Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

...ασύγχρονα μαθήματα από τους guru της κοινότητας

Συντονιστής: the_eye

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 06 Δεκ 2011, 17:47

migf1 έγραψε:Καλησπέρα, ναι για Ελλάδα μάλλον τη ξεχνάς τη C (και να φανταστείς χώρες σαν την Ινδία κερδίζουν πάρα πολλά από outsourcing, εμείς εδώ την έχουμε δει όλοι αφεντικά και μας ξινίζει το outsourcing, τέσπα). Για Ελλάδα (και όχι μόνο) θα έλεγα να ξεκινήσεις με Java. Επίσης υπάρχει κώδικας που είναι γραμμένος ακόμα σε Delphi (αλλά για πόσο ακόμα; ; ... α, και σε C++ builder) ενώ ανεβαίνει και η C#... αποκλειστικά για web, θα έλεγα να ξεκινήσεις php (υποθέτοντας πως γνωρίζεις ήδη html/css και javascript ) ... προφανώς και html-5.


Οι Ινδοί ειναι σκυλιά του πολέμου δεν παίρνουν χαμπάρι!!!! Εδω ναι έχουμε μπλεξει με ολους
τους διευθυντες hahahha κατσε να δεις τι γελιο εχει να πεσει στο μελλον!!!! Tους κανω χάζι κατι τετοιους και με διασκεδάζουν!!!! Εμενα ενα ΙΤ στο outsourcing
δεν θα με χαλουσε καθολου παντως. ;)

H C# ανεβαίνει πολυ ναι και το βλεπω και απο τα σεμινάρια. Τελοςπαντων είδωμεν.
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό lucinos » 07 Δεκ 2011, 10:20

Star_Light έγραψε:Κατα την ταπεινη μου αποψη αλλη φορα πρεπει εξαρχης να ξεκαθαριζετε
ποιος μιλαει επαγγελματικα και ποιος μιλαει απο χομπιστικη πλευρα.

Για να μην έχουμε πάντως παρεξηγήσεις. Όταν γράφω οδηγούς για το bash το κάνω χομπυίστικα και καθόλου δεν θεωρώ τον εαυτό μου γκουρού. Όταν όμως γράφω ότι στον δικό μου κόσμο δεν ξέρω εκ τών προτέρων ποια γλώσσα πρέπει να χρησιμοποιηθεί πού, αυτό δεν είναι καθόλου χομπυίστικη άποψη. Όταν γράφω ότι η χρήση μιας γλώσσας για να κερδίσεις σε ταχύτητα πριν να έχεις καλή εικόνα τού κέρδους αυτής τής επιλογής είναι πρόωρη βελτιστοποίηση, αυτό δεν είναι χομπυίστικη άποψη. Δεν αναφέρομαι σε προσωπική μου ανεπάρκεια, αναφέρομαι σε έναν τρόπο εργασίας πολύ αποτελεσματικότερο.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό migf1 » 07 Δεκ 2011, 13:16

Σε σοβαρό επαγγελματικό περιβάλλον (το αν και πόσα τέτοια υπάρχουν στην πλειοψηφία της Ελληνικής αγοράς είναι άλλο θέμα) ο σχεδιασμός του πρότζεκτ, ο κατακερματισμός του σε επιμέρους κομμάτια, η επιλογή των καταλληλότερων εργαλείων για το κάθε κομμάτι, κλπ κλπ, πραγματοποιούνται πολύ πριν καν ανατεθεί η υλοποίησή του σε κώδικα στους προγραμματιστές.

Πέρα όμως από αυτό, όταν π.χ θες να φτιάξεις έναν system driver ξέρεις εκ των προτέρων πως κάποιες γλώσσες είναι καταλληλότερες από άλλες, το ποιες και γιατί θα επιλεγούν ανάμεσα στις καταλληλότερες θα αποφασιστεί στον σχεδιασμό του πρότζεκτ.
Τελευταία επεξεργασία από migf1 και 07 Δεκ 2011, 14:15, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 07 Δεκ 2011, 13:32

migf1 έγραψε:Σε σοβαρό επαγγελματικό περιβάλλον (το αν και πόσα τέτοια υπάρχουν στην πλειοψηφία της Ελληνικής αγοράς είναι άλλο θέμα) ο σχεδιασμός, ο κατακερματισμός του σε επιμέρους κομμάτια, η επιλογή των καταλληλότερων εργαλείων για το κάθε κομμάτι, κλπ κλπ, πραγματοποιούνται πολύ πριν καν ανατεθεί η υλοποίησή του σε κώδικα στους προγραμματιστές.

Πέρα όμως από αυτό, όταν π.χ θες να φτιάξεις έναν system driver ξέρεις εκ των προτέρων πως κάποιες γλώσσες είναι καταλληλότερες από άλλες, το ποιες και γιατί θα επιλεγούν θα αποφασιστεί στον σχεδιασμό του πρότζεκτ.


Μα γιατι το λες αυτο????
χαχαχαχ

lucinos έγραψε:Για να μην έχουμε πάντως παρεξηγήσεις. Όταν γράφω οδηγούς για το bash το κάνω χομπυίστικα και καθόλου δεν θεωρώ τον εαυτό μου γκουρού. Όταν όμως γράφω ότι στον δικό μου κόσμο δεν ξέρω εκ τών προτέρων ποια γλώσσα πρέπει να χρησιμοποιηθεί πού, αυτό δεν είναι καθόλου χομπυίστικη άποψη. Όταν γράφω ότι η χρήση μιας γλώσσας για να κερδίσεις σε ταχύτητα πριν να έχεις καλή εικόνα τού κέρδους αυτής τής επιλογής είναι πρόωρη βελτιστοποίηση, αυτό δεν είναι χομπυίστικη άποψη. Δεν αναφέρομαι σε προσωπική μου ανεπάρκεια, αναφέρομαι σε έναν τρόπο εργασίας πολύ αποτελεσματικότερο.


το καταλαβα για αυτο τα διαχωρισα. :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό migf1 » 07 Δεκ 2011, 13:38

Star_Light έγραψε:Μα γιατι το λες αυτο????
χαχαχαχ


Χε, χε... :)

Δυο ενδιαφέροντα links σχετικά με το θέμα:

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Software_engineering
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Software_development
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 07 Δεκ 2011, 20:05

Πως μπορεις να κάνεις γνωριμίες με προγραμματιστές και ανθρώπους του χώρου?
Μεσω σεμιναρίων? Τα σεμινάρια αξίζουν ή χανεις τον χρόνο σου? Και αν ναι εχει καποιος
κατι συγκεκριμενο στο μυαλο?

Δουλειες πιστευω πως υπάρχουν αλλα παιζει αρκετα η * ανεργία τριβής.

* http://users.teilam.gr/~emastrogianni/anergia.htm
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 07 Δεκ 2011, 20:55

Off topic:
@Star_Light
Σπουδάζεις στο Τει Λαμίας?
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 07 Δεκ 2011, 21:21

pc_magas έγραψε:Off topic:
@Star_Light
Σπουδάζεις στο Τει Λαμίας?


Οχι. Το Πανεπιστημιο Πειραια τελειωσα (σχεδον) :D
Ακομη δεν εχω ορκιστει πρεπει να κανω την παρουσιαση της πρυξιακής. ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 16 Δεκ 2011, 14:23

Η Java θέλει οπωςσδήποτε Eclipse ???? ή μπορει να δουλεψει και με το Geany???
εκανα μια αποπειρα αποτυχημενη προ λιγου με αρχείο κατάληξης .java
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Λίγες σκέψεις για τις γλώσσες προγραμματισμού

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 16 Δεκ 2011, 14:50

@Star_Light θέλει openjdk.
Για εκγατάσταση θέλει να ανοίξεις τερματικό και να πληκτρολογίσεις:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install openjdk-7-jdk

Όπου 7 μπορεί να είναι και 6 αναλόγως άμα θες την version 7 ή την version 6 της java

Μπορείς κάλλιστα από τερματικό να κάνεις compile αρχεία .java με
Κώδικας: Επιλογή όλων
javac Αρχείο.java

Προσοχή:
  • Το αρχείο Αρχείο.java θα έχει την κλάση Αρχείο (πέραν από τις εσωτερικές κλάσεις)
  • Σου παράγει στον ίδιο κατάλογο όπου είσαι το Αρχείο.class

και εκτέλεση με
Κώδικας: Επιλογή όλων
java Αρχείο

Προσοχή:
  • Όπου Αρχείο δεν θα βάζεις καμία κατάληξη .java ή .class.
  • θα έχει το ίδιο όνομα με το Αρχείο.java
  • Η κλάση Αρχείο θα διαθέτει την public static void main(String[] args)
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Το Σχολείο του Φόρουμ - Ασύγχρονα Μαθήματα

cron