Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu -Αρχική Συζήτηση

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu -Αρχική Συζήτηση

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 17 Ιουν 2009, 19:58

ilpara 5/7/2009 έγραψε:Από το παρόν νήμα ξεκίνησε το στήσιμο της ενότητας Ubuntu-gr Marketing στην οποία και βρισκόμαστε.
ΠΡΟΤΟΥ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΕΔΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΝΗΜΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ;)


Μήνυμα:

Είναι ένα όραμα, μια επιθυμία και χαρά όσων θέλουν να προσφέρουν. Αρκετοί ήταν αυτοί που είτε στο παρελθόν είτε πρόσφατα, είχαν ιδέες στο μυαλό τους για το πως το αγαπημένο μας Ubuntu θα γίνει περισσότερο γνωστό. Αν γίνει πιο γνωστό θα γίνει και πιο αγαπητό; Αυτό δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει κανένας, ωστόσο μπορούμε να ελπίζουμε και να προσπαθούμε. Σε καμία περίπτωση αυτή η προσπάθεια δεν πρέπει να φαίνεται ως κάτι πολύ καταπιεστικό, ίσα ίσα το αντίθετο.

Μέσα σε αυτήν την κοινότητα όλοι έχουν αξιοπρεπή συμπεριφορά, και βλέπεις ότι όποιο πρόβλημα μπορεί να έχεις... κάποιος θα βρίσκεται εκεί για να βοηθήσει. Αυτό το φιλικό, ελεύθερο και ίσως ενωτικό κλίμα είναι αποτέλεσμα αυτού που λέγεται Ubuntu. Πολλοί αμφιβάλουν, αποδοκιμάζουν και “καυτηριάζουν” την όποια ύπαρξη αυτού του λογισμικού για διάφορους λόγους. Εγώ αυτό που έχω να πω είναι κάτι που ανέφερα παλιότερα, όλοι μας θέλουμε να απολαμβάνουμε γρήγορη εξυπηρέτηση και ποιότητα. Η ουσία όμως είναι ότι στο Ubuntu δεν συμβάλει αποκλειστικά το σύνολο κάποιων ανθρώπων με σκοπό να φτιάξουν ένα προϊόν, μόνο και μόνο για να βγάλουν χρήματα.

Αυτή η φιλοσοφία που έχει το Linux και οι διανομές του, για μένα είναι εκπληκτική. Θεωρώ ότι το Linux στον χώρο της τεχνολογίας είναι κάτι το πολύ ωραίο. Τέτοια φιλοσοφία πραγματικά θα έπρεπε να υπήρχε και σε άλλους χώρους, τομείς στην ζωή των ανθρώπων.

Linux, Windows, Mac! Ποιο είναι το μέλλον τους; Ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά τους; Ποιο είναι το πραγματικό κέρδος που έχουν οι δημιουργοί τους;

Συνήθως όταν κάποιος ουδέτερος δέχεται πληροφορίες από ανθρώπους που είναι ήδη στραμμένοι προς κάποια κατεύθυνση, τότε γρήγορα θα πει αυτό... εσύ θα μου παρουσιάσεις τα πάντα τέλεια για αυτό που υποστηρίζεις. Ναι συμβαίνει αυτό, αλλά οι πληροφορίες είναι πληροφορίες και την τελική επιλογή την έχουμε εμείς. Για το αν θα πιστέψουμε όλα όσα μας λένε και κυρίως αν εμπιστευόμαστε τις αισθήσεις μας. Δεν λέμε ότι όλα είναι ξεκάθαρα εδώ, δεν λέμε ότι το Ubuntu είναι τέλειο, αυτό που θέλουμε να ερευνήσετε είναι αυτό... ψάξτε μόνοι σας και δείτε τι είναι καλύτερο ή όχι. Ποιες είναι η αλήθειες και ποια τα ψέματα!

Για όλα αυτά εμείς βρισκόμαστε εδώ όπως άλλοι ήταν εκεί όταν εμείς χρειαζόμασταν βοήθεια. Υποστηρίζουμε και προωθούμε το πνεύμα του Ubuntu. Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι σε αυτήν την προσπάθεια και ας είναι η προσφορά σου ένα μικρό λιθαράκι.

Αρχή:

Επιτέλους ας γίνει η αρχή που θέλουν πολλοί, αυτή για την οποία ελπίζουν. Πολύ απλά μπορείτε όλοι όσοι ενδιαφέρεστε για αυτήν την προσπάθεια να το δηλώσετε εδώ παρών. Πρέπει να δούμε αν μια τέτοια προσπάθεια πρώτα από όλα αρέσει ως ιδέα στην κοινότητα και έχει ανταπόκριση. Μετά από αυτό θα γίνουν όλες οι κινήσεις.
Τελευταία επεξεργασία από ilpara και 05 Ιούλ 2009, 18:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: βελτίωση τίτλου + ενημερωτική σημείωση 5/7
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 17 Ιουν 2009, 20:20

Εγώ θα ήθελα πολύ να συμμετέχω στην προσπάθεια αυτή. Νομίζω ότι πρέπει να θέσουμε όμως ορισμένους περιορισμούς στο εγχείρημα, ώστε να έχει περισσότερη ουσία και να μην πετάει στα σύννεφα:

Οι ιδέες που θα παρουσιαστούν από εδώ και κάτω νομίζω ότι πρέπει να λαμβάνουν υπ όψην τους το:

1. Χρήμα (πρέπει να μπορούν να υλοποιούνται με λίγα ή καθόλου χρήματα)
2. Να μπορούν να χρησιμοποιούνται εύκολα και από άλλες ομάδες παγκόσμια (πχ αν φτιάξουμε μια αφίσα να την διαθέτουμε σε 2 εκδόσεις 1.Με ελληνικά γράμματα και 2. Χωρίς καθόλου γράμματα. Αυτό για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από άλλες ομάδες να βάλουν το κείμενο στην γλώσσα τους)
3. Να διατίθενται με ελεύθερες άδειες (αυτό εννοείται)
4. Να μην χρειάζεται πάρα πολύ δουλειά (γιατί μάλλον θα μείνει στην μέση)

Βασικά αυτά... ελπίζω να συμφωνείτε, αν πείτε την άποψη σας

Λέω λοιπόν την πρώτη ιδέα:

Το όνομα του wireless μου είναι (του ssid): "Nai re Ubuntu!" κατά το τρομερό σύνθημα των παοκτζήδων "Ναι ρε Πάοκ". Νομίζω ότι είναι μια καλή κίνηση κοινοτικού μαρκετινγκ. Μπορούμε να βάλουμε "www.ubuntu.com" ή http://www.ubuntu-gr.org". Εγώ προτιμώ το Ναι ρε Ubuntu, γιατί έχει αγωνιστικό χαρακτήρα (Ubutnue το κόμμα σου λαέ) και γιατί θα κάνει τον άλλο να ψάξει να δει τι είναι το Ubuntu. Το καλό είναι ότι φαίνεται 24 ώρες το 24ωρο στην γειτονιά μας! Επόμενος;
Τελευταία επεξεργασία από kaingeo και 18 Ιουν 2009, 10:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό sparus » 17 Ιουν 2009, 20:31

Δεν ξέρω αν το έχετε δει αλλά ρίξτε εδώ μια ματιά για ιδέες ή αν χρειαστείτε βοήθεια. https://wiki.ubuntu.com/MarketingTeam
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 17 Ιουν 2009, 23:28

Και στο launchpad υπάρχει μια διεθνής ομάδα μάρκετινγκ. Κατά τ' άλλα, μπορούμε όλοι να ξεκινήσουμε από απλά κι ανέξοδα πράγματα. Μια προσθήκη ενός μπάνερ στις προσωπικές μας ιστοσελίδες, π.χ. ή μια παρουσίαση σε προσωπικό μπλογκ. Και με λίγα λεφτά μπορεί όποιος έχει την άνεση να πάρει κανα μπλουζάκι με το λογότυπο και να κυκλοφορεί μ' αυτό στην παραλία τώρα το καλοκαίρι. Δεν μπορεί όλο και κάποιος θα ρωτήσει περί τίνος πρόκειται. Πάντως επιμένω ότι η καλύτερη διαφήμιση γίνεται στόμα με στόμα και παραθέτοντας στον συνομιλητή κατά κύριο λόγο μια προσωπική μαρτυρία, αυτό που μετράει είναι να μεταδώσεις την δική σου εμπειρία κι όχι μια σπουδαία ιδεολογοπολιτική ανάλυση. Και βέβαια, να αποφεύγεις τις κακοτοπιές (επιχειρήματα που δεν είναι ατάντραχτα, π.χ. στα Λίνουξ δεν υπάρχουν ιοί.) Κι από κει και πέρα όπου τον πιάσεις τον καθένα, που σημαίνει ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις νωρίς στην κουβέντα την αφετηρία και το υπόβαβρο του συνομιλητή. Είναι κάποιος απογοητευμένος από τα παράθυρα και ψάχνεται; Έχει βαρεθεί τους ιούς λόγω πειρατικών εφαρμογών; ή είναι ένας ευχαριστημένος πελάτης του Μπιλάκου, όπως ήμουν εγώ κάποτε; Οι μεν πρώτες δύο περιπτώσεις είναι εύκολοι πελάτες και πιθανών να μην χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να πειστούν. Η τελευταία περίπτωση είναι από τις πλέον δύσκολες και απαιτεί μεγάλη προσπάθεια με επιμονή και υπομονή.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό akisp » 18 Ιουν 2009, 00:43

Αυτο το εχετε διαβασει;
viewtopic.php?f=34&t=1868
http://spreadubuntu.neomenlo.org/el
akisp
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 16 Ιουν 2009, 12:21
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό ge0rge007 » 18 Ιουν 2009, 02:48

Γεια σε όλους!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα θα έχει μία “ομάδα” προώθησης και μάρκετινγκ , συγνώμη αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα!
Εάν δεν ήμασταν διαδικτυακή αλλά τοπική ομάδα θα μπορούσα να το καταλάβω...Ας γίνουν π.χ μερικές ημερίδες και όποιος ενδιαφέρεται ας έρθει να δει!
Δεν μπορώ να φανταστώ κινήσεις που θα κάνω εγώ το μέλος της ομάδας προώθησης και δεν θα κάνεις εσύ που δεν είσαι μέλος...
Η εισαγωγή ενός banner σε μια ιστοσελίδα,η αγορά ενός καπέλου ή ενός αυτοκόλλητου είναι κάτι ατομικό και όχι ομαδικό, κατά την γνώμη μου.

Για να ακούσω ιδέες για να καταλάβω τι γίνεται!
Ubuntu 8.10 32bit
Intel Core 2 Duo E4300 / 2 x Transcend Ram 1GB DDR2 / ATI Radeon HD3450 SVGA
ge0rge007
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 10 Δεκ 2008, 18:47
Τοποθεσία: L_8_I_3_N_2_U_0_X_0
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό bullgr » 18 Ιουν 2009, 10:37

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι "μια αποθήκη" των δημιουργιών των χρηστών του ubuntu-gr... Αυτή η δυνατότητα υπάρχει... Έχουμε δικό μας server (ktogias) άρα μπορεί να στηθεί μια ιστοσελίδα (στυλ spreadbuntu) που να περιέχει όλες τις δημιουργίες των ελλήνων χρηστών. Ή μπορεί να γίνει μια ενότητα στην ήδη υπάρχουσα ιστοσελίδα του ubuntu-gr.org

Το όλο θέμα είναι πως οι δημιουργίες των χρηστών του ubuntu-gr δεν είναι συγκεντρωμένα και χάνονται με τον καιρό αφού δεν είναι προσβάσιμα ή δεν βρίσκονται εύκολα (forum, blogs)...
Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα logos & banners που έκανα: viewtopic.php?f=34&t=4242
Πολλοί χρήστες του ubuntu-gr (και ειδικά αυτοί που είναι εκτός forum) δεν γνωρίζουν την ύπαρξή τους...

Επίσης υπάρχουν πολλά παραδείγματα τέτοια... Παράδειγμα τα εξώφυλλα cd που έκανα και είναι κάπου χαμένα στο wiki του ubuntu-gr... Οι διάφορες αφίσες που έχουν κάνει κατά καιρούς για διάφορες εκδηλώσεις οι έλληνες χρήστες και που με μια αλλαγή γραμμάτων θα μπορούσαν να ξαναχρησιμοποιηθούν. Κάποιο wallpaper με τις πιο χρήσιμες εντολές τερματικού στα ελληνικά "βόσκει" κάπου στο forum και μόνο με αναζήτηση μπορείς να το βρεις, οι δε νέοι χρήστες δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξή του.

Άρα αυτό που χρειάζεται είναι να δημιουργηθεί μια ομάδα ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΛΙΚΟ και να το διαθέτει κάπου εύκολα και προσβάσιμο (ενότητα ubuntu-gr, νέα ιστοσελίδα). Εάν δημιουργηθεί αυτή η ομάδα και προβάλλουμε τη δουλειά αυτή, τότε τα παραπάνω που αναφέρετε είναι εύκολα να γίνουν.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 18 Ιουν 2009, 10:44

akisp έγραψε:Αυτο το εχετε διαβασει;
viewtopic.php?f=34&t=1868
http://spreadubuntu.neomenlo.org/el


Εγώ προσωπικά το ξέρω το spreadubuntu... είναι μια πολύ καλή προσπάθεια να μαζέψεις υλικό. Το θέμα είναι να φτιάξεις το υλικό και αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε.

ge0rge007 έγραψε:Γεια σε όλους!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα θα έχει μία “ομάδα” προώθησης και μάρκετινγκ , συγνώμη αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα!


Αν διαβάσεις το δεύτερο ποστ θα δείς μια ιδέα που μπορείς να κάνεις πανεύκολα (επίσης προτείνω τις ιδέες να τις λέμε ξεχωριστά και να τις βάζουμε σε bold ώστε ο άλλος να τις διαβάζει εύκολα!)

ge0rge007 έγραψε:Δεν μπορώ να φανταστώ κινήσεις που θα κάνω εγώ το μέλος της ομάδας προώθησης και δεν θα κάνεις εσύ που δεν είσαι μέλος...


Εννοείται τώρα ότι είμαστε όλοι μέλη της ομάδας προώθησης... :) Το θέμα είναι να βρούμε ιδέες πρωτότυπες που θα μπορούσε και κάποιος άλλος να τις κάνει. Ιδέες που δεν τις είχε σκεφτεί...

@bullgr: καλό είναι να κάνουμε ένα λινκ από το ubuntu-gr στο spreadubuntu και να τα μαζεύουμε εκεί. Να υποστηρίξουμε την παγκόσμια προσπάθεια.



Δεύτερη ιδέα:

Να βρούμε ιδέες για ένα χιουμοριστικό βιντεάκι πχ ένα τραγούδι στα κρητικά (μαντινάδες) για το Ubuntu, που να κάνει θραύση στο youtube. Κάτι τέτοιο ώστε να γίνει η μεταφορά από κινητό σε κινητό, ή από mail σε mail
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό ge0rge007 » 18 Ιουν 2009, 11:44

Σαν να λέμε δηλαδή ότι θα φτιαχτεί ένα καινούργιο site που θα έχει ας πούμε σαν περιεχόμενα (αφήσες,banners κτλ)και ο καθένος που μπάινει εκεί θα μπορεί να τα δεί και να τα κατεβάσει...
Αυτό μου αρέσει σαν ιδέα και εμένα και η ομάδα θα είναι υπεύθυνη για την ιστοσελίδα αυτή αλλά και κάθε μέλος θα μπορεί να κάνει προσθήκες!

Για τις ιδέες και εγώ πιστεύω ότι καλό θα είναι να υπάρχουν καπου μαζεμένες, ας πούμε ας υπάρχει στο site μια περιοχή που να λέγετε π.χ "Πως μπορώ να βοηθήσω και εγώ στην προώθηση."
Ubuntu 8.10 32bit
Intel Core 2 Duo E4300 / 2 x Transcend Ram 1GB DDR2 / ATI Radeon HD3450 SVGA
ge0rge007
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 10 Δεκ 2008, 18:47
Τοποθεσία: L_8_I_3_N_2_U_0_X_0
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Marketing Ubuntu (προώθησης και διαφήμισης)

Δημοσίευσηαπό pkst » 18 Ιουν 2009, 12:17

Μια δυο πρόχειρες σκέψεις:
Η ομάδα "μαρκετινγκ" ΔΕΝ πρέπει να έχει στόχο την προώθηση μέσω διαδικτύου, αλλά την προώθηση μέσω ανθρώπινης παρουσίας σε διάφορες εκδηλώσεις - συνέδρια- happenings. Η δημιουργία booth του ubuntu-gr δίπλα π.χ στο hellug (η μαζί του) σε εκδηλώσεις- εκθέσεις-συνεδρια στην Ελλάδα , με υλικό προώθησης - αυτοκολλητάκια - cd - banners- υπολογιστές επίδειξης κτλ. ίσως να πρέπει να είναι από τις πρώτες προτεροαιότητες. Αυτό απαιτεί μια ομάδα που να έχει την δυνατότητα να ξοδεύει π.χ ένα Σαββατοκύριακο πραγματικής παρουσίας σε διάφορα μέρη (και μερικές μέρες πριν) για προετοιμασία - τρέξιμο, οργανωτικά - συγκέντρωση χρημάτων, μετακομίσεις κ.ο.κ.
ΙΜΗΟ μια ακόμα σελίδα που θα μαζεύονται web-banners , gifs και pdfs, θα είχε ελάχιστη απήχηση και κανένα ουσιαστικό αντίκτυπο.
And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.
Άβαταρ μέλους
pkst
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 19:45
Τοποθεσία: Nea Makri
IRC: pkst
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing