Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό A1200 » 24 Αύγ 2009, 13:06

Είμαι μαρκετίστας και θέλω να προσφέρω αν χρείαστει,το θέμα είναι τί ακριβώς θέλετε να κάνατε/κάνουμε?Δέν έχω καταλάβει καλά γιατι βλέπω οτι ψάχνουμε και για pr και για μεταφραστικό.Υπάρχει κάποιο boυnty για συγκεκριμένες δαπάνες προοθιτικες ενέργιες?κτλ κτλ sudo more info plz :ugeek: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
A1200
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 17:38
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό gilux » 24 Αύγ 2009, 13:21

Θέλω και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω στην προώθηση της διανομής αυτής, αλλά και στη γενικότερη χρήση και υιοθέτηση της φιλοσοφίας του Linux.
Δεν έχω πάρα πολλές γνώσεις γύρω από το LInux(ως αρχάριος χρήστης που είμαι), αλλά ως φοιτητής(ελπίζω σε 1-2 χρόνια και πτυχιούχος) οικονομικής σχολής και με όρεξη για συνεισφορά, να προσθέσω το δικό μου λιθαράκι.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 64bit σε hp pavilion dv6500(laptop)
Προδιαγραφές ⇛ AMD turion 64x2 │ 2GB ram │ NVIDIA GeForce 8400M GS
gilux
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009, 22:50
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 25 Αύγ 2009, 03:25

Το αποτέλεσμα από την εντολή sudo more info έφτασε. ;)
Καταρχήν ένα μπράβο σε όσους είστε πρόθυμοι να προσφέρετε και έχετε κέφι για αυτόν τον σκοπό.

@A1200 + @gilux και σε όλους όσους ενδιαφέρεστε να προσφέρετε βοήθεια στην προώθηση του Ubuntu και γενικότερα του ΕΛΛΑΚ.
Πρέπει να πω κάποια πράγματα ενημερωτικά για όσους δεν ξέρουν. Το θέμα αυτό μέσα στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing είναι το σημαντικότερο από όλα, εδώ μπορούμε να οργανωθούμε όσο μπορούμε καλύτερα μέσω του διαδικτύου και ας υπάρχει το εμπόδιο της απόστασης. Γενικότερα η προσπάθεια στην διάδοση του Ubuntu έχει πολύ δρόμο ακόμα. Πέρα από τις κινήσεις που γίνονται και θα γίνουν μέσω του διαδικτύου για τον σκοπό μας, δεν θα συμβιβαστούμε με αυτές μόνο και θα προσπαθήσουμε ώστε να κάνουμε διάφορες πράξεις από κοντά. Πρέπει να κάνουμε πράξεις εκτός του διαδικτύου όπως για παράδειγμα κάποιες εκδηλώσεις, κάποιες παρουσιάσεις σε σχολεία και όχι μόνο, διάφορα happenings και οτιδήποτε άλλο προκύψει. Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε και το οικονομικό κομμάτι γιατί αρκετοί από εμάς δεν έχουν οικονομική άνεση, οπότε πρέπει να κάνουμε οτιδήποτε μπορούμε δίχως να ξοδεύουμε χρήματα. Για να ξοδέψουμε χρήματα πρέπει να υπάρξει πρώτα εδώ στο φόρουμ συζήτηση γύρω από το θέμα μεταξύ μας ώστε να να δούμε αν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο.

Για αρχή το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αναφαίρετε σε ποια πόλη μένετε ώστε να δημιουργηθούν ομάδες σε κάθε πόλη σιγά σιγά. Είναι πολύ καλό το να γνωρίζουμε όσους ασχολούνται με το Ubuntu Linux και θέλουν να βοηθήσουν στην προώθηση, οι οποίοι μένουν στην πόλη μας <<πόλη σας>>. Για παράδειγμα αν εγώ γνώριζα και άλλα άτομα εδώ από το Κιλκίς στο οποίο μένω οι οποίοι ασχολούνται με το Ubuntu θα ήταν πολύ εύκολο να κάνουμε κάποιες κινήσεις. ;)
Κάτι άλλο που μπορείτε να κάνετε είναι να προσκαλέσετε στο φόρουμ όσους γνωστούς έχετε που ασχολούνται με το Ubuntu και θα ήθελαν να βοηθήσουν στην προώθηση με τον τρόπο τους, φυσικά και αυτοί με την σειρά τους να αναφέρουν σε ποια πόλη μένουν. Έτσι σιγά σιγά καταλαβαίνεται το πόσο σημαντικό είναι το να οργανωθούν ομάδες γύρω στην Ελλάδα, μετά τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα αφού θα είμαστε οργανωμένοι.

Στο κομμάτι του διαδικτύου. Στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα στα οποία μπορείτε να προσφέρετε, όπως να φτιάξετε προωθητικό υλικό και να το κάνετε ποστ στο θέμα που ταιριάζει, να συμμετέχετε στις συζητήσεις που γίνονται και αν έχετε ιδέες-προτάσεις φυσικά μπορείτε να κάνετε και αυτές ποστ ελεύθερα. ;)

Είστε απόλυτα ελεύθεροι να μιλήσετε άφοβα για τις ιδέες σας, τις προτάσεις σας, τις γνώμες σας και γενικότερα οτιδήποτε σκέφτεστε. Εδώ στην ενότητα υπάρχουν αρκετά θέματα που το καθένα εξυπηρετεί σε κάτι, βρείτε το θέμα στο οποίο νιώθετε ότι έχετε κάτι να πείτε και απλά κάντε ποστ. Εμείς είμαστε αυτοί που θα φέρουμε τις εξελίξεις και όχι όλα όσα θέλουμε δεν είναι μπροστά μας έτοιμα, πρέπει να προσπαθήσουμε ώστε να καταφέρουμε όσα θέλουμε. Η προσπάθεια που γίνεται για την προώθηση του Ubuntu μπορώ να πω ότι είναι αρκετά χαμηλά ακόμα, όμως είμαι πεπεισμένος ότι φτάσει ψιλά.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό A1200 » 25 Αύγ 2009, 20:29

Μένω στην Αθηνα και πιστευω αρκετά παιδια απο έδω
Τι θα λέγατε να φτιάχναμε εναν σύλλογο ελλήνων φίλων ubuntu?
Εάν έχουμε νομική μορφή μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα
Άβαταρ μέλους
A1200
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 17:38
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό simosx » 25 Αύγ 2009, 20:44

A1200 έγραψε:Μένω στην Αθηνα και πιστευω αρκετά παιδια απο έδω
Τι θα λέγατε να φτιάχναμε εναν σύλλογο ελλήνων φίλων ubuntu?
Εάν έχουμε νομική μορφή μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα


Για τυχόν ίδρυση συλλόγου, είναι καλό να ξεκινήσει νέα συζήτηση στην κατηγορία «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ UBUNTU-GR», ενότητα «Γενικά».

Επιστροφή στο μάρκετινγκ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό A1200 » 25 Αύγ 2009, 21:05

Στο μαρκετινγκ είμαστε αλλα οκ :roll:
Άβαταρ μέλους
A1200
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 17:38
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό gilux » 26 Αύγ 2009, 01:32

Εγώ μένω Λαγονήσι(βρίσκεται έξω από την Αθήνα, για όσους δε το γνωρίζουν), αλλά ως φοιτητής μένω Πειραιά. Διπλό καλό δηλαδή
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 64bit σε hp pavilion dv6500(laptop)
Προδιαγραφές ⇛ AMD turion 64x2 │ 2GB ram │ NVIDIA GeForce 8400M GS
gilux
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009, 22:50
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 26 Αύγ 2009, 08:31

Καλημέρα.
@gilux και @A1200 ωραία, ο ilpara (μέλος της κοινότητας και συντονιστής) ξέρει ακόμα περισσότερα σχετικά με την Αθήνα... εγώ είμαι αρκετά μακριά.
Μακάρι να μαζευτούν και άλλα άτομα από την Αθήνα και να οργανωθείτε σιγά σιγά.
:think: μπορεί σε λίγο καιρό να ετοιμάσω κάτι για εσάς από την Αθήνα, κάτι έχω στον νου μου... θα δω.

Δείτε εδώ: Χάρτης για τα νήματα της ενότητας Ubuntu-gr Marketing
Το παραπάνω θέμα που παρέθεσα είναι μια βοήθεια ώστε να κατανοήσετε τα θέματα της ενότητας Ubuntu-gr Marketing ακόμα καλύτερα.

Συγκεκριμένα για να λέτε ιδέες, προτάσεις κτλ. σχετικά με την προώθηση του Ubuntu υπάρχει αυτό το θέμα -> Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό harisg7 » 28 Αύγ 2009, 01:50

καλησπέρα σας από Αθήνα..

Είμαι πρόθυμος κι εγώ να βοηθήσω στην προσπάθειά σας ως «φρέσκος» χρήστης του Ubuntu. Έχω γνώσεις γραφιστικής - web designing, είμαι δημοσιογράφος και μπορώ επίσης να δώσω χώρο για τα Δελτία Τύπου και τα νέα του Linux σε πόρταλ καλής επισκεψιμότητας που διαθέτω. Παρακαλώ, επικοινωνήστε με προσωπικό μήνυμα για περισσότερες λεπτομέρειες...
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-23-generic 64bit (en_US.UTF-8, LXDE Lubuntu), Ubuntu 3.5.0-17-generic, Windows 7
3 AMD C-60 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3681 MiB ‖ Acer JE10-BZ - Acer AO722
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6290] [1002:9807] {radeon}
5 eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
harisg7
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 25 Αύγ 2009, 10:47
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό mrjack » 28 Αύγ 2009, 02:08

+1 για μεταφραση αν χρειαστει και οτι περναει απο το χερι μου και τις ωρες μου για κατι στην Θεσσαλονικη.
Άβαταρ μέλους
mrjack
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 03:45
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: mrjack
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing