Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Εκδηλώσεις / ανακοινώσεις του GREEK.L.U.G. (Θεσσαλονίκη)

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 20 Ιουν 2014, 15:59

Τελικά το σε ποιούς χρήστες απευθύνεται το απάντησε ο Salih στο βίντεο. Μιλώντας προσωπικά, σαν χρήστης και του Arch πλέον, μπορώ να πω η εμπειρία χρήσης και η απόκτηση γνώσεων από κάποιον που δεν τα έχει για μία εξ αρχής εγκατάσταση. Κακά τα ψέμματα, το Arch είναι σχολείο για κάποιον που ενδιαφέρεται να μάθει το τί είναι ο υπολογιστής και πώς δουλεύει το λειτουργικό του. Διαφορετικά, μένεις σε ένα "κλειστό" μηχάνημα όπου τα πάντα τρέχουν εύκολα, απλά, απροβλημάτιστα κι αυτόματα. Καθόλου μακρυά από την φιλοσοφία των Microsoft & Apple δηλαδή....
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό apóstolos » 20 Ιουν 2014, 22:10

Θα μπορούσα να πω πως συμφωνώ γενικά, ωστόσο μια user-friendly διανομή linux δεν είναι ένα "κλειστό" σύστημα. Tο αν και τι ακριβώς θα μάθεις χρησιμοποιώντας linux εξαρτάται κυρίως από το χρήστη και όχι τόσο από τη διανομή.
1 Γνώσεις Linux: OK
3 Intel Celeron CPU G1820 @ 2.70GHz ‖ RAM 7676 MiB ‖ MSI H81M-E33
4 Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics [8086:0402] {i915}
apóstolos
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 22 Αύγ 2013, 14:55
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 20 Ιουν 2014, 23:06

Για τα πάντα όλα, Απόστολε, ο παράγων άνθρωπος είναι ο καθοριστικός παράγοντας. Η εμπειρία όμως μου δείχνει πως για την ευρεία πλειοψηφία των χρηστών των λεγόμενων user-friendly διανομών, το no1 κριτήριο επιλογής είναι η out of the box λειτουργία τους. Μέχρι στιγμής δεν έχω φίλο ή γνωστό που να του εγκατέστησα Ubuntu και να ενδιαφέρθηκε να μάθει κάτι περισσότερο από το από πού "ανοίγει" και από πού "κλείνει".Αλλά και εγώ ο ίδιος προσωπικά, το χρησιμοποιούσα για πολύ χρόνο, αφού έτσι ήμουν μαθημένος, αλλά και επειδή δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο λόγο να το ψάξω. Αυτό το στοίχημα θέλει να κερδίσει η Canonical (και νομίζω πως το έχει καταφέρει). Eνα σύστημα που με το που θα ανοίγεις το pc σου, όλα θα είναι εκεί που πρέπει και, κυρίως, όλα θα λειτουργούν όπως πρέπει....
Για το Antergos....ΔΕΝ είχα τις γνώσεις να σετάρω Arch χωρίς να φάω πολύ χρόνο πειραματιζόμενος μόνος μου με το wiki. Οχι πως δεν θα τα κατάφερνα τελικά, φυσικά. Ομως, μου επέτρεψε να το εγκαταστήσω και τώρα πλέον ψάχνομαι με το wiki, έχοντας ένα έτοιμο σύστημα, για το κάτι παραπάνω ή παρακάτω... :geek:
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 21 Ιουν 2014, 02:58

George Pantelis έγραψε:Κακά τα ψέμματα, το Arch είναι σχολείο για κάποιον που ενδιαφέρεται να μάθει το τί είναι ο υπολογιστής και πώς δουλεύει το λειτουργικό του. Διαφορετικά, μένεις σε ένα "κλειστό" μηχάνημα όπου τα πάντα τρέχουν εύκολα, απλά, απροβλημάτιστα κι αυτόματα. Καθόλου μακρυά από την φιλοσοφία των Microsoft & Apple δηλαδή....

Το Arch δεν είναι σχολείο, ή τουλάχιστον δεν είναι παραπάνω σχολείο από οποιαδήποτε (και εννοώ εντελώς οποιαδήποτε) άλλη διανομή.
Το Arch είναι ένας τρόπος να φτιάχνεις μια rolling διανομή Linux επιλέγοντας τα στοιχεία της ένα-ένα. Και έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του όπως και οποιαδήποτε άλλη διανομή.
Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο με σχεδόν οποιαδήποτε άλλη κύρια διανομή (ok, το rolling πιο δύσκολα σε κάποιες, αλλά όχι και ότι δεν γίνεται).

Υπάρχει κόσμος που «ξέρει Linux» ανεξάρτητα από το ποια διανομή χρησιμοποιεί όπως επίσης υπάρχει και κόσμος που ξέρει ίσα ίσα τα απαραίτητα και ας χρησιμοποιεί κάποια από τις λεγόμενες «δύσκολες» διανομές.
Το ζητούμενο δεν είναι να μαθαίνεις πως δουλεύει κάτι μόνο όταν θέλεις να το στήσεις, αλλά και το να μελετάς πως δουλεύει κάτι ήδη στημένο και να δεις αν μπορείς να το βελτιώσεις ή να το προσαρμόσεις.
Αν κάποιος θέλει να μάθει πως είναι φτιαγμένο ένα σύστημα, μπορεί να το μάθει με το Ubuntu, το Mint, τη Fedora, το Debian, το openSUSE το Arch ή οποιαδήποτε άλλη διανομή, αρκεί να έχει την περιέργεια που θα τον οδηγήσει στην αναζήτηση. Με την ίδια συνταγή είναι φτιαγμένα.

Απόδειξη το ότι αρκετοί από τους χρήστες του φόρουμ αυτού που θεωρείται πως «ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω», αυτά τα πέντε πράγματα τα έμαθαν ως χρήστες Ubuntu και όταν έπειτα δοκίμασαν και τον κόσμο του Arch το μόνο που χρειάστηκε να μάθουν επιπλέον ήταν ο package manager.

Επίσης, η «φιλοσοφία» των Microsoft & Apple δεν είναι «να μένεις σε ένα μηχάνημα όπου τα πάντα τρέχουν εύκολα, απλά, απροβλημάτιστα κι αυτόματα», αυτό είναι (και πρέπει να είναι) ο στόχος για οτιδήποτε.

Η «φιλοσοφία» των Microsoft & Apple είναι να είναι αρκετά δύσκολο να μάθεις πως δουλεύουν τα πράγματα κάτω από την επιφάνεια για να μπορεί να συντηρείται ευκολότερα μια αγορά γύρω από την υποστήριξη του χρήστη.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 21 Ιουν 2014, 14:53

Δεν διαφωνούμε σε αυτό που λες, fkol.
Το ζητούμενο δεν είναι να μαθαίνεις πως δουλεύει κάτι μόνο όταν θέλεις να το στήσεις, αλλά και το να μελετάς πως δουλεύει κάτι ήδη στημένο και να δεις αν μπορείς να το βελτιώσεις ή να το προσαρμόσεις.
Αν κάποιος θέλει να μάθει πως είναι φτιαγμένο ένα σύστημα, μπορεί να το μάθει με το Ubuntu, το Mint, τη Fedora, το Debian, το openSUSE το Arch ή οποιαδήποτε άλλη διανομή, αρκεί να έχει την περιέργεια που θα τον οδηγήσει στην αναζήτηση. Με την ίδια συνταγή είναι φτιαγμένα.

Ισως η διατύπωσή μου να ήταν ασαφής...
Κακά τα ψέμματα, το Arch είναι σχολείο για κάποιον που ενδιαφέρεται να μάθει το τί είναι ο υπολογιστής και πώς δουλεύει το λειτουργικό του. Διαφορετικά, μένεις σε ένα "κλειστό" μηχάνημα όπου τα πάντα τρέχουν εύκολα, απλά, απροβλημάτιστα κι αυτόματα. Καθόλου μακρυά από την φιλοσοφία των Microsoft & Apple δηλαδή

Το Arch τώρα το μαθαίνω και ίσως και να κάνω λάθος. Θα μπορέσω όμως να το δουλεύω για αρκετό καιρό αν δεν έχω καμμία διάθεση να μελετήσω το πώς δουλεύει; Θα μου στέλνει αυτόματα πακέτα αναβάθμισης που μπορώ να εγκαταστήσω χωρίς τον φόβο να μη μου λειτουργήσει κάτι μετά; Με το Ubuntu πχ, μπορώ να είμαι ήσυχος. Αν η αρχική εγκατάσταση είναι επιτυχής, σπάνια θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα σε όλη την διάρκεια της ζωής του. Με το Arch, αυτό δεν μπορεί να γίνει (παρακαλώ διορθώστε με οι έμπειροι αν έχω λάθος αντίληψη).
Αυτό εννοούσα "το Arch είναι σχολείο". ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να ασχολούμαι και να γνωρίζω, δεν έχω άλλη επιλογή....Λάθος αντίληψη;
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 21 Ιουν 2014, 15:25

George Pantelis έγραψε:Θα μπορέσω όμως να το δουλεύω για αρκετό καιρό αν δεν έχω καμμία διάθεση να μελετήσω το πώς δουλεύει; Θα

Πιθανότατα ναι.
Θα κάνεις τις ενημερώσεις σου και απλά θα συνεχίσει να λειτουργεί. Ενίοτε κάποια νέα έκδοση από κάτι που θα εγκαταστήσεις θα έχει κάποιο bug, κάποτε αυτό θα διορθωθεί και αυτό είναι.
Στο δικό μου αυτό γίνεται, το έστησα μια φορά και δεν έχει χρειαστεί τίποτα, όπως και το Ubuntu.
George Pantelis έγραψε:Αυτό εννοούσα "το Arch είναι σχολείο". ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να ασχολούμαι και να γνωρίζω, δεν έχω άλλη επιλογή....Λάθος αντίληψη;

Εγώ από τη μέρα που το έβαλα, μόνο ενημερώσεις έχω κάνει, δεν έχω «ασχοληθεί» με τίποτα.

Αυτό που ισχύει είναι πως αν θέλεις να κάνεις ένα πράγμα, μαθαίνεις αυτό το πράγμα. Αν είναι διαφορετικός ο τρόπος στο Arch από ότι στο Ubuntu, τότε του ρίχνεις μια ματιά.

Για τα περισσότερα πράγματα ο τρόπος είναι ίδιος. Όλα διανομές είναι.

Έχουν έναν πυρήνα Linux, κάποιο Linux σύστημα αρχείων, ένα περιβάλλον εργασίας ή έναν window manager, τις ίδιες εφαρμογές, έχουν τα binaries στο /usr τις ρυθμίσεις στο /etc και τους χρήστες στο /home, τα βασικά αρχεία ρυθμίσεων είναι τα ίδια (fstab, sudoers, hosts, grub), χρησιμοποιούν κάποιο shell (bash, dash, ksh, σιγά τη διαφορά) και πάει λέγοντας.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 21 Ιουν 2014, 16:01

Καταρχάς να πω πως συμφωνώ απόλυτα με την περιγραφή του fkol k4 και τη θεωρώ εξαιρετική.

Το τι μαθαίνεις από την κάθε διανομή φυσικά εξαρτάται από την ίδια την διανομή και την διάθεση ενασχόλησης του εκάστοτε χρήστη της διανομής.
Υπάρχουν διανομές που σε "αναγκάζουν" να ασχοληθείς περισσότερο με την λειτουργία τους και άλλες λιγότερο. Γιατί όμως; Κυρίως λόγω αυτοματοποίησης των διαδικασιών.

Οι διανομές Linux κατά ένα τεράστιο ποσοστό είναι ίδιες. Ίδιος πυρήνας ελαφρώς τροποποιημένος για τις ανάγκες της κάθε διανομής. Ίδια εργαλεία συστήματος (GNU) και ίδιες εφαρμογές. Υπάρχουν οι παρακάτω τρόποι να διακρίνει κάποιος τις διανομές Linux σε κατηγορίες:
  • Σύστημα διαχείρισης πακέτων και διαχειριστές πακέτων (έχουν διαφορά αυτά δύο).
  • Display server (πλέον γίνονται αλλαγές).
  • Σύστημα εκκίνησης.
  • Αλλαγές στο σύστημα αρχειοθέτησης του ριζικού καταλόγου.
  • Τρόπος ενημέρωσης αποθετηρίων.
  • Downstream παραμετροποίηση του λογισμικού.
Με σειρά προτεραιότητας.

Κάποιοι ίσως θα μπορούσαν να προσθέσουν:
  • Προεγκατεστημένο λογισμικό (εφαρμογές, περιβάλλον, διαχειριστές, κέλυφος CLI).
  • Επίπεδο λογαριασμού χρήστη (standard, administrator, superuser).
  • Λογισμικό διαθέσιμο προς εγκατάσταση (κριτήρια επιλογής λογισμικού).
Αυτά, και άλλα τα οποία δεν θεωρώ κρίσιμους παράγοντες διότι εύκολα παραμετροποιούνται.

Βάσει των παραπάνω, μπορεί κάποιος να διακρίνει τις διανομές σε δύο μεγάλες κατηγορίες:
  • Aυτές που είναι βασισμένες στο Debian.
  • Αυτές που είναι βασισμένες σε συστήματα Red Hat.
Kαι πιθανότατα άλλη μία κατηγορία είναι αυτή που περιέχει διανομές που ξεφεύγουν από τις δύο κατηγορίες παραπάνω, όπως το Arch και άλλες.

Για παράδειγμα, σε τι διαφέρει το Ubuntu με το Fedora;
  • Καταρχάς έχουν διαφορετικό σύστημα διαχείρισης πακέτων (dpkg / rpm) και διαφορετικά προεγκατεστημένα front-end για το εκάστοτε σύστημα, δηλαδή διαχειριστές πακέτων (APT / YUM).
  • Έχουν διαφορετικές εκδόσεις λογισμικού στα αποθετήριά τους.
  • Έχουν διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης (και όταν λέω διαφορετικό, εννοώ εμφανισιακά, γιατί πρακτικά και ουσιαστικά είναι ίδιος).
  • Έχουν διαφορετικό κύκλο εκδόσεων.
Από εκεί και πέρα κατά τη γνώμη μου δεν έχουν σημασία άλλοι παράγοντες όπως το προεγκατεστημένο λογισμικό, διότι το προεγκατεστημένο λογισμικό αφαιρείται, και το λογισμικό που δεν είναι προεγκατεστημένο, προστίθεται.
Έχει όμως μεγαλύτερη σημασία η διαθεσιμότητα του εκάστοτε λογισμικού και τα κριτήρια που υπάρχουν για την συμπερίληψή του στα αποθετήρια (όπως η άδεια έκδοσης κ.α.).
Όμως και αυτό είναι κάτι που ένας χρήστης μπορεί να παρακάμψει εύκολα.

Ουσιαστικά, ένας χρήστης που μεταβαίνει από μία διανομή σε μία άλλη, θα συναντήσει ουσιαστικές διαφορές αν αυτές οι δύο διανομές ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες.
Ας υποθέσουμε πως εγώ γνωρίζω καλά να χρησιμοποιώ την γραμμή εντολών και το σύστημα διαχείρισης πακέτων του Debian. Αν λοιπόν μεταβώ από μία Debian-based διανομή στο Fedora, τότε τι θα αλλάξει στην πράξη; Πάλι θα γνωρίζω πως θα βγάλω άκρη στη γραμμή εντολών, πως να πάρω πληροφορίες για το σύστημά μου και πως να χρησιμοποιήσω τα βασικά εργαλεία του (GNU), αλλά δεν θα γνωρίζω πως να εγκαταστήσω, να αφαιρέσω ή να ενημερώσω λογισμικό, γιατί το σύστημα διαχείρισης πακέτων είναι διαφορετικό. Οπότε η μεγαλύτερη αλλαγή είναι αυτή, ο τρόπος που γίνεται η διαχείριση των πακέτων. Αφού κάποιος μάθει αυτό, όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες, δηλαδή μικροδιαφορές.

Για παράδειγμα, εγώ, χρησιμοποιούσα κυρίως διανομές βασισμένες στο Debian (με σύστημα διαχείρισης πακέτων το dpkg) εκτός από τον τελευταίο χρόνο όπου δοκιμάζω και χρησιμοποιώ τακτικά πλέον διανομές που ξεφεύγουν από αυτό το μοτίβο.
Οι διαφορές που συνάντησα στην χρήση; Όπως το είπε ο fkol k4, ήταν κυρίως στο σύστημα διαχείρισης πακέτων, κατά τα άλλα όλα είναι πανομοιότυπα.
Αυτή τη στιγμή έχω στον υπολογιστή μου το Ubuntu, το Debian, το Arch και το Fedora, όλα με GNOME και OpenBox. Προς το παρόν, το μόνο που χρειάστηκε να μάθω, είναι τα συστήματα διαχείρισης πακέτων που δεν είχα ξαναδεί και ο τρόπος εγκατάστασης της κάθε διανομής, όπου αφού τους μελέτησα μία φορά (τους τρόπους εγκατάστασης), τώρα πλέον γνωρίζω πως γίνεται.

Αυτά για τις διαφορές σε απλή χρήση, γιατί σε επίπεδο διακομιστών ή προγραμματισμού υπάρχουν και άλλα πράγματα που ίσως να πρέπει να δώσει κάποιος μεγαλύτερη βάση όπως η συχνότητα αναβάθμισης, οι εκδόσεις λογισμικού και οι τρύπες ασφαλείας και τα σχετικά.

Συνοψίζοντας, πιστεύω αν μάθει κάποιος τα βασικά συστατικά των διανομών Linux, την χρήση των εργαλείων GNU και την χρήση των διαχειριστών πακέτων, θα μπορεί να χρησιμοποιήσει κάθε διανομή το ίδιο αποτελεσματικά και θα μπορεί να εμβαθύνει τις γνώσεις του ευκολότερα. Και όπως είπε ο Φίλιππος, κάθε διανομή είναι το ίδιο χρήσιμη για την εκμάθηση του συστήματος. Προσωπικά, όσον αφορά γενικά το Linux, δεν έμαθα τίποτα περισσότερο από το Arch, που δεν είχα ήδη μάθει από το Debian.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 21 Ιουν 2014, 16:18

Ηλία, δεν διαφωνούμε σε τίποτα. πως επίσης και με τον Ηλία. Απλά τόνισα αυτό που είπες ...
Υπάρχουν διανομές που σε "αναγκάζουν" να ασχοληθείς περισσότερο με την λειτουργία τους και άλλες λιγότερο. Γιατί όμως; Κυρίως λόγω αυτοματοποίησης των διαδικασιών.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό kriti » 23 Ιουν 2014, 11:18

Δεν ξερω αν ειναι η σωστη ενοτητα για το θεμα μου αν δεν ειναι συγγνωμη απλα διαγραψτε το
Το δοκιμασα απο usb. Εχει 4 επιλογες πυρηνα . Στην πρωτη με βγαζει σε μαυρη οθονη με ενα κερσορα χωρις να λειτουργει πληκτρολογιο
Στις αλλες που δοκιμασα βγαζει σε ενα πολυ αργο γραφικο και χωρις πληκτρολογιο
Δεν ξερω που κανω το λαθος η αν το συστημα μου που ειναι ενα laptop 7 ετων ειναι πολυ παλιο για να το τρεξει
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 23 Ιουν 2014, 11:54

kriti έγραψε:Δεν ξερω αν ειναι η σωστη ενοτητα για το θεμα μου αν δεν ειναι συγγνωμη απλα διαγραψτε το
Το δοκιμασα απο usb. Εχει 4 επιλογες πυρηνα . Στην πρωτη με βγαζει σε μαυρη οθονη με ενα κερσορα χωρις να λειτουργει πληκτρολογιο
Στις αλλες που δοκιμασα βγαζει σε ενα πολυ αργο γραφικο και χωρις πληκτρολογιο
Δεν ξερω που κανω το λαθος η αν το συστημα μου που ειναι ενα laptop 7 ετων ειναι πολυ παλιο για να το τρεξει


Πως εφτιαξες το στικάκι? Αν το εκανες με unebootin, ή universal usb installer δεν θα δουλεψει.
Θέλει συγκεκριμένα προγραμματα δλδ suse image writer ή usb writer απο windows, αλλιως με dd απο linux.
Δες εδω: http://wiki.antergos.com/Create+a+working+Live+USB
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις / Ανακοινώσεις GREEK.L.U.G.