσουμε να αποτρέπουμε τον καθένα που θέλει να κάνει μια ερώτηση με τέτοιου είδους μηνύματα...


Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουν όλοι τεράστια εμπειρία σχετικά με τη λειτουργία ενός forum...
Κύδωνας
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 23:24
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό Blacksand » 29 Ιούλ 2008, 13:53

gkottis έγραψε:Eπιδη το πιο πανω λινκ βγαζει στο how to για τον κυβο εγω θελω απλα να ρωτησω πος μπορω σε Gnome περιβαλλον να βαλω 4 backrounds στις επιφανειες εργασιας.
Ρωταω γιατι μεχρι στιγμης οσο και να εχω ψαξει στο ιντερνετ ολοι μιλανε για KDE και οχι για gnome.Αν μπορει καπιος να μου πει.

Ευχαριστω


Καταρχήν μιας και είμαι καινούργιος εδώ καλώς σας βρήκα! Έχω ελάχιστες γνώσεις από λίνουξ και μολις άρχισα να το χρησιμοποιώ μιας και τα Vista Σβήσ(τ)ανε και πήρα τη μεγάλη απόφαση και μέχρι τώρα μένω όλο και περισσότερο ικανοποιημένος με το ubuntu 8.04.

Στο θέμα μας τώρα, αν κατάλαβα καλά ο φίλος θέλει να κάνει την επιφάνεια εργασίας του κύβο και θέλει να προσθέσει 2 επιφάνειες εργασίας στις 2 που έχει ήδη by default. Αυτό γίνεται πατώντας δεξί κλίκ κάτω δεξιά (ή όπου αλλού είναι η μπάρα που έχει τον τρέχων χώρο εργασίας) και αλλάζοντας τον αριθμό των columns από 2 σε 4, εάν έχει ενεργοποιήσει το compiz όπως λέει τότε η επιφάνεια εργασίας του θα γίνει κύβος αυτόματα.

Καθυστέρησα κανα μήνα να απαντήσω βέβαια αλλά επειδή κι εμένα με παίδεψε λιγάκι μέχρι να το βρώ και θα βοηθήσει αρκετούς νέους αυτή η απάντηση δίνω κι εγώ τη βοήθεια μου από τα λίγα που ξέρω στο πνεύμα του Ubuntu.

Υ.γ. Έχω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις στις οποίες θέλω βοήθεια αλλά θα ψάξω λιγάκι το φόρουμ για να μην καταναλώνω το χρόνο σας άσκοπα για ήδη απαντημένα θέματα και για να μην ποστάρω ερωτήσεις σε άσχετα threads.

Edit: Μια μικρούλα ερώτηση, είδα στο παρακάτω βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=ZD7QraljRfM που έχει στην πάνω μεριά της οθόνης κάποια εικονίδια που ανοίγουν από το μικρό μενού που έχει εγκατασταθεί (αυτά λογικά χρησιμοποιούνται περισσότερο) σε στύλ mac os μήπως ξέρει κανείς πως το κάνω ή έστω πως λέγεται για να το ψάξω στο google? Καθώς επίσης και το εφέ που κάνει το παράθυρο όταν κλείνει, είτε αυτό είτε αυτό με τη φλόγα πως το ενεργοποιώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και με συγχωρείται αν είναι σε λάθος τόπικ.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.04.1 32bit
Desktop, Intel (3.0GHZ Core 2 Duo) E6850 / 2X1024MB + 1x2048mb (4gb) / NVIDIA 8800 GT (512MB) / 24" LG Flatron L246WH
Blacksand
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2008, 13:26
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization