Ασκήσεις και παραδειγματα Python

...περί ασύγχρονων μαθημάτων

Re: Ασκήσεις και παραδειγματα Python

Δημοσίευσηαπό simosx » 20 Μαρ 2013, 21:38

christinastella έγραψε:Καλησπερα σας... Σπουδαζω στο πανεπιστημιο Πατρων και εχω ενα μαθημα επιλογης στο οποιο ασχολουμαστε με Python. Ο καθηγητης μας εχει βαλει μια ασκηση και επειδη δυσκολευομαι λιγο μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει??? Η ασκηση ειναι η εξης


Τροποποιήστε τον κώδικα seg.py έτσι ώστε να υπάρχουν δυο "ελκυστικές" περιοχές, μια για το κάθε χρώμα, μέσα στο τετράγωνο (που θα τις καθορίσετε, όπου κι όπως θέλετε: τετράγωνο, κύκο ή κλπ.) έτσι ώστε ούτε κάθε κόμβος με μια δεδομένη πιθανότητα (παράμετρος της προσομοίωσης) να μετακινείται "σχετικά" κοντά στην αντίστοιχη ελκυστική περιοχή που έχει.

Παράδοση Τετάρτη 27/3 (1 μμ). Ευχαριστω προκαταβοληκα


Γενικά αποφεύγουμε να επιλύουμε εργασίες φοιτητών και το να δυσκολεύεται κάποιος να επιλύσει μια άσκηση είναι το κρίσιμο σημείο στην εκμάθηση.
Δηλαδή, αν δείξεις την επιμονή τότε θα καταφέρεις να επιλύσεις την άσκηση. Ο καθένας που μαθαίνει προγραμματισμό περνάει από αυτό το στάδιο όπου πρέπει να δείξει επιμονή και να τα βγάλει πέρα. Αν θέλεις βοήθεια για να τρέξεις κώδικα Python στο Ubuntu σου, τότε έχουμε κάθε διάθεση να βοηθήσουμε.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Ασκήσεις και παραδειγματα Python

Δημοσίευσηαπό christinastella » 20 Μαρ 2013, 22:28

Μεχρι στιγμης εχω κανει ολες τις ασκησεις που μας εχει βαλει σε Python αλλα απο εδω δυσκολευουν τα πραγματα. Εχω ειδη κανει καποιες δοκιμες αλλα δν μου βγαινουν. Μπορω να σας στειλω τι εχω κανει. Ο κωσικας seg.py ειναι ενα προγραμμα στην Python το οποιο πρεπει να το τροποποιησουμε για να λυσουμε την ασκηση.. Εδω δν ξερω πως να το ανεβασω γιατι αν σας κανω copypaste χανονται τα κενα
christinastella
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 19:48
Εκτύπωση

Re: Ασκήσεις και παραδειγματα Python

Δημοσίευσηαπό simosx » 20 Μαρ 2013, 22:45

christinastella έγραψε:Μεχρι στιγμης εχω κανει ολες τις ασκησεις που μας εχει βαλει σε Python αλλα απο εδω δυσκολευουν τα πραγματα. Εχω ειδη κανει καποιες δοκιμες αλλα δν μου βγαινουν. Μπορω να σας στειλω τι εχω κανει. Ο κωσικας seg.py ειναι ενα προγραμμα στην Python το οποιο πρεπει να το τροποποιησουμε για να λυσουμε την ασκηση.. Εδω δν ξερω πως να το ανεβασω γιατι αν σας κανω copypaste χανονται τα κενα


Πρώτα από όλα, ακολούθησε τις οδηγίες στο viewtopic.php?f=6&t=15460 για τη δημιουργία υπογραφής.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Ασκήσεις και παραδειγματα Python

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 20 Μαρ 2013, 23:14

christinastella έγραψε:Μεχρι στιγμης εχω κανει ολες τις ασκησεις που μας εχει βαλει σε Python αλλα απο εδω δυσκολευουν τα πραγματα. Εχω ειδη κανει καποιες δοκιμες αλλα δν μου βγαινουν. Μπορω να σας στειλω τι εχω κανει. Ο κωσικας seg.py ειναι ενα προγραμμα στην Python το οποιο πρεπει να το τροποποιησουμε για να λυσουμε την ασκηση.. Εδω δν ξερω πως να το ανεβασω γιατι αν σας κανω copypaste χανονται τα κενα

Φυσικά πρέπει να μας πεις τι έχεις κάνει και που έχεις κολλήσει / σε τι δυσκολεύεσαι.
Μην περιμένεις έτοιμη την λύση.
Τους κώδικες βάλτους σε code tags για να μην χαθεί η στοίχιση.

Off topic:
@simosx
Πραγματικά δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για τον οποίο θα χρησιμεύσει η υπογραφή σε αυτό εδώ.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση Μαθημάτων - Προτάσεις