Εμφάνιση pop-up μπάρας ήχου σε τυχαίες στιγμές

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Εμφάνιση pop-up μπάρας ήχου σε τυχαίες στιγμές

Δημοσίευσηαπό panosf » 14 Νοέμ 2017, 17:23

Καλησπέρα,

εδώ και μερικές μέρες, εμφανίζεται σε τυχαίες στιγμές η μπάρα ήχου (το pop-up που βγαίνει πάνω δεξιά όταν χρησιμοποιώ τα κουμπιά του πληκτρολόγιού μου για να αυξήσω/μειώσω την ένταση). Βγαίνει μόνο το pop-up, χωρίς να ακουστεί το "μπλοπ" που ακούγεται όταν βγαίνει το pop-up επειδή πατάω τα κουμπιά της έντασης στο πληκτρολόγιο. Δεν αυξομειώνεται καθόλου ο ήχος, ούτε έχω κάποιο πρόβλημα στον ήχο γενικότερα στο σύστημά μου, απλώς εμφανίζεται για μερικά δευτερόλεπτα, αλλά είναι ενοχλητικό επειδή συμβαίνει συχνά. Έχει κανένας άλλος αυτό το θέμα; Ξέρουμε αν/πώς διορθώνεται;

Πρόσθετες πληροφορίες:
Ubuntu 16.04 με unity, χωρίς κάποιο θέμα εγκατεστημένο
Επίσης να αναφέρω ότι είχα αφήσει αχρησιμοποίητα το ubuntu κάποιους μήνες λόγω κάποιων εργασιών που απαιτούσαν αποκλειστικά windows, οπότε πριν κάποιες ημέρες που ξαναμπήκα έγιναν αρκετά updates μαζεμένα. Δεν ξέρω αν είναι σχετικό με το πρόβλημά μου, αλλά είπα να το αναφέρω καλού κακού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
Ubuntu 16.04 xenial 4.10.0-38-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Windows 10
Intel Core i5-7500 CPU @ 3.40GHz ‖ RAM 7940 MiB ‖ Gigabyte H270-HD3-CF - Gigabyte H270-HD3
Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Juniper XT [Radeon HD 6770] [1002:68ba] {radeon}
enp0s31f6: Intel Ethernet Connection (2) I219-V [8086:15b8] ⋮ enp6s0: Compex RL100-ATX 10/100 [11f6:2011]
panosf
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 20:57
Εκτύπωση

Re: Εμφάνιση pop-up μπάρας ήχου σε τυχαίες στιγμές

Δημοσίευσηαπό Maras » 15 Νοέμ 2017, 11:57

Γενικά για τα notifications είναι υπεύθυνος ο notify-osd daemon (https://packages.ubuntu.com/xenial/notify-osd), δες αν υπάρχει συμφωνία της έκδοσης που έχεις με την τελευταία που υπάρχει στα αποθετήρια για την 16.04 έκδοση.
Μπορείς να δοκιμάσεις, να εγκαταστήσεις και το libnotify-bin, που είναι εργαλείο για την διαχείριση των ειδοποιήσεων, δες παρακάτω :
https://askubuntu.com/questions/128474/how-to-customize-on-screen-notifications
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization