Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 04 Δεκ 2016, 06:12

Θελω να δημιουργησω μπαρες οπου εκει θα μπορω να βαζω τα προγραμματα που θελω να τρεξω γρηγορα και να μην χανομαι στο dash.(Κατι σαν το Docky);;
Και να ακουσω διαφορους τροπους με τους οποιους μπορω να κανω την επιφανεια εργασιας πιο λειτουργικη να μην χανομαι στα εικονιδια για να τρεξω ενα προγραμμα;;
Τι μπορω να κανω και πως μπορω να αποφυγω την εγκατασταση των προγραμματων εκ νεου οταν μεταβαινω απο την μια εκδοση σε μια αλλη μεσω της καθαρης εγκαταστασης "/" ;;
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 04 Δεκ 2016, 06:31

Γύρισέ το σε Plasma 5 και απλά χρησιμοποίησε τον Icon Only Task Manager και πρόσθεσε εκεί όσες εφαρμογές χρησιμοποιείς συχνά έτσι ώστε να έχεις πρόσβαση σ' αυτές με ένα κλικ ;)

Δες κι ενα σύντομο βιντεάκι γι αυτό
https://www.youtube.com/watch?v=-lcZD4zUT-w

Επίσης με το KDE/Plasma δεν έχεις θέμα με clean installs και τέτοια αν κρατήσεις το home σου και τα settings που εχεις εκεί (εγώ τα μεταφέρω ακόμα και από PC σε PC χωρίς προβλημα).
Τελευταία επεξεργασία από jsalatas και 04 Δεκ 2016, 06:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 04 Δεκ 2016, 06:32

jsalatas έγραψε:Γύρισέ το σε Plasma 5 και απλά χρησιμοποίησε τον Icon Only Task Manager και πρόσθεσε εκεί όσες εφαρμογές χρησιμοποιείς συχνά έτσι ώστε να έχεις πρόσβαση σ' αυτές με ένα κλικ ;)

Να κανω κατι στο Unity δεν μπορω ? :D
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 04 Δεκ 2016, 06:44

giwrgosatma έγραψε:Να κανω κατι στο Unity δεν μπορω ? :D


Δεν ξέρω :)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό eliasps » 04 Δεκ 2016, 08:55

giwrgosatma έγραψε:Θελω να δημιουργησω μπαρες οπου εκει θα μπορω να βαζω τα προγραμματα που θελω να τρεξω γρηγορα και να μην χανομαι στο dash.(Κατι σαν το Docky);;
Και να ακουσω διαφορους τροπους με τους οποιους μπορω να κανω την επιφανεια εργασιας πιο λειτουργικη να μην χανομαι στα εικονιδια για να τρεξω ενα προγραμμα;;

Δεν νομίζω να έχεις πολλές επιλογές εκτός από dock apps. Docky, Plank, Cairo, Xfce-panel, πολλαπλά tint2 rc's και τα σχετικά.

giwrgosatma έγραψε:Τι μπορω να κανω και πως μπορω να αποφυγω την εγκατασταση των προγραμματων εκ νεου οταν μεταβαινω απο την μια εκδοση σε μια αλλη μεσω της καθαρης εγκαταστασης "/" ;;

Δημιουργία script. Δεν υπάρχει καθαρός τρόπος να το κάνεις κρατώντας ρυθμίσεις από παλιότερο σύστημα. Δες εδώ ένα παράδειγμα: https://github.com/eliasps/ubuntu-setup/blob/master/scripts/officialpackages.sh
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό dim459 » 04 Δεκ 2016, 11:26

Ως προς την εγκατάσταση των προγραμμάτων, αν στην καθαρή εγκατάσταση διατηρείς το /home, διατηρούνται και οι ρυθμίσεις τους, είναι μια τακτική που ακολουθώ, όσον αφορά στις εφαρμογές, όχι όμως και στους κρυφούς φακέλλους που σχετίζονται με το γραφικό περιβάλλον, συχνά η διατήρησή τους μου έχει προκαλέσει μοκροπροβλήματα, που απαιτούν περισσότερη ενασχόληση με την επίλυση, απ' ότι η εκ νέου ρύθμιση του γραφικού περιβάλλοντος.
Μια απλή μέθοδος για την εκ νέου εγκατάσταση εφαρμογών, είναι διατηρεί και ενημερώνει κανείς ένα αρχείο κειμένου με τα ακριβή ονόματα των πακέτων που έχει εγκαταστήσει, όπως πχ αυτά αναγράφονται στο synaptic. Δεν αναφέρομαι στις εξαρτήσεις, αυτές ούτως ή άλλως θα τις εγκαταστήσει αυτόματα. Αν για παράδειγμα μετά από μια καθαρή εγκατάσταση συνηθίζει κανείς να εγκαθιστά τον vlc και τον smplayer, μπορεί να σώσει ένα αρχείο κειμένου της μορφής :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install vlc smplayer

και στην πορεία να προσθέτει στο εν λόγω κείμενο (με ένα κενό) το όνομα οποιουδήποτε πακέτου εγκαθιστά.
Κατ' αυτόν τον τρόπο στη νέα εγκατάσταση με ένα απλό copy-paste στο τερματικό θα εγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές που θέλει. Αν βεβαίως χρησιμοποιεί κανείς το synaptic και όχι το software center, θα διαπιστώσει ότι ούτως ή άλλως δεν είναι ιδιαίτερος μπελάς η εγκατάσταση των εφαρμογών, αρκεί να τσεκάρει όλα τα πακέτα που θέλει και να πατήσει να εγκατασταθούν, αποδεχόμενος και όλες τις ζητούμενες εξαρτήσεις.
Όσον αφορά στο κύριο ερώτημά σου, κατ' αρχάς οφείλω να διευκρινίσω ότι έχω να χρησιμοποιήσω unity χρόνια, οπότε οι όποιες κρίσεις μου μπορεί να είναι σχετικά ανακριβείς.
Ένας λόγος που δεν το χρησιμοποιώ, εκτός από το ότι δεν μου αρέσει η δομή και λογική του, είναι οι περιορισμένες δυνατότητες παραμετροποίησης.
Για το λόγο αυτό χρησιμοποιώ, όπως σου προτάθηκε παραπάνω, kde με plasma, το οποίο εκτός του ότι θεωρώ ανώτερο αισθητικά, δίνει και τη δυνατότητα να κάνεις ότι θες, με κόστος βέβαια την απαίτηση να ασχοληθείς και να το ρυθμίσεις, εφόσον πολλά πράγματα δεν είναι προεπιλεγμένα για να μην βαραίνει το σύστημα και κάποια εξ αυτών απαιτούν την εγκατάσταση extra πακέτων.
Προφανώς αυτό δεν αποτελεί απάντηση στο ερώτημά σου, αφού πρόκειται για μια εντελώς διαφορετική πρόταση.
Μπορείς χάριν δοκιμής να εγκαταστήσεις το desktop παράλληλα με το unity, και να δεις τι σε βολεύει, δεν θα πρότεινα όμως γενικώς να κρατήσεις και τα δύο, παρότι θεωρητικώς δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα.Συχνά δημιουργούνται διάφορα προβληματάκια από τη συνύπαρξή τους, ενώ αυξάνεται η κατανάλωση πόρων, ειδικά αν ο display manager δεν είναι αυτός του kde desktop. Αν λοιπόν καταλήξει κάποιος σε ένα desktop, καλό είναι να κάνει μια εκ νέου καθαρή εγκατάσταση μόνο με αυτό.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό _sleeper » 04 Δεκ 2016, 15:35

jsalatas έγραψε:Γύρισέ το σε Plasma 5 και απλά χρησιμοποίησε τον Icon Only Task Manager και πρόσθεσε εκεί όσες εφαρμογές χρησιμοποιείς συχνά έτσι ώστε να έχεις πρόσβαση σ' αυτές με ένα κλικ ;)

Δες κι ενα σύντομο βιντεάκι γι αυτό
https://www.youtube.com/watch?v=-lcZD4zUT-w

Επίσης με το KDE/Plasma δεν έχεις θέμα με clean installs και τέτοια αν κρατήσεις το home σου και τα settings που εχεις εκεί (εγώ τα μεταφέρω ακόμα και από PC σε PC χωρίς προβλημα).


+1

Σχετικά με το βίντεο, τουλάχιστον σε μένα, όσες εφαρμογές έγω pin-άρει στην μπάρα μου, όταν κάνω κλικ για να ανοίξει, δεν μου εμφανίζει 2 φορές το εικονίδιο, αλλά συμπεριφέρεται ούτως ή άλλως σαν τα win7, τρόπον τινά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά

Primary: Kubuntu 16.10 [kernel 4.8.0-22-generic] | AMD Phenom II X4 960 | 8GB ram | Gigabyte GA-990FXA UD3 | GeForce 210 [nvidia 340.98] | 1x250GB Samsung 850EVO + 2x320GB + 1x500GB western digital

Laptop: Linux Mint 16.04 | Compaq CQ61-430EV | intel T4400 | 4GB ram | nvidia G103M 512MB | 1X500GB HD
Άβαταρ μέλους
_sleeper
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 08 Ιαν 2009, 22:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 04 Δεκ 2016, 17:15

ρε παιδια ρε παιδια ,τρεχω το kde plasma neon σε Vm...αυτο επικοληση στην επιφανεια εργασιας δεν κανει ? υπαρχει καποιο τυτοριαλ να το μαθω γρηγορα ?..ο χρονος μου ειναι σχεδον 0
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό dim459 » 05 Δεκ 2016, 22:03

Όχι έχει διαφορετική λογική, η επιφάνεια εργασίας είναι χώρος προβολής widgets, θα πρέπει να προσθέσεις το widget Folder View, αν δεν υπάρχει ήδη, και από τις ρυθμίσεις του να επιλέξεις να προβάλλει τον φάκελλο desktop από το /home, όπως είναι στο παρακάτω screenshot.

Υπήρχε σε παλαιότερο linux mint με plasma 4.xx σχετική επιλογή για κλασική χρήση της επιφάνειας εργασίας, εδώ από μια πρόχειρη ματιά δεν βρήκα κάτι ανάλογο και δεν ξέρω αν γίνεται.
dim459 έγραψε:δίνει και τη δυνατότητα να κάνεις ότι θες, με κόστος βέβαια την απαίτηση να ασχοληθείς και να το ρυθμίσεις

... το εννοούσα αυτό...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Οργανωση της επιφανειας εργασιας-προγραμματων

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 05 Δεκ 2016, 23:57

dim459 έγραψε:


με αφορμή το screenshot, μόλις συνειδητοποίησα ότι παρ' όλες τις δυνατότητες παραμετροποίησης του KDE/Plasma, το look-and-feel είναι λίγο πολύ κοινό σε όλους τους χρήστες (με διαφοροποίηση σε dark/light κυριως και όχι σε themes, icons, κλπ). Αυτό δεν ίσχυε σε παλιότερα KDE (που έβλεπες συχνά διαφορετικά themes, icons, κλπ) όπως επίσης δεν ισχυει και σε άλλα Desktop Environments (με εξαίρεση το mint).
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization