Μάθημα 0 - Εισαγωγή

...ασύγχρονα μαθήματα python

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Οκτ 2010, 12:46

Ευχαριστω! ..Ο τελευταιος κωδικας μου σε FORTRAN γραφτηκε/εγινε compiled στις 10/11/1984 :lol:

Αμφιβαλλω και αν μπορω να τον βρω, παρα τυπωμενο στο Appendix του διδακτορικου μου! :lol: :lol:

Ο κουλουρας φωναζει "Φρεσκα Κουλουρια!!!" Θα το παλεψω!...:thumbup:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 20 Οκτ 2010, 12:52

εεε οκ Off topic:
κάτι που προσπάθησα να κάνω με παλιούς κώδικες fortran από ένα βιβλίο ήταν να τους σκανάρω, να τον περάσω από ocr και να απολαύσω το debugging μετά. just an idea
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Οκτ 2010, 13:13

Dimitris έγραψε:εεε οκ Off topic:
...και να απολαύσω το debugging μετά. just an idea
Off topic:
Μου εχει μεινει ενας φρονιμιτης... λεω να παω να τον κανω εξαγωγη... :eh: :lol:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Crazy Nick » 27 Οκτ 2010, 19:20

Λοιπόν παιδιά χαίρετε πρώτα απ'όλα.Η δουλειά σας ως τώρα που έχω δει κάτι λίγα είναι φανταστική και άξια επαίνων(γλύφω λίγο χαχαχ).Θέλω να εξηγήσω απο την αρχή πως ουδέποτε είχα καμία σχέση με linux και κατ'επέκταση και με προγραμματισμό.
Πάντα χρησιμοποιούσα Windows(λυπήθηκα γι'αυτό στην πορεία).Πάντα όμως ήθελα να ασχολειθώ βαθύτερα με τους υπολογιστές και γι'αυτό αποφάσισα(ίσως είναι λίγο αργά δεν ξέρω,είμαι 21)να ξεκινήσω να μαθαίνω προγραμματισμό.Καποιοι μου πρότειναν να ξεκινήσω με python και έπειτα με pascal και μετά java κ.τ.λ...
Έτσι μέσα απο ψάξιμο στο google κατέληξα στην σελίδα σας καθώς μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα.
Να μην τα πολυλογώ ξεκίνησα να διαβάζω χθες τα μαθήματα για την python.Κατέβασα την έκδοση του ubuntu 10.10,την αποθήκευσα σε εξωτερικό σκληρό και ξεκίνησα.Όλα καλά μεχρι το σημείο να μπορώ να εμφανίσω το μήνυμα "Χαίρε Κόσμε"($ python3 helloworld.py
Χαίρε, Κόσμε!)...
Τώρα αρχίζει το πρόβλημα.Δεν μπορώ να καταλάβω 1) την εντολή chmod στο πρόγραμμα για δικαίωμα εκτέλεσης(που το πληκτρολογούμε αυτό;Στο τερματικό ή ανοίγουμε νέο έγγραφο και το αποθηκεύουμε με την ίδια ονομασία π.χ helloworld.py;;;;;;)
2)Τι είναι το πρόγραμμα env που πρέπει να προσθέσουμε αν δεν ξέρουμε που βρίσκεται ένα αρχείο και κατ'επέκταση 3) τί είναι αυτό το περίφημο PATH και πως το χρησιμοποιούμε;Το αποθηκεύουμε σε κάποιο φάκελο ή το δίνουμε εντολή στο τερματικό;Αυτά τα ολίγα...Το ξέρω πως θα σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω ιδέα απο προγραμματισμό ακόμα. :eh: Βέβαια έχω τρομερή όρεξη για μάθηση και διάβασμα :geek: .Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ενδιαφερθεί να μου απαντήσει! :bow: :bow: :bow:
Psifiakoohiro
Γνώσεις ⇛ Linux: Τώρα μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 32bit σε Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU
Προδιαγραφές ⇛ E7500 │ 4GB │
Crazy Nick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Οκτ 2010, 18:57
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Crazy Nick
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό medigeek » 27 Οκτ 2010, 21:25

Crazy Nick έγραψε:(ίσως είναι λίγο αργά δεν ξέρω,είμαι 21)

Διάβασα κάπου πως ένας γεροντάκος, μετά από 65 χρόνια (τώρα 90-κάτι χρονών) αποφοίτησε και πήρε δίπλωμα από ένα πανεπιστήμιο.
Και από προσωπική εμπειρία, ήμουν 20 όταν έμαθα για linux, είμαι 25 τώρα και μαθαίνω σιγά σιγά προγραμματισμό ως προσωπικό χόμπυ... κατα τ'άλλα επαγγελματικά σχεδόν καμιά σχέση με υπολογιστές. Ξεκίνησα από το μηδέν, με μόνα εφόδια:
- το google.
- καλή γνώση αγγλικών.
- θέληση να μάθω κάτι καινούργιο.
- καλή θέληση να βοηθήσω άλλους να μάθουν κάτι περισσότερο για υπολογιστές. :)

Crazy Nick έγραψε:εν μπορώ να καταλάβω 1) την εντολή chmod στο πρόγραμμα για δικαίωμα εκτέλεσης(που το πληκτρολογούμε αυτό;Στο τερματικό ή ανοίγουμε νέο έγγραφο και το αποθηκεύουμε με την ίδια ονομασία π.χ helloworld.py;;;;;;)
2)Τι είναι το πρόγραμμα env που πρέπει να προσθέσουμε αν δεν ξέρουμε που βρίσκεται ένα αρχείο και κατ'επέκταση 3) τί είναι αυτό το περίφημο PATH και πως το χρησιμοποιούμε;Το αποθηκεύουμε σε κάποιο φάκελο ή το δίνουμε εντολή στο τερματικό;Αυτά τα ολίγα...

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν είναι λίγα. Μπορώ απλά να σου εξηγήσω τι κάνουν.
Φυσικά υπάρχουν και τα ανάλογα manual pages ("manpages"):http://manpages.ubuntu.com
Όλες αυτές οι ερωτήσεις που έκανες αναφέρονται σε bash scripting και shell command line.

2) Το τερματικό ή κονσόλα μπορεί να θέσει διάφορες μεταβλητές ("variables") οι οποίες μπορούν να αλλακτούν και να μετατραπούν ανάλογα με τη θέληση του κάθε χρήστη (αν το επιτρέψει. Αυτές οι μεταβλητές λέγονται system ή environment variables και μπορείς να τις δεις με την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
env

http://manpages.ubuntu.com/manpages/mav ... env.1.html
Είναι variables που θέτει το σύστημα για να λειτουργεί σωστά.

3) Το PATH σου επιτρέπει να πεις στο σύστημα που να ψάξει για εκτελέσιμες εντολες. Αντί να δίνεις το φάκελο και να του λες "/home/test/bin/runme.sh" εκτελείς απλά "runme.sh" αν το "/home/test/bin/" είναι μέσα στο variable PATH:
Κώδικας: Επιλογή όλων
echo $PATH


1) για το chmod διάβασε:
http://catcode.com/teachmod/
http://manpages.ubuntu.com/manpages/mav ... mod.1.html
http://www.unixref.com/guides/chmodGuide.html
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 27 Οκτ 2010, 21:28

Off topic:
medigeek έγραψε:Διάβασα κάπου πως ένας γεροντάκος, μετά από 65 χρόνια (τώρα 90-κάτι χρονών) αποφοίτησε και πήρε δίπλωμα από ένα πανεπιστήμιο.

Eίχα συμφοιτητή στο πανεπιστήμιο 63 χρονών και μάντεψε... πήρε πτυχίο πριν απο μένα!!!!
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Crazy Nick » 27 Οκτ 2010, 22:39

Πρώτα απ'όλα medigeek ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Λοιπόν μετά απο κάμποσο διάβασμα κατάλαβα την εντολή env αν και τελικά δεν ήταν και τίποτα το τρομερό(φαίνεται δεν έδωσα μεγάλη προσοχή) και διαβάζοντας για το PATH έβγαλα μια άκρη. :clap: Θα δούμε και στην πορεία βέβαια.Αυτό που θέλω να μου διευκρινίση όποιος γνωρίζει είναι:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$ chmod a+x helloworld.py
   $ ./helloworld.py
   Χαίρε, Κόσμε!

Αυτή την εντολή αν κατάλαβα σωστά την δίνουμε για να δώσουμε την πρόσβαση αυτού του προγράμματος σε όλους τους χρήστες.Πολύ ωραία ως εδώ.Αυτό που θέλω λοιπόν εγώ να ρωτήσω είναι αυτόν τον κώδικα τον γράφουμε στο τερματικό και πατάμε enter(γιατί το δοκίμασα και μου βγάζει (η εντολή δεν βρέθηκε) ή τον γράφουμε σε κάποιο πρόγραμμα κειμενογράφου και τον αποθηκεύουμε σαν ένα καινούργιο αρχείο και μετά τον κάνουμε αναζήτηση στο τερματικό;;;;;Παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντησεί! :bow:
Psifiakoohiro
Γνώσεις ⇛ Linux: Τώρα μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 32bit σε Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU
Προδιαγραφές ⇛ E7500 │ 4GB │
Crazy Nick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Οκτ 2010, 18:57
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Crazy Nick
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Crazy Nick » 27 Οκτ 2010, 23:12

Crazy Nick έγραψε:Πρώτα απ'όλα medigeek ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Λοιπόν μετά απο κάμποσο διάβασμα κατάλαβα την εντολή env αν και τελικά δεν ήταν και τίποτα το τρομερό(φαίνεται δεν έδωσα μεγάλη προσοχή) και διαβάζοντας για το PATH έβγαλα μια άκρη. :clap: Θα δούμε και στην πορεία βέβαια.Αυτό που θέλω να μου διευκρινίση όποιος γνωρίζει είναι:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$ chmod a+x helloworld.py
   $ ./helloworld.py
   Χαίρε, Κόσμε!

Αυτή την εντολή αν κατάλαβα σωστά την δίνουμε για να δώσουμε την πρόσβαση αυτού του προγράμματος σε όλους τους χρήστες.Πολύ ωραία ως εδώ.Αυτό που θέλω λοιπόν εγώ να ρωτήσω είναι αυτόν τον κώδικα τον γράφουμε στο τερματικό και πατάμε enter(γιατί το δοκίμασα και μου βγάζει (η εντολή δεν βρέθηκε) ή τον γράφουμε σε κάποιο πρόγραμμα κειμενογράφου και τον αποθηκεύουμε σαν ένα καινούργιο αρχείο και μετά τον κάνουμε αναζήτηση στο τερματικό;;;;;Παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντησεί! :bow:

Παιδιά άκυρο...Όλα ok.Το βρήκα αυτό που ρώτησα.Ευχαριστώ πολύ πάντως!
Psifiakoohiro
Γνώσεις ⇛ Linux: Τώρα μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 32bit σε Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU
Προδιαγραφές ⇛ E7500 │ 4GB │
Crazy Nick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Οκτ 2010, 18:57
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Crazy Nick
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό medigeek » 27 Οκτ 2010, 23:15

δεν κάνει τίποτα :)
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Μάθημα 0 - Εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 06 Νοέμ 2010, 11:08

καλησπέρα θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να βάλω αυτή την εντολή σε ένα κουμπάκι στα λίνουξ.
Κώδικας: Επιλογή όλων
speaker-test -c 6 -t wav

Πρέπει να χρησιμοποιήσω την python :?:
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα python