Μάθημα 0 - Εισαγωγή

...ασύγχρονα μαθήματα python

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό ftso » 14 Σεπ 2009, 21:39

Ψάχνοντας στο google και διαβάζοντας εδώ viewtopic.php?f=9&t=55#p7840 θα βρεις την απάντηση. Δώσε λίγο προσοχή όμως στην απο κάτω απάντησή μου στον οδηγό...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό midkin » 14 Σεπ 2009, 22:17

midkin έγραψε:Μπορείτε να μου δώσετε τον τρόπο σύνταξης της .bashrc ;
Αν θέλω να προσθέσω στην PATH τη διαδρομή "/home/user/Desktop", τι ακριβώς πρέπει να γράψω στο τερματικό;
Αν στη συνέχεια θέλω να σβήσω τη διαδρομή "/home/user/Desktop" από την PATH, τι γράφω;

Τέλος, αν δεν θέλω μία διαδρομή να προστίθεται στην PATH μόνιμα αλλά μόνο για την εκτέλεση ενός προγράμματος, υπάρχει κάποιος κώδικας που μπορώ να γράψω στην python έτσι ώστε όταν εκτελείτε το πρόγραμμα να προσθέτει μία διαδρομή στην PATH και μόλις η εκτέλεση του ολοκληρώνεται να διαγράφεται αυτόματα από την PATH; Δεν θέλω να πατάω στο τερματικό PATH=$PATH .... θέλω να γίνεται μέσω του προγράμματος.

Ευχαριστώ και πάλι.(!)


Δυστυχώς τα ερωτήματα μου παραμένουν.
@ftso Διάβασα το λινκ αλλά δεν βοήθησε... Το google είναι χαοτικό και απλά με μπερδεύει. Δεν ξέρω πως να του δώσω να καταλάβει το τι ακριβώς ψάχνω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Χαμηλό ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό: Laptop Lenovo G505s με Windows 8.1 / Ubuntu 14.10 & Mac OS X 10.10 μέσω VirtualBox
Προδιαγραφές ⇛ AMD A8 τετραπύρηνος │ 8 GB RAM |
Άβαταρ μέλους
midkin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Σεπ 2009, 21:14
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 15 Σεπ 2009, 00:50

@midkin
Για να μπορεί να αναγνωρίζεται από τη γραμμή εντολών θα πρέπει να προσθέσουμε αυτό το φάκελο στο path. path είναι μια μεταβλητή περιβάλλοντος η οποία περιέχει φακέλους στους οποίους βρίσκονται εκτελέσιμα. Αυτή συνήθως ορίζεται στο αρχείο .bashrc το οποιο βρίσκεται στον αρχικό μας κατάλογο (/home/dimitris). Η σύνταξη με ένα παράδειγμα είναι η εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων
PATH=$PATH:/usr/bin/:/usr/local/:/home/dimitris/bin


H εντολή αυτή βάζει στη μεταβλητή path ό,τι υπήρχε προηγουμένως ($PATH), έπειτα το φάκελο /usr/bin/, έπειτα το /usr/local/ και στο τέλος το φάκελο /home/dimitris/bin
Να τονίσω ότι η $PATH είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά οι προεπιλεγμένοι φάκελοι του συστήματος να μη λειτουργούν.

όπως λεέι ο Dimitris
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ

PATH=$PATH:/usr/bin/:/usr/local/:/home/midkin/Desktop/crazyFOLDER


όπου crazyFOLDER ο φάκελος με τα εκτελέσιμα σου
αυτό θα βάλεις στο τέλος του .bashrc
μετά είτε κάνε login logout
είτε απλά κάνε
Κώδικας: Επιλογή όλων
source ~/.bashrc

για να ισχύσουν οι μεταβλητές και οι εντολές από εκείνη την στιγμή.
@midkin οκ :?:
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό midkin » 15 Σεπ 2009, 01:27

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά, ανοίγω το κρυφό αρχείο .bashrc και απλά κάνω copy-paste τον κώδικα στο τέλος του αρχείου;
Ή μήπως το γράφω στην κονσόλα; (αν και έχω την εντύπωση πως αν το γράψω στην κοσνόλα δεν μένει για πάντα αλλά μέχρι να την κλείσω).
Είχα την εντύπωση πως γράφω PATH=$PATH:/home/midkin/Desktop/crazyFOLDER και όχι PATH=$PATH:/usr/bin/:/usr/local/:/home/midkin/Desktop/crazyFOLDER
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Χαμηλό ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό: Laptop Lenovo G505s με Windows 8.1 / Ubuntu 14.10 & Mac OS X 10.10 μέσω VirtualBox
Προδιαγραφές ⇛ AMD A8 τετραπύρηνος │ 8 GB RAM |
Άβαταρ μέλους
midkin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Σεπ 2009, 21:14
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 15 Σεπ 2009, 01:35

midkin έγραψε:

Αν κατάλαβα καλά, ανοίγω το κρυφό αρχείο .bashrc και απλά κάνω copy-paste τον κώδικα στο τέλος του αρχείου;

ναι
midkin έγραψε:

Ή μήπως το γράφω στην κονσόλα; (αν και έχω την εντύπωση πως αν το γράψω στην κοσνόλα δεν μένει για πάντα αλλά μέχρι να την κλείσω).

μπορείς και στην κοσόλα αλλά ναι δεν θα "μείνει" άμα την κλείσεις δηλαδή κρατάει για το session του bash
:)
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό midkin » 15 Σεπ 2009, 01:41

Επιτέλους! Το δοκίμασα και πέτυχε...
Σε ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση! Συγνώμη αν γίνομαι εκνευριστικός αλλά linux έβαλα πριν από μία βδομάδα... Κατά λάθος έμαθα την ύπαρξη του .bashrc ως κρυφού αρχείου ενώ έπαιζα με το μενού προβολή.

Όσο για την άλλη ερώτηση μου. Υπάρχει - εάν ξέρεις - τρόπος το πρόγραμμα python που θα φτιάχνω να εκτελεί την εντολή: PATH=$PATH:/usr/bin/:/usr/local/:/home/midkin/Desktop/crazyFOLDER και μόλις αυτό ολοκληρώνεται (το πρόγραμμα) η PATH να επανέρχεται στην αρχική της μορφή; Βασικά δεν ξέρω αν έχει νόημα κάτι τέτοιο αλλά έτσι όπως το έχω σκεφτεί, έχει.(!)
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Χαμηλό ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό: Laptop Lenovo G505s με Windows 8.1 / Ubuntu 14.10 & Mac OS X 10.10 μέσω VirtualBox
Προδιαγραφές ⇛ AMD A8 τετραπύρηνος │ 8 GB RAM |
Άβαταρ μέλους
midkin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Σεπ 2009, 21:14
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό ftso » 15 Σεπ 2009, 03:21

Και γιατί να μην εκτελείς το πρόγραμμα δίνοντας το πλήρες path σε κάθε εντολή?
πχ:
Κώδικας: Επιλογή όλων
/home/midkin/Desktop/crazyFOLDER/crazyFile.py

ή
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd /home/midkin/Desktop/crazyFOLDER/  && ./crazyFile.py
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό midkin » 15 Σεπ 2009, 14:34

Επειδή θέλω να το κάνω εκτελέσιμο και να το τρέχω με ένα διπλό click χωρίς να ασχολούμαι με κονσόλα.(!)
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Χαμηλό ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό: Laptop Lenovo G505s με Windows 8.1 / Ubuntu 14.10 & Mac OS X 10.10 μέσω VirtualBox
Προδιαγραφές ⇛ AMD A8 τετραπύρηνος │ 8 GB RAM |
Άβαταρ μέλους
midkin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Σεπ 2009, 21:14
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 16 Σεπ 2009, 05:42

@midkin
:think: αχά :idea:
λοιπόν κάνε δεξί κλίκ στην επιφάνεια εργασίας
κάνε ένα (launcher) εκινητή
πάτα το (browse ) περιήγηση και βρές το αρχείο
ολοκλήρησε την εντολή π.χ python /home/midkin/stuff/pythonsript.py
μετά μπορείς να τον αντιγράψεις όπου θέλεις και με διπλό κλίκ θα παίζει χωρίς να σε ενοχλεί :)
(Βάλε και αυτό το εικονίδιο Εικόνα και είσαι τζι τζι ;)
gnomιά ε :lol: :?:
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 19 Οκτ 2010, 19:46

Ηρθα και γω...φοβαμαι οτι θα παω για την 5η Εξεταστικη... :oops: Ενα χρονο καθυστερημενος...

Λοιπον...

Κατεβασα το Python 3.1.2 απο το Synaptic (ειχα το 2.6 απο την διανομη), κατεβασα και το IDLE και για τις δυο εκδοσεις, καταφερα να δωσω το "Χαιρε κοσμε!!" σε δυο γλωσες :wave: και να το τρεξω σαν executable απο το
Κώδικας: Επιλογή όλων
/home/gerry/python
! Εxecutable απο τα permissions και οχι με chmod...

Δυο ερωτησεις:

α) Διαβασα οτι εκτος απο το shebang line (την πρωτη γραμμη που αρχιζει το αρχειο, οπου δηλωνουμε οτι τρεχουμε τον Πυθωνα) ολες οι αλλες γραμμες που εχουν # ειναι comment lines και αγνοουνται απο την εκτελεση.

Η δευτερη γραμμη
Κώδικας: Επιλογή όλων
# -*- coding: utf-8 -*-
γιατι εχει #?

Την διαβαζει ο Πυθωνας?

Απ' ο,τι διαβασα, by default στο Ubuntu το encoding του Python ειναι UTF-8. Οποτε δεν μας χρειαζεται...

Εκτος αν θελουμε να γραψουμε καποιο προγραμμα συμβατο με Κινεζικα?

β) Το περιφημο PATH...

Μετα τις συμβουλες προς Midkin ειναι κατανοητο.

Το ερωτημα μου...

Αν ανοιξουμε ενα μονοπατι για εντολες στο /home δεν καταστρατηγουμε βασικη αρχη security στο Linux?

Δηλαδη οτι εντολες μπορουν να εκτελεσθουν χωρις να εισαι root?

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα python