Build-in αποστολή ειδοποίησεων στο GNOME.

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Build-in αποστολή ειδοποίησεων στο GNOME.

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 08 Δεκ 2019, 20:22

Χαιρετώ την κοινότητα.

Έχω Debian GNU/Linux 9.11 (stretch) και GNOME Shell 3.22.3 και θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο προεπιλεγμένες/προεγκατεστημένος βασικός τρόπος που μπορούμε να στέλνουμε ειδοποιήσεις στην χρήστη μέσω τερματικού. Ποιον τρόπο/εργαλείο έχει υλοποιήσει το ίδιο το GNOME για αυτή την λειτουργία ;

Γνωρίζω πως υπάρχει το εργαλείο notify-osd το οποίο το έχω χρησιμοποιήσει κιόλας στο παρελθόν σε scriptάκια μου που έτρεχαν σε Ubuntu.
Τώρα όμως στο Debain GNU/Linux στα πλαίσια του να μάθω και καλύτερα το λειτουργικό μου σύστημα και το GNOME Shell, δε θέλω να εκγαταστήσω ένα ακόμη εξτρά εργαλείο για αυτή την δουλειά αλλά θέλω να χρησιμοποιήσω τον προκαθορισμένο τρόπο του GNOME Shell για να στέλνω μηνύματα.
Είμαι σίγουρος πως υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνεις αυτό μέσω του GNOME Shell χωρίς την εγκατάσταση κάποιου έξτρα πακέτου λογισμικού διότι εφαρμογές όπως το Thunderbird, Transmission, Software, Files, Polari, Signal, και πολλές άλλες χωρίς να έχω εγκατεστημένο το notify-osd π.χ. μου στέλνουν ειδοποιήσεις. Αυτές λοιπόν πως το κάνουν ;

Ψάχνοντας βρήκα το προεγκατεστημένο ή built-in GNOME Shell εργαλείο zenity, το οποίο με την παρακάτω εντολή στέλνει ένα μήνυμα το οποίο μπορεί να περιέχει και εικονίδιο :
Κώδικας: Επιλογή όλων
zenity --notification --text="Title" --window-icon=/usr/share/icons/oxygen/base/64x64/actions/go-down.png"

Αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να βάλω και περιγραφή, όπως π.χ. :


Το Zenity είναι λοιπόν το εργαλείο που χρησιμοποιεί το ίδιο το GNOME για να στέλνει ειδοποιήσεις ;
Πάντως το Zenity φαίνεται να έχει πολλές δυνατότητες, τυχόν μπορώ ακόμη να ορίσω τι θα γίνει αν κλικάρω πάνω στην ειδοποίηση, ώστε π.χ. να μου ανοίγει τον nautilo/files ;

Χρήσιμες παραπομπές :

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Build-in αποστολή ειδοποίησεων στο GNOME.

Δημοσίευσηαπό Maras » 12 Δεκ 2019, 03:23

Δες και το notify-send :
Για να το χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένα τα εξής 2 πακέτα(που νομίζω ότι θα είναι ήδη προεγκατεστημένα στο σύστημά σου) :
libnotify4
libnotify-bin
Στη συνέχεια μπορείς να στείλεις μια ειδοποίηση με εικονίδιο, τίτλο αλλά και περιεχόμενο με την εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
notify-send --icon="/usr/share/icons/oxygen/base/64x64/actions/go-down.png" "Title" "This is the body"
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Build-in αποστολή ειδοποίησεων στο GNOME.

Δημοσίευσηαπό akounadis » 12 Δεκ 2019, 14:48

@Tassos10 σωστά!

Π.χ.

Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/bash
simera=$(wget -q -O- http://www.greeknamedays.gr/tools/eortologiorssfeed/index.php\?langid\=gr | grep -o "<description>.*" | tail -n1  | cut -c 14- | cut -f1 -d"<" | sed 's/\, /\n/g')
#notify-send "$simera"
zenity --title "Σήμερα γιορτάζει" --info --text="$simera" --width=250


...και επιλέγεις notify ή zenity ;)
Intel Core i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz ‖ RAM 7617 MiB ‖ Dell Inc. 065C71 - Dell Inc. Inspiron 15 7000 Gaming
Intel Device [8086:591b] {i915} ⋮ nVidia Device [10de:1c8c] {nouveau}
wlp3s0: Intel Wireless 3165 [8086:3165] (rev 79) ⋮ enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Συναντήσεις φίλων του Ubuntu-gr σε πόλεις της Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
akounadis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1050
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 17:40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: akounadis
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization