Ασφάλεια Tutorial

...ασύγχρονα μαθήματα από τους guru της κοινότητας

Συντονιστής: the_eye

Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό aliento » 27 Νοέμ 2010, 04:40

Η ασφάλεια των Υπυρεσίων.

ΗΟΤμαιλ καμία ασφάλεια όλλα μοιράζονται ασφαλώς, εμένα με απορείψανε γιατί τους κρύφτικά.
Για ε-μαιλ πρώτα gmail καλύτερο από hot to g αλλά και πάλι ανασφαλές. Το chromium της google είναι μόνο spyware για να μαθαίνει , για καλό για κακό δε ξέρω.
Firefox the best until now.
e-mail μέγιστη ασφάλεια μέχρι τώρα παρέχει η http://www.hushmail.com με κωδικό ότι πρόταση γουστάρεις.

Κωδικοί Ασφαλείας στα web site και στο Ubuntu

Ελληνικοί Χαρακτήρες.
Προσωπικά ξέρω 6 αριθμούς , βάζω στην αρχή έναν Ελληνικό Χαρακτήρα Φ και στο τέλος τον ίδιο Φ.
Όλα τα site τα δέχονται εκτός από την Ubuntu.com ? Το λειτουργικό μας δέχετε Ελληνικούς Χαρακτήρες. :mrgreen:

Ασφάλια στο ubuntu

Μέσω του System -> Administrator -> Users and Groups βάζεις στην ομάδα root το root username σου , έτσι ΚΑΝΕΙΣ δε μπορεί με ένα live cd να σου αλλάξει τον κωδικό σου. Αλλά αν τον ξεχάσεις θέλεις ReInstall.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Σχετικό | Προγραμματισμός: php | Αγγλικά: Άριστα
Ubuntu 10.10 maverick meerkat 32bit

Ubuntu, προφέρεται / ubuntu / , είναι μια ηθική ή ανθρωπιστική φιλοσοφία επικεντρώνεται στην πίστη των ανθρώπων και τις σχέσεις μεταξύ τους. Η λέξη έχει την προέλευσή της στις γλώσσες Μπαντού της Νότιας Αφρικής. Το Ubuntu θεωρείται ως μια κλασσική έννοια της Αφρικής
aliento
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 13:07
Εκτύπωση

Re: Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό aliento » 27 Νοέμ 2010, 06:05

οΚ ανακάλυψη : Στο UTF-8 το Ελληνικό O είναι ίδιο με το Αγγλικό Ο. Οπότε .
Δέ ξέρω για τα άλλα γράμματα σαν το ψ alla δε πειραματίζομαι άλλο.
Πήγε 5 και κημάμαι όρθιος λολ.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Σχετικό | Προγραμματισμός: php | Αγγλικά: Άριστα
Ubuntu 10.10 maverick meerkat 32bit

Ubuntu, προφέρεται / ubuntu / , είναι μια ηθική ή ανθρωπιστική φιλοσοφία επικεντρώνεται στην πίστη των ανθρώπων και τις σχέσεις μεταξύ τους. Η λέξη έχει την προέλευσή της στις γλώσσες Μπαντού της Νότιας Αφρικής. Το Ubuntu θεωρείται ως μια κλασσική έννοια της Αφρικής
aliento
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 13:07
Εκτύπωση

Re: Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό aliento » 27 Νοέμ 2010, 13:55

Στο facebook αλλά ο κωδικός μου αρχίζει με Φ!
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Σχετικό | Προγραμματισμός: php | Αγγλικά: Άριστα
Ubuntu 10.10 maverick meerkat 32bit

Ubuntu, προφέρεται / ubuntu / , είναι μια ηθική ή ανθρωπιστική φιλοσοφία επικεντρώνεται στην πίστη των ανθρώπων και τις σχέσεις μεταξύ τους. Η λέξη έχει την προέλευσή της στις γλώσσες Μπαντού της Νότιας Αφρικής. Το Ubuntu θεωρείται ως μια κλασσική έννοια της Αφρικής
aliento
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 13:07
Εκτύπωση

Re: Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό aliento » 28 Νοέμ 2010, 14:12

Τους κωδικούς να τους γράφετε με το mouse πληκρτολόγιο onboard , εφαρμογή που μπορείτε να τη εγκαταστήσετε από το Κέντρο Εγκατάστασης του Ubuntu
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Σχετικό | Προγραμματισμός: php | Αγγλικά: Άριστα
Ubuntu 10.10 maverick meerkat 32bit

Ubuntu, προφέρεται / ubuntu / , είναι μια ηθική ή ανθρωπιστική φιλοσοφία επικεντρώνεται στην πίστη των ανθρώπων και τις σχέσεις μεταξύ τους. Η λέξη έχει την προέλευσή της στις γλώσσες Μπαντού της Νότιας Αφρικής. Το Ubuntu θεωρείται ως μια κλασσική έννοια της Αφρικής
aliento
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 13:07
Εκτύπωση

Re: Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 05 Δεκ 2010, 07:04

aliento έγραψε:
Η ασφάλεια των Υπηρεσιών.

ΗΟΤμαιλ καμία ασφάλεια όλλα μοιράζονται ασφαλώς, εμένα με απορείψανε γιατί τους κρύφτικά.

Μάθημα 1ο: Δεν υπάρχει 100% ασφάλεια πουθενά στο διαδίκτυο. Όταν λες "όλα μοιράζονται ασφαλώς", τι ακριβώς εννοείς; Και για εξήγησε καλύτερα γιατί σε απορρίψανε και πως τους κρύφτηκες; :?: :?
aliento έγραψε:Για ε-μαιλ πρώτα gmail καλύτερο από hot to g αλλά και πάλι ανασφαλές.

Είπαμε δεν υπάρχει 100% ασφάλεια πουθενά στο διαδίκτυο, απλά μερικά πράγματα είναι πιο ασφαλή από άλλα, όπως πχ. το g-mail σε σχέση με hotmail.
aliento έγραψε:Το chromium της google είναι μόνο spyware για να μαθαίνει , για καλό για κακό δε ξέρω.

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις: μαθαίνει να αναγνωρίζει spyware ή κολλάει spyware συνέχεια; Αν είναι το πρώτο είναι για καλό, ενώ αν είναι το δεύτερο σαφώς είναι για κακό.
aliento έγραψε:Firefox the best until now.

Ναι, και κάτι που συμφωνούμε.
aliento έγραψε:e-mail μέγιστη ασφάλεια μέχρι τώρα παρέχει η http://www.hushmail.com με κωδικό ότι πρόταση γουστάρεις.

Η άποψη ότι αν βάλεις μια πρόταση για κωδικό αυξάνεται η ασφάλεια δεν είναι αναγκαστικά σωστή. Μερικές φορές ένας τέτοιος κωδικός σπάει πιο εύκολα από έναν αντίστοιχο που αποτελείται από συνδυασμό χαρακτήρων με χρήση όλου του πληκτρολόγιου (δηλ. και ειδικοί χαρακτήρες). Το μόνο που χρειάζεται ένα τα κατάλληλα εργαλεία (σπαστήρι με κατάλληλα εμπλουτισμένο λεξικό). Το δύσκολο είναι να μάθεις και να θυμάσαι έναν τέτοιο πιο ασφαλή κωδικό (πχ. λ4ο0ς4ι&δα0πφ8ςτυ(αγλ#δγ@λδ'κγ&η).

aliento έγραψε:
Κωδικοί Ασφαλείας στα web site και στο Ubuntu

Ελληνικοί Χαρακτήρες.
Προσωπικά ξέρω 6 αριθμούς , βάζω στην αρχή έναν Ελληνικό Χαρακτήρα Φ και στο τέλος τον ίδιο Φ.
Όλα τα site τα δέχονται εκτός από την Ubuntu.com ? Το λειτουργικό μας δέχετε Ελληνικούς Χαρακτήρες. :mrgreen:

Μάθημα 2ον: Ποτέ μα ποτέ των ποτών δεν αποκαλύπτουμε έστω και μέρος του κωδικού μας σε κανέναν για κανένα λόγο. Ήδη γνωρίζω ότι ο κωδικός σου αποτελείται μόνον από 8 χαρακτήρες, αρχίζει και τελειώνει σε Φ και ενδιάμεσα έχει έξι αριθμούς. Αν θεωρητικά ήθελα να τον σπάσω, μου διευκόλυνες την δουλειά αφάνταστα. Επίσης, θα υπάρχουν κι άλλες σελίδες που δεν επιτρέπουν ελληνικούς χαρακτήρες, εκτός από το ubuntu.com, απλά δεν σου έτυχε πουθενά άλλου.

aliento έγραψε:
Ασφάλια στο ubuntu

Μέσω του System -> Administrator -> Users and Groups βάζεις στην ομάδα root το root username σου , έτσι ΚΑΝΕΙΣ δε μπορεί με ένα live cd να σου αλλάξει τον κωδικό σου. Αλλά αν τον ξεχάσεις θέλεις ReInstall.

Αυτό φαίνεται σωστό, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, και δεν είμαι σίγουρος τι άλλες παρενέργειες μπορεί να έχει αυτό. Απλά η ένστασή μου είναι ότι ούτως ή άλλως δεν αφήνω κανέναν να κάνει ότι γουστάρει στο μηχάνημά μου πόσο μάλλον να τρέξει ένα live CD που δεν έχω φτιάξει εγώ προσωπικά. Τέλος, φιλική συμβουλή: κάνε έναν έλεγχο ορθογραφίας στο αρχικό μήνυμα. Είναι μερικά λάθη που βγάζουν μάτια. Επίσης, ως αρχή (ως σκελετός) για έναν οδηγό περί ασφάλειας δεν είναι άσχημα, απλά θέλει αρκετό εμπλουτισμό (κι αρκετή μελέτη) ακόμα.
aliento έγραψε:Τους κωδικούς να τους γράφετε με το mouse πληκρτολόγιο onboard , εφαρμογή που μπορείτε να τη εγκαταστήσετε από το Κέντρο Εγκατάστασης του Ubuntu

Ωραία, αλλά δεν μας εξηγείς τον λόγο;
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό aliento » 09 Δεκ 2010, 16:04

Μάθημα 1ο: Δεν υπάρχει 100% ασφάλεια πουθενά στο διαδίκτυο. Όταν λες "όλα μοιράζονται ασφαλώς", τι ακριβώς εννοείς; Και για εξήγησε καλύτερα γιατί σε απορρίψανε και πως τους κρύφτηκες;


Στη microsoft όλα είναι κοινά τα windows το ie το open id μέχρι και δαχτυλικά αποτυπόματα παίρνουν.

Τους κρύφτικα γράφωντας γύρο στους 31 χαρακτήρες για password επίτυδες για κωδικό, δεν τον θυμάμαι και δε με αφήνουν να μπώ πάλι σε τίποτα. Έκανα όλες τις κινήσεις αλλά πείρα void.
Είπαμε δεν υπάρχει 100% ασφάλεια πουθενά στο διαδίκτυο, απλά μερικά πράγματα είναι πιο ασφαλή από άλλα, όπως πχ. το g-mail σε σχέση με hotmail.


Αφάλεια υπάρχει σε μεγάλους κωδικούς με χρήση $&@#@ τέτοιον χαρακτήρων. Για ασφαλείς server όντως δεν υπάρχουν αλλά νομίζω ότι canonical άν δε το έχει κάνει είναι ένα βήμα πρίν. Στα 10.10 προσπάθησε σε ένα profil να κάνεις το λογαριασμό σου ισάξιο του root automatic . Πρίν γινόταν τώρα δε γίνετε … αυτό μου δείνει πολλές υποσχέσει;.


Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις: μαθαίνει να αναγνωρίζει spyware ή κολλάει spyware συνέχεια; Αν είναι το πρώτο είναι για καλό, ενώ αν είναι το δεύτερο σαφώς είναι για κακό.


.

Μάθημα 2ον: Ποτέ μα ποτέ των ποτών δεν αποκαλύπτουμε έστω και μέρος του κωδικού μας σε κανέναν για κανένα λόγο. Ήδη γνωρίζω ότι ο κωδικός σου αποτελείται μόνον από 8 χαρακτήρες, αρχίζει και τελειώνει σε Φ και ενδιάμεσα έχει έξι αριθμούς. Αν θεωρητικά ήθελα να τον σπάσω, μου διευκόλυνες την δουλειά αφάνταστα. Επίσης, θα υπάρχουν κι άλλες σελίδες που δεν επιτρέπουν ελληνικούς χαρακτήρες, εκτός από το ubuntu.com, απλά δεν σου έτυχε πουθενά άλλου.



Το παίζω έξυπνος τώρα , 2 γράμματα 6 αριθμοί οι 6 τελευταίοι της Visa μου άραγε ο αριθμός είναι ο αλγόριθμος της Visa .
Όντως μετά τη δημοσίευση τον σπάσανε τον gmail μου , md5 decript change U to G .


Αυτό φαίνεται σωστό, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, και δεν είμαι σίγουρος τι άλλες παρενέργειες μπορεί να έχει αυτό. Απλά η ένστασή μου είναι ότι ούτως ή άλλως δεν αφήνω κανέναν να κάνει ότι γουστάρει στο μηχάνημά μου πόσο μάλλον να τρέξει ένα live CD που δεν έχω φτιάξει εγώ προσωπικά. Τέλος, φιλική συμβουλή: κάνε έναν έλεγχο ορθογραφίας στο αρχικό μήνυμα. Είναι μερικά λάθη που βγάζουν μάτια. Επίσης, ως αρχή (ως σκελετός) για έναν οδηγό περί ασφάλειας δεν είναι άσχημα, απλά θέλει αρκετό εμπλουτισμό (κι αρκετή μελέτη) ακόμα.


Σε ευχαριστώ.

Ωραία, αλλά δεν μας εξηγείς τον λόγο;Μάθημα 2ον: Ποτέ μα ποτέ των ποτών δεν αποκαλύπτουμε έστω και μέρος του κωδικού μας σε κανέναν για κανένα λόγο. Ήδη γνωρίζω ότι ο κωδικός σου αποτελείται μόνον από 8 χαρακτήρες, αρχίζει και τελειώνει σε Φ και ενδιάμεσα έχει έξι αριθμούς. Αν θεωρητικά ήθελα να τον σπάσω, μου διευκόλυνες την δουλειά αφάνταστα. Επίσης, θα υπάρχουν κι άλλες σελίδες που δεν επιτρέπουν ελληνικούς χαρακτήρες, εκτός από το ubuntu.com, απλά δεν σου έτυχε πουθενά άλλου.
Ωραία, αλλά δεν μας εξηγείς τον λόγο;

Αυτό το έμαθα από τη eurobank το πρώτο της e-bank ήταν με ένα javascript onboard


.


Το επόμενο tutorial θα είναι σύγχρονη και ασύχρονη επεξεργασία δεδομένων

Τα ορθογραφικά δικά μου είναι και μου αρέσει που βγάζουν μάτι .
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Σχετικό | Προγραμματισμός: php | Αγγλικά: Άριστα
Ubuntu 10.10 maverick meerkat 32bit

Ubuntu, προφέρεται / ubuntu / , είναι μια ηθική ή ανθρωπιστική φιλοσοφία επικεντρώνεται στην πίστη των ανθρώπων και τις σχέσεις μεταξύ τους. Η λέξη έχει την προέλευσή της στις γλώσσες Μπαντού της Νότιας Αφρικής. Το Ubuntu θεωρείται ως μια κλασσική έννοια της Αφρικής
aliento
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 13:07
Εκτύπωση

Re: Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό pros » 09 Δεκ 2010, 16:28

aliento έγραψε:Τα ορθογραφικά δικά μου είναι και μου αρέσει που βγάζουν μάτι .

Αν θέλεις να μας βγάλεις τα μάτια, μπορεί να σε χαρακτηρίσουμε επικίνδυνο...

Εγώ προσωπικά, συμβουλές για την ασφάλεια από κάποιον που δεν μπορεί να γράψει σωστά Ελληνικά,
θα σκεφτόμουν δύο φορές να τις ακολουθήσω. Υπάρχουν εργαλεία, γι' αυτή την δουλειά...
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Ασφάλεια Tutorial

Δημοσίευσηαπό aliento » 09 Δεκ 2010, 17:08

pros έγραψε:
aliento έγραψε:Τα ορθογραφικά δικά μου είναι και μου αρέσει που βγάζουν μάτι .

Αν θέλεις να μας βγάλεις τα μάτια, μπορεί να σε χαρακτηρίσουμε επικίνδυνο...

Εγώ προσωπικά, συμβουλές για την ασφάλεια από κάποιον που δεν μπορεί να γράψει σωστά Ελληνικά,
θα σκεφτόμουν δύο φορές να τις ακολουθήσω. Υπάρχουν εργαλεία, γι' αυτή την δουλειά...

TίμηMα sue ςειναι και μπροστά σε μένα και μπροστά σε αυτ
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Σχετικό | Προγραμματισμός: php | Αγγλικά: Άριστα
Ubuntu 10.10 maverick meerkat 32bit

Ubuntu, προφέρεται / ubuntu / , είναι μια ηθική ή ανθρωπιστική φιλοσοφία επικεντρώνεται στην πίστη των ανθρώπων και τις σχέσεις μεταξύ τους. Η λέξη έχει την προέλευσή της στις γλώσσες Μπαντού της Νότιας Αφρικής. Το Ubuntu θεωρείται ως μια κλασσική έννοια της Αφρικής
aliento
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 13:07
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Το Σχολείο του Φόρουμ - Ασύγχρονα Μαθήματα

cron