Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό skourlisdimitris » 22 Μαρ 2010, 17:04

Αν το facebook το δεχτούμε ως εργαλείο διαφήμισης,εγώ προσωπικά ως project manager εταιρείας σχεδιασμού ιστοσελίδων το χρησιμοποιώ τακτικά για προώθηση εταιρειών που συνεργάζομαι, μπορούμε με τη βοήθεια όλων να αποκτήσει τουλάχιστον 1000 άτομα,μόνο αν σκεφτούμε πως τα χαζογκρούπ που αναφέροντε στις σαμπανιες της ξανθιάς έχουν ήδη 5.000 κόσμο μέσα.Το θέμα μας, ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ τους ΠΑΝΤΕΣ!!!Όλοι θέλουν λίγο πολύ να έχουν υποστήριξη ΔΩΡΕΑΝ στο λογισμικό τους.Όλοι θέλουν έστω,να μην πληρώσουν τα office small bussiness 180 euro!!!90 τα απλά, για επιχειρήσεις 180!!!Ημαρτον!!!Υπάρχουν τα openOffice,πρέπει να το μάθει ο κόσμος!!!Από εκεί και πέρα μπορούμε να ξεκινήσουμε μια καμπάνια με newsletter, είτε μέσω facebook,είτε μέσω mail γενικά!Τόσα spam μας στέλνουν!Στη συνέχεια, οι γραφίστες μας, μπορούν να δημιουργήσουν έξυπνες εικόνες και να ξεκινήσουμε να το διαδίδουμε ακόμα και μέσω bluetooth και να πάει από φίλο σε φίλο παντού.Απλά πρεπει να γίνει οργανωμένο. Στην συνέχεια, μπορούμε να διαφημίσουμε και μέσω τοπικού τύπου στην κάθε περιοχή μας, τουλάχιστον από μεριά μου, εγώ έχω κάποιες γνωριμίες που μπορεί να βοηθήσουν.Από εκεί και πέρα, ανοίγει ο κύκλος μας και τότε μιλάμε για κάτι πραγματικά μεγάλο.Εγώ πιστεύω σε αυτό!Μπορούμε να τα καταφέρουμε!Επειδή κανείς μας δεν είναι τέλειος,μπορεί όποιος θέλει να σχολιάσει και να δώσει ιδέες.Ας κάνουμε ένα διαγωνισμό, μεταξύ μας για το ποιος θα δώσει περισσότερες ιδέες.Φίλιππε, μπορείς να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα για όσους έχουν δηλώσει συμμετοχή, και εκεί να γράφουμε όλοι τις ιδέες μας.Κρίνεις και αποφασίζεις!Είμαι εδώ για το ubuntu!To email μου στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση: skourlisdimitris@emads.gr
Όσο ψάχνεις, βρίσκεις...Όσο βρίσκεις, ψάχνεις. Τον ψαγμένο, πάντα κάποιος τον βρίσκει και αν δεν τον έχει βρει, σίγουρα τον ψάχνει!

Δημήτρης Σκουρλής
skourlisdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010, 17:06
Τοποθεσία: Nέα Σμύρνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Μαρ 2010, 20:18

@skourlisdimitris θέλω να αναφέρω κάποια πράγματα όσων αφορά εμένα. Δεν έχω σπουδάσει marketing, ούτε διοίκηση, ούτε manager ή κάτι άλλο παρόμοιο. Οτιδήποτε προσέφερα και συνεχίζω να προσφέρω, ήταν και θα είναι πάντα προς το όφελος της κοινότητας. Απλά με την φαντασία μου πολλές φορές έρχονται κάποιες ιδέες μέσα στο μυαλό μου. Από εκεί και πέρα με την ενεργητικότητα και τον ενθουσιασμό που έχω για το Ubuntu, προσπαθώ να προσφέρω όσο καλύτερα μπορώ. Εγώ έκανα την αρχή με αυτήν την προσπάθεια που λέγετε "Ubuntu-gr Marketing", αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μόνο εγώ αναλαμβάνω την οργάνωση της ομάδας ή ότι μόνο εγώ μπορώ να το κάνω. Με αυτά τα λίγα ποστ που έκανες στο φόρουμ, μου θυμίζεις το πάθος που είχα όταν δημιουργήθηκε αυτή η ομάδα. Πέρα από εμένα, ας μην ξεχνάμε το γεγονός ότι όλοι προσφέρουμε εθελοντικά. Προσφέρουμε εθελοντικά όποτε θέλουμε, όσο θέλουμε και όποια ώρα θέλουμε. Η προσπάθεια "Ubuntu-gr Marketing" δεν μπορεί να στηριχτεί μόνο σε 1-2 άτομα, για διάφορους λόγους. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν επειδή δεν έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο ή επειδή δεν τον αφιερώνει στην προώθηση του Ubuntu και της κοινότητας (διευκρίνιση). 'Ένας βασικός κορμός με περίπου 10 άτομα πιστεύω ότι είναι μια χαρά για να στηριχτεί αυτή η προσπάθεια. Λέγοντας "στηριχτεί" εννοώ το οργανωτικό κομμάτι, δηλαδή αυτούς που θα κάνουν τις οργανωτικές κινήσεις και θα βελτιώνουν το απαραίτητο πλάνο που πρέπει να υπάρχει. Σίγουρα όμως μπορούμε εμείς που ενδιαφερόμαστε περισσότερο να οργανώσουμε την όλη προσπάθεια όσο καλύτερα γίνεται, για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Εφόσον Δημήτρη μπορείς να βοηθήσεις σε τέτοιο βαθμό, που ουσιαστικά να αφυπνίσεις αρκετούς θαυμαστές της αγαπημένης μας διανομής αλλά και να προσεγγίσεις περισσότερο κόσμο... δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα επειδή όλες πόρτες είναι ορθάνοιχτες! Συμφωνώ με τις κινήσεις που προτείνεις μέχρι στιγμής και με τον τρόπο που σκέφτεσαι.
skourlisdimitris έγραψε:Επειδή κανείς μας δεν είναι τέλειος,μπορεί όποιος θέλει να σχολιάσει και να δώσει ιδέες.Ας κάνουμε ένα διαγωνισμό, μεταξύ μας για το ποιος θα δώσει περισσότερες ιδέες.Φίλιππε, μπορείς να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα για όσους έχουν δηλώσει συμμετοχή, και εκεί να γράφουμε όλοι τις ιδέες μας.Κρίνεις και αποφασίζεις

Υπάρχει ήδη ένα τέτοιο νήμα, στο οποίο μπορούμε ΌΛΟΙ ελεύθερα να αναφέρουμε τις ιδέες μας.
Δες εδώ.

Σχετικά με το group στο Facebook.
Δώσε μου link από τον προσωπικό σου λογαριασμό στο Facebook για να σου δώσω δικαιώματα διαχειριστή. ;)
Επίσης, βεβαιώσου ότι είσαι ήδη μέλος της ομάδας μας στο Facebook γιατί αν δεν είσαι δεν μπορώ να σου δώσω δικαιώματα διαχειριστή.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό skourlisdimitris » 22 Μαρ 2010, 20:27

Όσον αφορά το νήμα, συγγνώμη, με έπιασες αδιάβαστο.Το λινκ από το facebook είναι το " http://www.facebook.com/pages/Ubuntu-En ... 0755933667 ".
Το μόνο που δε ξέρω,επειδή το προφίλ μου αναφέρει την εταιρεία μου, ως όνομα, να μη δημιουργηθεί θέμα με μέλη της κοινώτητας.Πάντως, ειληκρινά ξέρω να κρατάω ισσοροπίες και δε θα χρησιμοποιήσω την κοινότητα για προσωπικά μου οφέλη.Αν μπορείς να με εμπιστευτείς αναλαμβάνω την προώθηση του γκρουπ "Ubuntu Ένα δωρεάν Λειτουργικό Συστήμα".Είμαι στη διάθεσή σου.
Όσο ψάχνεις, βρίσκεις...Όσο βρίσκεις, ψάχνεις. Τον ψαγμένο, πάντα κάποιος τον βρίσκει και αν δεν τον έχει βρει, σίγουρα τον ψάχνει!

Δημήτρης Σκουρλής
skourlisdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010, 17:06
Τοποθεσία: Nέα Σμύρνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Μαρ 2010, 20:43

skourlisdimitris έγραψε:Το λινκ από το facebook είναι το " http://www.facebook.com/pages/Ubuntu-En ... 0755933667 ".
Το μόνο που δε ξέρω,επειδή το προφίλ μου αναφέρει την εταιρεία μου, ως όνομα, να μη δημιουργηθεί θέμα με μέλη της κοινώτητας.Πάντως, ειληκρινά ξέρω να κρατάω ισσοροπίες και δε θα χρησιμοποιήσω την κοινότητα για προσωπικά μου οφέλη.

@skourlisdimitris δώσε μου λίγο χρόνο μέχρι να σου απαντήσω για το θέμα του Facebook, απλά είναι κάποιες λεπτομέρειες που θέλω να δω πριν σου δώσω δικαιώματα διαχειριστή. Αυτές οι λεπτομέρειες έχουν να κάνουν με τον συγκεκριμένο λογαριασμό που χρησιμοποιείς στο Facebook. Θα απαντήσω σύντομα για τα δικαιώματα διαχειριστή.
skourlisdimitris έγραψε:Αν μπορείς να με εμπιστευτείς αναλαμβάνω την προώθηση του γκρουπ "Ubuntu Ένα δωρεάν Λειτουργικό Συστήμα".

Δημήτρη δεν είναι αυτή η επίσημη σελίδα της κοινότητας μας στο Facebook, η σελίδα "Ubuntu Ένα δωρεάν Λειτουργικό Συστήμα" είναι ανεπίσημη.
Η δικιά μας επίσημη σελίδα είναι "ομάδα" στο Facebook και είναι αυτή εδώ.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 22 Μαρ 2010, 20:43

Βασικά το link που δίνεις παραπέμπει στην εταιρεία σου :? , πάντως άμα είναι να κάνουμε μια αρχή ας δημιουργήσουμε το group (ή την σελίδα -δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται-) από ένα προφίλ της κοινότητας. Τα μέλη του φόρουμ δεν πιστεύω πως θα σε κατηγορήσουν για την χρήση του προφίλ της εταιρείας σου, όμως δεν ξέρω πως θα το δουν τα άτομα που θα ενημερώσουμε. Μπορεί να πιστεύουν πως έχεις προσωπικά οφέλη απο την προώθηση του Ubuntu και και.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Μαρ 2010, 20:46

c7p έγραψε:Βασικά το link που δίνεις παραπέμπει στην εταιρεία σου :? , πάντως άμα είναι να κάνουμε μια αρχή ας δημιουργήσουμε το group (ή την σελίδα -δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται-) από ένα προφίλ της κοινότητας. Τα μέλη του φόρουμ δεν πιστεύω πως θα σε κατηγορήσουν για την χρήση του προφίλ της εταιρείας σου, όμως δεν ξέρω πως θα το δουν τα άτομα που θα ενημερώσουμε. Μπορεί να πιστεύουν πως έχεις προσωπικά οφέλη απο την προώθηση του Ubuntu και και.

Ναι, βασικά Δημήτρη καλύτερα να φτιάξεις έναν δικό σου προσωπικό λογαριασμό που δεν θα έχει σχέση με κάποια εταιρία.
Μετά τα πράγματα θα είναι πολύ εύκολα και δεν θα χρειάζεται να περιμένεις για τίποτα, όσων αφορά τα δικαιώματα διαχειριστή.

Να ξανά αναφέρω, πως η επίσημη ομάδα της κοινότητας Ubuntu-gr στο Facebook είναι αυτή http://www.facebook.com/group.php?gid=133576052117
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό skourlisdimitris » 22 Μαρ 2010, 20:48

Μολις έγινα μέλος στο επίσημο γκρουπ.Περιμένω την άδειά σου για οποιαδήποτε κίνησή μου. Θα το κάνω και ποστ στο γκρουπ της εταιρείας μου.Έχω 250 μέλη που πολλοί ξέρω πως θα ακολουθήσουν με ένα προσωπικό μήνυμα μου. :!:
Όσο ψάχνεις, βρίσκεις...Όσο βρίσκεις, ψάχνεις. Τον ψαγμένο, πάντα κάποιος τον βρίσκει και αν δεν τον έχει βρει, σίγουρα τον ψάχνει!

Δημήτρης Σκουρλής
skourlisdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010, 17:06
Τοποθεσία: Nέα Σμύρνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 22 Μαρ 2010, 20:52

Εφόσον έχουμε σκοπό μια μαζική ενημέρωση χρειάζεται πρώτα να επιμεληθούμε το περιεχόμενο της σελίδας την οποία θα προωθήσουμε και έπειτα να αρχίσουμε την ενημέρωση. Άρα αυτό είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό skourlisdimitris » 22 Μαρ 2010, 21:00

Έχω προσωπικό λογαριασμό, και όσο είμαι στη εταιρεία έχω συνέχεια τον λογαριασμό αυτό ανοιχτό για τους πελάτες που θέλουν άμμεση επικοινωνία. Τον προσωπικό μου τον λειτουργώ μια φορά την εβδομάδα και αυτό μόνο για να δω κανενα mail.Αυτός ειναι και ο λόγος οπυ έδωσα αμέσως αυτό τον λογαριασμό, με τον άλλον θα πρέπει να αποσυνδέομαι για όσο θα ψάχνομαι και θα ανεβάζω ποστ.Δεν έχω πρόβλημα, απλά ξέρω πως με τον πρώτο λογαριασμό είμαι online 13 ώρες την ημέρα, όσο δηλαδή ειμαι στο γραφείο.Ιδεολογικά,πάντως, εφόσων στην εταιρεία μου λειτουργώ linux, μπορώ και να τα διαδόσω.Κανένα μηνυμα δε θα σταλεί σε μέλη του γκρουπ της ubuntu που θα αναφέρει την εταιρεία μου, εκτώς και αν κερδίσω το ΤΖΟΚΕΡ και κάνω δωρεα κα 100.000 στη linux!!! :lol: Είμαι ανοιχτός στα σχόλια και διατεθημένος να απαντήσω.
Όσο ψάχνεις, βρίσκεις...Όσο βρίσκεις, ψάχνεις. Τον ψαγμένο, πάντα κάποιος τον βρίσκει και αν δεν τον έχει βρει, σίγουρα τον ψάχνει!

Δημήτρης Σκουρλής
skourlisdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010, 17:06
Τοποθεσία: Nέα Σμύρνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Μαρ 2010, 21:24

@skourlisdimitris όσο περισσότερο το σκέφτομαι Δημήτρη, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσεις τον άλλο λογαριασμό και όχι αυτόν με την εταιρεία. Δεν είναι προσωπικό το θέμα σε καμία περίπτωση και δεν βιάζομαι να αμφισβητήσω τις προθέσεις σου. :) Απλά ως κοινότητα, ναι μεν θέλουμε να προωθήσουμε το Ubuntu και την κοινότητα, από την άλλη όμως θέλουμε να παραμένουμε πάντα εντός πλαισίων του ΕΛ/ΛΑΚ. Εύκολα μπορούν αρκετοί θαυμαστές του ΕΛ/ΛΑΚ να παρεξηγήσουν και να κατακρίνουν κάποια πράγματα, αν δουν ότι κάτι έρχεται αντίθετα με την φιλοσοφία του ΕΛ/ΛΑΚ. Μπορούν να παρεξηγήσουν κάτι ακόμα και αν ξέρουν τις προθέσεις του άλλου, αν τους ξινίζει ο τρόπος με τον οποίο προσφέρει ο άλλος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο τρόπος είναι αυτό το προφίλ με την εταιρεία. Εφόσον μπορείς να προσκαλέσεις τους χρήστες της ομάδας της εταιρείας σου για να γίνουν μέλη στην ομάδα της κοινότητας, τότε δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα αν θα συνδέεσαι με τον άλλο λογαριασμό (όχι της εταιρείας). Μπορείς να προσθέσεις όλες σου τις επαφές από τον έναν λογαριασμό στον άλλο. Οπότε αν σου είναι εύκολο γίνε μέλος στην επίσημη ομάδα μας με τον άλλο λογαριασμό και τότε θα σου δώσω δικαιώματα διαχειριστή.

Σκέψου ότι στο παρελθόν κάποια μέλη είχαν παρεξηγήσει ακόμα και την ονομασία "Ubuntu-gr Marketing", επειδή κολλούσαν στην λέξη "Marketing". Βέβαια εγώ δεν έχω πρόβλημα αν άλλαζε ακόμα και τώρα. Είτε λέγεται "Ubuntu-gr Marketing" είτε οτιδήποτε άλλο εγώ το ίδιο θα συμμετέχω. Δεν σου κρύβω ότι κάποιες φορές σκέφτομαι ακόμα μήπως θα ήταν καλύτερα να αλλάξει η ονομασία σε κάτι διαφορετικό, για παράδειγμα "Ubuntu-gr ομάδα προώθησης", "Ubuntu-gr Προώθηση", "Διάδοση Ubuntu" ή κάτι τέτοιο... αυτό όμως είναι άλλο θέμα και δεν είναι το κατάλληλο νήμα για να το συζητήσουμε.
c7p έγραψε:Εφόσον έχουμε σκοπό μια μαζική ενημέρωση χρειάζεται πρώτα να επιμεληθούμε το περιεχόμενο της σελίδας την οποία θα προωθήσουμε και έπειτα να αρχίσουμε την ενημέρωση. Άρα αυτό είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνουμε.

Φίλε έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου;
Θέλεις να αλλάξουμε κάτι; Να προσθέσουμε κάτι στις πληροφορίες ή κάπου αλλού (εικόνες, βίντεο κτλ.) ;
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron