Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 20 Ιουν 2009, 17:37

Καλησπέρα! :) Το πρώτο βήμα έγινε και έφερε ως αποτέλεσμα της δημιουργίας μιας ξεχωριστής ενότητας μόνο για αυτό το κομμάτι, την προώθηση και διαφήμιση του Ubuntu με διάφορους τρόπους. Η ανταπόκριση ήταν θετική σε αυτή την αρχή της προσπάθειας που σιγά σιγά θα γίνεται εντονότερη. Πέρα από τις ατομικές κινήσεις που μπορεί να κάνει ο καθένας στον μικρόκοσμο του, είναι καλό να υπάρχει αυτή η οργανωμένη και δυνατή παρουσία του Ubuntu. Τώρα όμως πρέπει να μαζευτούμε κάποια υπεύθυνα άτομα για να στελεχώσουμε την ομάδα, δηλαδή αυτά τα άτομα... είτε προσφέρουν άλλοι είτε όχι θα μεριμνούν και θα δείχνουν ενδιαφέρων για τα σχετικά θέματα. Στην ουσία είναι η βάση της προσπάθειας και φυσικά η επέκταση της βάσης είναι κάτι πολύ καλό και ευπρόσδεκτο. Δεν υπάρχει ιεραρχία, εννοείτε ότι οποιοσδήποτε μπορεί να προσπαθήσει για κάθε ιδέα και επιθυμία. ;) Απλά πρέπει να ξέρουμε ότι ο τάδε μπορεί να κάνει αυτό, ο άλλος μπορεί να κάνει εκείνο και δεν έχει κανένα πρόβλημα να προσφέρει. Για να γίνονται οργανωμένα πράγματα...

Θέλουμε άτομα που:
- Έχουν εμπειρίες και γνώσεις γύρω από το Marketing (π.χ. για παρουσιάσεις, installfest, κλπ).
- Έχουν Γραφιστικές ικανότητες (αφίσες, banners, wallpapers, και άλλα).
- Ενδιαφέρονται να συμμετέχουν σε οργάνωση εκδηλώσεων.
- Μπορούν να συσπειρώσουν ανθρώπους.
- Γνωρίζουν ξένες γλώσσες (για μετάφραση σχετικού υλικού από το εξωτερικό και άλλα).

...αν έχετε ικανότητες από αυτές που αναφέρονται παραπάνω ή και απλό ενδιαφέρον να συνεισφέρετε σε κάποια ενέργεια, αφήστε μας να γνωρίζουμε... εφόσον θέλετε και οι ίδιοι φυσικά. ;)

--------------------------------------------
Εκδηλώσεις / Συνέδρια / Happenings
Επιπλέον:
Απόσπασμα από αυτό το post: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=56&t=5642
pkst έγραψε:Μια δυο πρόχειρες σκέψεις:
Η ομάδα "μαρκετινγκ" ΔΕΝ πρέπει να έχει στόχο την προώθηση μέσω διαδικτύου, αλλά την προώθηση μέσω ανθρώπινης παρουσίας σε διάφορες εκδηλώσεις - συνέδρια- happenings. Η δημιουργία booth του ubuntu-gr δίπλα π.χ στο hellug (η μαζί του) σε εκδηλώσεις- εκθέσεις-συνεδρια στην Ελλάδα , με υλικό προώθησης - αυτοκολλητάκια - cd - banners- υπολογιστές επίδειξης κτλ. ίσως να πρέπει να είναι από τις πρώτες προτεροαιότητες. Αυτό απαιτεί μια ομάδα που να έχει την δυνατότητα να ξοδεύει π.χ ένα Σαββατοκύριακο πραγματικής παρουσίας σε διάφορα μέρη (και μερικές μέρες πριν) για προετοιμασία - τρέξιμο, οργανωτικά - συγκέντρωση χρημάτων, μετακομίσεις κ.ο.κ.
ΙΜΗΟ μια ακόμα σελίδα που θα μαζεύονται web-banners , gifs και pdfs, θα είχε ελάχιστη απήχηση και κανένα ουσιαστικό αντίκτυπο.

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά άτομα που να διαφωνούν με την παραπάνω γνώμη του pkst, εάν υπάρχουν κιόλας. Μπορούμε να δούμε σοβαρά αυτό το θέμα και από εκεί και πέρα να κάνουμε όσο τον δυνατόν καλύτερες πράξεις γίνεται "όλοι" μας. Σίγουρα όλα τα μέλη της κοινότητας δεν κατοικούμε στην ίδια πόλη και υπάρχει κάποια απόσταση που μας χωρίζει. Άλλοι έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα και άλλοι όχι τόσο μεγάλα. Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε όλα τα σχετικά, πως μπορούμε να οργανώσουμε εκδηλώσεις, που, πότε, τι μπορούμε να παρουσιάσουμε, αν έχει χρηματικό κόστος και όλες τις σχετικές λεπτομέρειες.
--------------------------------------------


ilpara 5/7/09: Πείτε και την πόλη σας ώστε να δημιουργηθούν ομάδες σε κάθε πόλη ;)
Τελευταία επεξεργασία από ilpara και 05 Ιούλ 2009, 19:02, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
Αιτία: βελτίωση τίτλου + μικροβελτιώσεις δημοσίευσης 5/7
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Στελέχωση Ελληνικής ομάδας Marketing

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 20 Ιουν 2009, 23:09

Αναλαμβάνω ότι μεταφράσεις χρειαστούν.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Στελέχωση Ελληνικής ομάδας Marketing

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 20 Ιουν 2009, 23:21

Epirotes έγραψε:Αναλαμβάνω ότι μεταφράσεις χρειαστούν.


Ορίστε ο πρώτος, Epirotes σε περίμενα! :)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Στελέχωση Ελληνικής ομάδας Marketing

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 20 Ιουν 2009, 23:55

Γνωρίζω καλά αγγλικά οπότε πιστεύω θα μπορέσω να βοηθήσω στις μεταφράσεις, αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος.
Να οργανώσω εκδηλώσεις και να συσπειρώσω ανθρώπους δεν νομίζω πως μπορώ, αλλά είμαι ένα παραπάνω χέρι αν χρειαστείτε τίποτα σε Αθήνα.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Στελέχωση Ελληνικής ομάδας Marketing

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Ιουν 2009, 00:00

kon_nos έγραψε:Γνωρίζω καλά αγγλικά οπότε πιστεύω θα μπορέσω να βοηθήσω στις μεταφράσεις, αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Όμορφα
kon_nos έγραψε:Να οργανώσω εκδηλώσεις και να συσπειρώσω ανθρώπους δεν νομίζω πως μπορώ, αλλά είμαι ένα παραπάνω χέρι αν χρειαστείτε τίποτα σε Αθήνα.

αυτά να τα βλέπει ο ilpara :) επειδή είναι από Αθήνα και μου είπε κάτι σχετικό πρόσφατα!
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Στελέχωση Ελληνικής ομάδας Marketing

Δημοσίευσηαπό ilpara » 21 Ιουν 2009, 00:33

filippos.xf έγραψε:αυτά να τα βλέπει ο ilpara :) επειδή είναι από Αθήνα και μου είπε κάτι σχετικό πρόσφατα!

Ναι, όσοι είστε από Αθήνα και είστε πρόθυμοι να βοηθάτε σε εκδηλώσεις να το πείτε γιατί σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ελλάδα έχουμε έλλειμα!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Στελέχωση Ελληνικής ομάδας Marketing

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Ιουν 2009, 15:59

Φυσικά και είμαι μέσα σε παντός είδους εκδήλωση...
:D
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό rexes13 » 02 Αύγ 2009, 18:59

Μεταφρασεις μπορω ανετα να βοηθησω (βλεπε προσφορα στο Gnome)και installfest στην πολη μου και καπου κοντα μου πχ ΕΜΠ...και τετοια...
Εικόνα
Εικόνα
Το OpenSource είναι μαγκιά ;-) !!!
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μέτριο┃ Αγγλικά: Αρκετά Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛2 x Pentium(R) Dual Core E5200 @ 2.50GHz │ 4117MB │ NVIDIA GeForce 8500GT │ 2 x WD 500GB │ IC N10/ICH 7 Family HD Audio │ Samsung LCD HD
22"
rexes13
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2009, 22:28
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
IRC: rexes13
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 02 Αύγ 2009, 20:13

Μπορώ να συμβάλω στην μετάφραση , έχω μεταφράσει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι από το miro και κάτι λίγα απο το stellarium .
Επίσης θέλω να βρω άτομα απο την γύρω περιοχή (Πιερία ή και απο άλλους νομούς) για να οργανώσουμε μια ομάδα για να ενημερώσουμε τον κόσμο περί linux και ubuntu.

Έχω και μία ιδέα. Το άνοιγμα των σχολείων πιστεύω είναι πολύ καλή ευκαιρία για να γίνει γνωστό το ubuntu. Μπορούμε ακριβώς έξω απο μερικά σχολεία να κολλήσουμε μερικές αφίσες όπου να ενημερώνουμε σχετικά με το ubuntu.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό ilpara » 03 Αύγ 2009, 09:54

Παιδιά για μεταφράσεις δείτε το ελεύθερο άρθρο στο τεύχος 4 του Ubuntistas καθώς και εδώ viewforum.php?f=36
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron