Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 28 Αύγ 2009, 10:58

@harisg7
Η βοήθεια σου είναι πολύ σημαντική γιατί μπορεί να δώσεις ένα βήμα στην κοινότητα στα mass media. Καλό θα ήταν ορισμένες ειδήσεις που παρουσιάζονται στο ubuntu-gr να μεταφέρονται και στα portal σου όπως πχ μια νέα έκδοση του Ubuntu ή μια νέα έκδοση του Ubuntistas. Καλό θα ήταν όταν το κάνεις αυτό να το ανακοινώνεις και στο φόρουμ. Παιδιά αρχίζουμε και πάμε καλά :D
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 28 Αύγ 2009, 12:12

@kaingeo
:bow: :bow: :bow:













:mrgreen:
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 30 Αύγ 2009, 20:40

harisg7 έγραψε:καλησπέρα σας από Αθήνα..

Είμαι πρόθυμος κι εγώ να βοηθήσω στην προσπάθειά σας ως «φρέσκος» χρήστης του Ubuntu. Έχω γνώσεις γραφιστικής - web designing, είμαι δημοσιογράφος και μπορώ επίσης να δώσω χώρο για τα Δελτία Τύπου και τα νέα του Linux σε πόρταλ καλής επισκεψιμότητας που διαθέτω. Παρακαλώ, επικοινωνήστε με προσωπικό μήνυμα για περισσότερες λεπτομέρειες...

Καλησπέρα!
@harisg7 σου έστειλα προσωπικό μήνυμα όπως πρότεινες όταν πρώτο διάβασα το ποστ σου για περισσότερες λεπτομέρειες, δεν ξέρω αν το είδες. Έτσι ο καθένας βοηθάει με τον τρόπο του και βάζει το δικό του λιθαράκι. :) Συμφωνώ με όσα είπε ο kaingeo...
Spoiler: show
kaingeo έγραψε:@harisg7
Η βοήθεια σου είναι πολύ σημαντική γιατί μπορεί να δώσεις ένα βήμα στην κοινότητα στα mass media. Καλό θα ήταν ορισμένες ειδήσεις που παρουσιάζονται στο ubuntu-gr να μεταφέρονται και στα portal σου όπως πχ μια νέα έκδοση του Ubuntu ή μια νέα έκδοση του Ubuntistas. Καλό θα ήταν όταν το κάνεις αυτό να το ανακοινώνεις και στο φόρουμ. Παιδιά αρχίζουμε και πάμε καλά :D

...και μακάρι να συμμετέχουν και άλλα άτομα σε αυτήν την προσπάθεια και σε αυτό το θέμα για την καλύτερη οργάνωση. ;)
mrjack έγραψε:+1 για μεταφραση αν χρειαστει και οτι περναει απο το χερι μου και τις ωρες μου για κατι στην Θεσσαλονικη.

Ωραίος, είσαι στα υπόψιν για μεταφράσεις υλικού κτλ. όταν χρειαστούμε κάτι. :)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 06 Σεπ 2009, 17:09

Ειμαι απο Πειραια,αλλα μενω Λαγονησι σε οτι μπορω να βοηθησω
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό panligo » 06 Σεπ 2009, 20:02

Εγώ μένω Αθήνα και σε ότι μπορώ θα βοηθήσω. Επίσης γνωρίζω πολύ καλά την Αγγλική γλώσσα και μπορώ να κάνω μεταφράσεις.
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 07 Σεπ 2009, 02:26

Λουτράκι....Άλλος ένας για το δρόμο .Ποιοί θα συντονίσουν ; Ο συντονισμός είναι το Α και το Ω σε κάθε τέτοια προσπάθεια.
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 07 Σεπ 2009, 15:09

giormatsis έγραψε:Λουτράκι....Άλλος ένας για το δρόμο .Ποιοί θα συντονίσουν ; Ο συντονισμός είναι το Α και το Ω σε κάθε τέτοια προσπάθεια.

Γίνονται συντονισμένες, συλλογικές προσπάθειες προς τα που θα κατευθυνθούμε . Όπως είπες " Ο συντονισμός είναι το Α και το Ω " γι'αυτό υπάρχει η ενότητα "Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης" και πιο συγκεκριμένα το Ubuntu-gr Marketing
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό jennie » 07 Σεπ 2009, 19:40

giormatsis έγραψε:Λουτράκι....Άλλος ένας για το δρόμο

Συντοπίτης! ΗΙ!

Και επειδή ούτε κι εγώ έχω βάλει στοιχεία: Κορινθία. (Μόνο που λείπω συχνά από Ελλάδα).
Μπορώ να βοηθήσω κυρίως με μεταφράσεις (από αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά και προς αγγλικά) ή γραμματικό/ορθογραφικό έλεγχο άρθρων.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 07 Σεπ 2009, 19:49

Καλησπέρα ουμπουντίστες! :)
Είναι πολύτιμη η προσφορά σας για βοήθεια και δεν περνάει καθόλου απαρατήρητη. Μπορείτε να προσφέρετε απολύτως ελεύθερα δίχως να υπάρχει κάποιος περιορισμός σε αυτό, ανάλογα με το τι γνώσεις έχετε κάντε ότι μπορείτε. Μπορούμε να κάνουμε συζητήσεις και μετά αφού συζητήσαμε κάποια πράγματα να παίρνουμε πρωτοβουλίες ώστε να υλοποιήσουμε αυτά που θέλουμε.

Να σας κατευθύνω λοιπόν, για αρχή μπορείτε να διαβάσετε αυτά τα θέματα παρακάτω:

Επιπλέον σε ένα από τα προηγούμενα μου ποστ σε αυτό το θέμα έδωσα κάποιες σχετικές πληροφορίες, διαβάστε στο spoiler παρακάτω.
Spoiler: show
filippos.xf έγραψε:Το αποτέλεσμα από την εντολή sudo more info έφτασε. ;)
Καταρχήν ένα μπράβο σε όσους είστε πρόθυμοι να προσφέρετε και έχετε κέφι για αυτόν τον σκοπό.

@A1200 + @gilux και σε όλους όσους ενδιαφέρεστε να προσφέρετε βοήθεια στην προώθηση του Ubuntu και γενικότερα του ΕΛΛΑΚ.
Πρέπει να πω κάποια πράγματα ενημερωτικά για όσους δεν ξέρουν. Το θέμα αυτό μέσα στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing είναι το σημαντικότερο από όλα, εδώ μπορούμε να οργανωθούμε όσο μπορούμε καλύτερα μέσω του διαδικτύου και ας υπάρχει το εμπόδιο της απόστασης. Γενικότερα η προσπάθεια στην διάδοση του Ubuntu έχει πολύ δρόμο ακόμα. Πέρα από τις κινήσεις που γίνονται και θα γίνουν μέσω του διαδικτύου για τον σκοπό μας, δεν θα συμβιβαστούμε με αυτές μόνο και θα προσπαθήσουμε ώστε να κάνουμε διάφορες πράξεις από κοντά. Πρέπει να κάνουμε πράξεις εκτός του διαδικτύου όπως για παράδειγμα κάποιες εκδηλώσεις, κάποιες παρουσιάσεις σε σχολεία και όχι μόνο, διάφορα happenings και οτιδήποτε άλλο προκύψει. Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε και το οικονομικό κομμάτι γιατί αρκετοί από εμάς δεν έχουν οικονομική άνεση, οπότε πρέπει να κάνουμε οτιδήποτε μπορούμε δίχως να ξοδεύουμε χρήματα. Για να ξοδέψουμε χρήματα πρέπει να υπάρξει πρώτα εδώ στο φόρουμ συζήτηση γύρω από το θέμα μεταξύ μας ώστε να να δούμε αν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο.

Για αρχή το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αναφαίρετε σε ποια πόλη μένετε ώστε να δημιουργηθούν ομάδες σε κάθε πόλη σιγά σιγά. Είναι πολύ καλό το να γνωρίζουμε όσους ασχολούνται με το Ubuntu Linux και θέλουν να βοηθήσουν στην προώθηση, οι οποίοι μένουν στην πόλη μας <<πόλη σας>>. Για παράδειγμα αν εγώ γνώριζα και άλλα άτομα εδώ από το Κιλκίς στο οποίο μένω οι οποίοι ασχολούνται με το Ubuntu θα ήταν πολύ εύκολο να κάνουμε κάποιες κινήσεις. ;)
Κάτι άλλο που μπορείτε να κάνετε είναι να προσκαλέσετε στο φόρουμ όσους γνωστούς έχετε που ασχολούνται με το Ubuntu και θα ήθελαν να βοηθήσουν στην προώθηση με τον τρόπο τους, φυσικά και αυτοί με την σειρά τους να αναφέρουν σε ποια πόλη μένουν. Έτσι σιγά σιγά καταλαβαίνεται το πόσο σημαντικό είναι το να οργανωθούν ομάδες γύρω στην Ελλάδα, μετά τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα αφού θα είμαστε οργανωμένοι.

Στο κομμάτι του διαδικτύου. Στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα στα οποία μπορείτε να προσφέρετε, όπως να φτιάξετε προωθητικό υλικό και να το κάνετε ποστ στο θέμα που ταιριάζει, να συμμετέχετε στις συζητήσεις που γίνονται και αν έχετε ιδέες-προτάσεις φυσικά μπορείτε να κάνετε και αυτές ποστ ελεύθερα. ;)

Είστε απόλυτα ελεύθεροι να μιλήσετε άφοβα για τις ιδέες σας, τις προτάσεις σας, τις γνώμες σας και γενικότερα οτιδήποτε σκέφτεστε. Εδώ στην ενότητα υπάρχουν αρκετά θέματα που το καθένα εξυπηρετεί σε κάτι, βρείτε το θέμα στο οποίο νιώθετε ότι έχετε κάτι να πείτε και απλά κάντε ποστ. Εμείς είμαστε αυτοί που θα φέρουμε τις εξελίξεις και όχι όλα όσα θέλουμε δεν είναι μπροστά μας έτοιμα, πρέπει να προσπαθήσουμε ώστε να καταφέρουμε όσα θέλουμε. Η προσπάθεια που γίνεται για την προώθηση του Ubuntu μπορώ να πω ότι είναι αρκετά χαμηλά ακόμα, όμως είμαι πεπεισμένος ότι φτάσει ψιλά.

Όσο περισσότερο συμμετέχετε στα θέματα που υπάρχουν στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing τόσο καλύτερα, έτσι και προσφέρετε βοήθεια και γίνονται διάφορες εργασίες ταυτόχρονα μιας και εμείς φέρνουμε τις εξελίξεις συμμετέχοντας.

Φυσικά αν έχετε συγκεκριμένες απορίες ή κάποιες προτάσεις κάντε ποστ ελεύθερα. :)
Η όλη προσπάθεια Ubuntu-gr Marketing είναι στα χέρια μας και εμείς όλοι μαζί την κατευθύνουμε, με βάση τους στόχους μας και την συμμετοχή μας.

Βλέπω ότι υπάρχουν αρκετά άτομα πρόθυμα για να βοηθήσουν στο μεταφραστικό κομμάτι, μπορεί να γίνει ένας συνδυασμός με γραφίστες και μεταφραστές ώστε να δημιουργηθούν αφίσες για το Ubuntu ή wallpapers. Αφίσες και wallpapers ξενόγλωσσες υπάρχουν πολλές, θέλουμε υλικό και στα ελληνικά όμως.
Από εκεί και πέρα το υλικό που δημιουργούμε θα προωθείτε με διάφορους τρόπους.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 07 Σεπ 2009, 19:56

Για μεταφράσεις κάντε έναν λογαριασμό στο launchpad και ψάξτε διάφορα γνωστά -και μη- λογισμικά που χρειάζονται μετάφραση https://translations.launchpad.net/.

Αν θέλετε δώστε και ένα χεράκι στις μεταφράσεις του Miro (1)... τελευταία μόνος παλεύω :( . Στείλτε πμ αν ενδιαφέρεστε.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing