Αλγόριθμοι.

...ασύγχρονα μαθήματα από τους guru της κοινότητας

Συντονιστής: the_eye

Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό Mokou » 05 Ιουν 2009, 00:33

Ένα από τα αγαπημένα μου μαθήματα στο λύκειο ήταν η ανάπτυξη εφαρμογών που έχει να κάνει με αλγόριθμους.Ήμουν αρκετά καλός και τώρα θέλω να συνεχίσω να μαθαίνω αλγόριθμους μια που θα μου φανούν χρήσιμοι και για το linux .Γνωρίζει κανείς κανένα βιβλίο για να συνεχίσω την εκμάθηση αλγορίθμων?Ή έστω σειρά βιβλίων από το 0 αν σας βολεύει καλύτερα.Ευχαριστώ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο:Ubuntu Mate 14.10
Προδιαγραφές ⇛Intel(R) Core(TM) i7-2600K CPU @ 3.40GHz,Nvidia Z68X-UD5 ,Nvidia Geforce 560 .

When you are a leader,you can become everything you want
Άβαταρ μέλους
Mokou
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 22:00
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 05 Ιουν 2009, 02:31

χμμ

Αν θέλεις να αγοράσεις μια καλή ιδέα θα ήταν αυτό
http://mitpress.mit.edu/algorithms/
( και του D.knuth ο οποίος βέβαια είναι δύσκολο να τον κατανοήσεις(λόγω συμβόλων... :? ) αλλά όταν επιτέλους κατανοείς μαθαίνεις πολλά..)

αλλά υπάρχει και το τζαμπέ
http://www.freetechbooks.com/algorithms ... s-f11.html
και wikibooks (και το... Google ;)
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 05 Ιουν 2009, 02:42

viewtopic.php?f=22&t=480&p=3890&hilit=algorithms#p3890 << εξέτασε τί λέω εδώ. Προτείνω κάποια βιβλία που θεωρούνται κλασσικά.
Ανάλογα "τί" αλγόριθμους θες να υλοποιήσεις υπάρχει και η ανάλογη βιβλιογραφία πάντως.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 05 Ιουν 2009, 10:46

Μη ξεχνάμε την πανταχού παρούσα wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_algorithms (όχι δεν παίρνω ποσοστά :D ) Αν έχεις μάθει τους βασικούς αλγόριθμους για sorting, searching ίσως να σε ενδιαφέρουν οι αλγόριθμοι για γραφήματα (το κλασικό πρόβλημα του πλανόδιου πωλητή http://en.wikipedia.org/wiki/Travelling ... an_problem) ή προβλήματα δυναμικού προγραμματισμού (knapsack problem http://en.wikipedia.org/wiki/Knapsack_problem). Μετά υπάρχουν αλγόριθμοι επεξεργασίας σήματος και εικόνας, αριθμητικοί/υπολογιστικοί αλγόριθμοι (για επίλυση εξισώσεων), αλγόριθμοι για γραφικά, δηλαδή ό,τι μπορείς να φανταστείς γι'αυτό γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

O D. Knuth είναι απαραίτητος, αλλά έχει διάφορα σύμβολα όπως λέει και ο sokoban.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό Mokou » 05 Ιουν 2009, 12:47

Πολύ ωραία όλα αυτά που μου είπατε ,ναι ψάχνω για τσαμπέ γιατί αναγκάζομαι να αγοράζω τα βιβλία της σχολής μου ,μην παίρνω και αυτά.Γνωρίζετε όμως κανένα ελληνικό βιβλίο??Ξέρω αγγλικά αλλά τώρα θα έχει μέσα εκφράσεις που δεν θα ξέρω και άντε να ψάχνομαι .Δεν ξέρω τα έιδη των αλγορίθμων καθώς στο λύκειο ήταν όλα σε μικρό στάδιο.Θέλω να μάθω βασικά πράγματα για να μπορώ να κάνω κανένα πρόγραμμα και να συνεχίσω τις γνώσεις μου από εκεί που τις άφησα .Σας ευχαριστώ που ψάξατε και ασχοληθήκατε.Θα τα κατεβάσω και αυτά τα βιβλία και θα κάνω μια προσπάθεια.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο:Ubuntu Mate 14.10
Προδιαγραφές ⇛Intel(R) Core(TM) i7-2600K CPU @ 3.40GHz,Nvidia Z68X-UD5 ,Nvidia Geforce 560 .

When you are a leader,you can become everything you want
Άβαταρ μέλους
Mokou
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 22:00
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 05 Ιουν 2009, 14:08

Aν θες τη συμβουλή μου, άνοιξε κάτι που σ'αρέσει στη wikipedia και ξεκίνησε να διαβάζεις. Ο,τι άγνωστο όρο έχεις, είναι πολύ πιθανό να έχει σύνδεσμο μέσα στη wikipedia ή εξωτερικό. Ακουλούθησέ το και διάβασε εκεί. Αν βρεις κι εκεί άγνωστες έννοιες, συνέχισε να ψάχνεις. Κάποτε θα χαθείς. Όταν χαθείς τότε ξαναγύρνα στο αρχικό και συνέχισε να διαβάζεις. Και επανέλαβε τη διαδικασία ξανά και ξανά. Στο τέλος θα βρεθείς να έχεις διαβάσει τόσα πολλά πράματα που μπορεί να μην τα καταλαβαίνεις εκ πρώτης όψεως (δεδομένου βέβαια ότι τα διαβάζεις συνειδητά) αλλά ο εγκέφαλος σου συνεχίζει να τα επεξεργάζεται.(*)
Κατά τη διάρκεια της πορείας μπορεί για παράδειγμα να πέσεις σε αλγόριθμους για νευρωνικά δίκτυα και θα δείς ότι σου κινεί το ενδιαφέρον οι νευρώνες του εγκεφάλου, ψάξε το μην το αφήνεις. Θα μου πεις, που θα μου χρειαστούν όλες αυτές οι γνώσεις; Δε ξέρω, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

* Αν γνωρίζει κάποιος από το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος ας απαντήσει τότε το ερώτημα κάτι το μαθαίνουμε πρώτα και μετά το καταλαβαίνουμε ή το καταλαβαίνουμε πρώτα και μετά το μαθαίνουμε.

Και τα αγγλικά όπως και να το κάνουμε είναι απαραίτητα σήμερα. Διαβάζοντας μόνο μαθαίνεις (τα φροντιστήρια καλά είναι αλλά...)

ΥΓ. Τι σχολή είπες κάνεις;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό Mokou » 05 Ιουν 2009, 14:11

Dimitris έγραψε:Aν θες τη συμβουλή μου, άνοιξε κάτι που σ'αρέσει στη wikipedia και ξεκίνησε να διαβάζεις. Ο,τι άγνωστο όρο έχεις, είναι πολύ πιθανό να έχει σύνδεσμο μέσα στη wikipedia ή εξωτερικό. Ακουλούθησέ το και διάβασε εκεί. Αν βρεις κι εκεί άγνωστες έννοιες, συνέχισε να ψάχνεις. Κάποτε θα χαθείς. Όταν χαθείς τότε ξαναγύρνα στο αρχικό και συνέχισε να διαβάζεις. Και επανέλαβε τη διαδικασία ξανά και ξανά. Στο τέλος θα βρεθείς να έχεις διαβάσει τόσα πολλά πράματα που μπορεί να μην τα καταλαβαίνεις εκ πρώτης όψεως (δεδομένου βέβαια ότι τα διαβάζεις συνειδητά) αλλά ο εγκέφαλος σου συνεχίζει να τα επεξεργάζεται.(*)
Κατά τη διάρκεια της πορείας μπορεί για παράδειγμα να πέσεις σε αλγόριθμους για νευρωνικά δίκτυα και θα δείς ότι σου κινεί το ενδιαφέρον οι νευρώνες του εγκεφάλου, ψάξε το μην το αφήνεις. Θα μου πεις, που θα μου χρειαστούν όλες αυτές οι γνώσεις; Δε ξέρω, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

* Αν γνωρίζει κάποιος από το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος ας απαντήσει τότε το ερώτημα κάτι το μαθαίνουμε πρώτα και μετά το καταλαβαίνουμε ή το καταλαβαίνουμε πρώτα και μετά το μαθαίνουμε.

Και τα αγγλικά όπως και να το κάνουμε είναι απαραίτητα σήμερα. Διαβάζοντας μόνο μαθαίνεις (τα φροντιστήρια καλά είναι αλλά...)

ΥΓ. Τι σχολή είπες κάνεις;


Εγώ σπουδάζω λογιστικά και δεν δίνουν βιβλία ,τους τελίωνουν στο άψε σβήσε .
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο:Ubuntu Mate 14.10
Προδιαγραφές ⇛Intel(R) Core(TM) i7-2600K CPU @ 3.40GHz,Nvidia Z68X-UD5 ,Nvidia Geforce 560 .

When you are a leader,you can become everything you want
Άβαταρ μέλους
Mokou
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 22:00
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Αλγόριθμοι.

Δημοσίευσηαπό konnn » 04 Ιούλ 2012, 20:17

Μεταφέρθηκε στην κατάλληλη ενότητα

1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Το Σχολείο του Φόρουμ - Ασύγχρονα Μαθήματα