Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Εκδηλώσεις / ανακοινώσεις του GREEK.L.U.G. (Θεσσαλονίκη)

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό skoliX » 04 Ιουν 2010, 14:50

Οριστε μερικες φωτογραφιες απο την ομιλια
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο | Προγραμματισμός: τα βασικα για scriptακια | Αγγλικά: Μέτρια

Desktop ⇛ Intel pentium 4 3.00GHz ┃ Μνήμη: 512 MB ┃ Σκληρός δίσκος: 160 GB ┃ Ubuntu 9.10 (32bit

Laptop ⇛ sony vaio VGN-FS215S ┃ openSUSE 11.3 (32bit) ┃ backtrack4

my blog

το κάψιμο είναι επιλογή! ...skoliX
Άβαταρ μέλους
skoliX
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 14:11
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Θεσσαλονίκη
IRC: skoliX
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό c7p » 04 Ιουν 2010, 15:44

@sxolix Ωραίος ! :thumbup: μια εικόνα = χίλιες λέξεις
http://www.flickr.com/photos/bullgr/4664147756/sizes/l/in/set-72157624066258423/
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό the_eye » 04 Ιουν 2010, 21:51

Το σκηνικό με τον Άγιο ΙGNUσιο ήταν όλα τα λεφτά !!!
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό g00fy » 10 Ιουν 2010, 13:49

headless έγραψε:Χτές Παρασκευή ήταν η ομιλία του RMS στην Αθήνα.Παρότι δεν μπόρεσα να είμαι εκεί,πήγαν κάποιοι γνωστοί και μου μετέφεραν τί έγινε περίπου.
Σας το μεταφέρω λοιπόν κι εγώ με κάθε επιφύλαξη,όχι γιατί αμφισβητώ τα λεγόμενα του ατόμου που μου τα είπε,αλλά γιατί όπως είπα δεν ήμουν ο ίδιος παρών.
Spoiler: show
Ο RMS λοιπόν μίλησε περίπου δυόμιση ώρες (!) σε μια χειμαρώδη όπως συνηθίζει ομιλία.
Δεν απέφυγε κάποια γνωστικά λάθη του στύλ «τα blueprints δεν έχουν copyright» ή «δεν υπάρχει free software implementation για τηλέφωνα».
Πολλές δε φορές παρασυρόταν σε παραληρηματικούς μονολόγους χωρίς πολύ ειρμό,ενώ ήταν και κάπως ειρωνικός/εριστικός με αυτούς που του έκαναν ερωτήσεις.
Highlight,η στιγμή που χτύπησε κάποιο κινητό στην αίθουσα,και ο RMS είπε στον κάτοχό του
«κλείσε το eavesdropping device σου»
Στο τέλος μάλιστα μας είπε οτι για να βγεί η Ελλάδα από την κρίση πρέπει να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς,όπως να δουλεύουμε περισσότερα χρόνια γιατί έχει αυξηθεί ο μέσος όρος ζωής.


Γενικότερα,σε κάνει να αναρωτιέσαι πόσο επίκαιρες μπορούν να είναι οι απόψεις ενός ανθρώπου τόσο ξεκομμένου από την πραγματικότητα,που δεν βλέπει τηλεόραση (φυσικά)
δεν βλέπει ταινίες (γιατί το Hollywood sucks)
δεν ακούει μουσική που είναι σε copy controlled discs
δεν χρησιμοποιεί καν web browser ( http://lwn.net/Articles/262570/ )
και εν τέλει δεν έχει αλλάξει ούτε κόμμα από τις απόψεις του τα τελευταία Ν+1 χρόνια.
Φυσικά και το κράξιμο που ρίχνει αυτός και το FSF πολλάκις έχει αποδειχθεί χρήσιμο,και φυσικά κάθε κίνημα/ιδεολογία χρειάζεται ένα πρόσωπο-σύμβολο.
Απλά,γιατί το σύμβολο του open source να είναι ένας γραφικός γερο-χίπης;

Τα παραπάνω ήταν απλά μερικές δικές μου σκέψεις.
Καλή ακρόαση σε όσους από εσάς τον ακούσετε στην Θεσσαλονίκη.


Έλειψα λίγες μέρες και βλέπω έγινε χαμός με το θέμα του RMS...
Συγνώμη που δε μπήκα απο την αρχή να σας ενημερώσω σχετικά. Απλά ήταν έντονες οι μέρες πριν και μετά την ομιλία που χρειαζόμουν λίγη ξεκούραση και χρόνο για την απομαγνητοφώνηση της συνέντευξης.

Κάντε λίγο υπομονή για να τη διαβάσετε και θα καταλάβετε πολλά! Μπορεί να έχετε ακούσει και διαβάσει ίσως αρκετά για το πόσο στραβός είναι, λίγα όμως για τις πραγματικές του απόψεις... Εγώ με το τετ-α-τετ που είχαμε το βράδυ της Δευτέρας, έμεινα κατενθουσιασμένος μαζί του, άφωνος πολλές φορές με τις απαντήσεις και τις απόψεις του. Ο τύπος έχει εντρυφήσει μέχρι και στα θέματα του Starwars!!!

Και τηλεόραση βλέπει (όταν αξίζει κάτι) και ενημερώνεται και μουσική ακούει απο CD και ό,τι άλλο θέλετε. Δεν πίνει πολύ (εγώ πάντως δεν δοκίμασα μαζί του ουισκάκι) και προσέχει πολλά πράγματα. Φανταστείτε αν αυτός ο άνθρωπος όπου πήγαινε να έπινε, έτρωγε και έκανε ό,τι του πρότειναν - φυσικά και δε θα ήταν μέχρι σήμερα μαζί μας! Θα είχε φύγει είτε απο κύρωση του ύπατος απο το πιοτί - είτε απο χοληστερίνη απο τα κοψίδια - είτε απο την υπερκόπωση του τρέχα εδώ και πάνε εκεί!

Ίσως και αυτά τα πράγματα να τον κάνουν να φαίνεται κάπως εκκεντρικός (σίγουρα λίγο είναι - όπως και κάθε διάνοια).

Το θέμα είναι πως δε σε πιέζει να κάνεις κάτι! Συμβουλές σου δίνει και δρόμους δείχνει για να ζήσεις ψηφιακά και κατ' επέκτασιν πραγματικά ελεύθερος. Πολλά μπορεί να ακούγονται μπούρδες, αν τον ακούσεις όμως χωρίς να παραφράσεις αυτά που λέει, καταλαβαίνεις πως είσαι δέσμιος πολλών πραγμάτων και κάθε μέρα θυσιάζεις την ελευθερία σου στον βωμό της άνεσης. Μ' έκανε να ξανασκεφτώ πολλά πράγματα και να κατανοήσω ακόμα περισσότερα.

Είναι με λίγα λόγια Φ Ο Β Ε Ρ Ο Σ! (κατα την άποψή μου πάντα).

Για τον Linus, όλοι γνωρίζουμε πολύ καλά πως έχει ασπαστεί το OSI και απομακρυνθεί απο το FSF χάριν της άνεσης και απόδοσης. Όπως μου είπε, "η ελευθερία χρειάζεται θυσίες". Δεν τον μισεί φυσικά! Ίσως είναι λίγο απογοητευμένος, όχι όμως μίσος. Πιστεύω πως αυτός ο άνθρωπος είναι τόσο ανώτερος και με διαφορετική σκέψη που δεν τον ενδιαφέρει να μισήσει ή να μισηθεί!

Ξέρω - ξέρω, μπορεί να σκέφτεστε πως μ' έχει σαγηνέψει ή έχω πάρει το θέμα πολύ πιο σοβαρά απ' όσο πρέπει... μπορεί. Το θέμα είναι πως ο άνθρωπος προτείνει ένα βιώσιμο μοντέλο ανάπτυξης συνοδευόμενο με ιδεολογικό υπόβαθρο, τεκμηριωμένο και χωρίς προβλήματα.

Δεν τον ενδιαφέρει αν θα χρησιμοποιήσουμε GNU Hurd ή Linux kernel, x86 ή MIPS, Notebook ή Desktop. Τον ενδιαφέρει να μάθουμε να ζητάμε το αναφέρετο δικαίωμα της επιλογής, της ανεξάρτητης σκέψης, της ελευθερίας.

Περισσότερα στην συνέντευξη... Stay Tuned... Until then (όπως λέει και ο Richard) Happy Hacking! ;)
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό the_eye » 10 Ιουν 2010, 21:04

Δεν έχει καλή ποιότητα αλλά ο Άγιος ΙGNUσιος τα σπάει !

Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό jim137 » 10 Ιουν 2010, 21:14

the_eye έγραψε:Δεν έχει καλή ποιότητα αλλά ο Άγιος ΙGNUσιος τα σπάει !

:angel: :angel: :angel: :angel: :angel: :angel: :angel: :angel: :angel:
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛GNU/Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος┃ Αγγλικά: Σκράπας
Ubuntu 12.04 (el_GR.UTF-8),
Intel Atom CPU D525 1.80GHz ‖ RAM 3945 MiB ‖ Intel D525MW -
Intel N10 Family Integrated Graphics Controller [8086:a001] (rev 02)
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 06)
Άβαταρ μέλους
jim137
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: 15 Φεβ 2010, 14:27
Τοποθεσία: /usr/local/bin/bash
IRC: jim137
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό g00fy » 10 Ιουν 2010, 21:59

Καλά ρε παιδιά, ήσασταν τόσοι Ubuntisτ-ες εκεί και δεν ήρθατε να γνωριστούμε;!;!
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό greatst » 11 Ιουν 2010, 07:56

@g00fy: τα θερμά μου συγχαρητήρια για την συνέντευξη του που -αν κατάλαβα καλά- θα φιλοξενήσετε. Νομίζω ότι είναι μια μεγάλη επιτυχία για το περιοδικό! Πάντα τέτοια!
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 11 Ιουν 2010, 09:25

g00fy έγραψε:Καλά ρε παιδιά, ήσασταν τόσοι Ubuntisτ-ες εκεί και δεν ήρθατε να γνωριστούμε;!;!


Ήρθαμε και γνωριστήκαμε ;-)
Τον Στάλμαν μόνο δεν μας γνώρισες :-(
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: Ομιλία Richard M. Stallman στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dtrzG » 11 Ιουν 2010, 10:45

Παρα πολυ ωραιος ο IGNUσιος! Κριμα που δε μπορεσα να ερθω. :sad:
while ( ! ( succeed = try() ) );
Άβαταρ μέλους
dtrzG
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 13:02
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: dtrzG
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις / Ανακοινώσεις GREEK.L.U.G.