Γραμματοσειρά ubuntu

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Διατηρείτε την γραμματοσειρά ubuntu, σαν βασική στο σύστημα σας;

ΝΑΙ
36
84%
ΟΧΙ
7
16%
 
Σύνολο ψήφων : 43

Re: Γραμματοσειρά ubuntu

Δημοσίευσηαπό pros » 09 Φεβ 2012, 14:13

Σε όποιον θέλει να ασχοληθεί, θα φανεί χρήσιμο αυτό https://wiki.ubuntu.com/Ubuntu%20Font%20Family#Howto
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Γραμματοσειρά ubuntu

Δημοσίευσηαπό eliasps » 09 Ιαν 2013, 22:57

Kαλησπέρα σας. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Εύχομαι για όλους το 2013 να είναι γεμάτο υγεία, ευτυχία και δημιουργικότητα. :)
Για την κοινότητα και το Linux, με ακόμα περισσότερες διακρίσεις, επιτυχίες και καινοτομίες.

Αν είναι εύκολο, μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί το Ubuntu 12.04 ή 12.10 με Gnome Shell, να ανοίξει το gnome-tweak-tool και στην καρτέλα Fonts (Γραμματοσειρές), να μου πει ποιά γραμματοσειρά υπάρχει σε κάθε μία από τις κατηγορίες (Default font κλπ); Ή κάποιο screenshot;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Γραμματοσειρά ubuntu

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Ιαν 2013, 00:06

eliasps έγραψε:Αν είναι εύκολο, μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί το Ubuntu 12.04 ή 12.10 με Gnome Shell, να ανοίξει το gnome-tweak-tool και στην καρτέλα Fonts (Γραμματοσειρές), να μου πει ποιά γραμματοσειρά υπάρχει σε κάθε μία από τις κατηγορίες (Default font κλπ); Ή κάποιο screenshot;

Δεν χρησιμοποιώ Gnome Shell στο Ubuntu, αλλά από ότι άλλες διανομές έχω δει με Gnome Shell, έχουν τη Default γραμματοσειρά του Gnome, την Cantarell (κατά τη γνώμη μου μια από τις χειρότερες που έχω δει, όχι γιατί έχει άσχημα γράμματα, αλλά γιατί το μέγεθος των Ελληνικών χαρακτήρων είναι μικρότερο από αυτό των Λατινικών).
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γραμματοσειρά ubuntu

Δημοσίευσηαπό eliasps » 10 Ιαν 2013, 00:22

fkol k4 έγραψε:Δεν χρησιμοποιώ Gnome Shell στο Ubuntu, αλλά από ότι άλλες διανομές έχω δει με Gnome Shell, έχουν τη Default γραμματοσειρά του Gnome, την Cantarell (κατά τη γνώμη μου μια από τις χειρότερες που έχω δει, όχι γιατί έχει άσχημα γράμματα, αλλά γιατί το μέγεθος των Ελληνικών χαρακτήρων είναι μικρότερο από αυτό των Λατινικών).

Ναι, αυτήν έχουν και όντως δεν είναι ωραία.
Προσπαθώ να φτιάξω μία εφαρμογή και για λόγους δοκιμών εγκατέστησα τα Debian 6 και 7.
Και μιας και θα χρησιμοποιώ το Wheezy για καιρό από ό,τι φαίνεται, είπα να αρχίσω να το φέρνω στα μέτρα μου και εμφανισιακά.
Μου άρεσε ο συνδιασμός των γραμματοσειρών που είχα στο Ubuntu και θέλω να χρησιμοποιώ τις ίδιες και στο Debian.
Για αυτό ζήτησα την πληροφορία, για να βάλω τις ίδιες γραμματοσειρές.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Γραμματοσειρά ubuntu

Δημοσίευσηαπό Spock » 28 Ιούλ 2013, 19:41

Μέχρι πριν από μια βδομάδα την είχα ως default αλλά τελικά την άλλαξα. Αν και είναι μία πραγματικά πάρα πολύ όμορφη γραμματοσειρά, ιδίως στους λατινικούς χαρακτήρες -οι ελληνικοί της δεν με ενθουσιάζουν τόσο-, στο πολύ μικρό μέγεθος, όπως χρησιμοποιείται για το σύστημα, δεν μου φαινόταν πολύ ωραία. Από το μέγεθος 12 και πάνω μου φαίνεται καταπληκτική, πάντως.

Γενικά ασχολούμαι πολύ με τις γραμματοσειρές και η Ubuntu είναι από τις πιο όμορφες sans-serif για λατινικούς χαρακτήρες!
1 Γνώσεις Linux: Αρκετές ┃ Προγραμματισμού: Βασικό επίπεδο Python ┃ Αγγλικών: Άπταιστα
2 Ubuntu 19.04 5.0 64bit (en_US.UTF-8, Gnome 3.32)
3 Intel Core i5-3230M CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 3828 MiB ‖ Dell Inc. 05GRXT - Dell Inc. Latitude E5530 non-vPro
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 eth0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1681] (rev 10) ⋮ wlan0: Intel Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] [8086:0082] (rev 34)
Άβαταρ μέλους
Spock
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 27 Σεπ 2008, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization