Η εξαφάνιση του Unity  Το θέμα επιλύθηκε

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Re: Η εξαφάνιση του Unity

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 22 Μαρ 2012, 22:23

Learner έγραψε:Αν και είμαι κατά , αυτή τη φορά προτείνω επανεγκατάσταση. Αν ήμουν στη θέση σου , θα έβαζα ένα CD Ubuntu και θα έκανα μια εγκατάσταση πάνω στην ήδη υπάρχουσα. Θα άφηνα το /home μου απείραχτο (αυτό προϋποθέτει βέβαια να έχεις φτιάξει ξεχωριστό /home partition) και θα έβαζα σαν /root partition αυτό που έχω ήδη , Χωρίς να το κλικάρω για format. Προγράμματα μπορεί να χαθούν - αντικατασταθούν αλλά εγώ αυτό θα έκανα.
Περίμενε και καμία άλλη γνώμη βέβαια.
Η παραπάνω διαδικασία είναι πάντως , 10-15 λεπτά υπόθεση και δεν έχει καμία σχέση με το γνωστό format των windows.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω, καθώς ήδη έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες επαναφοράς των προεπιλογών.
Θα πρότεινα επίσης να μην αφήσεις το /home partition απείραχτο (αν υπάρχει ξεχωριστό τέτοιο), αλλά να διαγράψεις (απλή διαγραφή όχι format) πριν την καινούρια εγκατάσταση με το Live CD τα πάντα από αυτό (εκτός βέβαια από τους φακέλους μουσική, βίντεο, έγγραφα και τους άλλους φακέλους όπου υπάρχουν τα αρχεία σου) συμπεριλαμβανομένων και των κρυφών φακέλων και αρχείων που περιέχει, ώστε να δημιουργήσει το λειτουργικό τις ρυθμίσεις από την αρχή (το πολύ πολύ κράτα τον κρυφό φάκελο ~/.mozilla).
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Η εξαφάνιση του Unity

Δημοσίευσηαπό the_eye » 26 Μαρ 2012, 04:52

Για δοκίμασε να κάνεις ένα νέο χρήστη και να συνδεθείς με αυτόν. Σου βγάζει unity ;
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Η εξαφάνιση του Unity  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό kav » 30 Μαρ 2012, 17:42

Καλησπέρα σε όλους!!

Τελικά εφάρμοσα την τελευταία πρόταση του Learner και όλα ήρθαν στα ίσια τους!!

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας!!

Καλό απόγευμα!!
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Kubuntu 12.04 LTS σε Desktop
Προδιαγραφές ⇛AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5200+RAM 4GB DDR2ATI Radeon HD 4600 SeriesOnBoard HDA-Intel-HDA ATI SBPhilips 220AW 1680x1050
Τοποθεσία: Κουμαριά Ιωαννίνων
kav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 09 Δεκ 2008, 21:28
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization

cron