Ψευδοκώδικας.!

...περί ασύγχρονων μαθημάτων

Ψευδοκώδικας.!

Δημοσίευσηαπό AngelBreath » 06 Οκτ 2009, 17:56

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για το post, αλλα δεν ηθελα να γραψω κατι σε post για c++/QT κτλ. Μια και ειμαι αρχαριος και βλεπω οτι κανατε ηδη μια κορυφαια σειρα μαθηματων για Python θα προτεινα στο ιδιο μοτιβο της προγραμματιστικης εκμαθησης μια σειρα μαθηματων δομης και ψευδοκωδικα. Δηλαδη μια σειρα "Μαθε να προγραμματιζεις" ασχετως γλωσσας. Δεν το γνωριζω το θεμα, δεν το αναλυω περισσοτερο, ουτε ειμαι σιγουρος αν αξιζει. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια παλιοτερα, το μονιμο προβλημα ηταν το πως να ορισεις την δομη ενος προγραμματος.
AngelBreath
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 23:29
Εκτύπωση

Re: Ψευδοκώδικας.!

Δημοσίευσηαπό panligo » 06 Οκτ 2009, 18:32

Καλησπέρα

Ενδιαφέρουσα η πρόταση σου δεν λέω, αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Στην εισαγωγή των μαθημάτων που διεξάγονται και ειδικά στο ηλεκτρονικό βιβλίο που χρησιμοποιείται υπάρχει ήδη μια ,κατά την γνώμη μου, πολύ καλή εισαγωγή στα γενικά στοιχεία του προγραμματισμού που λίγο η πολύ ισχύουν σε όλες τις γλώσσες. Αν παρόλα αυτά κάποιος έχει απορίες μπορεί να ρωτήσει εδώ στο forum η ακόμα και να το ψάξει στο διαδίκτυο...

Τώρα αν αποφασισθεί να γίνουν ανάλογα μαθήματα εγώ προτείνω να γίνουν με την χρήση του ψευδοκώδικα που κάναμε στην Γ' Λυκείου Τεχνολογικής Κατεύθυνσης που δεν είναι τίποτα άλλο από την Pascal μεταφρασμένη στα Ελληνικά. Αυτό το λέω γιατί είναι μία πολύ εύκολα κατανοητή γλώσσα.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζονται μαθήματα για ψευδοκώδικα. Αυτό που ίσως χρειάζεται είναι να γραφεί ένα ηλεκτρονικό βιβλίο (δεν ξέρω αν ήδη υπάρχει κάποιο) σχετικά με την γενική δομή ενός προγράμματος με μερικά παραδείγματα σε κώδικα και να αναρτηθεί στο forum ώστε να μπορεί να το κατεβάσει ο καθένας ενδιαφερόμενος.
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Ψευδοκώδικας.!

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 06 Οκτ 2009, 19:59

Εμένα η εμπειρία μου λέει ότι αν δεν προγραμματίσεις δε μαθαίνεις να προγραμματίζεις όσα βιβλία, μαθήματα, κλπ κι αν διαβάσεις/παρακολουθήσεις. Η συμβουλή μου είναι διαλεξε μια γλώσσα που σου αρέσει---είτε ως όνομα, ιδεολογικά, επειδη είναι "ψαγμενη", επειδή την ξέρεις, επειδή δεν την ξέρεις---και αποφάσισε τι θέλεις να κάνει το πρόγραμμά σου, και ξεκίνα να γράφεις. Σιγά σιγά θα δεις τι μπορείς και τι δε μπορείς και θα μάθεις καινούρια πράγματα. Αλλά σημασία έχει να γράφεις και να δοκιμάζεις το πρόγραμμά σου. Και μετά ότι απορίες έχεις ρώτα τις απλά και κατανοητά εδώ, όλο και κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση Μαθημάτων - Προτάσεις