Kubuntu 14.04 (πρώτη φορά KDE)

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Kubuntu 14.04 (πρώτη φορά KDE)

Δημοσίευσηαπό Tilemaxos » 30 Αύγ 2015, 17:32

Πρώτη φορά KDE λοιπόν, αλλά ήθελα αλλαγή και είπα να βάλω Kubuntu 14.04 64bit, αλλά έχω 1-2 προβλήματα

1) Πως φτιάχνω συντόμευση για το terminal (ctrl+alt,T);
2) Ένα θέμα που είχα και στο unity είναι ότι όταν αφήσω το υπολογιστή για κάποια ώρα μπαίνει στην αναμονή αλλά μετά μόλις κουνάω το ποντίκι δεν επαναφέρετε... τι δεν έχω κάνει σωστά;
3) Συντόμευσης, αρχεία κτλ δεν εμφανίζονται στην επιφάνεια εργασίας πω γίνετε να τα εμφανίσω;
4) Τι παίζει με τις δραστηριότητες; δεν κατάλαβα
5) δεν λειτουργούν τα πλήκτρα του laptop (fn) για τον ήχο
6) Δεν βγάζει μήνυμα ότι η μπαταρία είναι στο 10% για να το βάλω στην μπρίζα

αν θυμηθώ κάτι παραπάνω θα κάνω edit :P
Τελευταία επεξεργασία από Tilemaxos και 31 Αύγ 2015, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρκετά καλά┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: λίγα

HP Compaq
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Mate 15.04 32bit σε HP Compaq 610
Προδιαγραφές ⇛ Intel Celeron 560 2.10 GHz│ 3GB │ GMA X 3100 │ Wireless Lan (802.11b/g)│ HD Audio │ 15.6 BrightView 1366 x 768

Κύριος Υπολογιστής
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Windows 8.1 64 bit/ Kubuntu 14.04 64 bit
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5-4210U (1,7 GHz)│ RAM 4GB │NVIDIA GeForce 820Μ


ΙΕΕΕ Student Branch of TEI of Western Macedonia, Kastoria
Linux Team Καστοριας
Άβαταρ μέλους
Tilemaxos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009, 11:49
Τοποθεσία: Καστοριά
Εκτύπωση

Re: Kubuntu 14.04 (πρώτη φορά KDE)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 30 Αύγ 2015, 18:35

Λοιπόν αυτή τη στιγμή τρέχω mint kde, που βασίζεται στη 14.04, οπότε για όσα σου πω τηρώ μικρές επιφυλάξεις για τυχόν μικροδιαφορές.
1) System settings-> shortcuts and gestures-> custom shortcuts.
Επιλέγεις edit-> new global shortcut-> command/url, στο όνομά της γράφεις konsole στο trigger πατάς τον συνδυασμό πλήκτρων που σε βολεύει και στο action γράφεις konsole. Πατάς apply και λογικά είσαι οκ (μόλις το πρόσθεσα, δουλεύει).
2) Δεν έχω ιδέα, ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις system settings-> power management.
3) H προεπιλογή στο kde 4 είναι η επιφάνεια εργασίας να χρησιμοποιείται σαν χώρος προβολής plasma widgets. Στο mint από προεπιλογή είναι ενεργοποιημένη για χρήση σαν κανονική επιφάνεια εργασίας, στη 14.04 δεν θυμάμαι αν υπάρχει σχετική επιλογή. Το σύνηθες είναι (αν δεν σου το έχει προεγκατεστημένο) να προσθέτεις το widget folder ή folder preview και στις ρυθμίσεις του να επιλέγεις να προβάλει τα περιεχόμενα του φακέλλου desktop. Εντός του preview εμφανίζονται τα αρχεία και κάνεις διάφορες ενέργειες όπως copy-paste κλπ. Επίσης με drug 'n' drop μπορείς να προσθέσεις launchers εφαρμογών και φυσικά όσα widgets θες μέσω της σχετικής επιλογής (πρώτα ξεκλειδώνεις τα widgets, προσθέτεις, ρυθμίζεις και μετά ξανακλειδώνεις).
4) Χοντρικώς σου επιτρέπει να γκρουπάρεις κάποιες από τις συνήθεις δραστηριότητές σου για εύκολη πρόσβαση, δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες, δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Kubuntu 14.04 (πρώτη φορά KDE)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 30 Αύγ 2015, 18:44

Για το τρίτο ερώτημά σου κάνε μια δοκιμή.
Έχοντας ξκλείδωτα τα widgets κάνε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και δες αν έχει τελευταία επιλογή το default destop settings και από εκεί δοκίμασε τις επιλογές που σου δίνει στο layout. Όπως σου είπα αυτά υπάρχουν στο mint, δεν θυμάμαι τι γίνεται στη 14.04.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Kubuntu 14.04 (πρώτη φορά KDE)

Δημοσίευσηαπό Th P » 31 Αύγ 2015, 07:14

Καλώς όρισες στο KDE!
Με λίγο ψάξιμο θα το συνηθίσεις και θα το λατρέψεις!
Για το 5.: Ρυθμίσεις --> Συντομεύσεις και χειρονομίες --> Καθολικές συντομεύσεις πληκτρολογίου --> Συστατικό KDE --> Kmix και αν δεν είναι προεπιλεγμένα τα Fn+ F10 - F9, επιλέγεις ότι θέλεις.


Τις δραστηριότητες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει και εγώ ποτέ και για τις συντομεύσεις κάνω drug 'n' drop και για την μπάρα εργασιών και για την επιφάνεια εργασίας.
Για τα υπόλοιπα ότι είπε ο συνφορουμίτης dim459 (greeetings!)

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Kubuntu 14.04 (πρώτη φορά KDE)

Δημοσίευσηαπό Tilemaxos » 31 Αύγ 2015, 12:26

dim459 έγραψε:Λοιπόν αυτή τη στιγμή τρέχω mint kde, που βασίζεται στη 14.04, οπότε για όσα σου πω τηρώ μικρές επιφυλάξεις για τυχόν μικροδιαφορές.
1) System settings-> shortcuts and gestures-> custom shortcuts.
Επιλέγεις edit-> new global shortcut-> command/url, στο όνομά της γράφεις konsole στο trigger πατάς τον συνδυασμό πλήκτρων που σε βολεύει και στο action γράφεις konsole. Πατάς apply και λογικά είσαι οκ (μόλις το πρόσθεσα, δουλεύει).
2) Δεν έχω ιδέα, ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις system settings-> power management.
3) H προεπιλογή στο kde 4 είναι η επιφάνεια εργασίας να χρησιμοποιείται σαν χώρος προβολής plasma widgets. Στο mint από προεπιλογή είναι ενεργοποιημένη για χρήση σαν κανονική επιφάνεια εργασίας, στη 14.04 δεν θυμάμαι αν υπάρχει σχετική επιλογή. Το σύνηθες είναι (αν δεν σου το έχει προεγκατεστημένο) να προσθέτεις το widget folder ή folder preview και στις ρυθμίσεις του να επιλέγεις να προβάλει τα περιεχόμενα του φακέλλου desktop. Εντός του preview εμφανίζονται τα αρχεία και κάνεις διάφορες ενέργειες όπως copy-paste κλπ. Επίσης με drug 'n' drop μπορείς να προσθέσεις launchers εφαρμογών και φυσικά όσα widgets θες μέσω της σχετικής επιλογής (πρώτα ξεκλειδώνεις τα widgets, προσθέτεις, ρυθμίζεις και μετά ξανακλειδώνεις).
4) Χοντρικώς σου επιτρέπει να γκρουπάρεις κάποιες από τις συνήθεις δραστηριότητές σου για εύκολη πρόσβαση, δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες, δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.


Ευχαριστώ πάρα πολύ, προστέθηκε και νέο ερώτημα στην λίστα
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρκετά καλά┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: λίγα

HP Compaq
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Mate 15.04 32bit σε HP Compaq 610
Προδιαγραφές ⇛ Intel Celeron 560 2.10 GHz│ 3GB │ GMA X 3100 │ Wireless Lan (802.11b/g)│ HD Audio │ 15.6 BrightView 1366 x 768

Κύριος Υπολογιστής
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Windows 8.1 64 bit/ Kubuntu 14.04 64 bit
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5-4210U (1,7 GHz)│ RAM 4GB │NVIDIA GeForce 820Μ


ΙΕΕΕ Student Branch of TEI of Western Macedonia, Kastoria
Linux Team Καστοριας
Άβαταρ μέλους
Tilemaxos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009, 11:49
Τοποθεσία: Καστοριά
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization