YouTube: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr -Γραφτείτε!

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

YouTube: Το κανάλι της κοινότητας Ubuntu-gr -Γραφτείτε!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Ιουν 2009, 16:54

Εικόνα

Τι είδους προσπάθεια είναι αυτή και σε τι χρησιμεύει;

Καλησπέρα! Ανέλαβα την δημιουργία ενός λογαριασμού στο YouTube, ο οποίος λογαριασμός έχει το όνομα Ubuntu-gr.
Πιστεύω πως έκανα καλή διαμόρφωση στην εμφάνιση του λογαριασμού (καναλιού), η εμφάνιση είναι παρόμοια με το Ubuntu-gr (φόρουμ, σελίδα).
Ο σκοπός της δημιουργίας ενός τέτοιου λογαριασμού είναι για να βοηθήσει την προσπάθεια που κάνουμε... στην αναμφισβήτητα διάσημη σελίδα YouTube.
Εκεί έχουν κανάλια επίσης: Greenpeace, WWF, Zeitgeist Movement και πολλές άλλες μη κερδοσκοπικές προσπάθειες.
Εκεί θα έχουμε την δυνατότητα να βάζουμε: διαφημιστικά βίντεο σχετικά με το Ubuntu, εκπαιδευτικά βίντεο π.χ. οδηγός εγκατάστασης wine λέμε τώρα, βίντεο που έχουν χαβαλέ και περιστρέφονται γύρω από το Ubuntu φυσικά. Και σε αυτόν τον νέο λογαριασμό θα βάζουμε τις δημιουργίες των χρηστών του Ubuntu-gr. Αυτές είναι μερικές πρόχειρες σκέψεις και φυσικά... ποιος ξέρει μπορεί να βρω και άλλες σκέψεις άλλη στιγμή. Πολλοί είναι αυτοί που προτιμάνε να βλέπουν βίντεο αντί να διαβάζουν ένα σορό κείμενα σχετικά με οποιοδήποτε θέμα, εγώ πιστεύω ότι... ότι περισσότερο κάνουμε τόσο καλύτερα. Αρκεί αυτά που κάνουμε να είναι προσεγμένα και μελετημένα. Δέχομαι να είμαι υπεύθυνος για έναν τέτοιο λογαριασμό, δίχως να χρειάζεται άλλο άτομο από τους διαχειριστές να τον ελέγχουν. Βέβαια όποιος επιθυμεί να χρησιμοποιεί τον λογαριασμό από τους διαχειριστές-γενικοί συντονιστές φυσικά και γίνεται, γιατί θα έχει το όνομα της κοινότητας μας. ;)

Το κανάλι στο YouTube: http://www.youtube.com/user/ubuntugr

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την συνομιλία που έκανα στο irc με τον ilpara, ώστε να κατανοήσετε ακριβώς τι είδους κίνηση είναι :
Spoiler: show
Κώδικας: Επιλογή όλων
(03:27:39 μμ) fxf: psit
(03:27:54 μμ) fxf: =]
(03:28:07 μμ) ilpara: ela
(03:28:11 μμ) ilpara: tera to diabazw
(03:28:21 μμ) fxf: a ok.. pes mou tin gnomi sou meta
(03:28:26 μμ) ilpara: anoiksa eidika gia na to dw giati paw se gamo prwtoy moy ksaderfoy
(03:29:07 μμ) fxf: aaaa... ti lene se aftes tis periptosis? na einai agapimenoi... o prwtos sou ksaderfos me tin gynaika tou. :)
(03:29:18 μμ) ilpara: thx
(03:29:28 μμ) ilpara: λοιπόν συμφωνώ με όσα λες
(03:29:32 μμ) ilpara: απλα υπό έναν όρο
(03:29:39 μμ) fxf: pes mou
(03:29:46 μμ) ilpara: ότι στην κοινότητα τίποτα δεν μας ανήκει ως άτομο
(03:29:55 μμ) ilpara: απλά διευκολύνουμε την κοινότητα
(03:30:07 μμ) ilpara: και υλοποιούμε ότι αποφασίσει δημοκρατικά η πλειοψηφία
(03:30:13 μμ) ilpara: αυτον όητο θα μου πεις
(03:30:25 μμ) fxf: enoeis oti i koinotita nai men tha exei ta video alla afto den simeni oti den einai dika tis? kati tetoio an katalava kala?
(03:31:05 μμ) fxf: safestata oi dimiourgoi ton video exoun ola ta dikeomata ton dimiourgion tous... mporoun na ta anevasoun se prosopikous tous logariasmous. apla pera apo tous dikous tous logariasmous mporoume na ta valoume
(03:31:07 μμ) ilpara: λέω ότι μετά από έναν χρόνο μπορε'ί η κοινότητα να σου ζητήσει να δώσεις τον κωδικό του διαχειριστ'η σε άλλον...
(03:31:34 μμ) fxf: mazemena kai se afton ton logariasmo pou protino. a nai ok... oso gia ton kodiko den exo problima
(03:31:36 μμ) ilpara: ή μπορεί να σου ζητηθεί να ανεβάσεις ένα βίνετο με το οποίο δεν συμφωνείς
(03:31:38 μμ) fxf: as ton exei kai allos
(03:31:46 μμ) ilpara: ή να κατεβάσεις ένα άλλο με το οποίο συμφωνείς
(03:32:10 μμ) ilpara: πάντα σύμφωνα με τους Κανόνες Λειτουργίας που ψηφίσαμε πρόσφατα ακολουθούμε την άποψη της πλειοψηφίας
(03:32:25 μμ) ilpara: δεν στο λέω για να σε θίξω, το αντιλαμβάνεσαι αυτό, ε?
(03:32:25 μμ) fxf: edaksi kanena provlima... dexome ton oro. apla esy kane mila me tous diaxiristes, i na to kanw egw?
(03:32:50 μμ) ilpara: οι διαχειριστές που εμπλέκονται?
(03:33:07 μμ) ilpara: δική σου ιδέα και την υλοποιείς, έχει σχέση με φόρουμ?
(03:33:18 μμ) ilpara: θέλεις και τεχνικό από διαχειριστές φόρουμ?
(03:33:23 μμ) fxf: den xriazete na paro adeia gia na xrisimopiiso tin onomasia kai to logotipo tis koinotitas ubuntu-gr?
(03:33:38 μμ) ilpara: χμμμ
(03:33:38 μμ) fxf: oxi den thelo texniko apla thelw tin adeia na xrisimopiiso to onoma tis koinotitas
(03:33:41 μμ) fxf: kai to logotipo
(03:33:53 μμ) ilpara: εφόσον είμαστε άτυπη ομάδα
(03:34:04 μμ) ilpara: άδεια δεν χρειάζεσαι
(03:34:15 μμ) ilpara: συμμόρφωση με την απόφαση της πλειοψηφίας χρειάζεσαι
(03:34:18 μμ) ilpara: δηλαδή:
(03:34:37 μμ) ilpara: Εγώ λέω να ανοίξεις το κανάλι, και να το ποστάρεις σε νέο θέμα
(03:34:47 μμ) ilpara: και την ενέργεια σου και το σκεπτικό πίσω από αυτό
(03:34:58 μμ) ilpara: και εκεί αν υπάρξουν διαφωνίες θα εκφρασθούν
(03:35:22 μμ) ilpara: μάλιστα αν θες δώσε τους κωδικούς και σε 2-3 άτομα ακόμα από την κοινότητα για ασφάλεια
(03:35:28 μμ) fxf: wrea... mia xara... afto tha kanw... ma gia afto sou milaw gia na sizitame gia tis idees-kinisis pou skopevo na ilopiiso... oste na to kano oso kalytera mporo ;)
(03:35:29 μμ) ilpara: και τελείωσες
(03:35:45 μμ) ilpara: ωραία:)
(03:36:04 μμ) fxf: efxaristw... na se kala! idika pou mpikes sto diadiktyo eno exeis gamous kai tetia...
(03:36:19 μμ) ilpara: :)
(03:37:12 μμ) fxf: entaksi... arxizo me ton logariasmo an einai kai tha postaro sto foroum otan ton olokliroso. egw kapou edw tha eimai, an thelis na epikinonisis mazi moy yparxoun tropoi.
(03:37:46 μμ) ilpara: οκ, από Δευτέρα απόγευμα κυρίως η Τρίτη πρωί θα έχω χρόνο
(03:38:09 μμ) ilpara: κάτι ακόμα
(03:38:36 μμ) ilpara: ο linuxman έχει ανεβάσει βιντάκια οδηγών στο uom (Πανεπιστήμιο Μακεδονάις)
(03:39:14 μμ) fxf: na ta valo ston logariasmo youtube pou tha dimiourgiso?
(03:39:43 μμ) ilpara: οχι ακομα, να το συζητήσεις μαζί του πρώτα, να τον ρωτήσεις εννοώ
(03:39:56 μμ) fxf: a edaksi, ok


Οπότε αν έχετε κάποια απορία ή γνώμη για το θέμα εκφραστείτε ελεύθερα.
Το κανάλι Ubuntu-gr στο YouTube είναι δικιά μου δημιουργία και το έφτιαξα για εμάς όλους στην κοινότητα για να βοηθήσει στην προσπάθεια. Ωστόσο δεν θα έχει μόνο προωθητικό ρόλο αυτό το κανάλι και το γεγονός αυτό θεωρώ ότι το κάνει ακόμα καλύτερο.

Πως μπορούμε να ανεβάσουμε βίντεο στο κανάλι;

  • Αν έχετε ανεβάσει το βίντεο σας σε κάποια ιστοσελίδα file hosting μπορείτε να κάνετε ποστ σε αυτό το θέμα ώστε να το ανεβάσω.
  • Έφτιαξα ένα ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (email) μόνο για αυτόν τον σκοπό με ονομασία: fxf.marketing@gmail.com
    Το email που ανέφερα χρησιμοποιώ για το κανάλι, τον κωδικό δεν θα τον ανακοινώσω ακόμα εδώ για ευνόητους λόγους.
  • Επικοινωνήστε μαζί μου με pm (προσωπικό μήνυμα).

Πως μπορούμε να φτιάξουμε τα δικά μας βίντεο για το Ubuntu;

Έφτιαξα έναν οδηγό για αυτόν τον σκοπό --> Φτιάξτε τα δικά σας βίντεο με το recordMyDesktop
Τελευταία επεξεργασία από filippos.xf και 28 Αύγ 2009, 10:55, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Ιουν 2009, 16:59

Εκτός από videaki από τις συναντήσεις. Θα μπορούσαμε να ανεβάσουμε και τους οδηγούς video που έχουμε? Θα είχε νόημα μια τέτοια κίνηση?
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό linuxman » 21 Ιουν 2009, 17:07

Καλή κίνηση , από μένα έχετε οκ μιας και τα βίντεο δεν έχουν Copy Left :mrgreen: , απλά μερικά είναι αρκετά μεγάλα και είναι επίσης σε Ανοικτό φορμάτ .ogg και δεν ξέρω εάν τα δέχεται το Youtube .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Ιουν 2009, 17:09

Nisok έγραψε:Εκτός από videaki από τις συναντήσεις. Θα μπορούσαμε να ανεβάσουμε και τους οδηγούς video που έχουμε? Θα είχε νόημα μια τέτοια κίνηση?

Ναι φυσικά, γιατί όχι; Σκέψου το αλλιώς, εγώ το Ubuntu το έμαθα εντελώς τυχαία από ένα παιδί που γνώρισα στην στρατιωτική μου θητεία, αυτός με έπεισε να βάλω Ubuntu. Για να πω την αλήθεια, αν δεν μου μιλούσε αυτός για το Ubuntu δεν ξέρω και εγώ αν θα μάθαινα ποτέ για αυτό το λειτουργικό. Άλλοι μπορεί να το μάθουν μέσο του YouTube τώρα, επιπλέον θα γνωρίσουν την κοινότητα, την σελίδα της κοινότητας, αν θέλουν θα γίνουν μέλη στο φόρουμ και έτσι προωθείται το Ubuntu με αυτά και με αυτά. Το καλό είναι ότι το κανάλι ΔΕΝ είναι μόνο για προώθηση, αν βρει κάποιος το κανάλι θα έχει την ευκαιρία να πάρει μια πολύ καλή ιδέα οπτικά για αυτό το λειτουργικό. Βέβαια αυτό εξαρτάται από εμάς και το τι βίντεο θα βάλουμε εκεί μέσα, στο χέρι μας είναι όμως. :) Φανταστείτε να μπείτε κάποια στιγμή στο κανάλι και να έχει 3 λίστες αναπαραγωγής βίντεο έτοιμες, η μια θα είναι σχετικά με βίντεο προώθησης, η άλλη θα έχει εκπαιδευτικά βίντεο (οδηγούς για προγράμματα, κ.ά.), και η άλλη θα είναι μια έτσι να το πω "ευχάριστη" λίστα με βίντεο που έχουν χαβαλέ... αλλά να είναι σχετικά με Linux και Ubuntu. Ναι, να τους ανεβάσουμε τους οδηγούς βίντεο που έχουμε! Ας δώσουμε διάφορες ευκαιρίες στους ανθρώπους που δεν ξέρουν... για να γνωρίσουν το Ubuntu.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Ιουν 2009, 17:24

linuxman έγραψε:Καλή κίνηση , από μένα έχετε οκ μιας και τα βίντεο δεν έχουν Copy Left :mrgreen: , απλά μερικά είναι αρκετά μεγάλα και είναι επίσης σε Ανοικτό φορμάτ .ogg και δεν ξέρω εάν τα δέχεται το Youtube .


Πολύ ωραία, τα βίντεο σου θα συνεισφέρουν πιστεύω. :)
Αλλά θέλω να δω ποια διαδικασία προτιμάτε καλύτερα για να ανεβάζουμε τα βίντεο στο κανάλι, θέλετε να μου τα στέλνετε στο email που αναφέρω στο αρχικό post και εγώ απλά να τα ανεβάζω ή κάτι διαφορετικό; Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα linuxman αλλά σε όλα τα μέλη, δεν έχω πρόβλημα εγώ αν θέλετε άλλο τρόπο... απλά αν έχετε κάτι στο μυαλό σας μιλήστε ελεύθερα.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό linuxman » 21 Ιουν 2009, 17:53

Δες τα ποστ και σκέψου πως είναι καλύτερα , μιας και όλα είναι οδηγίες .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Ιουν 2009, 18:07

Χμ, δεν μου έρχεται ιδέα με διαφορετικό τρόπο μέχρι στιγμής πάντως... οπότε όσοι έχετε βίντεο και επιθυμείτε να τα βάλουμε στο κανάλι.
Ένας σίγουρος τρόπος είναι να μου στείλετε το βίντεο με μήνυμα μέσω email στο: fxf.marketing@gmail.com
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό Phantomas » 22 Ιουν 2009, 03:12

Στο κανάλι γράφεις:

«LINUX FOR HUMAN BEANS» :shock:

Γίναμε ανθρώπινα φασόλια από ανθρώπινα όντα; :P

Πάντως, γενικά καλή ιδέα... αλλά δεν ξέρω πόσοι θα κάτσουν να γράφουν οδηγούς σε video... (εγώ προσωπικά προτιμώ γραπτή μορφή.... Άντε πες στον άλλον προφορικά από το βίντεο: «Θα δώσεις την εντολή σούντου απτ γκετ ινστόλ ουμπούντου παύλα ρεστρίκτιντ παύλα έξτρας») :think:
Άβαταρ μέλους
Phantomas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 15:57
IRC: Phantomas
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Ιουν 2009, 03:32

Phantomas έγραψε:Στο κανάλι γράφεις:

«LINUX FOR HUMAN BEANS» :shock:

Γίναμε ανθρώπινα φασόλια από ανθρώπινα όντα; :P

Εμμμμ, ναι... όπα!! :shock:
Το διόρθωσα, ευτυχώς είναι αργά το βράδυ και μέχρι στιγμής μόνο εμείς και εμείς ξέρουμε για το κανάλι... ε μπέρδεψα τις λέξεις δεν ξέρω καλά αγγλικά. Συγνώμη παιδιά..
Εσύ όμως μιας και ξενυχτάς σαν καλό μέλος της κοινότητας καλά έκανες και το είπες. ;)

Phantomas έγραψε:Πάντως, γενικά καλή ιδέα... αλλά δεν ξέρω πόσοι θα κάτσουν να γράφουν οδηγούς σε video... (εγώ προσωπικά προτιμώ γραπτή μορφή.... Άντε πες στον άλλον προφορικά από το βίντεο: «Θα δώσεις την εντολή σούντου απτ γκετ ινστόλ ουμπούντου παύλα ρεστρίκτιντ παύλα έξτρας») :think:

Εγώ σκοπεύω να γράψω πάντως κάποια στιγμή. :)
Όσοι θέλουν μπορούν να φτιάξουν και για παιχνίδια, το game play κάποιου παιχνιδιού δηλαδή.
Μπορείτε να δείτε αυτό το κανάλι ως τον απόλυτο αποθηκευτικό χώρο για Ελληνικά βίντεο Ubuntu, επιπλέον στις πληροφορίες του κάθε βίντεο που θα ανεβάζω θα αναφέρω την πολύ συγκεκριμένη πηγή του βίντεο π.χ. το τάδε βίντεο είναι του linuxman και βρίσκετε στον τάδε σύνδεσμο.
Αν κάποιος ρωτήσει κάτι στο βίντεο επειδή ο οδηγός δεν ήταν πλήρως κατανοητός για παράδειγμα θα τον κατευθύνω να μπει στο ανάλογο θέμα εδώ στο φόρουμ για περισσότερα κτλ.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Η κοινότητα Ubuntu-gr στο YouTube

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Ιουν 2009, 04:18

Μόλις έβαλα ένα βίντεο του linuxman :)
Κοιτάξτε το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=Bg-bzfPxkgQ
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing