καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

...ασύγχρονα μαθήματα από τους guru της κοινότητας

Συντονιστής: the_eye

καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό 4ss4s1n » 09 Δεκ 2011, 20:16

Καλισπερα παιδια,ειμαι καινουργιος στο χωρο του προγραμματισου και θελω τη βοηθεια σας.Καταρχας επελεξα τη C++ και θελω την αποψη σας για τον αν ειναι καλη επιλογη για πρωτη γλωσσα.Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινεται το καλυτερο βιβλιο κατα την αποψη σας για να μαθω την c++ και (αν διαφερει)ενα βιβλιο για τη γλωσσα που θα μου προτεινατε.(παρακαλω αν μπορειτει εξηγειστε μου χωρις να λετε πολυ συνθετα πραγματα γιατι δεν ξερω πολυ καλα ουτε απο ubuntu ουτε απο προγραμματισμο)και αν μπορειτε δικαιολογειστε την επιλογη της γλωσσας που θα μου προτεινατε
4ss4s1n
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 18:08
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό lucinos » 09 Δεκ 2011, 21:00

Εξαρτάται πόσο καινούργιος είσαι και τι θέλεις να κάνεις. Γενικά πάντως αν είσαι πραγματικά καινούργιος η C++ είναι από τις χειρότερες δυνατές επιλογές για πρώτη γλώσσα. Το βιβλίο που εγώ είχα διαβάσει και το βρήκα πολύ καλό ήταν το Practical C++ Programming http://www.amazon.com/Practical-Program ... 418&sr=1-1
Τώρα δεν μπορεί κάποιος να σού προτείνει κάτι χωρίς να ξέρει τι θέλεις. Γενικά σε κάποιον πολύ αρχάριο εγώ θα πρότεινα κάτι όπως: http://inventwithpython.com/
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό 4ss4s1n » 09 Δεκ 2011, 22:18

θελω απλα να μαθω προγραμματισμο(οσο πιο καλα τοσο καλυτερα).το επιπεδο μου ειναι 0 τιποτα,αλλα ειμαι πολυ προθημος!ο λογος που το κανω ειναι επειδη θελω να περασω σε σχολη software και θελω να ειμαι σχετικος με το θεμα εως και ηδη γνωστης του
4ss4s1n
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 18:08
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό lucinos » 10 Δεκ 2011, 11:10

Η γνώμη μου:
α) βεβαιώσου ότι ξέρεις τα βασικά για την bash (γραμμή εντολών)
πχ: viewforum.php?f=65

β) για πρώτη επαφή με τον προγραμματισμό εγώ προτείνω python. Είναι και πολύ εύκολη για αρχή αλλά και πολύ χρήσιμη ως απόθεμα όπου και να βρίσκεσαι.
μερικά δωρεάν βιβλία:
http://inventwithpython.com/
http://osarena.net/opinions/snake-wrang ... pedia.html
http://www.swaroopch.com/notes/Python_e ... E%BD%CE%B1
http://python.org/doc/

γ) οι δύο σημαντικότερες γλώσσες συστήματος σήμερα είναι η C και η C++
Αν η επιλογή είναι μεταξύ τών δύο τότε η γνώμη μου είναι ότι η C++ είναι ανώτερη. Αλλά όχι χωρίς κόστος. Η C++ είναι χαοτική και στην πράξη δεν κατάφερε να αντικαταστήσει την C αν και ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι η C++ είναι υπερσύνολο τής C. Γενικά όταν δεν χρειάζεσαι πραγματικά τα χαρακτηριστικά τής C++ τελικά είναι μάλλον καλύτερα να μείνεις πιστός στην C και όταν τα χρειάζεσαι είναι μάλλον καλύτερα να ανέβεις σε κάποια άλλη γλώσσα. Οπότε δεν είναι παράξενο που η C++ βρίσκεται σε πτώση. Από την άλλη αν μάθεις C++ οι άλλες γλώσσες ίσως να φαίνονται πολύ ευκολότερες και φυσικά ακόμα δεν είναι καθόλου άχρηστη ως γλώσσα.
Για την C++ πολύ καλό είναι το βιβλίο που πρότεινα στην προηγούμενη ανάρτηση, μάλιστα πιστεύω ότι είναι καλό και γενικότερα για τον προγραμματισμό.
Για την C καλό είναι το: http://avaxhome.ws/ebooks/programming_d ... 79504.html

δ) καλό «φιλοσοφικό» βιβλίο είναι το:
http://catb.org/~esr/writings/taoup/html/
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό 4ss4s1n » 10 Δεκ 2011, 11:39

ευχαριστω πολυ για τις πρωτασεις σας,αλλα τωρα εχω μπερδευτει.διαβασα το θεμα σου lucinos γυρω απο τις γλωσσες, τη δυσκολια της καθε μιας και το ποιες προτιμας,ομως ακομα δεν εχω καταλαβει τι κανεις με αυτες :P (ειναι δυνατον να κλεψεις μια σελιδα πχ με αυτες?ειναι δυνατον να στησεις ενα παιχνιδη περα των χαρακτηρων και των γραφικων ή εκει φτιαχνεις το προγραμμα που φτιαχνει το παιχνιδη?).Μιπως ειναι δυνατων να μου στειλεις ενα λινκ με την επεξηγηση της δουλειας των γλωσσων?επισης μιπως ξερεις αν διδασκεται και ποια γλωσσα στα πανεπιστημια?και ΚΥΡΙΩΤΕΡΑ,ΠΟΥ προγραμματιζεις?ειχα κοιταξει κατι ενοτλες (πχ κατι sudo κλπ κλπ) αλλα νομιζα οτι το περιβαλλον δεν θα ειναι ενα μαυρο background και απλα γραφεις σε αλλες γλωσσες..η ιδεα του να γραφεις ειναι πολυ ωραια αλλα πχ δε μπορεις να κανεις το background ασπρο ή οτιδειποτε αλλο θες?ελπιζω να μην σε βαλω σε πολυ κοπο αλλα ψαχνω ψαχνω και δε βρισκω..τι να πω λες να ειναι μπροσταμ μου και να μν το βλεπω?
4ss4s1n
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 18:08
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό vasster » 10 Δεκ 2011, 12:14

Ξεκινάς θέλοντας να μάθεις να πιλοτάρεις ένα Boeing 747 ενώ θα έπρεπε να ξεκινήσεις με ποδήλατο.

Αναζήτησε πρώτα να μάθεις βασική αρχιτεκτονική και αρχές λειτουργίας υπολογιστικών συστημάτων, αλγοριθμική επίλυση προβλημάτων και μετά ξεκίνησε σε κάποια γλώσσα απλή και βασική στην αρχή να εφαρμόζεις τις νεοαποκτηθήσες γνώσεις σου. Χρειάζεται να είναι απλή για να μην παλεύεις με τις παραξενιές κάθε γλώσσας και περιβάλλοντος στην αρχή. Οταν την εξαντλήσεις ή όταν χρειασθείς περισσότερη ευελιξία ή πιο ειδικευμένα εργαλεία μπορείς να κινηθείς σε άλλες γλώσσες.

Στη συνέχεια και όσο με τα χρόνια θα ανεβάζεις την εμπειρία σου θα κατασταλάξεις στο σετ των γλωσσών που θα χρησιμοποιείς πιο συχνά. Θα χρειασθεί να μάθεις πολλές, άλλες ευκολότερα και άλλες πιο δύσκολα αλλά σε κάθε περίπτωση θα είναι οι χρησιμότερες, για σένα, γλώσσες.

Σου προτείνω αρχιτεκτονική πρώτα γιατί το να μάθεις στην αρχή ένα αλγόριθμο ταξινόμησης δεν θα σε βοηθήσει να τακτοποιήσεις εννοιολογικά τις γνώσεις στο μυαλό σου με αποτέλεσμα πολύ γρήγορα να μη μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις νέες γνώσεις στους σωστούς τομείς.

Μια γλώσσα σε βοηθά να εκφράσεις τη λύση ενός πρόβλήματος σε εντολές που θα εκτελέσει ένα μηχάνημα. Πρέπει από την αρχή να γνωρίζεις την λύση και τον τρόπο/βήματα που θα φτάσεις εκεί. Έτσι, μόνο η γνώση του συντακτικού μιας γλώσσας δεν θα σε βοηθήσει πολύ.

Πιστεύω ότι θα πρέπει να ψάξεις για το τι θα πρέπει να μάθεις ώστε να λύνεις προβλήματα με τη χρήση υπολογιστών.
Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) 4.10.0-19-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu)
Intel Core i5-6500 CPU @ 3.20GHz ‖ RAM 15915 MiB ‖ MSI H170M PRO-VDH (MS-7982) - MSI MS-7982
Intel Sky Lake Integrated Graphics [8086:1912] {i915_bpo}
enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15) ⋮ wlx784476b5edea: 148f:5370 Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter
vasster
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: 23 Μάιος 2010, 09:51
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό lucinos » 10 Δεκ 2011, 12:25

Α, είσαι *πολύ* αρχάριος.

Λοιπόν, αυτό που κάνουν οι γλώσσες είναι να παίρνουν απλό κείμενο, δηλαδή μια σειρά συμβόλων, και να την μετατρέπουν σε οδηγίες για τον υπολογιστή. Για το πώς θα φαίνεται ο κειμενογράφος που θα τις γράψεις (όπως τι background θα υπάρχει) δεν υπάρχει κανένας περιορισμός αλλά απλά δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν κειμενογράφο όπως τα έγγραφα κειμένου τού Office γιατί αυτό ανακατεύει τα γράμματα που βλέπεις με οδηγίες για την μορφοποίησή τους που δεν βλέπεις και μπερδεύουν τον υπολογιστή, οποιοσδήποτε απλός κειμενογράφος που δεν θα μπερδέψει αυτό που γράφεις με οδηγίες που αφορούν την μορφή του μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελεύθερα. Επίσης για διαφόρους σκοπούς θέλεις διαδραστικότητα.

Τι οδηγίες θα δώσεις στον υπολογιστή είναι δικό σου πρόβλημα, κάθε τι που κάνει ο υπολογιστής και απολαμβάνεις, κάποιος έχει καθίσει να γράψει τις οδηγίες για αυτό. Οπότε τα πάντα στην βάση τους γίνονται με κάποια γλώσσα προγραμματισμού, ακόμα και οι ίδιες οι γλώσσες προγραμματισμού.

Αν έχεις τέτοιου είδους απορίες αυτό που πρέπει να κάνεις πριν αρχίσεις να ρωτάς έτσι είναι απλά να κάτσεις να δεις ο ίδιος. Είναι σαν να ρωτάει κάποιος εξωγήϊνος τι κάνουν οι άνθρωποι με τα ελληνικά, τα αγγλικά, τα γερμανικά κλπ και να θέλει να τού εξηγήσουν τι είναι η ποίηση.

Οπότε σού έδωσα τέσσερις συνδέσμους για python, σού είπα επίσης δες τα στοιχειώδη για την bash, και σού έδωσα έναν σύνδεσμο. Ξεκίνα από αυτά.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό lucinos » 10 Δεκ 2011, 12:28

vasster έγραψε:Αναζήτησε πρώτα να μάθεις βασική αρχιτεκτονική και αρχές λειτουργίας υπολογιστικών συστημάτων, αλγοριθμική επίλυση προβλημάτων και μετά ξεκίνησε σε κάποια γλώσσα απλή και βασική στην αρχή να εφαρμόζεις τις νεοαποκτηθήσες γνώσεις σου.


Διαφωνώ με αυτήν την προσέγγιση. Όπως πρώτα μαθαίνεις σε ένα παιδί να μιλάει και μετά τού εξηγείς τι είναι το ουσιαστικό και το ρήμα, έτσι πρώτα πρέπει να μάθει κάποιος να προγραμματίζει και μετά να δει την θεωρία πίσω από αυτό.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό 4ss4s1n » 10 Δεκ 2011, 12:57

πολυ ωραια αρχιζω αμεσως!!οποτε θα ασχοληθω λιγο με την bash και μετα θα παω στη python!και μια ερωτηση που την εχω απο μικρος,πως hackareis ενα σιτε οπως αυτος ο δεκαεπταχρονος που τον πηρε το fbi ή κάποια εταιρια(δε θυμαμε)?:P
4ss4s1n
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 18:08
Εκτύπωση

Re: καινουργιος στο προγραμματισμο(βοηθεια για βιβλιο)

Δημοσίευσηαπό clepto » 10 Δεκ 2011, 12:58



Μήνυμα συντονισμού πρός τον/την 4ss4s1n

Δεν επιτρέπεται η παράθεση λιστών εντολών που να μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτούσιες για την παραβίαση συστημάτων χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη τους. Αυτό που επιτρέπεται είναι η συζήτηση τεχνικών λεπτομερειών για την κατανόηση του τρόπου λειτουργίας μεθόδων παραβίασης με σκοπό την καλύτερη προστασία μας από τέτοιους κινδύνους.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Το Σχολείο του Φόρουμ - Ασύγχρονα Μαθήματα