Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό ganastasiou » 07 Φεβ 2009, 15:46

Όλα καλά περνώντας και το kde-core είναι μιά χαρά... :D
ganastasiou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Φεβ 2009, 11:48
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό Nisok » 11 Μαρ 2009, 11:03

Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω εγκαταστήσει το kubuntu JJ. Ενώ γενικά δεν μου άρεσε το KDE 3.χ το 4.2.1 είναι πάρα πολύ δυνατό!
Ένα άλλο θέμα είναι αυτά που λέγανε για την σταθερότητα... Απο τα οποία σχεδόν τπτ δεν ισχύει. Κρασάρει ότι θα κράσαρε άμα είχα βάλει
οποιαδήποτε alpha έκδοση... Εκτός απο μια εφαρμογή του KDE το nepo.. που σε μόνιμη βάση όποτε ανοίγω το laptop λέει ότι έχει κρασάρει, αλλά αυτό δεν επειρεάζει σε τπτ την δουλειά μου.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το gnome είναι καλύτερα δομιμένο αλλά με μερικές ρυθμίσεις και το kde φτάνει στα ίδια επίπεδα.
Τέλος έχω την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο .. άλλα αυτό απλά μπορεί να είναι το ext4 που σπέρνει φωτιές στο πέρασμα του. ΠΛΕΟΝ κάνω boot πιο γρήγορα απο το leopard ενός φίλου μου :-)))))))).

Κλείνοντας πιστεύω ότι όταν φτάσει η 4.3 θα πρέπει ΟΛΟΙ να βάλουν το kde (έστω και για δοκιμή) μπάς και ταρακουνίσει λίγο τη gnome και ξυπνήσει απο το 1998.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 21 Μαρ 2009, 10:49

Nisok έγραψε: Εκτός απο μια εφαρμογή του KDE το nepo.. που σε μόνιμη βάση όποτε ανοίγω το laptop λέει ότι έχει κρασάρει, αλλά αυτό δεν επειρεάζει σε τπτ την δουλειά μου.

Ε.


Από το system settings πήγαινε και απενεργοποίησέ το nepomuk & strigi. Δεν επηρεάζουν το σύστημα σε τίποτα και δεν θα σου βγάζει στο σπαστικό μήνυμα και να σου καθυστερεί το φώρτωμα των εικονιδίων και γενικώς το σύστημα. ;)
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό Nisok » 23 Μαρ 2009, 22:58

Που την βρήκες την υπογραφή σου?
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 27 Μαρ 2009, 20:43

Nisok έγραψε:Που την βρήκες την υπογραφή σου?


Την έφτιαξα στο GIMP. Δές στο παρακάτω λινκ , για να πάρεις μια ιδέα πώς γίνεται. Όρεξη να' χεις και λίγο χρόνο και φαντασία βεβαίως και όλα είναι απλά.

viewtopic.php?f=45&t=4064
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 27 Μαρ 2009, 21:42

Στην ανεβάζω άν την θές να την χρησιμοποιήσεις.


Εικόνα
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό Nisok » 20 Απρ 2009, 23:39

KDE 4.3
Έχετε δεί previews του 4.3.. !!! Κορυφαία!!

Εικόνα


Εικόνα

Επίσης μπορείτε να κατεβάσετε ένα σχετικό wallpaper apo εδώ
http://www.kde-look.org/content/show.php/Evolve+KDE+Air?content=99298

Επειδή σε εμένα για κάποιο λόγο δεν εμφανίζονται οι εικόνες δίνω και το link
http://pinheiro-kde.blogspot.com/2009/02/air-and-kde-43.html
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 21 Απρ 2009, 10:22

Nisok έγραψε:Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω εγκαταστήσει το kubuntu JJ. Ενώ γενικά δεν μου άρεσε το KDE 3.χ το 4.2.1 είναι πάρα πολύ δυνατό!
Ένα άλλο θέμα είναι αυτά που λέγανε για την σταθερότητα... Απο τα οποία σχεδόν τπτ δεν ισχύει. Κρασάρει ότι θα κράσαρε άμα είχα βάλει
οποιαδήποτε alpha έκδοση... Εκτός απο μια εφαρμογή του KDE το nepo.. που σε μόνιμη βάση όποτε ανοίγω το laptop λέει ότι έχει κρασάρει, αλλά αυτό δεν επειρεάζει σε τπτ την δουλειά μου.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το gnome είναι καλύτερα δομιμένο αλλά με μερικές ρυθμίσεις και το kde φτάνει στα ίδια επίπεδα.
Τέλος έχω την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο .. άλλα αυτό απλά μπορεί να είναι το ext4 που σπέρνει φωτιές στο πέρασμα του. ΠΛΕΟΝ κάνω boot πιο γρήγορα απο το leopard ενός φίλου μου :-)))))))).

Κλείνοντας πιστεύω ότι όταν φτάσει η 4.3 θα πρέπει ΟΛΟΙ να βάλουν το kde (έστω και για δοκιμή) μπάς και ταρακουνίσει λίγο τη gnome και ξυπνήσει απο το 1998.


Καλύτερα δομημένο σε τί? Γιατί το κδε έχει τα πάντα και μάλιστα τα περισσότερα από αυτά άν τ' αγόραζες στο εμπόριο θα έκαναν ένα σκασμό λεφτά (k3b π.χ.).
Επίσης η παραμετροποιησή του , φτάνει σε απίστευτα επίπεδα, σε σημείο που κάποιοι να κολάνε με όλα αυτά και να μην το μπορούν.

Μέχρι να ξυπνήσει το gnome και να πάρουν χαμπάρι οι devs του , σε τι επίπεδο έχουν φτάσει τα σημερινά de, θα έχουμε μετοικίσει στο φεγγάρι φίλε μου. Καλό, απλό, λιτό για όποιοιν δεν θέλει πολλά πολλά και δεν το ενδιαφέρει η απόλυτη παραμετροποίηση κι εμφάνιση του de του.
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Απρ 2009, 10:43

Ας μετρήσουμε clicks μέχρι να καταφέρουμε αυτό που θέλουμε
π.χ.
Αλλαγή του θέματος:
gnome: Δεξί κλίκ - Ρυθμίσεις- Θεματα -Επιλογή : 3clic
kde: Μενου - Ρυθμίσεις Συστηματος - Εμφάνιση - Στιλ ( το βάζω και ας ειναι η default επιλογή γιατί θα μπορούσαμε να θέλουμε fonts) - Επιλογή -οκ : 6clicks

Δεν έχω χρόνο να βάλω και άλλα παραδείγματα. Είχα gnome για 3+ χρόνια. Και είμαι σίγουρος ότι σε αυτό που ορίσα ως δομή, που κάποιος ίσως να έλεγε "προσεγγισιμότητα" είναι καλύτερο. Είναι πιο εύκολο να βρείς κάτι στο gnome απο ότι στο κδε. Θα μου πείς είναι γιατί υπάρχουν λιγότερες ρυθμίσεις να κάνεις στο σύνολο. Μπορεί... Αλλά δεν είμαι πεπισμένος ότι είναι αυτός ο λόγος. Πιστεύω ότι απλά τα πράγματα είναι εκεί που θα τα έψαχνες.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 21 Απρ 2009, 10:53

Nisok έγραψε:Ας μετρήσουμε clicks μέχρι να καταφέρουμε αυτό που θέλουμε
π.χ.
Αλλαγή του θέματος:
gnome: Δεξί κλίκ - Ρυθμίσεις- Θεματα -Επιλογή : 3clic
kde: Μενου - Ρυθμίσεις Συστηματος - Εμφάνιση - Στιλ ( το βάζω και ας ειναι η default επιλογή γιατί θα μπορούσαμε να θέλουμε fonts) - Επιλογή -οκ : 6clicks

Δεν έχω χρόνο να βάλω και άλλα παραδείγματα. Είχα gnome για 3+ χρόνια. Και είμαι σίγουρος ότι σε αυτό που ορίσα ως δομή, που κάποιος ίσως να έλεγε "προσεγγισιμότητα" είναι καλύτερο. Είναι πιο εύκολο να βρείς κάτι στο gnome απο ότι στο κδε. Θα μου πείς είναι γιατί υπάρχουν λιγότερες ρυθμίσεις να κάνεις στο σύνολο. Μπορεί... Αλλά δεν είμαι πεπισμένος ότι είναι αυτός ο λόγος. Πιστεύω ότι απλά τα πράγματα είναι εκεί που θα τα έψαχνες.


Άν και δεν έχουν σημασία τα κλικ , για το τελικό αποτέλεσμα :

Δεξί κλικ > Ρυθμισεις εμφάνισης > ορισμός θέματος ή ορισμός εμφάνισης επιφάνεις εργασίας ή ρύθμιση wallpaper . Τα πολύ βασικά τύπου gnome.
Άν θές να ξεφύγεις τελείως , ναι θα κάνεις 6 κλικ, σοβαρό πρόβλημα. Ας σοβαρευτούμε λιγάκι καλύτερα.

Ά και με δύο κλικ έχεις ότι plasmoid γουστάρεις .
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization