Μαθήματα C++ / QT - Προεργασία

...περί ασύγχρονων μαθημάτων

Μαθήματα C++ / QT - Προεργασία

Δημοσίευσηαπό Nisok » 13 Ιουν 2009, 19:52

Προτείνω την έναρξη μαθημάτων ( στο πρότυπο της Python ) για C++ / QT.

Πιστεύω ότι η QT είναι μια από τις "καλύτερες" γλώσσες προγραμματισμού για λόγους όπως το crossplatform. Δηλαδή τα προγράμματα έχουν την δυνατότητα να παίξουν και σε Windows.
Βασίζεται στη C++ και μπορεί χρησιμοποιήσει τις άπειρες δυνατότητες τις.
Ναι εξαιρετικά εύκολο να δημιουργήσεις γραφικό περιβάλλον και ίσος τέλος (για τώρα) έχει ένα πολύ απλό τρόπο για την επικοινωνία μεταξύ των κλάσεων.

Αυτή είναι η πρόταση μου. ... Περιμένω ιδέες και απόψεις.
Τελευταία επεξεργασία από ilpara και 14 Ιουν 2009, 18:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: βελτίωση τίτλου
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT

Δημοσίευσηαπό bullgr » 13 Ιουν 2009, 20:58

Συμφωνώ απόλυτα... Μιας και ξεκίνησα τώρα την εκμάθηση της C++ θα ήμουν ευγνώμων εάν ξεκινούσαν μαθήματα παρόμοια με αυτά της python... Επίσης να αναφέρω ότι όντως το καλύτερο GUI για C++ είναι η QT... Το βασικότερο πλεονέκτημα είναι η crossplatform δυνατότητα που έχει...

Qt is a multiplatform C++ GUI toolkit. It provides application developers with all the functionality needed to build applications with state-of-the-art graphical user interfaces. Qt is fully object-oriented, easily extensible, and allows true component programming.

Qt is supported on the following platforms:

* MS/Windows -- 95, 98, NT 4.0, ME, 2000, and XP
* Unix/X11 -- Linux, Sun Solaris, HP-UX, Compaq Tru64 UNIX, IBM AIX, SGI IRIX and a wide range of others
* Macintosh -- Mac OS X
* Embedded -- Linux platforms with framebuffer support.

It has become the emerging standard development environment for IT professionals who want to:

* Write (and maintain) a single source-tree.
* Port their applications to multiple platforms with a simple recompilation.
* Internationalize their applications.
* Provide their applications with native look and feel.
* Have their applications run at native speed.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT

Δημοσίευσηαπό logari81 » 13 Ιουν 2009, 23:16

Συμφωνώ κι εγώ (με ενδιαφέρει πολυ ο συνδυασμος C++ και QT) η μονη μου ένσταση ειναι ότι εχουν πέσει λιγο όλα μαζι αυτην την περίοδο.

Πάντως μας έχω έτοιμο θέμα για άσκηση η οποία να ολοκληρωθει με την ολοκλήρωση των μαθημάτων: Ενα plugin για το timeline του kdenlive το οποιο θα έχει λιγότερες δυνατότητες από το υπάρχον timeline αλλα θα ειναι κατάλληλο και για πολυ αρχάριους χρήστες.

Είναι κάτι που το σκέφτομαι αρκετό καιρό αλλα δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθω αυτην περίοδο.

Η άποψή μου ειναι αν ξεκινήσουν τα μαθηματα, αυτό να γίνει αρχές Σεπτεμβρίου για να προλάβουμε να λασκάρουμε λίγο και να μην μπουν οι διακοπές στην μεση.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT

Δημοσίευσηαπό griper » 14 Ιουν 2009, 01:13

+1 κι από 'μένα :!:

Πολύ ενδιαφέρον και προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με την ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων(εννοείται αν συμφωνήσουμε και το οργανώσουμε)
Άβαταρ μέλους
griper
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 19 Σεπ 2008, 23:17
Τοποθεσία: Καβάλα
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT

Δημοσίευσηαπό Nisok » 14 Ιουν 2009, 14:37

χαίρομαι που υπήρξε άμεση ανταπόκριση. Και εμένα με απασχόλησε το θέμα των διακοπών. Και το βρίσκω καλή λύση να ξεκινήσουν από Σεπτ. Αλλά μπορούμε, όσοι ασχοληθούμε με το οργανωτικό, στο ενδιάμεσο να φτιάξουμε τα 5 πρώτα μαθήματα. Και μετά να ήμαστε με το πάσο μας.

Γενικά προτείνω τρείς σειρές με 7-10 μαθήματα. Αν πάει καλά η πρώτη σειρά τότε προχωράμε την δεύτερη...

Εισαγωγή στο C++ προγραμματισμό με λίγα στοιχεία QT. Για να υπάρχει ένα κοινό minimum background.
QT προγραμματισμός.
QT advanced issues - openGl κ.α.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT

Δημοσίευσηαπό ilpara » 14 Ιουν 2009, 18:29

Καλό θα ήταν να είναι τέτοιου επιπέδου ώστε όσοι έχουν παρακολουθήσει τα μαθήματα python να μπορούν μετά να παρακολουθήσουν τα μαθήματα C++.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT - Προεργασία

Δημοσίευσηαπό bullgr » 14 Ιουν 2009, 19:12

ilpara έγραψε:Καλό θα ήταν να είναι τέτοιου επιπέδου ώστε όσοι έχουν παρακολουθήσει τα μαθήματα python να μπορούν μετά να παρακολουθήσουν τα μαθήματα C++.

Λίγο δύσκολο αυτό... Θα πρέπει να επιλέξει κάποιος τι θα παρακολουθήσει... Ο προγραμματισμός είναι απαιτητικός και δεν γίνεται να μάθεις σε σύντομο χρονικό διάστημα δύο γλώσσες προγραμματισμού... Και ειδικά εάν είναι κάποιος αρχάριος...

Άρα θα πρέπει να επιλέξουν οι περισσότεροι τι θα παρακολουθήσουν... Python ή C++... Αν και βλέπω ότι είμαστε ακόμη σε υποθετικό επίπεδο (αν και πότε θα γίνει)...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT - Προεργασία

Δημοσίευσηαπό ilpara » 14 Ιουν 2009, 19:28

από αυτή την οπτική νομίζω είναι ξεκάθαρο:
αρχάριοι python
έμπειροι C++

άλλωστε τα μαθήματα C++ θα συνεχίσουν αν είναι διαθέσιμα στο φόρουμ για όποιον θέλει να τα παρακολουθήσει μετά από Χ μήνες ;)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT - Προεργασία

Δημοσίευσηαπό Nisok » 14 Ιουν 2009, 22:19

Δεν θέλω να το "κλείσω" στο έμπειροι C++. Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό.

Η C++ είναι η γλώσσα πάνω στην οποία φτιάχτηκαν τα πάντα. Αν κάποιος μου πει ότι ο τρόχος έγινε σε C είμαι έτοιμος να τον πιστέψω :P ! Γνωρίζοντας C το να μάθεις οτιδήποτε άλλο είναι 1 click πιο εύκολο.

Η επιλογή είναι στο τρόπο που θα προσεγγίσει κάποιος την επίλυση κάποιου προβλήματος. Ούτε η C είναι Πανάκια λύση σε πάντα όλα.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα C++ / QT - Προεργασία

Δημοσίευσηαπό bullgr » 14 Ιουν 2009, 23:50

@Nisok
Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσουμε είναι ότι όσοι παρακολουθούν ήδη python και είναι αρχάριοι στον προγραμματισμό, είναι αδύνατον να μάθουν παράλληλα και C++... Θα τους έρθουν πολλά και στο τέλος "θα τα παίξουν". Ας μάθουν πρώτα με το καλό την python και μετά μαθαίνουν ότι άλλο θέλουν.

Δεν γίνεται να είσαι αρχάριος στον προγραμματισμό και να μαθαίνεις παράλληλα δύο γλώσσες προγραμματισμού... Αναγκαστικά και μη, επειδή δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν, θα δώσουν βαρύτητα στη μια από τις δύο, με αποτέλεσμα στην άλλη να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν.

Εξαιρούνται αυτοί που έχουν ήδη προγραμματιστικές εμπειρίες αν και πάλι και γι' αυτούς θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθουν παράλληλα και στις δύο γλώσσες προγραμματισμού... Απλώς γι' αυτούς δεν είναι απίθανο να τα καταφέρουν... Αλλά για τους αρχάριους, ξεχάστε το...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση Μαθημάτων - Προτάσεις