Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Απρ 2009, 10:58

Ρε συ .. δεν σου λέω ότι το gnome είναι καλύτερο σε όλα τα επίπεδα. Είτε ότι το kde δεν είναι καλό. Απλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι το gnome είναι αρκετά πιο εύκολο, πιο απλό και γενικά καλύτερα δομιμένο ( β.λ. πιο πάνω πώς όρισα τη δομή). Για να στο πω αλλιώς το kde είναι αρκετά γραφειοκρατικό. Μενου - υπομενού - υπουπομενού κ.τ.λ. Είναι η φιλοσοφία των devs. Είναι όμως και η ίδια φιλοσοφία που τους οδηγεί μπροστά.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 21 Απρ 2009, 11:25

Έτσι ναι, το καταλαβαίνω. Άν και να σου πω την αλήθεια αυτό λύνεται εύκολα με τα κλικ.

Πάνω - κάτω όλοι μας χρησιμοποιούμε καθημερινά 6 το πολύ 7 εφαρμογές σε γενικές γραμμές και καθημερινά τις 4-5 από αυτές. Με μια απλή σηντόμευση στην μπάρα εργασίας, γλυτώνεις από ολα αυτά τα κλικ, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά. ;)
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό Spock » 21 Απρ 2009, 13:01

Καλά, έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω γιατί θα πρέπει να διαφωνούμε κάθε τόσο ποιο de είναι καλύτερο ή ευκολότερο ή ή ή. Δεν καταλαβαίνω τι αποζητάει ο καθένας που συμμετέχει σε μια τέτοια διαφωνία και τι αποκομίζει από αυτή. Δηλαδή, αν κάποιος πείσει τον άλλο, θα αισθάνεται καλύτερα για το de που χρησιμοποιεί; Χρειάζεται κάποιου τέτοιου είδους επιβεβαίωση; Από τη στιγμή που σε κάποιον βολεύει το ένα και σε κάποιον άλλον το άλλο, και κάνουμε όλοι τη δουλειά μας όπως εμείς θέλουμε να την κάνουμε, γιατί θα πρέπει να..... βγάλουμε τα de να τα μετρήσουμε; Όχι το ένα πιο γρήγορο, όχι το άλλο πιο γεμάτο, όχι το ένα, όχι το άλλο... Τεσπα...
1 Γνώσεις Linux: Αρκετές ┃ Προγραμματισμού: Βασικό επίπεδο Python ┃ Αγγλικών: Άπταιστα
2 Ubuntu 19.04 5.0 64bit (en_US.UTF-8, Gnome 3.32)
3 Intel Core i5-3230M CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 3828 MiB ‖ Dell Inc. 05GRXT - Dell Inc. Latitude E5530 non-vPro
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 eth0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1681] (rev 10) ⋮ wlan0: Intel Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] [8086:0082] (rev 34)
Άβαταρ μέλους
Spock
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 27 Σεπ 2008, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 21 Απρ 2009, 13:50

Spock έγραψε:Καλά, έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω γιατί θα πρέπει να διαφωνούμε κάθε τόσο ποιο de είναι καλύτερο ή ευκολότερο ή ή ή. Δεν καταλαβαίνω τι αποζητάει ο καθένας που συμμετέχει σε μια τέτοια διαφωνία και τι αποκομίζει από αυτή. Δηλαδή, αν κάποιος πείσει τον άλλο, θα αισθάνεται καλύτερα για το de που χρησιμοποιεί; Χρειάζεται κάποιου τέτοιου είδους επιβεβαίωση; Από τη στιγμή που σε κάποιον βολεύει το ένα και σε κάποιον άλλον το άλλο, και κάνουμε όλοι τη δουλειά μας όπως εμείς θέλουμε να την κάνουμε, γιατί θα πρέπει να..... βγάλουμε τα de να τα μετρήσουμε; Όχι το ένα πιο γρήγορο, όχι το άλλο πιο γεμάτο, όχι το ένα, όχι το άλλο... Τεσπα...

+ 101
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Απρ 2009, 14:04

Ναι αλλά έχει πλάκα!!
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 21 Απρ 2009, 14:21

Ειναι σαν το η καλλιτερη γυναικα ειναι αυτη που ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, το καλλιτερο αυτοκινητο ειναι αυτο που ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και παει λεγοντας ..........
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό KiRiLoS » 21 Απρ 2009, 16:19

Απο την στιγμη που δεν σφαζονται απλα συζητηση γινεται!Μην ανχονεστε!Δεν ξεκιναει τοσο ευκολα το flame :P
Ειναι ωραια να περνας τα πιστευω σου,ητε ειναι θρησκεια-τροπος ζωης η και ακομα DE!Αυτο δεν θα αλλαξει ποτε!
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Ελάχιστο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ubuntu 10.04 x32
IntelCore2Duo 6300 (1.86GHZ,4MB) / 2X1024MB / NVIDIA GeForce 8400 GS (256MB) / HD Audio Controller / 15" Samsung SyncMaster 152v
KiRiLoS
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 28 Αύγ 2008, 16:35
IRC: kirilos
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό tagtheodor » 22 Απρ 2009, 11:19

Παιδιά μη μαλώνετε. Είναι θέμα Γούστου.
Εγώ έχω και τα 2 και είμαι ευχαριστημένος.
Προσωπικά ξεκίνησα με Kubuntu 8,04 και δεν έμεινα ευχαριστημένος. :(
Μετά έβαλα Ubuntu 8.10. Πολύ καλό μπορώ να πω. :)
Έχει ένα μήνα περίπου που έβαλα και το Kubuntu 8.10. Το KDE 4.χ έχει ξεφύγει πολύ πάντως. :D
Και σαν λειτουργικό νομίζω ότι θα βοηθήσει τον μέσο χρήστη τον Windows να μεταπηδήσει στο Linux γιατί πολλές ρυθμίσεις γίνονται μέσω παραθύρων
σε αντίθεση με το Gnome που μερικές φόρες θέλει και κονσόλα.
Για παράδειγμα:
Ρύθμιση του GRUB είναι πλέον εύκολη υπόθεση. Αλλαγή χρώματος. Φωτογραφία στον φόντο και άλλα. :shock: :o

Από πλευράς μου πιστεύω ότι πλέον το KDE 4.x με Plasmoid είναι πολύ καλύτερο από το Gnome. :ugeek:
DELL 1525 Intel Core i3-350M / 2.26GHz 4 GB DDR3 SDRAM 500 GB
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 1GB 15,6" TFT 1366 x 768 (WXGA) LED with TrueLife
Ubuntu 11.10 Unity 64bit
Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit
Άβαταρ μέλους
tagtheodor
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 14:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 22 Απρ 2009, 18:42

Spock έγραψε:Καλά, έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω γιατί θα πρέπει να διαφωνούμε κάθε τόσο ποιο de είναι καλύτερο ή ευκολότερο ή ή ή. Δεν καταλαβαίνω τι αποζητάει ο καθένας που συμμετέχει σε μια τέτοια διαφωνία και τι αποκομίζει από αυτή. Δηλαδή, αν κάποιος πείσει τον άλλο, θα αισθάνεται καλύτερα για το de που χρησιμοποιεί; Χρειάζεται κάποιου τέτοιου είδους επιβεβαίωση; Από τη στιγμή που σε κάποιον βολεύει το ένα και σε κάποιον άλλον το άλλο, και κάνουμε όλοι τη δουλειά μας όπως εμείς θέλουμε να την κάνουμε, γιατί θα πρέπει να..... βγάλουμε τα de να τα μετρήσουμε; Όχι το ένα πιο γρήγορο, όχι το άλλο πιο γεμάτο, όχι το ένα, όχι το άλλο... Τεσπα...



Πρόσεξε να δεις τώρα τι γίνεται μεσα από μία αντιπαράθεση.
Ο καθένας που χρησιμοποιεί ένα συγκεκριμένο de, προσπαθεί ν' αποδείξει πως το δικό του είναι καλύτερο μέσα από κάποια επιχειρήματα και αποδείξεις λειτουργικότητας.
είναι το καλύτερο σχολείο για έναν νέο χρήστη, που δεν ξέρει ποιο απ' τα δύο να επιλέξει και για ποιον λόγο. Θα δει όλες τις απόψεις, τα υπέρ και τα κατά και των δύο de σε όλο τους το μεγαλείο. :mrgreen:
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Kde4, Eξέλιξη-Προβλήματα-Bugs

Δημοσίευσηαπό tagtheodor » 25 Απρ 2009, 08:47

Χθές έκανα εγκατάσταση την 9.04 σε ένα πιο παλιο μηχανάκι που είχα.
Καθαρή εγκατάσταση με ext4.
Είναι τρομερα γρήγορο κατα την εκκίνηση :o :o :o
Βγάζει όμως σφάλματα.
Πχ. Περίπου 6 με 7 φορές μαυρησε η οθόνη και δεν μπορουσα να κάνω τίποτα.
Το KPacketKit μερίκες φορές μου έβγαλε προβλήματα. Τουλαχιστον σε μένα.

Για την ώρα αυτα. Νομίζω είναι μικρο το κακό.
DELL 1525 Intel Core i3-350M / 2.26GHz 4 GB DDR3 SDRAM 500 GB
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 1GB 15,6" TFT 1366 x 768 (WXGA) LED with TrueLife
Ubuntu 11.10 Unity 64bit
Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit
Άβαταρ μέλους
tagtheodor
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 14:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization