Πρόγραμμα σε Assembly

...ασύγχρονα μαθήματα από τους guru της κοινότητας

Συντονιστής: the_eye

Πρόγραμμα σε Assembly

Δημοσίευσηαπό Tasudo » 08 Μαρ 2012, 20:20

Καλησπέρα και πάλι,

είμαι στα πρώτα βήματα-διαβάσματα με Assembly(χρησιμοποιώ ΜΑRS simulator)και χρειάζομαι λίγη βοήθεια(και αν ξέρει κάποιος κανένα καλό εγχειρίδιο για Assembly,ευπρόσδεκτο γιατί αυτό που έχω είναι σαν να θέλεις να παίξεις βόλει φορώντας πανοπλία)

Το πρόγραμμα που θέλω να φτιάξω πρέπει να κάνει τα εξής:

1)Να ζητάει από τον χρήστη 2 αριθμούς πχ Ν1-Ν2 οι οποίοι δημιουργούν ένα μαθηματικό "διάστημα"
2)στη συνέχεια να μπαίνει μέσα σε ένα loop στο οποίο ζητάει από τον χρήστη αριθμούς και μόλις εισάγει το 0 το πρόγραμμα τερματίζει
3)Να υπολογίζει πόσους από τους αριθμούς που εισήγαγε ο χρήστης είναι εντός του διασηματος Ν1-Ν2,να εκτυπώνει το πλήθος τους και το άθροισμά τους


Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιες εντολές θα χρειαστώ??
Ξέρω πως είναι σαν να ζητάω έτοιμο κώδικα,αλλά δεν πρόκειται περί αυτού,απλά έχω μπερδευτεί με τους καταχωρητές και την χρήση τους...
Tasudo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 18:27
Εκτύπωση

Re: Πρόγραμμα σε Assembly

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 08 Μαρ 2012, 20:26

Tasudo έγραψε:Καλησπέρα και πάλι,

είμαι στα πρώτα βήματα-διαβάσματα με Assembly(χρησιμοποιώ ΜΑRS simulator)και χρειάζομαι λίγη βοήθεια(και αν ξέρει κάποιος κανένα καλό εγχειρίδιο για Assembly,ευπρόσδεκτο γιατί αυτό που έχω είναι σαν να θέλεις να παίξεις βόλει φορώντας πανοπλία)

Το πρόγραμμα που θέλω να φτιάξω πρέπει να κάνει τα εξής:

1)Να ζητάει από τον χρήστη 2 αριθμούς πχ Ν1-Ν2 οι οποίοι δημιουργούν ένα μαθηματικό "διάστημα"
2)στη συνέχεια να μπαίνει μέσα σε ένα loop στο οποίο ζητάει από τον χρήστη αριθμούς και μόλις εισάγει το 0 το πρόγραμμα τερματίζει
3)Να υπολογίζει πόσους από τους αριθμούς που εισήγαγε ο χρήστης είναι εντός του διασηματος Ν1-Ν2,να εκτυπώνει το πλήθος τους και το άθροισμά τους


Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιες εντολές θα χρειαστώ??
Ξέρω πως είναι σαν να ζητάω έτοιμο κώδικα,αλλά δεν πρόκειται περί αυτού,απλά έχω μπερδευτεί με τους καταχωρητές και την χρήση τους...


http://www.friedspace.com/assembly/intro.php

Τσεκαρε και αυτο....

Η assembly δεν ειναι ευκολη γλωσσα φιλε μου. Θα χρειαστεις χρονο για να καταφερεις να μαθεις.
Ελπιζω η εργασια που εχεις για την σχολη να σου τον δινει. Καλη τυχη
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Το Σχολείο του Φόρουμ - Ασύγχρονα Μαθήματα