3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 29 Ιούλ 2008, 14:31

Blacksand έγραψε:...
Edit: Μια μικρούλα ερώτηση, είδα στο παρακάτω βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=ZD7QraljRfM που έχει στην πάνω μεριά της οθόνης κάποια εικονίδια που ανοίγουν από το μικρό μενού που έχει εγκατασταθεί (αυτά λογικά χρησιμοποιούνται περισσότερο) σε στύλ mac os μήπως ξέρει κανείς πως το κάνω ή έστω πως λέγεται για να το ψάξω στο google? Καθώς επίσης και το εφέ που κάνει το παράθυρο όταν κλείνει, είτε αυτό είτε αυτό με τη φλόγα πως το ενεργοποιώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και με συγχωρείται αν είναι σε λάθος τόπικ.

εννοείς το Αwn (Avant Window Navigator) ?
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό Blacksand » 29 Ιούλ 2008, 14:47

Θεός! Αυτό ακριβώς εννοούσα, αν και μου δείχνει τα παράθυρα που έχω ήδη ανοιχτά (δυο εικονίδια firefox) γίνεται να βάλω εκεί τα προγράμματα που χρησιμοποιώ περισσότερο και να τα πατάω και να ανοίγουν; (πχ web browser, media player κτλ) λογικά θα είναι από τα launchers του awn manager αλλά δεν έχω βρεί ακόμα την άκρη του πως θα το κάνω... Θα ψάξω για το κάθε πρόγραμμα στον σκληρό και θα επιλέξω το exe του;

Υγ. Ευχαριστώ πολύ για την ΑΜΕΣΗ απάντηση, δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση στα φόρουμ του Ubuntu.

Υ.γ. 2 Για τα εφέ όταν κλείνουν τα παράθυρα καμία βοήθεια;
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.04.1 32bit
Desktop, Intel (3.0GHZ Core 2 Duo) E6850 / 2X1024MB + 1x2048mb (4gb) / NVIDIA 8800 GT (512MB) / 24" LG Flatron L246WH
Blacksand
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2008, 13:26
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό ftso » 29 Ιούλ 2008, 15:00

Blacksand έγραψε:Θεός! Αυτό ακριβώς εννοούσα, αν και μου δείχνει τα παράθυρα που έχω ήδη ανοιχτά (δυο εικονίδια firefox) γίνεται να βάλω εκεί τα προγράμματα που χρησιμοποιώ περισσότερο και να τα πατάω και να ανοίγουν; (πχ web browser, media player κτλ) λογικά θα είναι από τα launchers του awn manager αλλά δεν έχω βρεί ακόμα την άκρη του πως θα το κάνω... Θα ψάξω για το κάθε πρόγραμμα στον σκληρό και θα επιλέξω το exe του;

Υγ. Ευχαριστώ πολύ για την ΑΜΕΣΗ απάντηση, δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση στα φόρουμ του Ubuntu.

Υ.γ. 2 Για τα εφέ όταν κλείνουν τα παράθυρα καμία βοήθεια;



Αν πρέπει να βάλεις την πλήρη διαδρομή τότε γράφεις στο τερματικό πχ:
whereis firefox

Απάντηση:
firefox: /usr/bin/firefox /usr/lib/firefox /usr/lib64/firefox

και τσιμπάμε το /usr/bin/firefox γνωρίζοντας ότι τα προγράμματα (τα εκτελέσιμά τους δηλαδή) βρίσκονται μέσα σε καταλόγους με το όνομα bin .

Διαφορετικά , μπορεί να δουλεύει δίνοντας απλά μόνο το όνομα.
Πχ: firefox

Υπάρχει περίπτωση όμως το όνομα να μην είναι απλά firefox αλλά firefox-bin.
Για να το βρείς αυτό , πας στο τερματικό και γράφεις πχ:
firef
μετά πατάς ΤΑΒ ΤΑΒ TAB και το τερματικό το κάνει κατευθείαν firefox-bin .
Οπότε σιγουρεύεσαι οτι είναι το firefox-bin αυτό που θες.

Πειραματίστου , έχει πλάκα!
Welcome :D
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 29 Ιούλ 2008, 15:05

Blacksand έγραψε:...Υ.γ. 2 Για τα εφέ όταν κλείνουν τα παράθυρα καμία βοήθεια;

έχεις δει αυτόν τον οδηγό http://vistakiller.blogspot.com/ ?

Blacksand έγραψε:...Αυτό ακριβώς εννοούσα, αν και μου δείχνει τα παράθυρα που έχω ήδη ανοιχτά (δυο εικονίδια firefox) γίνεται να βάλω εκεί τα προγράμματα που χρησιμοποιώ περισσότερο και να τα πατάω και να ανοίγουν; (πχ web browser, media player κτλ) λογικά θα είναι από τα launchers του awn manager αλλά δεν έχω βρεί ακόμα την άκρη του πως θα το κάνω... Θα ψάξω για το κάθε πρόγραμμα στον σκληρό και θα επιλέξω το exe του;

exe δεν υπάρχει στο linux, βγάλε από το μυαλό σου τα windows, και δώσε λίγο χρ'όνο στον εαυτό σου να πειραματιστείς και εξοικειωθείς.
ψάξε, ρώτα, δοκίμασε, και όλα θα πάνε καλά

Blacksand έγραψε:...Υγ. Ευχαριστώ πολύ για την ΑΜΕΣΗ απάντηση, δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση στα φόρουμ του Ubuntu.

όσο καλύτερες οι ερωτήσεις τόσο καλύτερες και αμεσότερες οι απαντήσεις
Ρίξε και μια ματιά στο Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό Blacksand » 29 Ιούλ 2008, 15:06

Να σαι καλά αδερφέ σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Όσο για πειραματισμό, αυτές τις πρώτες μέρες κάνω αποκλειστικά αυτό και έχω γοητευτεί από τις δυνατότητες και τις ατελείωτες εφαρμογές που έχει.

Υ.γ. Μου φάνηκε ότι είδα κάπου στις εφαρμογές προγραμματάκι αντίστοιχο του autocad αν όντως υπάρχει και δουλεύει κανονικά θα προσπαθήσω να πείσω ένα φίλο αρχιτέκτονα να τους κάνει (give it a try) δοκιμή στη δουλειά του, ώστε να μπορεί να δουλεύει γρήγορα, με ασφάλεια και χωρίς να δίνει μια περιουσία στις άδειες των προγραμμάτων.

Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και φυσικά τα λίνκ που μου δίνετε.

Δεν έχει exe? Όσο ζείς μαθαίνεις :D Σόρι για το λάθος. Και ευχαριστώ ειδικά για τέτοιου είδους διορθώσεις που με βοηθάνε να καταλάβω το πως πραγματικά λειτουργεί το λειτουργικό.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.04.1 32bit
Desktop, Intel (3.0GHZ Core 2 Duo) E6850 / 2X1024MB + 1x2048mb (4gb) / NVIDIA 8800 GT (512MB) / 24" LG Flatron L246WH
Blacksand
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2008, 13:26
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό ftso » 29 Ιούλ 2008, 15:12

Blacksand έγραψε:Να σαι καλά αδερφέ σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Όσο για πειραματισμό, αυτές τις πρώτες μέρες κάνω αποκλειστικά αυτό και έχω γοητευτεί από τις δυνατότητες και τις ατελείωτες εφαρμογές που έχει.

Υ.γ. Μου φάνηκε ότι είδα κάπου στις εφαρμογές προγραμματάκι αντίστοιχο του autocad αν όντως υπάρχει και δουλεύει κανονικά θα προσπαθήσω να πείσω ένα φίλο αρχιτέκτονα να τους κάνει (give it a try) δοκιμή στη δουλειά του, ώστε να μπορεί να δουλεύει γρήγορα, με ασφάλεια και χωρίς να δίνει μια περιουσία στις άδειες των προγραμμάτων.

Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και φυσικά τα λίνκ που μου δίνετε.

Δεν έχει exe? Όσο ζείς μαθαίνεις :D Σόρι για το λάθος. Και ευχαριστώ ειδικά για τέτοιου είδους διορθώσεις που με βοηθάνε να καταλάβω το πως πραγματικά λειτουργεί το λειτουργικό.



Δες εδώ viewtopic.php?f=5&t=358&hilit=autocad
και μετά πέρνα καμια βόλτα απο τα link της υπογραφής μου. :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 29 Ιούλ 2008, 15:13

κάνοντας αναζήτηση με λεκτικό autocad στο παρόν φόρουμ βρήκα ότι υπάρχει σχετικό νήμα: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=5&t=358&st=0&sk=t&sd=a&hilit=autocad
αν κάνεις αναζήτηση σε google με λεκτικά autocad ubuntu ή linux θα βρεις πολλά περισσότερα.
πάντως ακόμη autocad+linux=πρόβλημα αν και για 2-διάστατα υπάρχουν λύσεις αν ψαχτείς και συνεπώς δεν είναι για να ξεκινήσει από εκεί κάποιος αρχάριος αλλά για να το προσπαθήσει κάποιος έμπειρος.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό gourgi » 29 Ιούλ 2008, 15:18

[quote="Blacksand"Δεν έχει exe? Όσο ζείς μαθαίνεις [/quote]
προτείνω να διαβάσεις οπωσδήποτε το λίνκ viewtopic.php?f=9&t=254
θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως γίνονται εγκατάσταση τα προγράμματα στο ubuntu.

όσο για το dock από το video , είναι το kiba-dock αλλά δεν σου το προτείνω γιατί έχει αρκετά bugs.
καλύτερα να βάλεις τον awn , είναι στα αποθετήρια.
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό aflaouras » 29 Ιούλ 2008, 21:37

εβαλα και εγω με τις οδηγιες απο το vista killer την επιφανεια εργασιας με κυβο. μου δημιουργουνται 4 desk που εχουν τα ιδια εικονιδια στην toolbar κατω.πως γινεται να το αλλαξω ωστε πχ τα εικονιδια του dest4 να μην φαινονται στην toolbar του desk1 , desk2 , desk3???
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS 32bit σε Toshiba Satellite A210-1A0
Προδιαγραφές ⇛ AMD Turion(tm) 64 X2 Mobile Technology TL-60 │ 2GB │ATI Radeon Mobility HD 2600 Series│Atheros AR242x │HDA - Intel│ TFT 15.4" 1280x720
Άβαταρ μέλους
aflaouras
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2008, 15:39
Τοποθεσία: Granada (Spain)
Launchpad: lennondtps
IRC: aflaouras
Εκτύπωση

Re: 3D επιφάνεια εργασία (κύβος)

Δημοσίευσηαπό Blacksand » 30 Ιούλ 2008, 14:08

Φοβερές οι οδηγίες του vista killer, απλές και κατανοητές, έκανα σχεδόν τα πάντα που ήθελα αν και με παίδεψε λίγο το άτιμο :mrgreen:

Δυστηχώς δεν γνωρίζω την απάντηση στο από πάνω ερώτημα αλλά κι εγώ αναρωτιόμουν αν μπορούν να γίνουν εντελώς ξεχωριστές οι 4 επιφάνειες εργασίας, με δικό τους wallpaper η κάθεμια κτλ.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.04.1 32bit
Desktop, Intel (3.0GHZ Core 2 Duo) E6850 / 2X1024MB + 1x2048mb (4gb) / NVIDIA 8800 GT (512MB) / 24" LG Flatron L246WH
Blacksand
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2008, 13:26
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization

cron