Pipe desktop audio to Mixxx2.0.  Το θέμα επιλύθηκε

...browsers, email, downloads, torrents, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστής: the_eye

Pipe desktop audio to Mixxx2.0.

Δημοσίευσηαπό AmateurRadio » 19 Σεπ 2017, 00:04

Καλησπέρα στην ομάδα.

Σχεδιάζω να εγκαταστήσω το Ubuntu Studio 16.04 LTS το Mixxx για να κάνω streaming σε απομακρυσμένο server και το ερωτημά μου είναι:

Πώς μπορώ να ανακατευθύνω (pipe) την έξοδο ήχου απο τα ηχεία και στην είσοδο μικροφώνου του Mixxx, έτσι ώστε όταν, με καλεί κάποιος απο το facebook για παράδειγμα, ή το skype, να μπορώ να τον βγάλω στον αέρα.
Εχω εγκαταστήσει και δεύτερη κάρτα ήχου την οποία χρησιμοποιεί μόνο το Mixxx.

Στο forum του Mixxx αναφέρουν ότι η "δουλειά" γίνεται με το Jack. "Εδώ σε θέλω κάβουρα"!!. Μπορεί κάποιος να με "οδηγήσει", ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ, στη ρύθμιση του Jack? :?:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Φιλικά
Nikos B.
Τελευταία επεξεργασία από AmateurRadio και 20 Σεπ 2017, 10:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
2 Peppermint 6 trusty 3.16.0-77-generic 64bit (en_US.UTF-8, LXDE Peppermint)
3 Intel Core2 Duo CPU E8500 3.16GHz ‖ RAM 7984 MiB ‖ ASUS INC. P5E-VM HDMI - P5E-VM HDMI
4 nVidia GT216 [GeForce 210] [10de:0a23] {nouveau}
5 eth0: Qualcomm Atheros Attansic L1 Gigabit Ethernet [1969:1048] (rev b0)
AmateurRadio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Σεπ 2017, 22:06
Εκτύπωση

Re: Pipe desktop audio.

Δημοσίευσηαπό talos » 19 Σεπ 2017, 08:34

Στο ubuntu υπάρχει το pulse audio και εδώ λέει τον τρόπο πως να το κάνεις https://superuser.com/questions/432894/ ... r-computer
Είναι ευκολότερο να εγκαταστήσεις το paprefs (Αν θα δουλέψει με το Mixxx που μια φορά που το είδα δεν τα πάει καλά με το pulse δεν ξέρω).
talos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:21
Εκτύπωση

Re: Pipe desktop audio.

Δημοσίευσηαπό AmateurRadio » 19 Σεπ 2017, 10:26

Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά εγω θέλω να κάνω piping - στόν ίδιο υπολογιστή - απο τη μιά κάρτα ήχου στην άλλη.
Η λύση που μου πρότεινες αφορά Pipe System sound to another computer. :wave:
Φιλικά
Nikos B.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
2 Peppermint 6 trusty 3.16.0-77-generic 64bit (en_US.UTF-8, LXDE Peppermint)
3 Intel Core2 Duo CPU E8500 3.16GHz ‖ RAM 7984 MiB ‖ ASUS INC. P5E-VM HDMI - P5E-VM HDMI
4 nVidia GT216 [GeForce 210] [10de:0a23] {nouveau}
5 eth0: Qualcomm Atheros Attansic L1 Gigabit Ethernet [1969:1048] (rev b0)
AmateurRadio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Σεπ 2017, 22:06
Εκτύπωση

Re: Pipe desktop audio.

Δημοσίευσηαπό talos » 19 Σεπ 2017, 19:23

Δεν ρώτησες αυτό. Το κάνεις ευκολα με το Jack και λίγο ποιο δύσκολα με το pulse. Καταλαβαίνεις τι είναι τα sources και τα sync τι είναι τα monitors και πειραματίζεσαι (δεν το έχω κάνει)
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pu ... o/Examples
https://www.freedesktop.org/wiki/Softwa ... eAudio/FAQ
talos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 20:21
Εκτύπωση

Re: Pipe desktop audio to Mixxx2.0  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό AmateurRadio » 20 Σεπ 2017, 11:20

Καλημέρα φίλες και φίλοι.
Η απάντηση στο ερώτημα "ειναι δυνατόν να κάνω piping αυτό που ακούω από τα ηχεία του PC στο Mixxx", είναι ΝΑΙ.
Η λύση που παρουσιάζω είναι για το Ubuntu 14.04 και τα παράγωγά του Peppermint 6 κ.λ.π ΔΕΝ νομίζω οτι λειτουργεί σε Arch Linux, SUSE, Fedora και λοιπές διανομές.
Δείτε εδώ: https://askubuntu.com/questions/572120/how-to-use-jack-and-pulseaudio-alsa-at-the-same-time-on-the-same-audio-device

1). Just install qjackctl and pulseaudio-module-jack module:

Από το terminal με sudo δίνουμε:
apt-get install qjackctl pulseaudio-module-jack

Από το μενού > "Sound&Video" > ανοίγουμε το QjackCtl σε γραφικό περιβάλλον.
Then configure qjackctl to run the following command after startup. Copy it into "Setup..." > "Options" > "Execute script after Startup":

pactl set-default-sink jack_out

And that is. Pulseaudio will recognize (through D-Bus) that JACK started, and automatically will route audio to it. When JACK is stopped Pulseaudio will revert to normal routing and start sending audio directly to card again.

Οπως βλέπουμε λοιπόν, καταφέραμε να δουλεύουν ταυτόχρονα και το Pulse audio και το Jack και το Alsa, χωρίς να επέμβουμε σε configuration files (με όλα τα γνωστά προβλήματα που δημιουργούνται από τέτοιες επεμβάσεις).

Το επόμενο βήμα είναι, πάλι απο γραφικό περιβάλλον, να ανοίξουμε το Mixxx και να πάμε Options > Preferences > Sound hardware > Input > Microphone2 και να επιλέξουμε από το πτυσόμενο μενού, pulse.
O.K και κλείνουμε το Mixxx.

3) Επανεκκίνηση του Η/Υ και είμαστε έτοιμοι να ανακατευθύνουμε τον ήχο των ηχείων, στο μικρόφωνο2, πατώντας το TALK του Mic2.

Για να έχει εφαρμογή η προτεινόμενη λύση, το Mixxx πρέπει να ξεκινήσει με εντολή από το Terminal γιατί διαφορετικά κάνει suspend το Pulse.

Καλές εκπομπές σ'όλους.
Nikos.B
:geek:
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
2 Peppermint 6 trusty 3.16.0-77-generic 64bit (en_US.UTF-8, LXDE Peppermint)
3 Intel Core2 Duo CPU E8500 3.16GHz ‖ RAM 7984 MiB ‖ ASUS INC. P5E-VM HDMI - P5E-VM HDMI
4 nVidia GT216 [GeForce 210] [10de:0a23] {nouveau}
5 eth0: Qualcomm Atheros Attansic L1 Gigabit Ethernet [1969:1048] (rev b0)
AmateurRadio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Σεπ 2017, 22:06
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Internet