Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu -Αρχική Συζήτηση

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό bullgr » 20 Ιουν 2009, 20:56

filippos.xf έγραψε:από εκεί και πέρα αν δεν θέλει η κοινότητα εντάξει.

Η κοινότητα λειτουργεί ελεύθερα... Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι να πάρεις άδεια από κανέναν για να κάνεις κάτι. Στη θέση σου θα υλοποιούσα τις σκέψεις μου και από κει και πέρα όποιος θέλει ας βοηθήσει. Το να περιμένεις να συμφωνήσουν όλοι και να προχωρήσεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φθαρείς στη κοινότητα και στο τέλος να μην κάνεις τίποτα.

Ξεκίνα να υλοποιείς τις ιδέες σου, ενημέρωσε τη κοινότητα (forum, λίστα, irc) και όποιος θέλει να σε βοηθήσει θα το κάνει... Κάτι που είναι για κάποιον άσκοπο/άχρηστο για άλλον είναι μια φοβερή ιδέα.

Πλουραλισμός... Έτσι είναι μια κοινότητα... Ο καθένας με τις απόψεις του και τις επιλογές του...

Προχώρα και μη διστάζεις να εφαρμόσεις αυτά που σκέφτεσαι...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 20 Ιουν 2009, 21:15

prov83 έγραψε:Προσωπικά δε συμφωνώ καθόλου με την ιδέα της προώθησης και διαφήμισης του ubuntu.
Ο όρος και η έννοια του marketing δε συνάδουν με το λογισμικό ανοικτού κώδικα, και δεν είναι δικό μας προιόν για να το προωθήσουμε.
Προτείνω να αφήσουμε τα πράγματα να συνεχίσουν να εξελίσσονται στην φυσική τους ροή. Δεν μπορούμε να πείσουμε κάποιον/α που δεν είναι έτοιμος/η να μπεί στην διαδικασία αλλαγής λογισμικού, γιατί οι πιθανότητες να το μισήσει ή/και να το βαρεθεί μεγιστοποιούνται. Για να ασχοληθούν οι άνθρωποι με κάτι νέο πρέπει να έχουν μπουχτίσει από το παλιό. Το ubuntistas πιστεύω πως είναι αρκετό. Τέλος, σας παραθέτω την πτώση της m$ η οποία είναι συνεχής(πηγή: wikipedia).

Που διαφωνείς δηλαδή; Θεωρείς ότι το Ubuntu δεν χρειάζεται διαφήμιση και προώηθηση; Προωθείται μόνο του; Και ποια ακριβώς είναι αυτή η φυσική ροή που θα εξελιχθούν τα πράγματα από μόνα τους; Ναι μεν από νομικής απόψεως το προϊόν δεν μας ανήκει αλλά ανήκει στην Canonical, αλλά και τους ίδιους να ρωτήσεις θα σου πουν ότι ανήκει στους πάντες, στους δημιουργούς και στους χρήστες του. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Θεωρώ επίσης ότι από την στιγμή που συμβάλλω μέσω της Ομάδας Ελλήνων Μεταφραστών στην βελτίωσή του είναι και δικό μου. Θεωρώ επίσης ότι όσο αξιέπαινη κι αν είναι η προσπάθεια της Canonical για την περαιτέρω διάδοση του Ubuntu δεν αρκεί. Χρειάζεται κι εμείς, οι χρήστες του, να βάλουμε το χεράκι μας όσο μπορούμε. Και για να ασχοληθούν οι άνθρωποι με κάτι νέο, άσχετα αν έχουν μπουχτίσει με το παλιό ή όχι, πρέπει πρώτα να γνωρίζουν ότι υπάρχει αυτό το κάτι νέο και τι μπορεί να του προσφέρει. Πιστεύω ότι αυτή την έννοια έχει η προσπάθεια που συζητάμε εδώ.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό grimm » 20 Ιουν 2009, 21:34

prov83 έγραψε:Δεν μπορούμε να πείσουμε κάποιον/α που δεν είναι έτοιμος/η να μπεί στην διαδικασία αλλαγής λογισμικού, γιατί οι πιθανότητες να το μισήσει ή/και να το βαρεθεί μεγιστοποιούνται.

Δε συμφωνώ με την παραπάνω λογική γιατί πιστεύω πως θα είναι κέρδος για την κοινότητα του Ελεύθερου Λογισμικού
να υπάρξει έστω και ένας που θα πεισθεί και θα δοκιμάσει το Ubuntu.
Τουλάχιστον οι υπόλοιποι που τελικά δε θα το χρησιμοποιήσουν θα είναι ενημερωμένοι και θα έχουν κάνει την επιλογή τους!
Προτιμάς να μην ενημερωθούν; :-P

prov83 έγραψε:Για να ασχοληθούν οι άνθρωποι με κάτι νέο πρέπει να έχουν μπουχτίσει από το παλιό.

Πιστεύω πως πολλοί από αυτούς που ήδη έχουν μπουχτίσει, δε γνωρίζουν τις εναλλακτικές ή ακόμη διστάζουν λόγω απειρίας στο θέμα.
Το να μιλήσει με κάποιον τετ-α-τετ και να του δώσει δυο οδηγίες θα του δώσει "κουράγιο" να δοκιμάσει το Ubuntu.

Αν όλοι όσοι τελικά πρωτοπόρησαν είχαν τις παραπάνω απόψεις, θα κρατούσαν την πρωτοπορία στα χαρτιά τους.
Γνώσεις ⇛ Linux: ψόφια πράγματα ┃ Προγραμματισμός: μόνο διακοπών ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu (lucid)
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Quad Q6600 │ 3GB │ nVidia GeForce 8600 GT │ TFT 19" / 1280x1024
grimm
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 11:55
IRC: grimm_
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 21 Ιουν 2009, 00:58

prov83 έγραψε:Ο όρος και η έννοια του marketing δε συνάδουν με το λογισμικό ανοικτού κώδικα
...
Αλλά στο μυαλό μου προώθηση σημαίνει ανάπτυξη λογισμικού
Πιστεύω ότι έχεις παρεξηγήσει τον όρο marketing και όχι αδίκως αφού όπως και πολλοί άλλοι όροι έχουν δυσφημισθεί από εταιρίες ή επαγγελματίες που χρησιμοποίησαν αθέμιτα μέσα και συχνά ανήθικα. Marketing όμως κάνει και η Greenpeace, και η WWF, και η UNICEF, και τα Guide Dogs For The Blind Association, και κάθε μη κερδοσκοπικός οργανισμός που έχει καταφέρει να επιβιώσει στο πέρασμα των χρόνων επιφέροντας μικρές ή μεγάλες βελτιώσεις στην ζωή μας!

Το ελεύθερο λογισμικό είναι συχνά ανώτερο τεχνολογικά, αλλά υστερεί σε ποσοστό χρηστών έναντι του ιδιοταγούς και κλειστού λογισμικού λόγω ανύπαρκτου marketing. Και η πρώτη και βασική δράση marketing που χρειάζεται το ελεύθερο λογισμικό είναι να το κάνεις γνωστό, να μάθει ο κόσμος ότι υπάρχει μια επιλογή ακόμα! Διάβασε στο 2ο τεύχος του Ubuntistas τον Κώστα Πούλιο στη συνέντευξη (σελ 13) να δηλώνει:
logari81 έγραψε:... θυµάµαι πόσο εξαπατηµένος ένιωσα για τα τόσα χρόνια άγνοιας όταν ξαφνικά ανακάλυψα το θησαυρό προγραµµάτων και ανθρώπων στον χώρο του ΕΛ/ΛΑΚ. Θεωρώ σηµαντικό εποµένως να συµβάλω στη διάδοση αυτής της πληροφορίας σε άλλους χρήστες Η/Υ.
...και άποψη μου είναι ότι ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος και για αυτά που κάνει αλλά και για αυτά που δεν κάνει -ένα μπράβο από εμένα στον logari81 γιατί προσφέρει :!:
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό prov83 » 22 Ιουν 2009, 08:47

Παιδιά, το linux δεν είναι παγωτό και πατατάκια. Αν θεωρείτε ότι είναι, τότε σταματώ να τρώω παρφέ σοκολάτα απλωμένο σε κυματιστά,τραγανιστά γλυκο-doritos, όχι γιατί μπούκωσα και δε με εκφράζει πλέον, αλλά επειδή μου είπε ένας ότι το γιαούρτι-μέλι-καρύδια με μήλο-κανέλα είναι καλύτερο γι'αυτόν. Με συγχωρείτε, αλλά δεν είμαι έτοιμος για μια τέτοια γευστική απόλαυση. Κάπως έτσι νοιώθουν οι άνθρωποι που δε ξέρουν τι θέλουν από τον υπολογιστή τους. Δεν χρησιμοποιώ ubuntu για να κρίνω τα άλλα λειτουργικά συστήματα, ούτε για να επιδείξω τις λειτουργίες του σε γνωστούς και φίλους.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως όσοι βλέπουν τον υπολογιστή μου(με compiz, cairo, screenlets, desklets, και του αγιού τα πασουμάκια) θέλουν την remastered εκδοχή του. Όσο και αν προσπαθώ να τους πείσω για κανονική εγκατάσταση. Με αποτέλεσμα τώρα να τρέχω, δε μου δουλεύει ο εκτυπωτής ο ένας, δε μου παίζουν οι ήχοι ο άλλος.
Εξακολουθώ να μη συμφωνώ με τον όρο marketing και ας τον έχω μπερδέψει με το money and banking και το risk management and portfolio theory. Όπως και να έχει το θέμα, με σωστές κινήσεις θα τα πάτε περίφημα.
Καλή επιτυχία.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 σε 32bit Acer Travelmate 2492
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz│ 2GB │Intel 945GM
Άβαταρ μέλους
prov83
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 15:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό bullgr » 22 Ιουν 2009, 10:12

Χωρίς προώθηση και marketing δεν γίνεται τίποτα... Παράδειγμα το remastered dvd "tuxstation" που έκανα, δεν ενδιαφέρθηκα να το προωθήσω, να το διαδώσω εκτός του forum ubuntu-gr με αποτέλεσμα να το γνωρίζουν απειροελάχιστοι.

Σε αντίθεση με το remastered dvd "monomaxos" που έχει δική του ιστοσελίδα και προωθείται σε διάφορα forums... Μάλιστα χθες διαβάζοντας το περιοδικό PCW, είδα ότι το είχε μια μίνι παρουσίαση... Πως το ανακάλυψαν; Κάποιος έκανε μια παρουσίαση του "monomaxos" στο forum του PCW, με αποτέλεσμα να το δουν οι συντάκτες του PCW και να το συμπεριλάβουν στο περιοδικό.

Και μάλιστα το σημαντικό σε μια τέτοια κίνηση είναι το κείμενο της παρουσίασης που θα γράψεις στο forum πρέπει να είναι συντακτικά και ορθολογικά σωστό ώστε να μην ταλαιπωρείται ο συντάκτης του περιοδικού και με ένα copy-paste να έχει το κείμενο έτοιμο, γιατί αλλιώς εάν είναι να ταλαιπωρηθεί για να γράψει το κείμενο μόνος του ή θα πρέπει να κάνει πάρα πολλές συντακτικές διορθώσεις, τότε θα το παρατήσει και δεν θα το δημοσιεύσει.

Και εσύ @prov83 άθελά σου έκανες marketing όταν έδειχνες στους φίλους σου τα διάφορα εφελίκια στο ubuntu... Εντυπωσιάστηκαν από το eye candy του λειτουργικού χωρίς να γνωρίζουν την πραγματική αξία του linux.

Εάν όμως είχες μια "σπαρτιάτικη" διανομή χωρίς το eye candy και τους έδειχνες μερικά κολπάκια στο τερματικό, πόσοι από αυτούς θα εντυπωσιαζόντουσαν και θα ήθελαν το ίδιο πράγμα στον υπολογιστή τους; Κανείς...

Άρα που καταλήγουμε; Ότι το περιτύλιγμα, τα οπτικά εφέ εντυπωσιάζουν τον κόσμο...

Αυτό το γνωρίζει ο Shuttleworth και γι' αυτό δίνει μεγάλη έμφαση στο marketing και φροντίζει για την καλαίσθητη παρουσίαση της διανομής... Μάλιστα για την έκδοση 9.04 φρόντισε ώστε να αναθέσει σε επαγγελματίες γραφίστες τη δημιουργία διαφόρων εικονιδίων και γραφιστικών θεμάτων... Και αυτοί μάντεψε, σε τι προγράμματα τα έφτιαξαν!!! Αλλά ποιος νοιάζεται... Αρκεί το περιτύλιγμα να είναι ωραίο...

Το dvd box του freeBSD το κάνουν χρήστες της κοινότητάς τους με ελεύθερο/ανοιχτό λογισμικό... Ένα φίλος μου το έδειξε και έπαθα γραφιστικό σοκ!!! Αισχρό, άθλιο, απαίσιο, κακόγουστο... Ενώ τα επίσημα cd wallets της canonical; Φτιαγμένα από επαγγελματίες γραφίστες του είδους φταγμένα με Adobe Indesign (δείτε τα πηγαία αρχεία)...

Ένα νέος χρήστης τι θα δει από τα παραπάνω;; Το ηθικό κομμάτι του freeBSD dvd box (φτιαγμένα από μέλη της κοινότητας με ανοιχτό λογισμικό) ή το οπτικό αποτέλεσμα των cd wallets της canonical;

Εάν δούμε τις μεγάλες διανομές του χώρου, θα δούμε ότι ξοδεύουν πολλά χρήματα στο marketing και στη προώθηση χωρίς να λογαριάζουν το ηθικό κομμάτι που υπάρχει στο χώρο του ΕΛΛΑΚ (χρήση ανοιχτού λογισμικού, δημιουργοί μέλη των κοινοτήτων)... Οι επαγγελματίες γραφίστες, το photoshop & το illustrator πέφτουν "σύννεφο"...

Το marketing είναι το Α και το Ω για να προωθηθεί ένα προϊόν... Και οι διανομές πέρα από την έννοια του ΕΛΛΑΚ παραμένουν προϊόντα...

prov83 έγραψε:Με αποτέλεσμα τώρα να τρέχω, δε μου δουλεύει ο εκτυπωτής ο ένας, δε μου παίζουν οι ήχοι ο άλλος.

Αντί να βγάζεις την ψυχή σου, πες τους να εγγραφούν στο forum μας και στο ubuntuforums.org και να δημοσιεύσουν το πρόβλημά τους... Έτσι και λύση θα βρουν αλλά θα εμπλακούν και με την κοινότητα... Και το βασικότερο, θα ησυχάσεις...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό prov83 » 22 Ιουν 2009, 14:50

@Bullgr σε ευχαριστώ που ξεκαθάρισες τι συμβαίνει με το marketing της canonical.
Προσπαθώ εδώ και καιρό να ξεφύγω και να απομακρυνθώ από τα αγελαία ένστικτα μου, αθλητικές ομάδες, κόματα, κ,τ,λ., επείδη έκαναν κακό στην σκέψη μου.
Με το ubuntu ένοιωσα να επαναστατώ ενάντια στην μονοπωλιακή προπαγάνδα του καπιταλιστικού marketing που μου έτριβαν στη μούρη τόσα χρόνια χωρίς καν να το γνωρίζω.
Οπότε δε συμφωνώ με την προώθηση μίας εταιρίας, που όπως και κάθε εταιρία έχει σκοπό την συλλογή κεφαλαίων. Αν ήταν μη κερδοσκοπικός οργανισμός θα το συζητούσα.
Όπως δεν θα γινόμουν ποτέ εθελοντής σε ολυμπιακούς αγώνες, για να βοηθήσω αποτυχημένες κυβερνήσεις να μη ρεζιλευτούν για τις πράξεις τους, έτσι και τώρα δεν γουστάρω να προωθήσω μία εταιρία που δε ξέρω τους μεσομακροπρόθεσμους σκοπούς της.
Προσπαθώ να γίνω εθελοντής στην κοινότητα σας όμως, γιατί θεωρώ ότι ο σκοπός της είναι ανιδιοτελής.
Ας προσέξουμε, γιατί η διαφορά μεταξύ της εθελοντικής συνεισφοράς και της εθελοντικής εκμετάλευσης είναι ασαφής. Αφ'ενός να μη χάσουμε τον “δρόμο” μας και αφ'ετέρου να μη πέσουμε θύματα των ηθικών αξιών μας.
Το ubuntu για μένα μπορεί να είναι σταθμός, αλλά μπορεί να είναι και βήμα. Το σίγουρο είναι ότι πίσω δε γυρίζω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 σε 32bit Acer Travelmate 2492
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz│ 2GB │Intel 945GM
Άβαταρ μέλους
prov83
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 15:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό ftso » 22 Ιουν 2009, 15:23

bullgr έγραψε:Το dvd box του freeBSD το κάνουν χρήστες της κοινότητάς τους με ελεύθερο/ανοιχτό λογισμικό... Ένα φίλος μου το έδειξε και έπαθα γραφιστικό σοκ!!! Αισχρό, άθλιο, απαίσιο, κακόγουστο... Ενώ τα επίσημα cd wallets της canonical; Φτιαγμένα από επαγγελματίες γραφίστες του είδους φταγμένα με Adobe Indesign (δείτε τα πηγαία αρχεία)...

Εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Το freeBSD απευθύνετε σε διαφορετικό target group που το τελευταίο πράγμα που θα τον ενδιαφέρει είναι το πόσο ωραίο είναι το dvd box.

Παρόλα αυτά δεν είναι και τόσο άσχημα :)
Εικόνα


Εικόνα



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό Nisok » 22 Ιουν 2009, 15:35

καλά dude εγώ πιστεύω ότι το freeBSD μας κάνει τη μούρη κρέας...
Είναι πολύ όμορφο το σύνολο.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό paschalis.m » 22 Ιουν 2009, 15:39

αν ειναι αυτα ειναι μακραν καλυτερα απο του ubuntu.
αν για κατι πρεπει να συμφωνησουμε ειναι η ελλειψη αισθητικης απο το ubuntu.
προσπαθω να καταλαβω ποιος διαολος αποφασιζει για το artwork. ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ.
χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το παρον φορουμ που ενω χρησιμοποιει τα ιδια χρωματα εχει τουλαχιστον μια αισθητικη.
ενω στο ubuntu τα χρωματα ειναι ασυνδετα.....οτι ναναι.για να μην μιλησω για τα fonts. εκει δεν υπαρχει σωτηρια.
και ερωτω: ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν λιγο γουστο? τσαμπα ειναι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
paschalis.m
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 22:10
IRC: paschalis
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron