Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό mrjack » 07 Σεπ 2009, 20:00

c7p έγραψε:τελευταία μόνος παλεύω :(


Δεν χρειαζεται ": (" .
Την συνεισφορα του ο καθενας κανει : )
Άβαταρ μέλους
mrjack
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 03:45
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: mrjack
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Σεπ 2009, 20:03

Off topic:
mrjack έγραψε:Δεν χρειαζεται ": (" .
Την συνεισφορα του ο καθενας κανει : )

:thumbup: σίγουρα, έγραψα "παλεύω" - με τον χρόνο - επειδή θέλω στην επόμενη ενημέρωση του getmiro.com και του miroguide.com να έχει μεταφραστεί το μεγαλύτερο κομμάτι και από τους δύο ιστότοπους , έτσι ώστε το πρόγραμμα να είναι πιο ευκολοπροσβάσιμο αλλά και πιο βατό στον μέσο χρήστη.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 11 Οκτ 2009, 02:50

jennie έγραψε:
giormatsis έγραψε:Λουτράκι....Άλλος ένας για το δρόμο

Συντοπίτης! ΗΙ!

Και επειδή ούτε κι εγώ έχω βάλει στοιχεία: Κορινθία. (Μόνο που λείπω συχνά από Ελλάδα).
Μπορώ να βοηθήσω κυρίως με μεταφράσεις (από αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά και προς αγγλικά) ή γραμματικό/ορθογραφικό έλεγχο άρθρων.

Νομίζω είμαστε τρείς στον χάρτη συντοπίτισα .Εχω κάποιες άκρες καλές εδώ αν μας βοηθήσει και η ομάδα των Αθηνών μπορούμε να κάνουμε μεγαλο σαματά εδώ.
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό skourlisdimitris » 19 Μαρ 2010, 20:14

Καλησπέρα σας!Σε θέματα Marketing και γενικότερα προώθησης, μπορώ να βοηθήσω.
Όσο ψάχνεις, βρίσκεις...Όσο βρίσκεις, ψάχνεις. Τον ψαγμένο, πάντα κάποιος τον βρίσκει και αν δεν τον έχει βρει, σίγουρα τον ψάχνει!

Δημήτρης Σκουρλής
skourlisdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010, 17:06
Τοποθεσία: Nέα Σμύρνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 19 Μαρ 2010, 20:32

skourlisdimitris έγραψε:Καλησπέρα σας!Σε θέματα Marketing και γενικότερα προώθησης, μπορώ να βοηθήσω.

Καλησπέρα Δημήτρη και καλώς ήρθες στην κοινότητα! :)

Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Εσύ το δήλωσες από το πρώτο σου ποστ κιόλας. :thumbup:

Αν δεν το έκανες ήδη, ρίξε μια ματιά πρώτα εδώ.
Για να καταλάβεις τι είδους ομάδα είναι το Ubuntu-gr Marketing.
Από εκεί και πέρα μπορείς να περιπλανηθείς μέσα στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing και να συμμετέχεις όπου μπορείς να προσφέρεις.
Αν θέλεις μπορείς να φτιάξεις ένα νέο νήμα, σε περίπτωση που σκέφτεσαι κάτι και δεν υπάρχει αντίστοιχο νήμα για αυτό που σκέφτεσαι.

Πρωτοβουλία, οργάνωση, εθελοντισμός, ενεργητικότητα, ιδέες και έκφραση είναι μερικά από τα στοιχεία που χρειαζόμαστε.
Με τα παραπάνω στοιχεία μπορούμε να προωθήσουμε το Ubuntu μαζί με την κοινότητα Ubuntu-gr στην Ελλάδα, σε ικανοποιητικούς ρυθμούς.
Δίχως αυτά τα στοιχεία, το δυναμικό που έχουμε δεν είναι μεγάλο.
Αν πιστεύεις ότι διαθέτεις στοιχεία όπως αυτά παραπάνω, τότε σίγουρα μπορείς να προσφέρεις.

Ελπίζω να μπεις δυναμικά στην παρέα μας και να... φανερώσεις την δημιουργικότητα σου. :)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 19 Μαρ 2010, 21:48

Κάλως ήρθες στην κοινότητα μας Δημήτρη :) :thumbup: όρεξη να έχεις και μπορούν να γίνουν όμορφα πράγματα στα πλαίσια της κοινότητας ;)
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό skourlisdimitris » 20 Μαρ 2010, 18:01

Ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα!Το λογισμικό μας, πρέπει να μπει όχι μόνο σε κάθε σπίτι,αλλά και σε κάθε εταιρεία.Η υποστήριξη υπάρχει, οπότε, βάζεις linux...ubuntu κατα προτίμηση και ξενοιάζεις για ΣΔΟΕ και άλλους ελέγχους για τη χρήση αυθεντικού λογισμικού.Είμαι χρήστης linux αρκετά χρόνια, πάντα ήταν χρήσιμα, αλλά στην εταιρεία μου, μου έλυσε τα χέρια.Υπάρχουν πολλοί τρόποι προώθησης και διάδοσης.Θα χαιρόμουν παρα πολύ αν μπορούσα να συνεισφέρω με κάποιον τρόπο.Μήπως στο λογότυπο της εταιρείας μου να βάλω τον πιγκουίνο;;; :D
skourlisdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010, 17:06
Τοποθεσία: Nέα Σμύρνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Μαρ 2010, 04:44

skourlisdimitris έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα!Το λογισμικό μας, πρέπει να μπει όχι μόνο σε κάθε σπίτι,αλλά και σε κάθε εταιρεία.Η υποστήριξη υπάρχει, οπότε, βάζεις linux...ubuntu κατα προτίμηση και ξενοιάζεις για ΣΔΟΕ και άλλους ελέγχους για τη χρήση αυθεντικού λογισμικού.Είμαι χρήστης linux αρκετά χρόνια, πάντα ήταν χρήσιμα, αλλά στην εταιρεία μου, μου έλυσε τα χέρια.Υπάρχουν πολλοί τρόποι προώθησης και διάδοσης.Θα χαιρόμουν παρα πολύ αν μπορούσα να συνεισφέρω με κάποιον τρόπο.Μήπως στο λογότυπο της εταιρείας μου να βάλω τον πιγκουίνο;;; :D

Λοιπόν Δημήτρη, ξέρεις τι μου αρέσει πολύ σε αρκετά μέλη-εθελοντές μέσα από την κοινότητα;
Ότι είναι τόσο ενθουσιασμένοι με το Linux και την φιλοσοφία του,
που πράττουν ακριβώς έτσι όπως είναι στα θεμέλια του το Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα.
Δηλαδή ότι έχουμε όρεξη για να μοιραστούμε αυτό που θαυμάζουμε, έτσι όπως το μοιράστηκε ένας φίλος μου μαζί μου. :)

Τα παραπάνω που ανέφερα βέβαια, μπορούν εύκολα να γίνουν παρεξηγήσιμα.
Μπορεί να πει κάποιος, εσύ πληρώνεσαι για να μιλάς με τέτοια λόγια για το Ubuntu. Δεν μπορεί αλλιώς.
Για εμάς όμως αυτό δεν είναι πρόβλημα, επειδή γνωρίζουμε τι είναι το ΕΛ/ΛΑΚ και ποια είναι η φιλοσοφία του.
Είναι θέμα χρόνου απλά μέχρι να γνωρίσει ο κόσμος στα θεμέλια του αυτό το λογισμικό που μας αρέσει εμάς εδώ.
Εμείς μπορούμε να υποστηρίξουμε το Ubuntu στο κομμάτι της φιλοσοφίας αλλά και στο τεχνολογικό κομμάτι.
Είμαστε σε ένα σημείο που η αδράνεια δεν μας εξυπηρετεί σε τίποτα. ;)

Δεν ξέρω για τον πιγκουίνο αλλά ένα κείμενο όπως αυτό εδώ,
άνετα μπορείς να το δείξεις στους φίλους σου που ασχολούνται με υπολογιστές!! :D
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό skourlisdimitris » 21 Μαρ 2010, 16:47

Λοιπόν,αυτά που μου προτεινεις να διαβάσω,και το να κάνω ενημέρωση σε φίλους που έχουν έστω μια μικρή επαφή με Η/Υ,το έχω ήδη κάνει. Αφού έχω βάλει, τα περισσότερα μέλη του κύκλου μου στο δρόμο του Ελεύθερου Λογισμικου. Το θέμα, είναι να ασχοληθούμε όλοι με σκοπό να κάνουμε κάτι πιο μεγάλο και πιο δυνατο.Για να κάνω μια κριτική...το γκρουπ Facebook είναι παραμελλημένο, μπορούμε να το κάνουμε να εχει 3000 κοσμο και όχι περιπου 140...μπορούμε να στείλουμε mail σε εταιρείες, για το πόσο απλή ειναι πλέον η χρήση του λογισμικού αυτού!Απλά χρειάζεται οργάνωση!Από την Αθήνα πόσους έχουμε για να ξεκινήσουμε δυναμικά;Πόσοι δέχονται να σπαταλήσουν κάποιες ώρες από για να φτιάξουμε ένα "σχέδιο μάρκετινγκ"; Με αγάπη το λέω, πως με τα λόγια μέσα από το φόρουμ δεν προχωράμε, αλλά οι πράξεις μας πάνε μπροστα!Λοιπόν, ξεκινάμε;
Όσο ψάχνεις, βρίσκεις...Όσο βρίσκεις, ψάχνεις. Τον ψαγμένο, πάντα κάποιος τον βρίσκει και αν δεν τον έχει βρει, σίγουρα τον ψάχνει!

Δημήτρης Σκουρλής
skourlisdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010, 17:06
Τοποθεσία: Nέα Σμύρνη
Εκτύπωση

Re: Ελληνική ομάδα Ubuntu Marketing -Δηλώστε Συμμετοχή!

Δημοσίευσηαπό c7p » 22 Μαρ 2010, 15:26

@skourlisdimitris, ακριβώς επειδή με τις πράξεις και όχι με τα λόγια μπορούμε να προχωρήσουμε παραπέρα, θα εκτυπώσουμε ένα διαφημιστικό/ ενημερωτικό (όπως θέλεις πες το) φυλλάδιο το οποίο θα είναι ένα ισχυρό ατού στις ενέργειες προώθησης της κοινότητας. Το θέμα είναι ότι από εδώ και έπειτα χρειάζεται κάποιο σχέδιο για το πως θα προχωρήσουμε.

Όσον αφορά το facebook, αν το ζητήσεις πιστεύω πως μπορείς να γίνεις mod στο group, ώστε να υλοποιήσεις πιο εύκολα τις ιδέες σου περί προώθησης μέσω της κοινωνικής δικτύωσης. Για περισσότερα επί του θέματος ρώτα τον Φίλιππο.

Τι ακριβώς σχέδιο προώθησης έχεις στο μυαλό σου;
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron