Γνωση bash

...ασύγχρονα μαθήματα από τους guru της κοινότητας

Συντονιστής: the_eye

Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό Stefanos » 07 Μάιος 2015, 15:47

Καλησπέρα.

Εχω το linux Τρια χρονια περιπου αλλα το μονο που ξερω να κανω ειναι απλα να εγκθιστω software μεσω terminal. Ακομη και εγκατασταση πηγαιου κωδικα νομιζω δεν ξέρω ακριβως πως να κανω... οποτε μηπως πρεπει να εξοικειωθω με bash σιγα-σιγα? Απο που να ξεκινησω? Εχετε να προτεινετε ενα βιβλιο για αρχαριους ισως?
Γνώσεις ⇛ Linux: Ελάχιστες ┃ Προγραμματισμός: Ελαχιστος┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 16.04
Προδιαγραφές ⇛ Dual core Intel i5-5200U CPU @ 2,2 GHz│4GB Ram│ AMD Radeon R5 M330 1 GB│ Intel Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller
Laptop ⇛ Lenovo G50-80
Stefanos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 03:59
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 07 Μάιος 2015, 16:12

Προτείνω ανεπιφύλακτα αυτές τις διαφάνειες: https://sites.google.com/site/it4202teithegr/theoria
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό konnn » 07 Μάιος 2015, 18:14

Δες και το νήμα viewtopic.php?f=9&t=1545
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό eliasps » 07 Μάιος 2015, 18:24

Σίγουρα χρειάζεται διάβασμα. Στο link που έδωσε ο konnn παραπάνω θα βρεις πολλά πράγματα.
Όμως, από τη δική μου εμπειρία, ο καλύτερος τρόπος πέρα του διαβάσματος είναι να πειραματίζεσαι με πράγματα και να μαθαίνεις μέσα από τις διαδικασίες.
Ξεκίνα με τις βασικές εντολές πλοήγησης σε φακέλους και αρχεία με την χρήση του τερματικού, μετά με εντολές προβολής και θα εξοικειωθείς με τα πολύ βασικά ώστε να προχωρήσεις ευκολότερα στο επόμενο στάδιο.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό Stefanos » 07 Μάιος 2015, 19:21

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Αν και τα πολυ βασικατα ξερω οπως πλοηγηση, chmod, chown κλπ..... απλα ειμαι καπου κολλημενος σχετικα με το "τι μπορω να κανω"... αλλα αν καταλαβα το "τι" προκυπτει απο την αναγκη του καθε χρηστη.... Να αγοραζα και κανα βιβλιο μηπως? Αν και με τοσα resources στο internet ουτε και αυτο ξερω αν χρειαζεται :-)

Ευχαριστω πολυ
Γνώσεις ⇛ Linux: Ελάχιστες ┃ Προγραμματισμός: Ελαχιστος┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 16.04
Προδιαγραφές ⇛ Dual core Intel i5-5200U CPU @ 2,2 GHz│4GB Ram│ AMD Radeon R5 M330 1 GB│ Intel Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller
Laptop ⇛ Lenovo G50-80
Stefanos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 03:59
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό malos » 07 Μάιος 2015, 23:18

Στέφανε εγκρίνω την προσπάθειά σου. Πράγματι τα σκριπτάκια μπορούν να είναι όλη σου η κομπιουτερική καθηνερινότητα. Τα κάνεις και εκτελέσιμα, τους βάζεις και τα εικονίδια που ταιριάζουν, τα μαζεύεις όπου σε βολεύει και κλικ! Κάνεις τις δουλειές που θες. Κι εγώ ήθελα να μάθω και υπάρχουν όπως βλέπεις οι πηγές. Μην τεμπελιάσεις σαν κι εμένα. Εμένα με έφαγε και το ότι απαντούν εδώ στο φόρουμ! Πόσες ιδέες είχα και ρώταγα ... και τελικά κατέληγα να μου έχουν φτιάξει τα παιδιά εδώ το σκριπτ που ήθελα. Ίσως βέβαια και η ανταμοιβή τους να ήταν ο πειραματισμός για δική τους άσκηση. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι ο καθένας μας. Πάντως έχω γεμίσει την κάτω μπάρα στην οθόνη μου με διάφορα που βλέπουν όλα στο φάκελο "Σενάρια" στον προσωπικό μου φάκελο. Τι γρήγορη μετάφραση (βολική για μένα που έχω θέμα με τα πολλά κλικ και το εύρος οθόνης που πρέπει να ψάξει το μάτι) με το παραθυράκι του zenity, τι τηλεόρασή - ράδιο, τι μετατροπείς αρχείων εικόνας, ήχου, βίντεο, εφαρμογούλα για γρήγορο sms σε κάποιο κινητό, εφαρμογάκι παρακολούθησης του χώρου μου και αποστολής sms και βίντεο όπου κι αν βρίσκομαι με το κατέγραψε η κάμερα, άνοιγμα κλείσιμο μικροφώνου πολλά ακόμα.
Ότι τρελή ιδέα έχεις μπορείς να την πραγματοποιήσεις και να σου είναι πολύ χρήσιμη.
Αυτήν την άτιμη τη sed θα ήθελα να ξέρω αλλά είπαμε.... τεμπελιά.

Στέφανε διάβασε.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 08 Μάιος 2015, 01:21

@malos
Spoiler: show
Off topic:
Χαχα, άκυρο αλλά προχθές που «ανακάλυψα» το "Προβολή των δημοσιεύσεων σας" ( :P ) και κάθισα να δω τυχόν παλιά θέματα στα οποία έγραψα και δεν είδα τα τελευταία μηνύματα, παρατήρησα ότι μου απεύθυνες μήνυμα στο οποίο δεν απάντησα ποτέ. Δεν πρόσεξα ποτέ το μήνυμα και ελπίζω να το έλυσες από τότε. Αν όχι, ευχαρίστως να απαντήσω 1.5 χρόνο μετά. :P
viewtopic.php?f=4&t=28730&p=305550#p305550
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό Stefanos » 08 Μάιος 2015, 12:03

malos έγραψε:Στέφανε εγκρίνω την προσπάθειά σου. Πράγματι τα σκριπτάκια μπορούν να είναι όλη σου η κομπιουτερική καθηνερινότητα. Τα κάνεις και εκτελέσιμα, τους βάζεις και τα εικονίδια που ταιριάζουν, τα μαζεύεις όπου σε βολεύει και κλικ! Κάνεις τις δουλειές που θες. Κι εγώ ήθελα να μάθω και υπάρχουν όπως βλέπεις οι πηγές. Μην τεμπελιάσεις σαν κι εμένα. Εμένα με έφαγε και το ότι απαντούν εδώ στο φόρουμ! Πόσες ιδέες είχα και ρώταγα ... και τελικά κατέληγα να μου έχουν φτιάξει τα παιδιά εδώ το σκριπτ που ήθελα. Ίσως βέβαια και η ανταμοιβή τους να ήταν ο πειραματισμός για δική τους άσκηση. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι ο καθένας μας. Πάντως έχω γεμίσει την κάτω μπάρα στην οθόνη μου με διάφορα που βλέπουν όλα στο φάκελο "Σενάρια" στον προσωπικό μου φάκελο. Τι γρήγορη μετάφραση (βολική για μένα που έχω θέμα με τα πολλά κλικ και το εύρος οθόνης που πρέπει να ψάξει το μάτι) με το παραθυράκι του zenity, τι τηλεόρασή - ράδιο, τι μετατροπείς αρχείων εικόνας, ήχου, βίντεο, εφαρμογούλα για γρήγορο sms σε κάποιο κινητό, εφαρμογάκι παρακολούθησης του χώρου μου και αποστολής sms και βίντεο όπου κι αν βρίσκομαι με το κατέγραψε η κάμερα, άνοιγμα κλείσιμο μικροφώνου πολλά ακόμα.
Ότι τρελή ιδέα έχεις μπορείς να την πραγματοποιήσεις και να σου είναι πολύ χρήσιμη.
Αυτήν την άτιμη τη sed θα ήθελα να ξέρω αλλά είπαμε.... τεμπελιά.

Στέφανε διάβασε.



Wow....!!! Κατι μου λεει οτι κανεις priests (παπαδες). Απο που ξεκινησες για ολα αυτα ?
Γνώσεις ⇛ Linux: Ελάχιστες ┃ Προγραμματισμός: Ελαχιστος┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 16.04
Προδιαγραφές ⇛ Dual core Intel i5-5200U CPU @ 2,2 GHz│4GB Ram│ AMD Radeon R5 M330 1 GB│ Intel Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller
Laptop ⇛ Lenovo G50-80
Stefanos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 03:59
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό malos » 09 Μάιος 2015, 00:52

Ηλία μου σ' ευχαριστώ. Η εφαρμογούλα qtcosmos που είχε γραφτει σε python ήταν φοεβερή. Τσακ μπαμ έστελνες μήνυμα από το pc σου
πράγμα βολικό για μένα που σιχτιρίζω όταν πατάω τα πλήκτρα του κινητού. Σήμερα πλέον έχουν αλλάξει το λογισμικό στο mycosmos
(Αναβάθμιση και καλά) και το εφαρμογάκι αχρηστεύτηκε. Πλέον το κάνω μέσω otenet μια και με σκριπτάκι που χρησιμοποιεί το zenity

Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/sh
kinito=$(zenity  --entry --text="Αριθμός κινητού")
keimeno=$(zenity --entry --text="Κείμενο ")


/home/pal/pysmssend-master/pysmssendcmd -a "otenet" -u "ΤΟ-ΟΝΟΜΑ-ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΜΟΥ-ΣΤΟ-connX" -p "Ο-ΚΩΔΙΚΟΣ-ΜΟΥ" -n $kinito "$keimeno"


Το κόνεξ που έχω εγώ της οτενέτ δίνει 5 δωρεάν μηνύματα την ημέρα. Παλιά δίνανε 20 οι φραγκοφονιάδες! Έχει βέβαια σελίδα στο tools.otenet.gr γι αυτή τη δουλειά. Εγώ αποφεύγω τα λογκίν και όλη τη διαδικασία με αυτό το σκριπτάκι.

Stefanos έγραψε:Wow....!!! Κατι μου λεει οτι κανεις priests (παπαδες). Απο που ξεκινησες για ολα αυτα ?


Όχι βρε! Τι παπάδες; Πολύ θα το θελα (παίζεις με τον πόνο μου μπαγάσα). Δεν είδες που λέω ότι μπαίνω να ρωτήσω και να με καθοδηγήσουν να το δημιουργήσω το σενάριο (για να μάθω κιόλας) αλλά τελικά τα παιδιά καταλήγουν να μου το έχουν γράψει αυτοί.
Το καλό με μένα είναι απλά ότι έχω ιδέες κι ότι ξέρω τι θα μου χρειαστεί συγκεκριμένα. Έχω μια ιδέα με τι να το κάνω και τελικά είτε μόνος μου πιο σπάνια είτε με λίγη βοήθεια το φτιάχνω.

Σκέψου κάποια ιδέα. Κάτι που θα ήθελες να κάνεις άμεσα χωρίς να ψάχνεις για προγράμματα τεράστια.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Γνωση bash

Δημοσίευσηαπό Stefanos » 11 Σεπ 2015, 02:04

Επισης εγκινεται κάποιο καλο βιβλιο for starters ?
Γνώσεις ⇛ Linux: Ελάχιστες ┃ Προγραμματισμός: Ελαχιστος┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 16.04
Προδιαγραφές ⇛ Dual core Intel i5-5200U CPU @ 2,2 GHz│4GB Ram│ AMD Radeon R5 M330 1 GB│ Intel Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller
Laptop ⇛ Lenovo G50-80
Stefanos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 03:59
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Το Σχολείο του Φόρουμ - Ασύγχρονα Μαθήματα

cron