Προώθηση του Ubuntu - Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό spyroskaftanis » 26 Ιούλ 2009, 23:42

εγώ έστειλα σε όλους τους φίλους μου από το playstation3 κάτι ιστοσελίδες για την χρησιμότητα του Linux. 2 -3 με έβρισαν, αλλά ένας το βρήκε ωραίο και με ρώτησε πως θα τα εγκαταστήσει. Εγώ του απάντησα και μάλλον θα τα βάλει. Κάτι είναι και αυτό...
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: C/C++,Java, Bash, Android┃ Αγγλικά: Μέτρια (B2) | Γαλλικά: Λίγα (Β1)
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: |ext4| Fedora 20 σε multirama notbook
Προδιαγραφές ⇛ CPU- Intel(R) Core(TM) 2 Duo @ 2.00GHz│ RAM 2GB │Intel Corporation Mobile GM965/GL960|
my personal blog: http://skaftanis.blogspot.com
my fedora blog : http://fedora-gr.blogspot.com/
My New Project: http://showmeyourcode.co.nf/
CEID upatras 3rd year student.
Άβαταρ μέλους
spyroskaftanis
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 22:04
Τοποθεσία: Αργολίδα
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 27 Ιούλ 2009, 07:25

@spyroskaftanis καλημέρα!
Δεν καταλαβαίνω για ποιους λόγους σε έβρισαν αυτοί οι 2-3, το είχαν ξανά ψάξει το θέμα ή απλά δεν θέλουν να μαθαίνουν;
Πάντως χρήσιμα στοιχεία και πληροφορίες για μια συζήτηση με φίλους-γνωστούς θα βρεις στο 4ο ποστ αυτού του θέματος viewtopic.php?f=56&t=5700.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Αύγ 2009, 00:16

Έχω μια ιδέα να πάμε όσα περισσότερα Ελληνικά forums μπορούμε (είτε τα παρακολουθούμε προσωπικά είτε όχι) ... ακόμα και άσχετα με το θέμα και να φτιάξουμε το χρήστη : π.χ. Ubuntu-gr-User. Με avatars και παραπομπές στο forum.
Και να τον χρησιμοποιούμε για τα δελτία τύπου και τις ανακοινώσεις.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό c7p » 21 Αύγ 2009, 02:20

@Nisok :clap: ,
Λοιπόν , σκέφτηκα πως είναι εξαιρετική ευκαιρία τώρα που ανοίγουν τα σχολεία να κάνουμε γνωστό το linux, ubuntu. Μπορούμε να κολλήσουμε έξω από κάθε γυμνάσιο , λύκειο ένα-δυο ενημερωτικά φυλλάδια με το τι είναι , ποια τα πλεονεκτήματα του linux (δείτε ένα πρόχειρο πρότυπο) και με μερικές παραπομπές στο site μας.

Βρίσκω σκόπιμο να δημιουργηθεί ένα κανάλι στο blip.tv , όπου θα ανεβάζουμε εγκεκριμένα βίντεο με αποκλειστικά εκπαιδευτικό περιεχόμενο , επίσης θα μπορέσουμε να ανεβάσουμε και βίντεο μεγαλύτερα των 10 λεπτών. Μετά μπορούμε να πάρουμε την ροή του καναλιού αυτού για να δημιουργήσουμε ένα κανάλι στο Miro , "Ubuntu-gr School".
Σκεφτείτε τι ώθηση δίνει σε κάποιον που αρχίζει και δεν έχει κάποιον δίπλα να του δείξει τα βασικά , βλέπει βίντεο και να μαθαίνει , και όλα αυτά μαζεμένα. Διαλέγει τι θέλει να δει και το κατεβάζει.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Αύγ 2009, 05:15

@Nisok :think: για να πω την αλήθεια δεν μπαίνω σε άλλα φόρουμς, μόνο σε αυτό το φόρουμ μπαίνω και έχω τέτοια ενεργητικότητα. Η ιδέα σου όμως είναι καλή, δεν ξέρω όμως αν έχει υλοποιηθεί ήδη κάτι τέτοιο. Όσοι είστε γραμμένοι και μπαίνετε σε άλλα φόρουμ, εφόσον έχετε προσέξει αν υπάρχει ήδη χρήστης Ubuntu-gr-User καλό είναι να κάνετε ποστ σε αυτό το θέμα για να υπάρχει ενημέρωση. Μπορείτε να κάνετε ποστ και ας μην υπάρχει τέτοιος χρήστης, αλλά δώστε τον σύνδεσμο του φόρουμ μαζί με την πληροφορία αν υπάρχει τέτοιος χρήστης ή όχι.

Ωστόσο την ιδέα σου μπορεί να την εξετάσει οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται να βοηθήσει μπαίνοντας σε διάφορα φόρουμ και βλέποντας αν υπάρχει τέτοιος χρήστης.
Nisok εσύ θα μπορούσες να υλοποιήσεις την ιδέα σου; Φυσικά για ότι βοήθεια θέλεις στείλε μου pm, εγώ προσωπικά προσφέρομαι για βοήθεια.

Ελπίζω να μην έχουν παράξενους κανονισμούς στα διάφορα φόρουμς.

@c7p για τα ενημερωτικά φυλλάδια καλύτερα να περιμένουμε μήπως πουν την γνώμη τους μέλη της κοινότητας, προσωπικά δεν έχω καταλήξει κάπου... δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα έβγαζε άσχημη εικόνα αν και δεν νομίζω. Κλίνω πιο πολύ προς το ότι θα ήταν καλό να γίνει κάτι τέτοιο... αλλά το πρόχειρο πρότυπο που παρέθεσες όντως είναι πρόχειρο γιατί θέλει διόρθωμα. :)

Όσο για το blip.tv που είπες κοίτα να δεις ποια είναι η γνώμη μου, είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις ένα κανάλι στο Miro με κάποιο RSS από YouTube, blip κτλ. σωστά;
Όμως έχουμε ήδη κανάλι της Ελληνικής κοινότητας Ubuntu στο Miro και τροφοδοτείται με το RSS από το κανάλι της κοινότητας στο YouTube.
Καλό είναι να μην φτιάξουμε πολλά κανάλια στο Miro, ας υπάρχει ένα και καλό... που θα έχει τα πάντα μέσα είτε είναι εκπαιδευτικά βίντεο, είτε οτιδήποτε άλλο σχετικό.
Το κανάλι στο YouTube από όλα έχει και ο καθένας επιλέγει ποια βίντεο θα δει.

Λέω να κάνεις εσύ το κανάλι στο blip.tv αν θέλεις και να περάσεις ότι βίντεο έχουμε στο YouTube... όλα βασικά.
Μετά σε αυτό το κανάλι στο blip.tv θα ανεβάσουμε και τα υπόλοιπα βίντεο που έχουν διάρκεια πάνω από 10 λεπτά και δεν μπορούμε να τα βάλουμε στο YouTube λόγο κόφτη στα 10 λεπτά. Σιγά σιγά καταλαβαίνεις ότι αυτό το κανάλι θα έχει τα πάντα ανεξάρτητα από διάρκεια ή κατηγορία (εκπαιδευτικό, διαφημιστικό κτλ.). Έτσι θα έχουμε το κανάλι στο YouTube, το κανάλι στο blip.tv και το κανάλι στο Miro, η ουσία όμως ποια είναι; Στο κανάλι που έχουμε στο Miro αν κάνεις το blip άλλαξε του το RSS, αντικατέστησε το με αυτό του blip... δηλαδή το κανάλι μας στο Miro να τροφοδοτήτε από το blip που θα έχει τα πάντα και μεγάλα βίντεο. Αν δεν γίνεται αυτό τότε σβήσε το κανάλι που έχουμε από το Miro και κάνε ένα καινούργιο με το RSS από το blip, αυτή είναι η γνώμη μου.

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω σε ένα συμπιεσμένο αρχείο όλα τα βίντεο που έχω σχετικά με το Ubuntu, δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να περάσεις τα βίντεο από το κανάλι της κοινότητας στο YouTube στο blip και εκτός από αυτά να ανεβάζουμε και άλλα πάνω από 10 λεπτά. Γίνεται;
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Αύγ 2009, 05:41

Μεταξύ blip.tv και Dailymotion τι προτιμάτε; :think:

http://www.dailymotion.com/gr
http://blip.tv/

Το Dailymotion είναι και στα Ελληνικά.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό c7p » 21 Αύγ 2009, 13:44

@filipposΕμένα μου αρέσει πιο πολύ το http://blip.tv/ , καλό και το dialymotion. Προσφέρει αρκετά καλά χαρακτηριστικά και το έχω δει να δουλεύει πολύ καλά με το Miro (το linuxjournal blip χρησιμοποιεί για το tech tip)
Επίσης εκείνο ήταν πρόχειρο όπως το είπες, δεν έκανα καμία διόρθωση έχω και να το μορφοποιήσω, απλώς το έδειξα για να μην μείνει το φυλλάδιο στο πολύ γενικό. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι το linux δεν είναι γνωστό... Πρέπει να ενημερώσουμε τον κόσμο όχι μόνο μέσω ηλ. μέσων αλλά περισσότερο μέσω φυσικών.

Λέω να κάνεις εσύ το κανάλι στο blip.tv αν θέλεις και να περάσεις ότι βίντεο έχουμε στο YouTube... όλα βασικά.
Μετά σε αυτό το κανάλι στο blip.tv θα ανεβάσουμε και τα υπόλοιπα βίντεο που έχουν διάρκεια πάνω από 10 λεπτά και δεν μπορούμε να τα βάλουμε στο YouTube λόγο κόφτη στα 10 λεπτά. Σιγά σιγά καταλαβαίνεις ότι αυτό το κανάλι θα έχει τα πάντα ανεξάρτητα από διάρκεια ή κατηγορία (εκπαιδευτικό, διαφημιστικό κτλ.). Έτσι θα έχουμε το κανάλι στο YouTube, το κανάλι στο blip.tv και το κανάλι στο Miro, η ουσία όμως ποια είναι; Στο κανάλι που έχουμε στο Miro αν κάνεις το blip άλλαξε του το RSS, αντικατέστησε το με αυτό του blip... δηλαδή το κανάλι μας στο Miro να τροφοδοτήτε από το blip που θα έχει τα πάντα και μεγάλα βίντεο. Αν δεν γίνεται αυτό τότε σβήσε το κανάλι που έχουμε από το Miro και κάνε ένα καινούργιο με το RSS από το blip, αυτή είναι η γνώμη μου.

:thumbup: και εγώ έτσι το σκέφτηκα

Λογικά θα προσθέσουμε στο μέλλον βίντεο απο κάποιες συναντήσεις μας ;) ή κάποια fests κτλ.

Σίγουρα απο το κανάλι του youtube μπορεί κάποιος να διαλέξει τι θέλεια να δει (είναι όλα τέλεια τακτοποιημένα )
Το μεγάλο θέμα εδώ είναι , θέμα διαχείρησεις του καναλιού του miro και του youtube. Kαλό θα ήταν να είχαμε ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ κανάλι στο miro.
Δυστυχώς ,απο ότι ξέρω , δεν γίνεται να αντικαταστήσουμε το youtube-miro με τον blip-miro κανάλι (έκανα θέμα όμως για σιγουριά).

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω σε ένα συμπιεσμένο αρχείο όλα τα βίντεο που έχω σχετικά με το Ubuntu, δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να περάσεις τα βίντεο από το κανάλι της κοινότητας στο YouTube στο blip και εκτός από αυτά να ανεβάζουμε και άλλα πάνω από 10 λεπτά. Γίνεται;

Δεν ξέρω , μάλλον όχι. Aνέβασε όλα τα βίντεο αν δεν σου είναι κόπος.

Περιμένω να ακούσω και άλλες γνώμες σχετικά με το θέμα, για να δούμε τι θα γίνει ...
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Αύγ 2009, 15:24

Τα φυλλάδια χρειάζονται χρήματα... λίγα αλλά χρειάζονται και δεν ξέρω κατά πόσο τα μέλη είναι πρόθυμα να συνεισφέρουν από το υστέρημα τους για την canonical.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό c7p » 21 Αύγ 2009, 18:34

Αν δεις το πρόχειρο να πάρεις μια ιδέα , στην ουσία λέει τα πλεονεκτήματα του linux έναντι των win. Το σκέφτηκα το θέμα των χρημάτων , και για αυτό λέω να κολλήσουμε φυλλάδια έξω από λύκεια/γυμνάσια (όχι φυσικά 5-6 ίδια έξω από κάθε σχολείο αλλά 1-2,ανάλογα με τον αριθμό που θα αποφασίσουμε). Εντάξει εγώ δεν είμαι σε μεγάλη πόλη (έχει περίπου 15 γυμνάσια λύκεια, που πολλά από αυτά συστεγάζονται) , εμένα θα μου κοστίσει περίπου στα 2 eyro και κάτι.
Και στην τελική αυτή που θέλουν , δεν χρειάζεται να χαλάσουν πολλά χρήματα. Σε ένα σχολείο να κολλήσει κάποιος θα είναι θεωρητικά σαν να έχει ενημερώσει περίπου 300-400 άτομα.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Προώθηση του Ubuntu -Γενική Συζήτηση Ιδεών/Προτάσεων

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Αύγ 2009, 02:59

@c7p ωραία στο blip.tv θα ανεβάσω εγώ τα βίντεο, όλα... ακόμα και αυτά που είναι πάνω από 10 λεπτά και δεν μπόρεσα να ανεβάσω στο YouTube. Όταν δημιουργήσω το blip.tv θα σε ενημερώσω για να δημιουργήσεις νέο κανάλι στο Miro αλλά μην κάνεις διαγραφή αμέσως αυτό που έχουμε ήδη, περίμενε να εγκρίνουν το νέο κανάλι με το RSS από το blip και μετά κάνε διαγραφή αυτό που έχουμε τώρα. Εντάξει με αυτό το θέμα;

Για τις αφίσες διαφημιστικά κτλ. προτείνω να δημιουργήσουμε μέσα στην ενότητα Ubuntu-gr Marketing ένα θέμα για αφίσες και μόνο, για διάφορα διαφημιστικές αφίσες ανεξάρτητα από το μέγεθος ή αν είναι οριζόντιες-κάθετες κτλ.. Από εκεί και πέρα όσοι έχουν όρεξη και λίγο χρόνο μπορούν να κολλήσουν όποιες αφίσες θέλουν από το θέμα που πρότεινα να δημιουργήσουμε... σε σχολεία ή όπου αλλού νομίζουν. Αν κάποιος/κάποια μένει σε μικρή πόλη βολεύει κάτι τέτοιο και το χρηματικό κόστος δεν είναι μεγάλο όπως είπες εσύ c7p.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing

cron