LINUX στη βιβλιοθήκη TEIKOZ - Διαθέσιμα Live-DVD

Εκδηλώσεις / ανακοινώσεις του K.L.U.G. (Κοζάνη)

Συντονιστής: the_eye

Re: LINUX σε βιβλιοθήκη Α.Τ.Ε.Ι - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό linuxman » 07 Ιουν 2009, 01:03

Off topic:
Mokou έγραψε:Πάλι καλά που μερικά Α.Τ.Ε.Ι έκαναν τέτοιο καλό.Σε μένα η καθηγήτρια δεν μπορεί να εγκαταστήσει τους υπολογιστές .Linux θα μας βάλει?Αυτή με βίσμα πρέπει να μπήκε.

Μιας και δεν το κάνει αυτή κάνε εσύ την εγκατάσταση ανέλαβε όλοι την διαδικασία και ας φανεί ότι είσαι απλά βοηθός τις να χαρεί και λίγο :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από ftso και 07 Ιουν 2009, 01:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: offtopic tag
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: LINUX σε βιβλιοθήκη Α.Τ.Ε.Ι - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό ftso » 07 Ιουν 2009, 01:07

Off topic:
simosx έγραψε:
Αυτό που πρέπει να περάσει είναι το όνομα TEITHE (Θεσ/νίκης), οπότε υπάρχει αντιστοιχία με τα άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα όπως TEIATH, TEIKAV, TEILAR, TEIHER, κτλ.

Sorry πάλι για το offtopic...
Μα και τώρα ισχύει το teithe, το ΤΕΙΘ, το ΑΤΕΙ, αλλά και το ΑΤΕΙΘ...
Το Α μάλλον μετονομάστηκε σε Αλεξάνδρειο απλά για να μην χρειαστούν αλλαγές σε ταμπέλες, έγραφα, ιστοσελίδες κτλ :mrgreen: (δικιά μου άποψη)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: LINUX σε βιβλιοθήκη Α.Τ.Ε.Ι - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό Mokou » 07 Ιουν 2009, 01:12

Off topic:
linuxman έγραψε:
Mokou έγραψε:Πάλι καλά που μερικά Α.Τ.Ε.Ι έκαναν τέτοιο καλό.Σε μένα η καθηγήτρια δεν μπορεί να εγκαταστήσει τους υπολογιστές .Linux θα μας βάλει?Αυτή με βίσμα πρέπει να μπήκε.

Μιας και δεν το κάνει αυτή κάνε εσύ την εγκατάσταση ανέλαβε όλοι την διαδικασία και ας φανεί ότι είσαι απλά βοηθός τις να χαρεί και λίγο :mrgreen:


Της είπα να τις εγκαταστήσω τους υπολογιστές με linux αλλά εκείνη γυρνάει και μου λέει ,εγώ στο σπίτι μου έχω vista και δυσκολεύομαι να δείξω αυτά που θέλω να σας μάθω στα xp που έχει το εργαστήριο και θα μου βάλεις linux .Ε τότε τι να της πεις?????????????
Τελευταία επεξεργασία από ftso και 07 Ιουν 2009, 01:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: offtopic tag
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο:Ubuntu Mate 14.10
Προδιαγραφές ⇛Intel(R) Core(TM) i7-2600K CPU @ 3.40GHz,Nvidia Z68X-UD5 ,Nvidia Geforce 560 .

When you are a leader,you can become everything you want
Άβαταρ μέλους
Mokou
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 22:00
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: LINUX σε βιβλιοθήκη Α.Τ.Ε.Ι - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 07 Ιουν 2009, 02:47

Mokou έγραψε:Της είπα να τις εγκαταστήσω τους υπολογιστές με linux αλλά εκείνη γυρνάει και μου λέει ,εγώ στο σπίτι μου έχω vista και δυσκολεύομαι να δείξω αυτά που θέλω να σας μάθω στα xp που έχει το εργαστήριο και θα μου βάλεις linux .Ε τότε τι να της πεις?????????????[/offtopic]

Off topic:
:shock: :shock: :shock: :shock:
μπρρρρρρρ κλασική περίπτωση πελαγόματος με το "δύσκολο linux" ...
χρειάζεται λίγο υπομονή και επιμονή να πειστεί
ίσως ακόμα και με άλλα μέσα όπως ... ένα κατεβατό επιχειρημάτων (γιατί είναι το linux καλύτερο )
... για αρχή.
Φυσικά δεν την ξέρω την γυναίκα και δεν μου πέφτει λόγος απλά έτσι σκέφτηκα να γράψω
:)


Πάντως αυτό που κάνετε είναι πολύ καλό KEEP ON :D
Εντελώς πληροφοριακά στην Βιβλιοθήκη του Τ.Ε.Ι Χανίων
έχει ubuntu linux ( στα μισά pc και windows στα άλλα)
εδώ και 1 + χρόνο (δεν ξέρω μπορεί να είναι και 2 χρόνια .. :oops: )
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: LINUX στη βιβλιοθήκη TEIKOZ - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό atermon » 07 Ιουν 2009, 11:14

griper έγραψε:Συγνώμη για το offtopic αλλά θα ήταν καλό αν κάποιος διαχειριστής διόρθωνε τον τίτλο, καθώς το σωστό είναι Τ.Ε.Ι. και όχι Α.Τ.Ε.Ι
Χωρίς παρεξήγηση γιατί κι εγώ σε Τ.Ε.Ι. σπουδάζω

Διόρθωσα τον τίτλο. Πότε άλλαξε πάλι η ονομασία τους; Αν θυμάμαι καλά, κάποια φεγγάρια ήταν Α.Τ.Ε.Ι, ή κάνω λάθος;
Ευχαριστώ για την υπόδειξη @griper
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: LINUX στη βιβλιοθήκη TEIKOZ - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό Babis_ECE » 07 Ιουν 2009, 11:33

atermon έγραψε:
griper έγραψε:Συγνώμη για το offtopic αλλά θα ήταν καλό αν κάποιος διαχειριστής διόρθωνε τον τίτλο, καθώς το σωστό είναι Τ.Ε.Ι. και όχι Α.Τ.Ε.Ι
Χωρίς παρεξήγηση γιατί κι εγώ σε Τ.Ε.Ι. σπουδάζω

Διόρθωσα τον τίτλο. Πότε άλλαξε πάλι η ονομασία τους; Αν θυμάμαι καλά, κάποια φεγγάρια ήταν Α.Τ.Ε.Ι, ή κάνω λάθος;
Ευχαριστώ για την υπόδειξη @griper


Ναι atermon, δεν κάνεις λάθος, κάποια στιγμή είχαν γίνει Α(νώτατα) Τ.Ε.Ι. , αλλά εξεγέρθηκαν αντιδράσεις από πανεπιστημιακούς, κλπ, γιατί από κάποια φάση και μετά άρχισαν διαφωνίες για τα επαγγελματικά δικαιώματα, κλπ..

Θα το κοιτάξω αυτό για την Βιβλιοθήκη μας πάντως, αν και δεν πηγαίνω πλέον καθόλου, μιας και με καλύπτουν η βιβλιοθήκη και το υπολογιστικό κέντρο του Εργαστηρίου της Σχολής μου, στο οποίο κάνω την διπλωματική μου..
:)
Apple MacBook Pro 13.3" Intel i5 2.3GHz (Early 2011)
Άβαταρ μέλους
Babis_ECE
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 20:09
Τοποθεσία: Behind the Decks
Εκτύπωση

Re: LINUX στη βιβλιοθήκη TEIKOZ - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 07 Ιουν 2009, 12:47

Off topic:
Ποιο offtopic ερωτιση δεν γινεται αλλα αν δεν ρωτησω θα σκασω.Γιατι το Αριστοτελειο δεν εχει εμβλημα τον Αριστοτελη αλλα τον Αγιο Δημητριο :?: :!: :?: :!: :?: Αλλα πες μου τωρα τελευταια ειναι πιο χρησιμος ενας χιλιαρχος παρα ενας φιλοσοφος (για τα εντος-εκτος και επι τα αυτα γιουρουσια) :lol: :lol: :lol: :lol:
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Re: LINUX στη βιβλιοθήκη TEIKOZ - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό atermon » 08 Ιουν 2009, 20:26

Μια μικρή διόρθωση στο αρχικό μου post: Οι Η/Υ της βιβλιοθήκης έχουν XP(και όχι Vista) - Ubuntu.

Παραθέτω επίσης την απάντηση του μέλους μας σχετικά με τις κάρτες:


Οι κάρτες είναι οι juzt-reboot και υπάρχουν και σε software. Η κάρτα που υποστηρίζει Vista είναι η JR-PCI-VT το το software που υποστηρίζει Vista αντίστοιχα το JR-SW-VT. Υποστηρίζουν Instant Recovery Mode σε WIN NT / WIN 2000 / WIN XP / WIN 2003 / WIN XP64 / WIN VISTA32 / WIN VISTA64 / WIN 7 και Backup Recovery Mode σε όλα τα παραπάνω συν OS/2 / Linux / FreeBSD.
Οι προδιαγραφές είναι εδώ: http://www.juzt-reboot.com/technicalJuztReboot.htm
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: LINUX στη βιβλιοθήκη TEIKOZ - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό ftso » 08 Ιουν 2009, 22:09

atermon έγραψε:...

Παραθέτω επίσης την απάντηση του μέλους μας σχετικά με τις κάρτες:


Οι κάρτες είναι οι juzt-reboot και υπάρχουν και σε software. Η κάρτα που υποστηρίζει Vista είναι η JR-PCI-VT το το software που υποστηρίζει Vista αντίστοιχα το JR-SW-VT. Υποστηρίζουν Instant Recovery Mode σε WIN NT / WIN 2000 / WIN XP / WIN 2003 / WIN XP64 / WIN VISTA32 / WIN VISTA64 / WIN 7 και Backup Recovery Mode σε όλα τα παραπάνω συν OS/2 / Linux / FreeBSD.
Οι προδιαγραφές είναι εδώ: http://www.juzt-reboot.com/technicalJuztReboot.htm


Δεν κατάλαβα ακριβώς τον τρόπο λειτουργίας της κάρτας αυτής...
Παρόλα αυτά αν πρόκειται για λύση τύπου πάγωμα (όπως κάνει το deepfreeze) μια καλή λύση είναι και το fsprotect το οποίο χρησιμοποιείται στα pc της σχολής μου (τρέχουν debian)...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: LINUX στη βιβλιοθήκη TEIKOZ - Διαθέσιμα Live-DVD

Δημοσίευσηαπό griper » 09 Ιουν 2009, 00:24

Off topic:
Διόρθωσα τον τίτλο. Πότε άλλαξε πάλι η ονομασία τους; Αν θυμάμαι καλά, κάποια φεγγάρια ήταν Α.Τ.Ε.Ι, ή κάνω λάθος;


@atermon, στο ΦΕΚ αναφέρει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα ως Τ.Ε.Ι. και όχι ως Α.Τ.Ε.Ι.
Άβαταρ μέλους
griper
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 19 Σεπ 2008, 23:17
Τοποθεσία: Καβάλα
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις / Ανακοινώσεις K.L.U.G.

cron